Welcome to www.lukostrelec.cz

 

Hlavní menu

Diskusní fórum

Členové ATL
Soukromé zprávy
Odkazy
Ke stažení
Domů
Kalendář akcí
Luk.Liga - XLSX
Luk.Liga - PDF
Stanovy ATL ČR

Témata

Seznam témat

Začínáme
Historie
Vybavení
Pravidla
Turnaje
Sportovní a 3D
Názory a polemiky

Partněři projektu


Kluc-elektromateriál s.r.o.


Servis

Váš účet
Napište nám
Doporučte nás
Napsat článek
Statistiky
Archív článků
Hledání
Právní výhrada

Hledání



Pokročilé vyhledávání

Diskusní fórum


Toto fórum bude uzamčeno, své příspěvky pište do nového fóra: http://lukostrelec.cz/subdom/forum/

 
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 Osobní nastaveníOsobní nastavení   Přihlásit se pro kontrolu soukromých zprávPřihlásit se pro kontrolu soukromých zpráv   PřihlášeníPřihlášení 

Povrchová úprava šípu - konzervace
Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3
 
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra www.lukostrelec.cz -> Šípy
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Meer-Laim
Nováček
Nováček


Registrace: 19.6. 2006
Příspěvky: 81
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: út červen 27, 2006 10:46 am    Předmět: :-) Citovat

fakt na svoje krásnoučký šípy žádnou lakovinu nedám Shocked ..... nečetl jsem vše, ale s olivovým olejem mám už roky ty nejlepší zkušenosti Twisted Evil Twisted Evil hůl jsem namáčel pravidelně několik let a žádné negativní účinky jsem nepozoroval, u šípů_cedrových kvalitně vyhlazených to zatím testuju a prvotní funkcionalita odpuzení vlhkosti je OK vedlejší účinky zatím žádné, esteticky nádherné prokreslení struktury dřeva.... hodně štěstí všem
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
hawkwind
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 18.6. 2006
Příspěvky: 403

PříspěvekZaslal: út červen 27, 2006 10:04 am    Předmět: Citovat

Jardo co se týče toho potírání lakem - na to se nechaí koupit přípravky, kam naleješ trochu laku a protáhneš šíp otvorem v přípravku a voilá je nalakováno...

Myslím, že v quicks je mají....

www.quicks.co.uk
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Jaroslav Kejval
Grafoman
Grafoman


Registrace: 21.6. 2006
Příspěvky: 741

PříspěvekZaslal: út červen 27, 2006 8:54 am    Předmět: Povrchová úprava šípů Citovat

Konečně tady někdo vysvětlil jak má dřevěný šíp být chráněn. Doporučuji všem si Hawkidovi příspěvky řádně číst a konečně přestat experimentovat s nečím co je už dávno vymyšleno. Bohužel než jsem dovedl vložit svůj příspěvek (registrace) Hawk to napsal za mne. jediné co se na dřevěné násady šípů hodí je polyuretanový lak. nanáší se minimálně ve třech vrstvách. První vrtsva zředěná tak aby se lak dostal do všech drobných nerovností. Po uschnutí se jemně obrousí - zdrsní povrch a znovu se nalakuje. jedině tento postup vám zaručí že šíp máte krásně čistý a chráněn. Lakování se provádí zásadně stylem namočený hadr v laku a potírání těla šípu. Pokud máte ale dost financí mohou se násady máčet atd. Co se týká laků je jich spousta, nejlepší jsou rychleschnoucí. některé mají ale tu vlastnost že při následném střílení do terčovnice z hobry dochází krátkou dobu k tomu že se lak a hobra speče. Po několika výstřelech se ale povrch těla vyhladí a tento problem odpadá. Za další výhodu lakování je jak zmiňoval Hawk lepení kormidel. Na laku vám bude držet vždy je ale potřeba použít správné lepidlo bez toho aby vám následně kormidla odpadávala.
To je ale v kostce jen nástin věcí které se týkají tradiční lukostřelby a tak jak už přede mnou bylo zmíněno neznalost rovnání násad atd je jen ukázka že se lukostřelecká veřejnost musí opravdu více informovat tak aby dosáhla určitého standartu který tady v ČR není. To že střelcům chybí představa o spoustě věcí které zásadně ovlivňují střelbu je bezpochyb. Váha násad, vhodný spin násad, procentické vyvážení šípu atd. o střelecké technice se raději zmiňovat nebudu.
Na druhou stranu velice kladně hodnotím vznik tohoto diskusniho fora je to velký posun vpřed a všechny příspěvky je třeba hodnotit jako určitý názor a přínos. Protože pouze dotazy a hledáním řešení se někam věc posune....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Itazipa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 16.6. 2006
Příspěvky: 1017
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: ne červen 25, 2006 9:30 pm    Předmět: Citovat

Z indiánského prostředí jsou tebou popisovaná rovnadla známa (např. T.E.Miles ). Jejich použití je popisováno jako tebou uváděný nevhodný způsob, tedy páčení. Autor je ovšem antropolog né lukostřelec.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit uživatelovy WWW stránky
hawkwind
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 18.6. 2006
Příspěvky: 403

PříspěvekZaslal: ne červen 25, 2006 8:43 pm    Předmět: Citovat

Když rovnáš šípy v ruce tak je ohýbáš a tím natahuješ vlákna na jedné straně (té která je kratší). Tím se samozřejmě celý šíp oslabuje.
MNOHEM lepší je ovšem zamačkávat, neboli zaleštovat vlákna na opačné straně (na tom hrbu).

Rovnák lze vyrobit např z chromovaného háčku na ramínko. Ten našroubuj do kousku dřeva tak aby se dal dobře držet. Šíp opřeš špičkou třeba o stůl, otočíš "hrbem" nahoru a háčkem po něm jezdíš, až se srovná.
Teplo ze tření pomáhá, je potřeba vyvinout citlivý tah.

V archeologických nálezech je to kus kosti s dírou, která má jedním směrem "rukojet´", nebo podobnej kus dřeva či parohu. Protože ale archeologové nestřílí z luku a nevědí jak vypadá rovnák na šípy, mají je v růuných publikacích popsané jako "náčelnické hole", "obřadní hole" a jiné nesmysly.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Josh
Redaktor
Redaktor


Registrace: 16.6. 2006
Příspěvky: 402
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: ne červen 25, 2006 8:25 pm    Předmět: Citovat

Ahoj Hawku, jak takový rovnák na dřevěné šípy vypadá? Rovnám šípy v ruce, ale rád provedu upgrade.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
hawkwind
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 18.6. 2006
Příspěvky: 403

PříspěvekZaslal: ne červen 25, 2006 6:04 pm    Předmět: Citovat

Ani lněný olej, ani tonkový olej nemá žádnou schopnost uzavřít dřevo proti vodním párám - totiž vzdušné vlhkosti.
Kromě estetického účinku je napouštění šípů olejem bezcené a může mít jediný efekt, a totiž že až budete chtít přelepit na šípu letku, nepodaří se to kvůli promaštění dřeva do hloubky.

Dobré a voduvzdorné povrch lze přírodními prostředky dosáhnout pouze pomocí vosků a čím tvrdších vosků, tím lépe. To s sebou přináší několik problémů -
především fakt, že vosky je třeba v něčem rozpustit totiž v benzínu toulenu, nebo jiných sračkách.

IMHO - šípy na normální střílení jako 3D apod nemá absolutně cenu impregnovat, protože dřevo je hydroskopické a natáhne si vlhkost tak jako tak, a šípy pro tyto účely se zlámou rychleji než se stihnou skroutit.
Na terčovou lukostřelbu má smysl nalakovat tyčky polyurethanovým lakem a od začátku pracovat s nalakovanýma tyčkama. Moderní lepidla na ně letky nalepí bez problémů.

Lukostřelec, který střílí dřevěnýma šípama a neumí si je před střílením srovnat a nemá na pásku rovnák je stejně bezcenej jako ten, který si neumí vyrobit správnou tětivu a seřídit si s ní luk...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Ritsi
Nováček
Nováček


Registrace: 22.6. 2006
Příspěvky: 89

PříspěvekZaslal: čt červen 22, 2006 3:57 pm    Předmět: Citovat

Josh napsal:
Mám pocit, že ten vroucí olej má určitý význam, mělo by to zajistit lepší penetraci do dřeva.


Aha, takže opravdu vroucí? Přišlo mi to trochu podivné, ale nevím... proto se ptám zkušenějších Embarassed
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Josh
Redaktor
Redaktor


Registrace: 16.6. 2006
Příspěvky: 402
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: čt červen 22, 2006 3:53 pm    Předmět: Citovat

Mám pocit, že ten vroucí olej má určitý význam, mělo by to zajistit lepší penetraci do dřeva.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Ritsi
Nováček
Nováček


Registrace: 22.6. 2006
Příspěvky: 89

PříspěvekZaslal: čt červen 22, 2006 3:28 pm    Předmět: Citovat

Ricínový olej mi něco říká (a mým kanadám taky)...ale teda že se s tím dají konzervovat i luky a šípy Smile. Pokud vím, je to ale přírodní, že ano?

Někde jsem slyšel, že luky se konzervují...
...napuštěním vařícím lněným olejem nebo čistým tonkovým olejem (tung oil).
V tom textu jsou podle mě některé nepřesnosti vzniklé při překladu, například natírání vařícím olejem??? Smile spíš vyvařeným, ne? Též tonkový olej... no to asi nebude ono, ale netuším o co by se mělo jednat takže nedokážu odhadnout. Jinak takových natérů se prý má dát až 20... každé natírání cca 15 minut.

Mate s tím někdo nějaké zkušenosti? (doufám, že se moc neodchyluji od tématu) Díky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Itazipa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 16.6. 2006
Příspěvky: 1017
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: út červen 20, 2006 12:28 am    Předmět: Citovat

Petr napsal:
Používáme směs ricinového oleje z lékárny (cca 30,- za 250ml) s včelím voskem. Měl jsem to i na polních střelbách v Kladně. Jde s tím mazat vše, od bot, přes luk i šípy až po ruce a obličej. Ideální i na kožené předměty. Hotové se to prodává v jezdeckých potřebách jako prostředek na ošetření kožených předmětů, akorát že v tom asi těžko bude čistý, lékárenský ricinový olej Smile


To vypadá dobře. Vyzkouším.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Petr
Nováček
Nováček


Registrace: 19.6. 2006
Příspěvky: 10
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: po červen 19, 2006 6:49 pm    Předmět: Citovat

Používáme směs ricinového oleje z lékárny (cca 30,- za 250ml) s včelím voskem. Měl jsem to i na polních střelbách v Kladně. Jde s tím mazat vše, od bot, přes luk i šípy až po ruce a obličej. Ideální i na kožené předměty. Hotové se to prodává v jezdeckých potřebách jako prostředek na ošetření kožených předmětů, akorát že v tom asi těžko bude čistý, lékárenský ricinový olej Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Josh
Redaktor
Redaktor


Registrace: 16.6. 2006
Příspěvky: 402
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: po červen 19, 2006 12:01 am    Předmět: Citovat

Olivový olej asi nebude nejvhodnější, může žluknout. Smysl by mohlo mít napouštění lněným olejem, který je vysychavý a po čase vytvoří ochrannou vrstvu. Fermež dle Itazipy udělá stejnou službu
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Itazipa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 16.6. 2006
Příspěvky: 1017
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: ne červen 18, 2006 12:53 pm    Předmět: Citovat

Já napouštím šípy dvěma vrstvami. Poprvé lehce fermeží, druhá vrstva je včelí vosk a pak vyleštit. Pro lepší použití mám vosk rozpuštěný v terpentýnu. Konzistence je jako u krému na boty.Takto ošetřené šípy používám již řadu let a jsem spokojen.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Lucínek
Administrátor
Administrátor


Registrace: 16.6. 2006
Příspěvky: 2024
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: ne červen 18, 2006 12:06 pm    Předmět: Povrchová úprava šípu - konzervace Citovat

Setkal jsem se s technikou napouštění týbla hotového šípu olivovým olejem - prý proti vlhkosti. Přijde mi ale, že jednak je ten šíp pak těžší, jednak si nejsem jist, jak je takto použitý olej trvanlivý.

Question Má nějaký smysl šíp takhle něčím napouštět? Pokud ano, čím? Jde mi zejména o ochranu proti vlhkosti ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra www.lukostrelec.cz -> Šípy Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3
Strana 3 z 3

 
Přejít na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Forums ©

© 2005 UNITED-NUKE Powered Site.
=-Lucínkovo->
Veškeré texty jsou duševním vlastnictvím sdružení Lukostřelec.cz - plné znění právní výhrady zde.