Welcome to www.lukostrelec.cz

 

Hlavní menu

Diskusní fórum

Členové ATL
Soukromé zprávy
Odkazy
Ke stažení
Domů
Kalendář akcí
Luk.Liga - XLSX
Luk.Liga - PDF
Stanovy ATL ČR

Témata

Seznam témat

Začínáme
Historie
Vybavení
Pravidla
Turnaje
Sportovní a 3D
Názory a polemiky

Partněři projektu


Kluc-elektromateriál s.r.o.


Servis

Váš účet
Napište nám
Doporučte nás
Napsat článek
Statistiky
Archív článků
Hledání
Právní výhrada

Hledání



Pokročilé vyhledávání

Diskusní fórum


Toto fórum bude uzamčeno, své příspěvky pište do nového fóra: http://lukostrelec.cz/subdom/forum/

 
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 Osobní nastaveníOsobní nastavení   Přihlásit se pro kontrolu soukromých zprávPřihlásit se pro kontrolu soukromých zpráv   PřihlášeníPřihlášení 

Luk do prirody
Přejít na stránku 1, 2  Další
 
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra www.lukostrelec.cz -> Luky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Dusan
Grafoman
Grafoman


Registrace: 13.8. 2011
Příspěvky: 1264
Bydliště: Trnavská šíra step

PříspěvekZaslal: ne listopad 16, 2014 10:22 am    Předmět: Citovat

cornus napsal:
Jo, do prírody jedine drevený luk, biologicky rozložiteľný.
Smile


teda bud celodrevo, alebo indian, alebo kompozit - ten by sa tiez v prirode hravo "rozlozil" Very Happy
_________________
Sen okçuluğu bir gün bırakırsan o seni 10 gün bırakır.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
TS Spelec
Grafoman
Grafoman


Registrace: 5.12. 2009
Příspěvky: 524
Bydliště: Vyškovsko

PříspěvekZaslal: so listopad 15, 2014 9:57 am    Předmět: Citovat

[quote="peter ustinov"]dokaze vyrobit z niceho uzasny luk, quote]

Povedz teda Cornus -ako to teda doopravdy je Question Exclamation Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
cornus
Grafoman
Grafoman


Registrace: 22.2. 2007
Příspěvky: 5356
Bydliště: Galgocy

PříspěvekZaslal: so listopad 15, 2014 7:42 am    Předmět: Citovat

Jo, do prírody jedine drevený luk, biologicky rozložiteľný.
Smile
_________________
´´Primitive bows are cool´´ Tom Mills
https://picasaweb.google.com/101174487128722023961
https://picasaweb.google.com/107441683046910005504
https://plus.google.com/?hl=sk&partnerid=gplp0
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
peter ustinov
Nováček
Nováček


Registrace: 5.11. 2014
Příspěvky: 28
Bydliště: Prostejovsko

PříspěvekZaslal: pá listopad 14, 2014 7:50 pm    Předmět: Citovat

Ahoj, jsem tu taky novacek, jeste cely zeleny Laughing , ale jestli chces krasny prirodni luk, zkus napsat tomuto panovi: http://www.lukostrelec.cz/modules.php?name=Forums&file=profile&mode=viewprofile&u=267
vyrabi klasicke luky, dokaze vyrobit z niceho uzasny luk, urcite doporuci jak delku, tak libraz, na vyber ma hodne a ceny kolem 100euro
(snad se na me nebude zlobit Embarassed )
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
kosmi
Nováček
Nováček


Registrace: 15.6. 2013
Příspěvky: 45
Bydliště: Znojmo

PříspěvekZaslal: čt listopad 06, 2014 3:04 pm    Předmět: Citovat

spousta luků bude k mání i z druhé ruky. mnohdy za dobrou cenu i lepší modely.

matus-svk napsal:
znovu vam musim podakovat, velmi si to vazim a dakujem, ze mi pomahate s vyberom. ALE podme uz nato definitivne ktory luk do cca 130e, klasika ziadne kladky, sila cca 40-50lb, najlepsie nejaky so slovenskej stranky napr. lukostrelba,Luk a pod. Ak niesu problemove tak kludne aj verzia take-down. Za vase navrhy vopred dakujem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
staso
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 2.11. 2009
Příspěvky: 477
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: čt listopad 06, 2014 2:12 pm    Předmět: Citovat

Skladacie luky majú ešte výhodu v tom, že môžeš mať jeden stred a viacero sád ramien. Teda na začiatok si kúpiš napr. 35lb ramená a keď zosilnieš tak si kúpiš 45lb.

V Tvojej cenovej kategórii by som si vybral RAGIM Impala DeLuxe (napr. na stránke luk.sk)
_________________
Archery is meant to be simple, not easy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
matus-svk
Nováček
Nováček


Registrace: 2.11. 2014
Příspěvky: 36

PříspěvekZaslal: čt listopad 06, 2014 2:03 pm    Předmět: Citovat

znovu vam musim podakovat, velmi si to vazim a dakujem, ze mi pomahate s vyberom. ALE podme uz nato definitivne ktory luk do cca 130e, klasika ziadne kladky, sila cca 40-50lb, najlepsie nejaky so slovenskej stranky napr. lukostrelba,Luk a pod. Ak niesu problemove tak kludne aj verzia take-down. Za vase navrhy vopred dakujem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
kosmi
Nováček
Nováček


Registrace: 15.6. 2013
Příspěvky: 45
Bydliště: Znojmo

PříspěvekZaslal: čt listopad 06, 2014 10:54 am    Předmět: Citovat

to nejsou argumenty někoho přesvědčit. to jsou poznatky vztahující se k "mojí osobě". k tomu jsem časem došel. chodíme s dcerou právě do přírody. ona si vezme luk, pár šípů, já malou krabici s poutkem vyfouknutou pur pěnou, batoh sváča. jdeme do lesa nebo k vodě. je to jednoduchý na přípravu, neunavuje to, menší spotřeba šípů, žádné dolování dlátem z kmenů, míň rozstřelených šípů, na větší vzdálenost šíp "většinou" trčí šikmo ze země tak je líp k nalezení.
dáme 10 - 20 ran, seberem se a jdem procházkou dál, pohoda

Radas napsal:
A argumenty, že když střílím obloukem, protože je luk slabší, tak se mi líp hledají šípy, k tomu se ani nevyjadřuju.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Radas
Občasný přispivatel
Občasný přispivatel


Registrace: 24.2. 2010
Příspěvky: 252

PříspěvekZaslal: čt listopad 06, 2014 12:49 am    Předmět: Citovat

Smile su pracující člověk, střílet celej den se nedá. Ani při slabším luku by to stejně nebavilo. Střílívám tak dvakrát až čtyřikrát do měsíce Sad
Mimochodem původní dotaz byl na luk do přírody, tak sem myslel že tam to turnajový závodění sto za hodinu nebude.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Radas
Občasný přispivatel
Občasný přispivatel


Registrace: 24.2. 2010
Příspěvky: 252

PříspěvekZaslal: čt listopad 06, 2014 12:41 am    Předmět: Citovat

Jak to teď po sobě čtu, nemělo to být nějaký chlubení.
Chtěl sem říct, že první luk co sem si vyrobil měl asi 55 liber a od té doby sem se slabším nestřílel. Správnost techniky nátahu neposoudím, protože su samouk. Ale doporučit nováčkovi, že jedinej vhodnej luk do začátku je s laminátem mi přijde přitažený za vlasy. Celý staletí v historii lidi stříleli třeba jen dřevěným lukem a v pohodě se to naučili a dokázali si s ním obstarat obživu. Jen je potřeba vědět jak se k tomu luku chovat, aby vydržel.
Třeba když bude luk přetahovat na větší nátah, je jasný že ho zničí.
Jo, jestli ho nic nezajímá a bude se chovat jako blbec kterýmu je všechno jedno, je pro něho laminát jediná správná volba. Ale podle dotazů mi tak matus nepřišel. Je zvídavej, takže má asi zájem aby to fungovalo.
A argumenty, že když střílím obloukem, protože je luk slabší, tak se mi líp hledají šípy, k tomu se ani nevyjadřuju.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
CAJ
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 29.7. 2009
Příspěvky: 409
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt listopad 06, 2014 12:30 am    Předmět: Citovat

Jasně,

50 liber je u zkušeného lukostřelce celkem normální.
Větší turnaje běžně přesahují přes 120 šípů + nějaký ten rozstřel, a nějakou tou cca padesátkou je střílí spousta lidí.

Sedmdesátkou ale už málokdo. Wink

Ono je taky velký rozdíl, když máš pravidelný tréning začleněný do denního programu a musíš tu stovku a výš prostě nějak rozumně stíhat (hodina a šlus), a nebo když na to máš celý den.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Radas
Občasný přispivatel
Občasný přispivatel


Registrace: 24.2. 2010
Příspěvky: 252

PříspěvekZaslal: st listopad 05, 2014 9:41 pm    Předmět: Citovat

Nezávodím, ani nikam nespěchám, ale těch 150 šípů není problém.
Pravda, s tou sedmdesátkou sem to ještě nezkoušel.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
kosmi
Nováček
Nováček


Registrace: 15.6. 2013
Příspěvky: 45
Bydliště: Znojmo

PříspěvekZaslal: st listopad 05, 2014 7:24 pm    Předmět: Citovat

ta to je přesný. anglický "longbow" od lazeckeho sice bez okna ale drevolaminat.
mě začalo tuhnout mezi lopatkama, hlavně v noci to bylo cítit. ale zavčas jsem toho nechal.

a zánět šlachy na zápěstí jsem měl. me od luku ale z fitka.
hojilo se to skoro rok !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
CAJ
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 29.7. 2009
Příspěvky: 409
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st listopad 05, 2014 7:01 pm    Předmět: Citovat

Radas napsal:

Ta síla luku, podle mě 55 liber není pro zdravýho chlapa vůbec moc.
Mě by třeba vyhovovala 70. Tu 55 střílím teď.


Tak možná jsem "čajíček"... Laughing

... ale, moje osobní zkušenost:

Koupil jsem první luk, lamináťák longbow, od Lazeckého.
To nejlevnější, co v tomto směru lze, podle toho to střílí.
35 liber.

Nu, a začal jsem střílet.
Tak těch 100 šípů denně, od chvíle, co mi luk přišel poštou. Bylo léto, měl jsem relativně volno, na zahradu jsem pověsil koberec a podle Lucínkova návodu umotal mirelonovou terčovnici.
Někdy mne to chytlo a dal jsem 200 šípů.
...
Po 14 dnech mi začalo podivně tuhnout předloktí.
Po 3 nedělích mne začalo bolet, když jsem otáčel pravým zápěstím v určitém úhlu.
Po měsíci jsem začal mít problémy zvednout pravou rukou těžší předmět, třeba půlku špalku. Tak jsem vysadil a konzultoval felčara.
No, měl jsem štěstí.
Ještě chvilku, a byl by to zánět šlach ... což se nemusí rozchodit do smrti.
Na lukostřelbu bych pak mohl směle zapomenout.

Zkrátka, do těch začátků, pokud se člověk chce trochu rozestřílet, tak je 40 liber docela ostrá horní hranice. Jednou to dáš, podruhé také, ale pod těch 60-100 šípů denně se nic nenaučíš a nikam neposuneš.

Vystřelíš tou svou 50tkou 100 šípů během hodinového tréningu? A jak bys to dal s tou 70kou? Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
CAJ
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 29.7. 2009
Příspěvky: 409
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st listopad 05, 2014 6:48 pm    Předmět: Citovat

matus-svk napsal:
dakujem za rady, ja si nemozem pomoct ked vydim stredoveke filmy alebo citam clanky kde s Long bow dokazali trafit na 120m Very Happy mam rad tie klasicke luky


Rád bych Tě také upozornil na jednu klasickou začátečnickou mýlku:

to, co 99% prodejců prodává pod názvem "dlouhý anglický luk", to nemá se středověkem nic společného.

Jsou to ploché laminátové longbows, většinou s moderním, masivním madlem často vytvářejícím střelecké okno.

Tedy vlastně konstrukcí americké lovecké luky, tzv. american longbow.

Když jsem chodil na halu, tak jsem opakovaně vytloukal sporťákům z hlavy, že to, co mají doma na stěně, není nefalšovaný englický klasický dlouhý luk. Jak viděli dýhu, myslili, že je to celodřevo. Lukostřelci, co to dělají léta! Laughing

Čili první luk si určitě ten středověký nekoupíš, nejsou tak snadno k sehnání, varábějí se ručně a většinou jednáš přímo s výrobcem. Nevydrží věčně a nejsou vhodné do začátků.

Ale jinak proč ne, lamináťák longbow 35-40 lbs je do začátku ideální.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
TS Spelec
Grafoman
Grafoman


Registrace: 5.12. 2009
Příspěvky: 524
Bydliště: Vyškovsko

PříspěvekZaslal: st listopad 05, 2014 6:15 pm    Předmět: Citovat

Ještě že jsem ty knihy od cornwella četl až teď nedávno Very Happy I když turecká puta a korejský terč taky není na doplivnutí
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
kosmi
Nováček
Nováček


Registrace: 15.6. 2013
Příspěvky: 45
Bydliště: Znojmo

PříspěvekZaslal: st listopad 05, 2014 4:48 pm    Předmět: Citovat

legrace že? ale tak to prostě bylo, a nestydím se za tu iluzi. když člověk něco chce tak si to pořídí, časem pak třeba zjistí že to není ono.
myslím že podobně tím prošlo mnohem víc lidí než si je ochotno přiznat.

ne že by to dálkové střílení nešlo zařídit. např letiště mám půl kilometru od domova, louky jsou tu také, nebo fotbalová hřiště. ale to jsou věci které je třeba organizovat dopředu. nestačí si jen tak v neděli ráno říct že je venku hezky a jdu si zastřílet.


TS Spelec napsal:
tak šup hned anglický luk a že budu střílet do dálky.
Shocked Tohle co tu píšeš to je střílení dobré tak na velkou louku nebo letiště jako střílejí např. kluci v Medlánkách. Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
TS Spelec
Grafoman
Grafoman


Registrace: 5.12. 2009
Příspěvky: 524
Bydliště: Vyškovsko

PříspěvekZaslal: st listopad 05, 2014 1:25 pm    Předmět: Citovat

tak šup hned anglický luk a že budu střílet do dálky.
Shocked Tohle co tu píšeš to je střílení dobré tak na velkou louku nebo letiště jako střílejí např. kluci v Medlánkách. Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
kosmi
Nováček
Nováček


Registrace: 15.6. 2013
Příspěvky: 45
Bydliště: Znojmo

PříspěvekZaslal: st listopad 05, 2014 1:04 pm    Předmět: Citovat

já začal úplně stejně. knížky od cornwella, Azincourt apod.
tak šup hned anglický luk a že budu střílet do dálky.
nakonec jsem zjistil že to byla iluze. realita je že když vyjdu někam ven do přírody tak je všude vysoká tráva, křoví, stromy, na poli kameny apod. v toulci 15 šípů = za půl dne kolik mi jich zbyde. přes 50 metrů je v terénu takový rozptyl že po pár výstřelech a ztracených nebo zničených šípech člověk začne počítat koruny. pak bude třeba ušetřit a dělat si šípy vlastním je to levnější ale nabaluje se spousta dalších věcí, a zábava a relax je tentam.
To abych byl zarytý nadšenec, což nejsem Smile
Mít vlastní pozemek s anglickým trávníkem, to by byla jiná.


matus-svk napsal:
dakujem za rady, ja si nemozem pomoct ked vydim stredoveke filmy alebo citam clanky kde s Long bow dokazali trafit na 120m Very Happy mam rad tie klasicke luky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
matus-svk
Nováček
Nováček


Registrace: 2.11. 2014
Příspěvky: 36

PříspěvekZaslal: st listopad 05, 2014 12:38 pm    Předmět: Citovat

dakujem za rady, ja si nemozem pomoct ked vydim stredoveke filmy alebo citam clanky kde s Long bow dokazali trafit na 120m Very Happy mam rad tie klasicke luky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
TS Spelec
Grafoman
Grafoman


Registrace: 5.12. 2009
Příspěvky: 524
Bydliště: Vyškovsko

PříspěvekZaslal: st listopad 05, 2014 9:39 am    Předmět: Citovat

A že to občas nebude v terči? No a co? Pořád jde o to co Tě bude bavit a z čeho budeš mít radost, jestli nutně z trefování, nebo už ze samotnýho střílení.
Za sebe -naprostý souhlas: I s tím ostatním . Jen ta 70tka by pro mně osobně byla velké sousto . A potěší,když se sem tam trefímLaughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Radas
Občasný přispivatel
Občasný přispivatel


Registrace: 24.2. 2010
Příspěvky: 252

PříspěvekZaslal: st listopad 05, 2014 12:45 am    Předmět: Citovat

Stejně Ti nezbyde, než si sám vybrat, z čeho bys chtěl střílet.
Tady máš další názor. Pokud by Ti k srdci přirostly primitivní luky a chtěl bys dřevěnej, tak tam je stejně nějaký delší míření na škodu. Luk by se vytahal a ztratil sílu. A podle mě to ze slabších dřev prostě nelítá.
A pokud už takovej luk, tak k tomu jedině dřevěný šípy. A že to občas nebude v terči? No a co? Pořád jde o to co Tě bude bavit a z čeho budeš mít radost, jestli nutně z trefování, nebo už ze samotnýho střílení.
Ta síla luku, podle mě 55 liber není pro zdravýho chlapa vůbec moc.
Mě by třeba vyhovovala 70. Tu 55 střílím teď.
Ale máte pravdu že na naučení je třeba menší síla.
No a pokud tohle všechno nechceš řešit a jen pohodlně střílet, tak si kup 30 liber laminát, k tomu karbony a máš vystaraný.
Ale stejně tipuju, že Ti to za chvilku přijde slabý a budeš chtít kupovat silnější Very Happy Teda pokud tě to nepřestane bavit úplně
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
CAJ
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 29.7. 2009
Příspěvky: 409
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út listopad 04, 2014 9:47 pm    Předmět: Citovat

matus-svk napsal:
Je lepsi LUK s jedneho kusu dreva alebo verzia kde skladate ramena?


Na to nelze odpovědět.

Vše má svá pro a proti. Záleží, jakou cestou v lukostřelbě půjdeš.
Moje (čistě soukromá a na jiné se nevztahující) představa luku nepřipouští žádné šrouby a jiné technické vehementy.
Prostě by mne to netěšilo z toho střílet. Šroubky a železo podle mne patří do pušky. Wink

Na druhou stranu, celý sportovní svět střílí take-downy. Z praktického hlediska to má mnoho výhod.
Já se na to dívám tak, že kladky jsou taky výhodnější, kuše ještě výhodnější, předovka ještě výhodnější, winchesterovka zase ještě výhodnější ... a můžeme skončit u současné útočné pušky nebo u sniperky.

To je ale můj názor a nelze ho ničím ospravedlnit. Ty si musíš vytvořit vlastní.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
kosmi
Nováček
Nováček


Registrace: 15.6. 2013
Příspěvky: 45
Bydliště: Znojmo

PříspěvekZaslal: út listopad 04, 2014 5:20 pm    Předmět: Citovat

Jestli mohu jako naprostý amatér také něco dodat. Taky souhlasím s tím co píše CAJ.
První luk jsem si koupil 42lb anglický (nyní už prodaný)
A zjistil jsem dost nevýhod jaké to mělo pro "mě" jako začátečníka amatéra.
1. síla moc velká , a do fitka chodím taky už 5 let, kliky, shyby, mrtvé tahy, žádné máslo. V síle luku problém není, problém je v tom že nemám naučenou techniku, tím se síla luku násobí jak jsem zjistil v praxi. protože když není správná technika tak je nátah o to těžší a udržet pak luk v klidu je docela problém
2. anglický luk je dost dlouhý a málo skladný
3. je potřeba kvalitnější terč aby vydržel sílu dopadu. na slabší luk stačí terč vyfouknout z PUR pěny
4. větší dostřel v přírodě může být větší spotřeba šípů
5. plochá křivka letu šípu = blbě se hledá pod trávou
6. na dlouhý dostřel to chce větší pozemek
7. začátečník (já) na dálku stejně netrefí , max náhodou

V současnosti střílím s dceřiným Tombow 20lb, na můj nátah skoro 25lb a naprostá pohoda
neničí tak šípy, neničí tak moc terč, líp se hledají šípy, dostřel má taky dobrý klidně i 30 metrů, s lehčími šípy i víc. dolet jsem nezkoušel ale přes 100metrů dá určitě
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
matus-svk
Nováček
Nováček


Registrace: 2.11. 2014
Příspěvky: 36

PříspěvekZaslal: út listopad 04, 2014 5:04 pm    Předmět: Citovat

dakujem za rady, no robim kulturistiku cize problem by tam nemal byt, vezmem teda karbonove sipy. Je lepsi LUK s jedneho kusu dreva alebo verzia kde skladate ramena?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
staso
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 2.11. 2009
Příspěvky: 477
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: út listopad 04, 2014 4:17 pm    Předmět: Citovat

CAJ to spísal trochu moc obšírne a komplikovane - ale má pravdu.

Dôležité sú dve veci:

sila luku - ak strieľaš rekreačne tak nekupuj silnejší ako 35 lb (max. 40 ak si športovec alebo máš nadpriemernú silu).

šípy - pri drevených si treba dať pozor aby neboli príliš tenke resp. slabé - hrozí nebezpečenstvo zlomenia šípu pri výstrele. Z toho vznikajú škaredé zranenia ľavej ruky

Drevené šípy nech majú priemer aspoň 8mm a spine nech je niekde okolo 35lb. Alebo si kúp karbónové - viac vydržia a sú ľahšie takže budú lietať rýchlejšie. Pri karbónoch si vyberaj spine okolo 600 (karbóny majú iné číslovanie ako dreváky).

Ver mi, že väčšina z nás skúsenejších strelcov urobila na začiatku rovnakú chybu a prvý luk sme si kúpili zbytočne silný. Môj prvý luk mal tiež 50lb Smile

Až po dvoch rokoch spoznávania lukostreľby som pochopil, že prvý luk nesmie byť silný....

Príliš silný luk kazí radosť zo streľby, kazí streleckú formu a strelec si na začiatku buduje zlé návyky....
_________________
Archery is meant to be simple, not easy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
CAJ
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 29.7. 2009
Příspěvky: 409
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út listopad 04, 2014 3:58 pm    Předmět: Citovat

Máš robustní tělesnou konstituci, resp. jsi silák?

50 lbs totiž není zrovna málo, kdo nebyl zvyklý pravidelně střílet cca 40 librovým lukem, bude mít s padesátkou problémy.

Většina běžných lidí 50 librový luk ani nenapne.

Co se šípů týče, to je vskutku celá velká věda, je třeba si pročíst komplet zdejší fórum a pak NEZBYTNĚ konzultovat s někým znalým.

Karbonové nebo duralové šípy se ještě jakž takž na dálku poradit dají, dřevěné šípy - aby to fakt lítalo - jsou to nejsložitější, co si můžeš vymyslet.
takže dřevěné šípy jsou buďto nepoužitelný šunt, nebo rozhodně nic "obyčajného".

Zásadní pro určení, jaké šípy jsou pro daný luk vhodné, je spin šípu, dále ovšem též délka Tvého nátahu, zamýšlená váha hrotu, zvolené letky, dále zda hodláš používat selfnocky, nebo plastové končíky. Důležitá je i váha každé jednotlivé tyčky.
Naprosto zásadní je, zda luk má okno, nebo ne, zda má opěrku nebo ne, dále jak moc je mimostředový. Určitou roli hraje i to, jestli používáš středozemní, nebo "indiánský" úchop. Tohle vše se dá nějak spočítat.

To vše je ale jenom orientační, je třeba hlavně vědět, jak střílíš. Pokud nemáš stabilizovaný styl, tak za někým zajdi, ať se kouká, jak střílíš, a vybere Ti do začátku šípy. Stejně u dřeva nepočítej, že to je na dlouho. Laughing

Sada 12 dřevěných šípů začátečníkovi vydrží max. tak půl roku, při intenzivním střílení, zvláště v terénu na 3D a pod. tipuji měsíc. Pokud nechápeš proč, napovím Ti ... zbydou Ti tak tři. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
matus-svk
Nováček
Nováček


Registrace: 2.11. 2014
Příspěvky: 36

PříspěvekZaslal: út listopad 04, 2014 3:29 pm    Předmět: Citovat

tak som sa teda rozhodol, ze asi vezmem Anglicky dlhy luk za cenu 109eur, silu cca. 50LB+ stacia k tomu opbycajne drevene sipy konkretne Materiál: smrek
Dĺžka: 82 cm
Hrúbka: 7 mm
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
CAJ
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 29.7. 2009
Příspěvky: 409
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po listopad 03, 2014 9:42 pm    Předmět: Re: Luk do prirody Citovat

matus-svk napsal:
Mam rad klasicke kluky,Dlhsie si obzeram PSE KINGFISHER no netusim ci je dobry, za odpovede dakujem.


Ten luk, co si dlhšie obzeráš, podle většiny zdejších střelců nemá s klasickým / tradičním lukem mnoho společného.
Za prvé je to určitě take-down (pokud ne, tak je takováto konstrukce aspoň pro mne nepochopitelná a byla tak jako tak vyvinuta pro take-down), což se samo o sobě s pojmem "klasický" neslučuje.

Dále je to z "kosmických" materiálů, vláken a podobných plastiků, dřevo pokud je, tak je zatajené. Velmi klasické. Rolling Eyes

Je to moderní konstrukce luku, moderní materiály, moderní design. V zásadě by to spadalo do instinktivu nebo bare-bow.

Ne, že by tu v této kategorii střílelo málo lidí, ale budou se pohybovat v jiné kvalitativní třídě a nejspíš budou mít i kapánek jiný vkus. Myslím, že moc lidí tu tenhle luk ani nedrželo v ruce ... a skoro bych řekl, že moc nás by o to ani nestálo. Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
cornus
Grafoman
Grafoman


Registrace: 22.2. 2007
Příspěvky: 5356
Bydliště: Galgocy

PříspěvekZaslal: po listopad 03, 2014 9:12 pm    Předmět: Citovat

matus-svk napsal:
takze PSE KINGFISHER nemam kupovat?

Ak to má ramená plný sklolaminát tak nebrať.
_________________
´´Primitive bows are cool´´ Tom Mills
https://picasaweb.google.com/101174487128722023961
https://picasaweb.google.com/107441683046910005504
https://plus.google.com/?hl=sk&partnerid=gplp0
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra www.lukostrelec.cz -> Luky Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Přejít na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejít na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Forums ©

© 2005 UNITED-NUKE Powered Site.
=-Lucínkovo->
Veškeré texty jsou duševním vlastnictvím sdružení Lukostřelec.cz - plné znění právní výhrady zde.