Welcome to www.lukostrelec.cz

 

Hlavní menu

Diskusní fórum

Členové ATL
Soukromé zprávy
Odkazy
Ke stažení
Domů
Kalendář akcí
Luk.Liga - XLSX
Luk.Liga - PDF
Stanovy ATL ČR

Témata

Seznam témat

Začínáme
Historie
Vybavení
Pravidla
Turnaje
Sportovní a 3D
Názory a polemiky

Partněři projektu


Kluc-elektromateriál s.r.o.


Servis

Váš účet
Napište nám
Doporučte nás
Napsat článek
Statistiky
Archív článků
Hledání
Právní výhrada

Hledání



Pokročilé vyhledávání

Diskusní fórum


Toto fórum bude uzamčeno, své příspěvky pište do nového fóra: http://lukostrelec.cz/subdom/forum/

 
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 Osobní nastaveníOsobní nastavení   Přihlásit se pro kontrolu soukromých zprávPřihlásit se pro kontrolu soukromých zpráv   PřihlášeníPřihlášení 

Barvení šípů
Přejít na stránku Předchozí  1, 2
 
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra www.lukostrelec.cz -> Šípy
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Josh
Redaktor
Redaktor


Registrace: 16.6. 2006
Příspěvky: 402
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: ne červen 25, 2006 5:34 pm    Předmět: Citovat

Ritsi, Kydliman: Díval jsem se do Ospreye, odkud tenhle obrázek pochází a bohužel tam není žádný odpovídající komentář. To kruhové udělátko bude nejspíš silnější kůže a dovolím si spekulovat, že toto byl spíše transportní obal, případně se tenhle "toulec" používal k lovu nebo terčové střelbě. Určitě se šípy z tohot obalu netahaly hrotem napřed, ale peřím napřed.
Jiné to bylo u vaků na válečné šípy (obsah 24 až 30 šípů), které se rozvázaly na obou koncích, upevnily k pasu a šípy se tahaly za hrot. Střed vaku prý byl vyztužen. V boji se údajně používaly i proutěné koše, v nichž byly šípy umístěny hrotem nahoru (možnost výběru normální, řezný, protipancéřový) a opět se vyndavaly za hrot.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Michael Kořínek
Nováček
Nováček


Registrace: 16.6. 2006
Příspěvky: 3
Bydliště: Opava

PříspěvekZaslal: ne červen 25, 2006 5:26 pm    Předmět: Citovat

V tomto případě vůbec nejde o to mít letky nějakým způsobem nasměrované. Pokud bys měl značenou "kolmou" letku, nepotřebuješ (jako anglický lučištník - neprovozuješ jízdní lukostřelbu, kde nemusíš mít čas na prohlížení barevnosti letek - zde se problém s kolmou letkou zřejmě řešil i jinak), mít šípy pečlivě nachystané. Ta odlišená letka bohatě stačí pro velmi rychlé rozpoznání, jak šíp správně založit. Krom toho je tento problém aktuální při střelbě spíš na větší vzdálenost, kdy tě vteřina navíc tolik nezdrží, stejně musíš mířit.
Ty pytle a vaky na obrázku naznačují různé varianty nošení a nabalení šípů pro transport. To "síto" slouží jednak k nadávkování určitého množství šípů a taky k tomu, aby na sebe šípy příliš nenaléhaly (to ničí letky mnohokráte víc, než protažení užším otvorem). Veriant, jak potom šípy nosit připravené ke střelbě je více. To, že šípy za určitých okolností tím "sítem"protahovány byly se vyloučit nedá, ale spíš myslím, že (krom toulců a hrubých vaků, na způsob toulce) byly nošeny převážně za opaskem s hroty ve váčku.
Ještě drobnost - ty vaky musí být otevřené a svazovatelné na obou stranách - protisměrný pohyb letkám ubližuje snad ze všeho nejvíce.
Co se obrázku týče, každý ten pytel je varianta. Lze to různě kombinovat. Když vezeš víc, než jiden toulec šípů už je třeba je nějak balit, dávkovat.. tedy chránit před poškozením.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Ritsi
Nováček
Nováček


Registrace: 22.6. 2006
Příspěvky: 89

PříspěvekZaslal: ne červen 25, 2006 3:04 pm    Předmět: Citovat

Kydliman napsal:
Ten pytel byl toulec. Na stejném obrázku vidíš jak ho má střelec za pasem.
Já osobně používám toulec, ve kterém mi šípy drží ve dvou řadách a zároveň mi umožňuje nastavení letek tak jak potřebuji.


Takže oni vlastně nepřebíjeli šípy, ale rovnou si vzali další toulec.

Jj pravda, je tam několik způsobů - tenhle obrázek mám v barvě a celej.

Takže se to "síto" používalo aby drželo letky určitým způsobem nasměrované. A nevěděl bys materiál, z kterého to bylo uděláno? Jak jsi říkal dřevo, ale co třeba kůže?...i když ta by se asi stejně těžko dochovala.

A ty ty šípy taháš za hroty letkami skrz to sítko?

((doufám, že nejsou mé otázky až moc stupidní, omlouvám se, ale s touhle věcí jsem se zatím setkal pouze na obrázku Sad a rád bych se o tom dozvěděl něco víc))
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Itazipa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 16.6. 2006
Příspěvky: 1017
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: ne červen 25, 2006 2:42 pm    Předmět: Citovat

Ten pytel byl toulec. Na stejném obrázku vidíš jak ho má střelec za pasem.
Já osobně používám toulec, ve kterém mi šípy drží ve dvou řadách a zároveň mi umožňuje nastavení letek tak jak potřebuji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Ritsi
Nováček
Nováček


Registrace: 22.6. 2006
Příspěvky: 89

PříspěvekZaslal: ne červen 25, 2006 2:02 pm    Předmět: Citovat

Kydliman napsal:
Je to dřevěná destička. Jednoduše pak rozvážeš vak a vytahuješ šípy hroty ven.


Dřevo nebo i kůže?

Skrz tu destičku? Jo aha Idea ... teda ale měl bych trochu strach o letky Confused

A můžu ještě otravovat Embarassed smysl tohoto vynálezu byl v čem? Že jsi měl šípy hezky pohromadě a mohl sis je případně rychle přebít do toulce?

Jen mě napadlo, jestli by se ty šípy nedaly "nastavit" správným křidélkem k ruce i v něčem takovém... Ale je to jen nápad... Embarassed
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Itazipa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 16.6. 2006
Příspěvky: 1017
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: so červen 24, 2006 6:33 pm    Předmět: Citovat

Je to dřevěná destička. Jednoduše pak rozvážeš vak a vytahuješ šípy hroty ven.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Ritsi
Nováček
Nováček


Registrace: 22.6. 2006
Příspěvky: 89

PříspěvekZaslal: so červen 24, 2006 12:22 pm    Předmět: Re: Barvení šípů Citovat

Také by mě to zajímalo...

Chytil jsem aspoň něco, schodou okolností teď Smile - na stránkách nas které uvedl odkaz Kydliman (PS: dík Wink) www.trpola.org je článek o anglických válečných šípech.

http://www.trpola.org/files/Anglickevalecnesipy3.doc

První obrázek, jedny z vyobrazených balíků šípů... Ty šípy mají jednu letku značenou nabarveným pruhem... Question Exclamation

Přijde mi, že označit si letku co jde "ven" z luku je rozhodně šikovné a i to trochu urychlí střelbu. Vcelku bych se i divil tomu, kdyby to nebylo v historii užíváno...

I když byly přece toulce (tuším turci, nebo něco východního) které držely šípy pevně po jednom a umožňovaly tak nastavit si letky "na ruku"...

Mimochodem, co je na již zmiňovaném obrázku ono "síto" které drží šípy... ?


Naposledy upravil Ritsi dne ne červen 25, 2006 2:04 pm, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Lucínek
Administrátor
Administrátor


Registrace: 16.6. 2006
Příspěvky: 2024
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: ne červen 18, 2006 12:00 pm    Předmět: Barvení šípů Citovat

Nedávno jsem vedl debatu na téma, zda je "dobové" barvení opeření na šípu pro lukostřelce spadajícího do období ranné gotiky. Stejně tak barvení týbla.

Question Co si o tom myslíte? Barvily se letky a dříky, pokud ano, jak? Případně jak je tomu v jiných dějinných obdobích?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra www.lukostrelec.cz -> Šípy Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejít na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Forums ©

© 2005 UNITED-NUKE Powered Site.
=-Lucínkovo->
Veškeré texty jsou duševním vlastnictvím sdružení Lukostřelec.cz - plné znění právní výhrady zde.