Welcome to www.lukostrelec.cz

 

Hlavní menu

Diskusní fórum

Členové ATL
Soukromé zprávy
Odkazy
Ke stažení
Domů
Kalendář akcí
Luk.Liga - XLSX
Luk.Liga - PDF
Stanovy ATL ČR

Témata

Seznam témat

Začínáme
Historie
Vybavení
Pravidla
Turnaje
Sportovní a 3D
Názory a polemiky

Partněři projektu


Kluc-elektromateriál s.r.o.


Servis

Váš účet
Napište nám
Doporučte nás
Napsat článek
Statistiky
Archív článků
Hledání
Právní výhrada

Hledání



Pokročilé vyhledávání

Diskusní fórum


Toto fórum bude uzamčeno, své příspěvky pište do nového fóra: http://lukostrelec.cz/subdom/forum/

 
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 Osobní nastaveníOsobní nastavení   Přihlásit se pro kontrolu soukromých zprávPřihlásit se pro kontrolu soukromých zpráv   PřihlášeníPřihlášení 

Dostřel vašich luků
Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
 
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra www.lukostrelec.cz -> Luky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
JardaM
Grafoman
Grafoman


Registrace: 21.9. 2008
Příspěvky: 1190
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: pá srpen 07, 2009 9:49 pm    Předmět: Citovat

Pokud to někoho zajímá, dal jsem to prozatím (flight.zip) na ftp.lukostrelec.cz
pak to zase smažu Confused
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
JardaM
Grafoman
Grafoman


Registrace: 21.9. 2008
Příspěvky: 1190
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: pá srpen 07, 2009 8:46 pm    Předmět: Citovat

Mám takový prográmek od Joa Tapleye, jmenuje se flight, který jsem kdysi stáhl jako free, jenže zaboha nemůžu najít odkud.
No a ten prográmek, když mu zadáme vlastnosti dříku (průměr, váhu, FOC atd), vlastnosti opeření (délku, tlouštku atd), vlastnosti luku, úhel výstřelu, hustotu vzduchu, koeficienty tření atd, (co nevíme je předvolené) tak spočítá skutečný dostřel šípu. Když dáme hustotu vzduchu = 0, tak dostaneme ten dostřel teotetický.
trochu blbé je, že v předvolbě jsou americké desetinné tečky, které se musí přepsat na naše desetinné čárky, jinak trucuje.
Znáte to někdo?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
tulak77
Grafoman
Grafoman


Registrace: 31.12. 2007
Příspěvky: 2096
Bydliště: Pataš

PříspěvekZaslal: pá srpen 07, 2009 8:08 pm    Předmět: Citovat

Je to super vzorec clovece mas moj obdiv, ja som inak na matematiku blby . Konecne si budem moct odmerat rychlost sipu na mojich lukoch kedze vyrabam iba malo zdalo sa mi zbytocne dokonca drahe kupovat chrono . Tesim sa ako to vyskusam na teraz pripravovanom luku . Do tyzdna by som ho mal dokoncit tak sa tesim ze som zase o nieco mudrejsi .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit uživatelovy WWW stránky
JK
Nováček
Nováček


Registrace: 26.11. 2006
Příspěvky: 50
Bydliště: Klášterec nad Ohří

PříspěvekZaslal: pá srpen 07, 2009 3:51 pm    Předmět: Citovat

Také mi to vychází - ve srovnání se změřenou počáteční rychlostí chronem.
U Geronima maxim dostřel 200m --vypočtená rychlost 44m/s. jestliže je to těch 80% maximální rychlosti výstřelové tak dostanu 55m/s.
Na chronu naměřeno cca 57m/s.-takže to sedí

Chtělo by to tento vzorec nějak tady zvýraznit, až to budu podruhé hledat tak to nenajdu

Wink
_________________
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit uživatelovy WWW stránky
JardaM
Grafoman
Grafoman


Registrace: 21.9. 2008
Příspěvky: 1190
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: pá srpen 07, 2009 7:12 am    Předmět: Citovat

Vidím pánové, že jste to pochopili skvěle, není co doplňovat! Laughing

Pokud je dostřel 200 m, ve vzduchoprázdnu by byl řekněme 250 m, pak je počáteční rychlost odmocnina z cca 2500, tedy asi 50 m/sec. Pokud byste počítali se skutečným dostřelem (odmocnina z 2000), je to průměrná rychlost. Razz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
alwarez
Grafoman
Grafoman


Registrace: 12.7. 2009
Příspěvky: 2333
Bydliště: Severni Karolina USA

PříspěvekZaslal: pá srpen 07, 2009 5:31 am    Předmět: Citovat

Kladkac na natahu 80 liber s 1 uncovym sipem pry dostreli 500 metru .
Ja dostrelil s vypujcenym kladkacem o tahu 65 liber /1 unce sip/ rozpeti os kladkace bylo 30 palcu okolo 380metru ,neni to presne merene pouze nekolikrat krokovane a odhadovane po vzdy 20 m usecich ,neslo mi o presne mereni ,ale pouze o obrazek jak daleko tento katapult dostreli !!!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Griffin
Grafoman
Grafoman


Registrace: 21.7. 2006
Příspěvky: 1283
Bydliště: Nymburk

PříspěvekZaslal: pá srpen 07, 2009 1:20 am    Předmět: Citovat

Re Cornus: Taky jsem to zkusil, zdá se, že to vyjde v m/s, tak jsem to přehodil do km/h a pak fps, protože v tom mám změřené luky a ejhle ono to celkem, tak od oka, sedí! Od oka proto, že si ta měření svých luků nikdy nenapíšu, takže si je pamatuju tak zhruba. Musel jsem teda jakoby "vrátit" těch 20% (vzal jsem vypočtenou rychlost jako 80% výstřelové, kterou bych dostal na chronu) na odpor vzduchu a fakt to pak celkem sedlo. Doufám, že tam nemám chybu v rovnici a JardaM, mi to zítra neomlátí o hlavu... Laughing

Příklad: U Hoyt s G3 mám rychlost cca 210 fps a tím pádem by dostřel byl 270m, což asi celkem sedí.

Samick Spikeman mi střílel cca 25-35m přes Clout, tj. 190-200m a výstřelku měl naměřenou někde kolem 176 fps. Takže trefa!

Bravo JardoM!! Zdá se to být takhle "od oka" docela dobře. salute

Až se budou ve Všeticích v září měřit luky, tak si to konečně všechno zapíšu a pak prásknu i dostřely a bude.
_________________
Griffin
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
cornus
Grafoman
Grafoman


Registrace: 22.2. 2007
Příspěvky: 5356
Bydliště: Galgocy

PříspěvekZaslal: pá srpen 07, 2009 12:06 am    Předmět: Citovat

Jo, sedí to. Už som to podľa Jardovho skúšal. Je to nejaká priemerná rýchlosť, počiatočná je o niečo vyššia.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Griffin
Grafoman
Grafoman


Registrace: 21.7. 2006
Příspěvky: 1283
Bydliště: Nymburk

PříspěvekZaslal: čt srpen 06, 2009 11:55 pm    Předmět: Citovat

Re JardaM: Takže, jestli jsem to dobře pochopil, tak podle tebe, jestli je dostřel např. 180m a rychlost ozančíme x. Tak ji vypočítáme jako odmocninu (180x9,81)? A v jakých to vyjde jednotkách?

Nebo jsem to špatně pochopil?
_________________
Griffin
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
JardaM
Grafoman
Grafoman


Registrace: 21.9. 2008
Příspěvky: 1190
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: čt srpen 06, 2009 5:33 pm    Předmět: Citovat

Odpor prostředí je sviňa Laughing . Řekl bych, že snižuje dostřel prakticky tak v průměru až o 20%.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
pet.ar.kay
Administrátor
Administrátor


Registrace: 19.6. 2006
Příspěvky: 1582
Bydliště: Praha - Řepy

PříspěvekZaslal: čt srpen 06, 2009 5:28 pm    Předmět: Citovat

No zanedbáme-li odpor prostředí a zajistíme těch 45 stupňů tak ano.

Jinak šíp s 5 palcovýma letkama a šíp s tří palcovýma letkama vystřelený ze stejného luku dělal rozdíl kolem 20 kroků, Vážit jsem ty šípy nevážil ale byli přibližně stejně těžké. Takže ten odpor prostředí bych úplně nezanedbával.
_________________
Říkej co říct chceš a mysli to vážně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit uživatelovy WWW stránky
JardaM
Grafoman
Grafoman


Registrace: 21.9. 2008
Příspěvky: 1190
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: čt srpen 06, 2009 5:05 pm    Předmět: Citovat

Nespletl:
Pro svislou složku dráhy při dostřelu na stejnou vodorovnou úroveň jako výstřel (t je doba letu):
v.t.sin (alfa) = 1/2.g.t2
Pro vodorovnou složku dráhy kde d je dostřel: v.t.cos (alfa) = d, dosazením za t z první rovnice do druhé (t = 2.v.sin (alfa)/g)
d = (2.v2.sin (alfa).cos (alfa))/g
d = v2.sin (2alfa)/g

(pro alfa=45 stupňů je sin (2 alfa)=1)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
pet.ar.kay
Administrátor
Administrátor


Registrace: 19.6. 2006
Příspěvky: 1582
Bydliště: Praha - Řepy

PříspěvekZaslal: čt srpen 06, 2009 4:29 pm    Předmět: Citovat

JardaM napsal:

Když měříme dostřel, zjistíme vlastně rychlost šípu, protože dostřel = rychlost šípu na druhou lomeno 9,81.


Nespletl sis to? Můžeš prosím objasnit jak si k té rovnici dospěl?
_________________
Říkej co říct chceš a mysli to vážně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit uživatelovy WWW stránky
JardaM
Grafoman
Grafoman


Registrace: 21.9. 2008
Příspěvky: 1190
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: čt srpen 06, 2009 3:11 pm    Předmět: Citovat

orange napsal:

2. Dostrel tveho luku.

Kdyz merime dostrel, snazime se vlastne zjisti ucinost naseho luku.


Když měříme dostřel, zjistíme vlastně rychlost šípu, protože dostřel = rychlost šípu na druhou lomeno 9,81.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Griffin
Grafoman
Grafoman


Registrace: 21.7. 2006
Příspěvky: 1283
Bydliště: Nymburk

PříspěvekZaslal: čt srpen 06, 2009 1:12 pm    Předmět: Re: Dostřel vašich luků Citovat

Divišek napsal:
Jo a kamarád mi řikal že nejvědší dostřel u luku čítal něco okolo 900m co si otom myslíta je to možné?


Je to samozřejmě víc, dosavadní uznaný světový rekord je (na celé metry):

pro reflexní luk bez limitu: 1.222 m, Don Brown, r. 1987
pro kladkáč bez limitu: 1.207 m, Kevin Strother, 1992
pro flatbow (am. longbow) bez lim.: 440m, Simon j. Stanley, 2007
pro anglický longbow bez.lim.: 380m, Spencer Jeremy, 2008 jak udává FITA a překonal předchozí 340m, Alistaira Astona, z r. 2007
pro primitivní selfbow bez lim.: 320m, Scott Perry, 2007
pro primit. jednoduchý kompozit bez lim.: 322m, Dewayne Smith, 2003
pro primitivní komplex. kompozit b.l.: 567m, Don Brown, 1997
pro primitivní turecký luk: 286m, Jaap Koppedrayer, 2008
pro "footbow" bez limitu: 1.854m, Harry Drake, 1971
pro kuše : 1.872m, harry Drake, 1988

Kompletní seznam je do cca července r.2008 zde:
http://www.usaarcheryrecords.org/FlightPages/2008/2008%20World%20Regular%20Flight%20Records.pdf

Propozice a popis typy luků zde:
http://www.usaarcheryrecords.org/FlightPages/FlightIndex.htm


FITA eviduje v r. 2009 toto:
http://www.archery.org/content.asp?id=892&me_id=753&cnt_id=895
_________________
Griffin
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
cornus
Grafoman
Grafoman


Registrace: 22.2. 2007
Příspěvky: 5356
Bydliště: Galgocy

PříspěvekZaslal: čt srpen 06, 2009 1:02 pm    Předmět: Citovat

Ja to poznám a verím, iba som si predstavoval praktické záludnosti merania takého dostrelu. Určite mali na to lidi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Mysa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 25.9. 2006
Příspěvky: 4466
Bydliště: Praha - Radotín

PříspěvekZaslal: čt srpen 06, 2009 12:25 pm    Předmět: Citovat

cornus napsal:
Nebude v praxi problém dohľadať šíp vystrelený na 900 metrov?
Skúšal som som dostrel kladkáčom flightovým šípom a mali sme čo robiť traja aby sme ho našli. Bolo to cez 360 metrov.
Na takú vzdialenosť je problém sa trafiť do danej výseče a naviac nevieš v akej presne vzdialenosti bude.

Článek od Murata o turecké lukostřelbě máš zde:
http://www.lukostrelec.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=71
Tureckým flightovým lukem je držitelem několika rekordů janičářský důstojník (ne Turek) Tozkoparan Ískender, který žil v 16. stol. Podařilo se mu střelit 1281,5 gez, (845,5m),1271,5 gez a 1279,5 gez.
To jsou rekordy uznané, střílené před komisí na speciální střelnici- Okmeydan.
Typy flightové lukostřelby byly dva. Jeden se střílel v přesně určeném směru, bez ohledu na směr větru a k uznání výstřelu bylo nutno, aby šíp byl v omezeném pásu.
Taky se používaly dva typy šípů. Rekordy byly střílené vesměs šípy typu pishrev- bikónický s kostěným hrotem a miniaturním opeřením.
Střely přez 600m nebyly neobvyklé. Aby se někdo mohl nazývat profesionálním lukostřelcem, musel dostřelit pishrevem 900 gez (594m) , nebo azmayshem 800 gez.
Dnešní normální luk by měl dostřelit tak 200m, špičkové luky 300 a víc.
Současné flightové rekordy si prosím dohledejte.
_________________
Důvěřuj Aláhovi, ale napřed si uvaž velblouda.
Prorok Mohamed
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
cornus
Grafoman
Grafoman


Registrace: 22.2. 2007
Příspěvky: 5356
Bydliště: Galgocy

PříspěvekZaslal: čt srpen 06, 2009 11:15 am    Předmět: Citovat

Nebol to terajší superkladkáč, ale terčový s okrúhlimi kladkami a deflexným madlom.
Dohľadať na 200 metrov je niečo iné ako na 900. Very Happy
Chcelo by to rádiobojku. Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
oravec
Občasný přispivatel
Občasný přispivatel


Registrace: 5.2. 2009
Příspěvky: 287

PříspěvekZaslal: čt srpen 06, 2009 11:10 am    Předmět: Citovat

Divišek ja trochu od veci:nemohol by si tu dať fotku tej kuše a napísať z čoho a ako si robil lučište?Ja sa pokúšam urobiť dlhšiu dobu schopné lučište na svoju kušu ale nedarí sa mi.Pár mi ich prasklo a to posledné dostrelí pri 0 stupňovom uhle iba 60m.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Ludek
Grafoman
Grafoman


Registrace: 18.3. 2009
Příspěvky: 778
Bydliště: Předměřice nad Labem

PříspěvekZaslal: čt srpen 06, 2009 11:03 am    Předmět: Citovat

my to z klubu trenujem na poli, kdy uz je sklizeno, strilíme vsichni najednou a míříme na vzdálený cíl (komín), sípy jsou pak zabodnuté takze jsou krásne videt, nejdelsí dostrel je cca 250kroku (m), kladkac bych chtel taky vyzkouset, ale bojím se ze by to doletelo moc daleko. Ale 360m kladkou není tak moc, jak byla silná a rychlá?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
cornus
Grafoman
Grafoman


Registrace: 22.2. 2007
Příspěvky: 5356
Bydliště: Galgocy

PříspěvekZaslal: čt srpen 06, 2009 9:38 am    Předmět: Citovat

Nebude v praxi problém dohľadať šíp vystrelený na 900 metrov?
Skúšal som som dostrel kladkáčom flightovým šípom a mali sme čo robiť traja aby sme ho našli. Bolo to cez 360 metrov.
Na takú vzdialenosť je problém sa trafiť do danej výseče a naviac nevieš v akej presne vzdialenosti bude.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
orange
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 1.9. 2008
Příspěvky: 459
Bydliště: Praha Dablice

PříspěvekZaslal: čt srpen 06, 2009 8:22 am    Předmět: Citovat

1. Hranice dostrelu z luku okolo 800+m je domenou treba tureckeho flight.

V te se soutezilo kdo dostreli nejdale a casem se pro ni vyvinuly specialni luky a sipy. Tyto vzdalenosti byli dosazeny, but lehkym kratym sipem a pripravkem na jeho vystreleni natahem ruky nebo se srilelo ve volne discipline, pak se srilelo treba tak ze luk byl zapren za nohy a strelec lezel.

Kromne regulerniho sportu, byl flight jeste dulezity jako posunujici impuls pro technlologie vyroby luku a sipu (obdobne mi dnes letame na mensic a pouzite technologie prenasie zpet).

Pokud ches vedet vic o techto rekordech najdi si na netu:

"turkish archery flight records"

Do Vestit na Nadam za name jezdi Turci, prijed a muzes si s nima o tom pokecat.

2. Dostrel tveho luku.

Kdyz merime dostrel, snazime se vlastne zjisti ucinost naseho luku.

Pokud vis, jakou natahouvou silu si pouzil pri vystrelu a znas vahu sipy muzes s dostrelu ziskat pribliznou ucitnost luku.

Mez se pustis do dalsiho luku, muzes take poexperimentovat se sipy.

- Nejsou sipy na tvuj luk prilis tezke ?
- Sedi ti spine, prejme sip dostatek energie ?
- Nemas na sipu prilis velke letky ?
- Nemas na sipu prilis tezky/lehky hrot ?

Ziskavat zkustenosti s vyrobou/vyberem sipu a sladeni je s lukem je nemene dulezite. Ja zacal tema sipama Smile
_________________
Všichni opeřenci se musí naučit dobře létat, proč to ale šípům trvá ze všech opeřenců nejdéle ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
alwarez
Grafoman
Grafoman


Registrace: 12.7. 2009
Příspěvky: 2333
Bydliště: Severni Karolina USA

PříspěvekZaslal: čt srpen 06, 2009 12:51 am    Předmět: Citovat

V Iranu jsou kamenne patniky co jsou vzdalene 900m a pry to je dostrel luku ,jenze na to se pouzivaly specialne lehke sipy a kompozitni luky tohle blaznostvi nemelo prakticke vyuziti, je treba se ridit necim co je prakticke ,pri ohlasovani dostrelu alespon napis tah luku a mela by tam byt tez vaha sipu ,ja bych byl velmi nadcen kdyby mi konecne povedeny luk dostrelil 100m ,jak jsem minule psal ,ze ja mel hlavu v oblacich ,kdyz se mi podarilo dosahnout 120m . Jeste par luku a sipy budou letat 200metru ,luk je technologie doby kamenne,ale neni jej lehke vyrobit,clovek musi mit dost znalosti a praxe na uspesnou vyrobu luku!!!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Divišek
Nováček
Nováček


Registrace: 24.7. 2009
Příspěvky: 9

PříspěvekZaslal: čt srpen 06, 2009 12:08 am    Předmět: Dostřel vašich luků Citovat

Akorat dnes jsem vyrobyl muj první luk byl z akátu (konečně,3 přednima hned praskli ani jsem si nevystřelil) luk 170cm vysoký,nátah 27" a dostřel něco málo přes 100metru.Před lukama jsem vyrobyl pěknou kuš natahovací síla cca 190lb. a dostřel 150m taky jsem se pustil do balisty myslim si že bude práskat rozhodně dobře jenomže nemám tětivu tak mám smulu.Jo a kamarád mi řikal že nejvědší dostřel u luku čítal něco okolo 900m co si otom myslíta je to možné?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra www.lukostrelec.cz -> Luky Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Strana 7 z 7

 
Přejít na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Forums ©

© 2005 UNITED-NUKE Powered Site.
=-Lucínkovo->
Veškeré texty jsou duševním vlastnictvím sdružení Lukostřelec.cz - plné znění právní výhrady zde.