Welcome to www.lukostrelec.cz

 

Hlavní menu

Diskusní fórum

Členové ATL
Soukromé zprávy
Odkazy
Ke stažení
Domů
Kalendář akcí
Luk.Liga - XLSX
Luk.Liga - PDF
Stanovy ATL ČR

Témata

Seznam témat

Začínáme
Historie
Vybavení
Pravidla
Turnaje
Sportovní a 3D
Názory a polemiky

Partněři projektu


Kluc-elektromateriál s.r.o.


Servis

Váš účet
Napište nám
Doporučte nás
Napsat článek
Statistiky
Archív článků
Hledání
Právní výhrada

Hledání



Pokročilé vyhledávání

Diskusní fórum


Toto fórum bude uzamčeno, své příspěvky pište do nového fóra: http://lukostrelec.cz/subdom/forum/

 
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 Osobní nastaveníOsobní nastavení   Přihlásit se pro kontrolu soukromých zprávPřihlásit se pro kontrolu soukromých zpráv   PřihlášeníPřihlášení 

Je šíp tvrdý nebo měkký?
Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
 
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra www.lukostrelec.cz -> Šípy
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Sysel
Grafoman
Grafoman


Registrace: 25.4. 2009
Příspěvky: 819
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm

PříspěvekZaslal: út leden 31, 2017 8:47 am    Předmět: Citovat

Jarda M Však to bylo myšleno ironicky, bavíme se o tom, že mi nepřijde průstřelový test přes papír průkazný a své argumenty jsem podpořil příkladem Olympioniků, kteří mají jak píšeš perfektní průlet kolem madla, ale šíp kmitá v ploše, tedy by průstřelovým testem neprošel.
_________________
>>- LK Falcon -->
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
JardaM
Grafoman
Grafoman


Registrace: 21.9. 2008
Příspěvky: 1190
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: út leden 31, 2017 6:46 am    Předmět: Citovat

Dusan napsal:

Ani to vsak nie je ono Wink lebo sip kazdym narastom vzdialenosti zo sustavy od okamihu vypustenia straca energiu, cize rychlost, cize ta jeho frekvencia "kmitu" klesa.

To je omyl, neklesá frekvence ale amplituda. Když brnkneš na strunu na kytaře, taky ztrácí postupně energii, ale frekvence - výška tonu se nemění, jen klesá hlasitost- amplituda
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
JardaM
Grafoman
Grafoman


Registrace: 21.9. 2008
Příspěvky: 1190
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: út leden 31, 2017 6:37 am    Předmět: Citovat

Sysel, Dušan
oni to mají vyladěné perfektně. Vždyť se na to pořádně podívejte. Ve všech případech je končík šípu, ve chvíli, kdy míjí madlo, vykmitnutý ven, pryč od madla!
To kmitání šípu začíná vypuštěním z prstů (sklouznutím tětivy) pohybem končíku ven, pak kmitne dovnitř za luk a ve chvíli kdy míjí madlo musí být zase ven, co nejdál od madla. Takže po tento bod vykoná jeden a čtvrt kmitu.
Ta vyladěnost pak spočívá v tom, že je síla luku, tedy rychlost šípu právě taková, aby dohnala končík na úroveň madla právě v okamžíku, kdy ten šíp (končík) jako kmitající soustava vykonal právě toho jedenačtvrt kmitu. Jak kmitá šíp dále, po opuštění luku, už není z hlediska vyladění důležité.
Jak prosté! (řekl by Holmes Razz )
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Sysel
Grafoman
Grafoman


Registrace: 25.4. 2009
Příspěvky: 819
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm

PříspěvekZaslal: po leden 30, 2017 7:31 pm    Předmět: Citovat

Asi to mají naladěné špatně Laughing
https://www.youtube.com/watch?v=JbtqLM9kZVs
_________________
>>- LK Falcon -->
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Dusan
Grafoman
Grafoman


Registrace: 13.8. 2011
Příspěvky: 1264
Bydliště: Trnavská šíra step

PříspěvekZaslal: po leden 30, 2017 5:36 pm    Předmět: Citovat

Sysel napsal:
Má snad být správně naladěný luk a šípy tak rychlý, aby urazil svoji délku za stejnou dobu jako provede jeden kmit?


Korektne povedane polovica vlnovej dlzky jeho "harmonickeho" kmitu - 1/2 z lambdy. Alebo celociselne nasobky ale neparne, aby sip vzdy obtiekol luk.

Podla mna ale idealne 1 celociselny nasobok polovice harmonickeho kmitu - cize dlzka sipu.

Termin "harmonicky" davam do uvodzoviek, lebo to nie je kmit samotneho sipu ale sipu, na ktoreho posobi tlak tetivy. Cize skor ide o kmit prave vypusteneho sipu. Ani to vsak nie je ono Wink lebo sip kazdym narastom vzdialenosti zo sustavy od okamihu vypustenia straca energiu, cize rychlost, cize ta jeho frekvencia "kmitu" klesa.

Navyse posobi na sip aj postranne sily vuplyvajjuce z paradoxu Wink

Toto je podla mna dost zaujimave, ale az takto by som sa v tom nepiplal - z vlastnej skusenosti, lebo som sa v tom piplal, ale lepsie som kvoli tomu nestrielal Wink
_________________
Sen okçuluğu bir gün bırakırsan o seni 10 gün bırakır.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Sysel
Grafoman
Grafoman


Registrace: 25.4. 2009
Příspěvky: 819
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm

PříspěvekZaslal: po leden 30, 2017 5:18 pm    Předmět: Citovat

Já nevím, mě se celý ten průstřelový test nezdá. Vždyť se zamyslete, kdo vám zaručí, že u všech typů luků, je frekvence vlnění v souladu rychlostí pohybujícího se šípu. Šíp není bod, ale soustava bodů a proč by každý bod šípu musel projít tím stejným bodem v prostoru? Když se dívám na slowmotion videa např. z Olympiády, tak šíp jasně kmitá rychleji a stopou jeho dráhy není vlnící se křivka, ale plocha. Nebo je snad nějaký skrytý vztah mezi frekvencí a rychlostí šípu, který zaručuje správné naladění luku? Má snad být správně naladěný luk a šípy tak rychlý, aby urazil svoji délku za stejnou dobu jako provede jeden kmit?
_________________
>>- LK Falcon -->
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PePe
Nováček
Nováček


Registrace: 27.8. 2015
Příspěvky: 27

PříspěvekZaslal: po leden 30, 2017 5:01 pm    Předmět: Citovat

Vyjádřeno čísly chyba střelce bude menší než 10%. Na 5cm díře bez brčáku tak 0,5cm.
Změna předpětí z 21-22 cm udělá rozdíl větší než cca. 5cm. Asi podobnej jako zkrácení šípu o palec. Hroty tu nemám ani váhu:( Tvrdá měkká zakládka dělá o něco méně. (Ale vzhledem k tomu, že šíp lítal významně jinam než jsem mířil, tak jsem to označil za slepou cestu.)
Přesná čísla jsem neměřil. Ve chvíli kdy je díra 15cm tak už se nezvětšuje.
Jediné co nepoznám je posunutí centershodu o 4mm.
Na začátku jsem ještě udělal tu chybu, že jsem si udělal první bezbrčáka ze starých opravovaných šípů. A divil se, že to létá nějak divně a každý jinak Rolling Eyes
Asi zkusím 2 konfigurace na střelnici a pak se uvidí. (Jednu mezi a druhou s čistým průstřelem brčáku.)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Pistolník
Nováček
Nováček


Registrace: 5.1. 2015
Příspěvky: 85
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po leden 30, 2017 2:39 pm    Předmět: Citovat

Je třeba zcela vyloučit (nebo alespoň minimalizovat) chybu střelce. Je ta díra při průstřelovém testu pokaždé zcela identická? Jestli ne, tak nikdy nedoladíš.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
PePe
Nováček
Nováček


Registrace: 27.8. 2015
Příspěvky: 27

PříspěvekZaslal: so leden 28, 2017 6:02 pm    Předmět: Citovat

Tak tady tvrdě trénuju a je to spíš horší než lepší Cool (Netrénuju snažím se naladit reflex s karbony Sad
Poprvé zkouším průstřelové testy. (Předtím jsem si maximálně hrál s bezbrčákem v terčovnici.) Bezbrčák se tváří, že je měkej. (FOC) má skoro stejný jako brčáka (tím pádem předpokládám že i váha je skoro stejná) Na terčovnici mám podobný dojem (cca 18m). Bohužel jsem zkusil i brčák prohnat papírem a ten tvrdí naopak že je tvrdej!
(Průstřelový test: 1m před terčovnící papír 5m od papíru střílím vodorovně ve výšce brady)
Někdo nějaké nápady??? (změkčovat můžu přitvrzovat ne)
Má někdo zkušeností se spolehlivostí tohoto testu. Jako že třeba když dělám dírky, že to bude skvělé na všechny vzdálenosti?
Jaký metody používáte k ladění??
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Dusan
Grafoman
Grafoman


Registrace: 13.8. 2011
Příspěvky: 1264
Bydliště: Trnavská šíra step

PříspěvekZaslal: so leden 28, 2017 11:28 am    Předmět: Citovat

Mysa napsal:
tajomstvo se jmenuje trénink. Je snadno dostupné. Stačí si udělat denně tak dvě hoďky čas


ano Smile to tajomstvo je mozne odhalit llen skusanim a treningom
_________________
Sen okçuluğu bir gün bırakırsan o seni 10 gün bırakır.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
JardaM
Grafoman
Grafoman


Registrace: 21.9. 2008
Příspěvky: 1190
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: so leden 28, 2017 5:55 am    Předmět: Citovat

PePe napsal:
Když při stejné hmotnosti změním FOC, tak se změní dynamický spine??
Když v šípu změním hmotnost hrotu, tak se mi posunou nodální body??

Samozřejmě, že změní. Když změníš rozložení hmoty, musí se změnit i vlastní frekvence kmitající soustavy...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
PePe
Nováček
Nováček


Registrace: 27.8. 2015
Příspěvky: 27

PříspěvekZaslal: pá leden 27, 2017 10:21 pm    Předmět: Citovat

Sysel napsal:
Tak mě z PePeho videa není jasné nic.

Jestli myslíš to půl roku staré video (možná víc). Co nadělám. Nic lepšího než 120fps jsem neměl. Problém vyřešen boční opěrkou Cool
Teď mám opačný problém šípy jsou měkčí než by se mi líbilo a už nemám kam uhnout. A díra na boční opěrku zatím neni Laughing
Sysel napsal:
1.) Předpětí 2.) Změna délky dříku 3.) Váha hrotu

1.) Definuj "dost malý" vliv:) Mě zas tak malý nepřišel, ale možná je to lukem.
2.) Měl jsem za to, že to je základní metoda ladění šípu.
Sysel napsal:

Prakticky se dá říct, že čím je těžiště daného šípu (rovnováha třeba na prstě) více vpředu, tedy čím je větší vzdálenost od končíku po těžiště, tím je měkčí a naopak.

Když při stejné hmotnosti změním FOC, tak se změní dynamický spine??
Když v šípu změním hmotnost hrotu, tak se mi posunou nodální body??
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Mysa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 25.9. 2006
Příspěvky: 4466
Bydliště: Praha - Radotín

PříspěvekZaslal: pá leden 27, 2017 6:07 pm    Předmět: Citovat

tajomstvo se jmenuje trénink. Je snadno dostupné. Stačí si udělat denně tak dvě hoďky čas
_________________
Důvěřuj Aláhovi, ale napřed si uvaž velblouda.
Prorok Mohamed
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Dusan
Grafoman
Grafoman


Registrace: 13.8. 2011
Příspěvky: 1264
Bydliště: Trnavská šíra step

PříspěvekZaslal: pá leden 27, 2017 5:55 pm    Předmět: Citovat

Mysa napsal:
Jak začnete dělat barrely, tak se otevírá úplně jiný svět. Udělat dva stejné je prakticky vyloučené. Každopádně musíte začít v jiných počtech- tyčky kupovat po kartonech, aby se dala udělat co nejpřesnější probírka. V jednom spinovém rozměru 5 liber je totiž váhový rozdíl mezi jednotlivými tyčkami klidně 25%, o hustotě a kvalitě dřeva ani nemluvě.


naprosty suhlas! zo sady 12 sipov, barelov, ktore vyladim na +- 5gn, su uspokojive snad 4.....a tie ked zlomim, som zase v prdeli....utesujem sa tym, ze kedysi sa to takto maniakalne neriesilo, lebo neboli tak presne meracie pristroje ale ze tajomstvo je v technike vypustenia....netvrdim ze je to tak, ale tymto smerom patram, najma sa snazim odhalit tajomstvo otvorenia zamku.
_________________
Sen okçuluğu bir gün bırakırsan o seni 10 gün bırakır.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Sysel
Grafoman
Grafoman


Registrace: 25.4. 2009
Příspěvky: 819
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm

PříspěvekZaslal: pá leden 27, 2017 11:19 am    Předmět: Citovat

Mýšo buďte rádi za silnější luky, já zjistil další zajímavou věc. Přešel jsem na slabší luk a nároky na přesnost spinu s zvýšily! Příčina se dá opět vysvětlit matematicky. Dejme tomu, že obvyklý skok ve spinu je 5#, pak:
5#/50#=10%
5#/34#=15%
=> Zatímco u 50tilibrového luku znamená odchylka ve spinu 5 liber odchylku "pouhých" 10% u 35tilibrového už je to 15%. Dotaženo do vašeho extrému např. 75liberní luk při odchylce spinu 5# se pohybuje zhruba na polovině - 7%. A když si připočtu větší amplitudu, tak mi z toho plyne, že je to u silných luků spíš těma rukama než šípama Very Happy
_________________
>>- LK Falcon -->
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Mysa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 25.9. 2006
Příspěvky: 4466
Bydliště: Praha - Radotín

PříspěvekZaslal: pá leden 27, 2017 10:18 am    Předmět: Citovat

Moje srdce se vznáší jako luňák, že jsou ještě i tady lidé které zajímá lukostřelecká teorie Very Happy

Dlouhodobě se ve Větvích zabýváme konstrukcí a laděním šípů. Mechanickými vlastnostmi dostupných materiálů, tvarem dříků, váhou hrotu, ladění šípů.....Ve svých řadách máme i houslaře schopného dělat povrchové úpravy mající nepatrný vliv na spine a hmotnost


Trošku se potýkáme s tím, že naše luky jsou relativně silné a rychlé, ale mají zároveň krátká ramena. Když se k tomu připočte střelecká technika o něco náročnější než mediterran, tak to vyžaduje velikou praxi, aby byl střelec schopen rozlišit, jestli má správně udělaný šíp, nebo jestli je mamlas.

Z vlastní zkušenosti se odvažuji tvrdit, že nejlépe se šíp chová, když se vlnění posune co nejvíc dozadu. Hmotnost hrotu usnadňuje dosažení jakýchsi standartních výsledků a měkkost "prsou" obtékání luku. Nejlépe se mi vždy dařilo vyladit ne barrely, ale bobtaily. Prostě slepit šíp taperovaný směrem ke končíku z materiálu o jednu šarži tužšího a pak ho nastřelovat na terč a smirkem upravovat mezi středem a opeřením. Dá se tak vyladit že trefuje bod.

Jak začnete dělat barrely, tak se otevírá úplně jiný svět. Udělat dva stejné je prakticky vyloučené. Každopádně musíte začít v jiných počtech- tyčky kupovat po kartonech, aby se dala udělat co nejpřesnější probírka. V jednom spinovém rozměru 5 liber je totiž váhový rozdíl mezi jednotlivými tyčkami klidně 25%, o hustotě a kvalitě dřeva ani nemluvě.

A po všech těchto peripetiích se vám pak stane (jako mě), že si z Číny přivezete od šípaře šípy kde se neřeší nic jiného než váha a délka......a ty chodí dobře skoro z každého luku. Ještě pořád jsem na to nepřišel, jak to udělali Evil or Very Mad
_________________
Důvěřuj Aláhovi, ale napřed si uvaž velblouda.
Prorok Mohamed
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
JardaM
Grafoman
Grafoman


Registrace: 21.9. 2008
Příspěvky: 1190
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: pá leden 27, 2017 6:24 am    Předmět: Citovat

Statiský spin, tedy velikost průhybu pomocí závažíčka, vypovídá jen o dříku. Pro let je rozhodující, jak kmitá šíp jako celek, nejen kolik váží, ale jak je ta jeho hmota rozložená po jeho délce. Prakticky se dá říct, že čím je těžiště daného šípu (rovnováha třeba na prstě) více vpředu, tedy čím je větší vzdálenost od končíku po těžiště, tím je měkčí a naopak.
(Jak vidíš, tohle jednoduché pravidlo zahrnuje jak vliv váhy hrotu tak délky dříku)
Pokud ten dřík zeslabíš jak vpředu, tak vzadu (bikonický), na jeho dynamickou tuhost či měkkost to v zásadě vliv nemá.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Sysel
Grafoman
Grafoman


Registrace: 25.4. 2009
Příspěvky: 819
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm

PříspěvekZaslal: čt leden 26, 2017 8:14 pm    Předmět: Citovat

Díky za doplnění, s tím hrotem to dává smysl, protože je to taky těžší závaží na konci a tedy logicky pomaleji kmitá, on je taky rozdíl mezi stojatým vlněním - chvěním a vlněním, kde má vliv i ta váha šípu na rychlost posunu šípu vpřed. Ale zkrátka řečeno dospěl jsem k tomu, že hroty se nedá nic moc zachránit, spíše zamaskovat - podobně jako většími brky a šíp čistě neletí, ale je zkorigován tahem hrotu a větší amplituda trochu pomůže při špatném obtékání šelfu. Jinak odebírání hmoty vzadu je zajímavé, protože dřevěné šípy děláme i taperované, typicky 11/32->5/16 a mě přijde že taperovaný (kužel) versus válec se vždy chová jako měkčí při shodném statickém spinu. Souhlasí to?
_________________
>>- LK Falcon -->
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
JardaM
Grafoman
Grafoman


Registrace: 21.9. 2008
Příspěvky: 1190
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: čt leden 26, 2017 2:36 pm    Předmět: Citovat

Ještě dodatek:
Ke změkčení šípu jako u zvýšení hmotnosti hrotu dojde, když snížíme (teoreticky) hmotnost končíku a kormidel. Tam je efekt na střelbu mnohem vyšší, protože je šíp nakonec i lehčí a tím rychlejší a vlivy se sčítají.
Jenže zase není ta hmotnost v podstatě z čeho odebírat...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
JardaM
Grafoman
Grafoman


Registrace: 21.9. 2008
Příspěvky: 1190
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: čt leden 26, 2017 2:27 pm    Předmět: Citovat

Ano, Sysle, podle mého jsou tvé úvahy zcela správné. Jen poznámečka k té váze hrotu. Těžší hrot sníží i frekvenci šípu, takže ten se jeví sám o sobě jako měkkčí, ale tím pádem současně jeho větší hmotnost (o ten hrot) způsobí, že šíp letí pomaleji, a tím se potřebný vliv vzájemně zlikviduje.
Tedy zjednodušeně: "měkčí" šíp střílíme jakoby "slabším" lukem, tedy efekt nulový. Tudy cesta nevede...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Sysel
Grafoman
Grafoman


Registrace: 25.4. 2009
Příspěvky: 819
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm

PříspěvekZaslal: čt leden 26, 2017 12:00 pm    Předmět: Citovat

Mě daleko zajímavější debata, než jak to spočítat absolutně přijde, jak to ovlivnit. Myslím, že závěr mám moc tvrdý/měkký šíp zvládne každý obstojný lukostřelec a pokud ne, tak by se jím napřed měl stát. Já ve svých úvahách došel k tomu samému, co Jarda, a sice, že kmitání je šípu dáno a teď, jak můžeme ovlivnit průlet? Podle mě máme šance měnit pouze amplitudu nebo frekvenci, případně fázi kmitu a to je dost podstatný rozdíl. Moje úvahy:

1.) Předpětí má vliv hlavně na fázi kmitu, ale dost malou (jen ten posun o ten kousek) a částečně na amplitudu (tětiva do šípu moc kopne). V podstatě mi z toho plyne, že spíš ladím luk, než šíp nebo jen opravdu jemně.

2.) Změna délky dříku - podle mě je to jak u hudebního nástroje, když zkrátím hudební nástroj, změní se zvuk tedy frekvence. Délkou dříku tedy zásadně měním frekvenci, čím kratší, tím vyšší frekvence = tvrdší šíp.

3.) Váha hrotu - je to jen opora pro úder tětivy, závaží na druhé straně, takže podle mě nemůže ovlivnit frekvenci, ale pouze amplitudu. Když dám těžší hrot, tak bude průhyb vyšší.

Takže co když mám tvrdý šíp a nemohu ho prodloužit? Podle mě jedině koupit měkčí tyčku, těžší hrot nepomůže, maximálně může lehce zamaskovat špatnou frekvenci, pokud není rozdíl zásadní. Co si o tom myslíte?
_________________
>>- LK Falcon -->
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sysel
Grafoman
Grafoman


Registrace: 25.4. 2009
Příspěvky: 819
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm

PříspěvekZaslal: čt leden 26, 2017 11:26 am    Předmět: Citovat

Tak mě z PePeho videa není jasné nic. Jedna zkušenost: Máme tu kameru, co snímá přes 1000fps když zpomalím záběry na 10% je to krásně vidět. Testovali jsme luk a šípy, viděli to mnohokrát a stejně došli k chybě, protože při opouštění základky byl sice končík od madla, ale nevykonal celý kmit a něco, ale jenom čtvrt kmit a něco a to vypadá při průletu skoro stejně! Přišlo se na to po čase, kdy se mi nezdály jeho soustřely. Ve finále se šlo do o dost tvrdších šípů a vše je OK. Bohužel nyní v zimě není světlo, tak to ještě nemám ověřené z kamery, ale výsledky hovoří za vše. Takže opatrně s těmi závěry z rozmazaných záběrů.
_________________
>>- LK Falcon -->
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Siggi
Nováček
Nováček


Registrace: 24.10. 2014
Příspěvky: 16

PříspěvekZaslal: ne leden 22, 2017 4:47 pm    Předmět: Citovat

Pistolník napsal:
Tyčka přilepením letek samozřejmě neztvrdne. Šíp se však chová, jako o něco tvrdší. Možná je to tím, že křidélka zabraňují takovému prokmitu šípu (moje spekulace).



Je to pridanou vahou. 3 x 3 palcove brčko je as 10 grainov. Je to analogia pridavania vahy hrotu. Čím ťažší predok, tým sa tyčka javí mäkšia a naopak, čím ťazší zadok tým sa zase javí ako tvrdšia.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Pistolník
Nováček
Nováček


Registrace: 5.1. 2015
Příspěvky: 85
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so leden 21, 2017 12:07 pm    Předmět: Citovat

Tyčka přilepením letek samozřejmě neztvrdne. Šíp se však chová, jako o něco tvrdší. Možná je to tím, že křidélka zabraňují takovému prokmitu šípu (moje spekulace).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
JardaM
Grafoman
Grafoman


Registrace: 21.9. 2008
Příspěvky: 1190
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: so leden 21, 2017 6:57 am    Předmět: Citovat

Ten příměr, že ten papír je taková "archaická" kamera, se mi líbí! Když ted vidíme, jak se ten holý šíp pohybuje, zbývá maličkost: vědět, jak celou tu soustavu nastavit... Razz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
PePe
Nováček
Nováček


Registrace: 27.8. 2015
Příspěvky: 27

PříspěvekZaslal: pá leden 20, 2017 3:26 pm    Předmět: Citovat

JardaM napsal:
Ještě mám takovou nejasnost, snad mi odborníci poradí:
Prakticky jediná metoda pro sladění luku a šípu, kterou doporučují prakticky všichni na světě, je metoda opeřeného a holého šípu. Nikdo na světě ale neříká, na čem je v principu založená. Ví to vůbec někdo?
...

Nikde jsem to nečetl a nezahlédl, takže je to moje dedukce. Nicméně smekám před tím kdo vymyslel průstřelový test. Podle mě je to jednoduché. Ten papír v podstatě funguje jako kamera zaznamenávající průchod šípu v dané rovině. Řekněme to jak je rychlost sladěná s kmitáním. Či jestli všechny části šípu - body na šípu projdou stejným místem v rovině papíru. To byla totiž ta otázka:
PePe napsal:
Platí, že dráha kterou projde hrot šípu projde i končík??

Jak je to fyzikálně podloženo netuším.
Jen bych si dovolil poznamenat, že tu řešíte pouze zda se končík dotkne madla či ne. Což je jen zlomek problému pokud chceme, aby to lítalo "rovně". (Šíp se nemusí zakopnout o luk a přesto poletí úplně jinam. V Tune for Tens to řeší úplně na konci s letkama dotýkajícíma se zakládky při ladění olympijského luku.)

Teorie o bezbrčácích praví, že bezbrčák má lítat stejně jako brčák. (nepochopil jsem změnu tvrdosti přidáním letek ve zbytku příspěvku JardaM) Výhoda bezbrčáku je v tom, že na něm jsou více vidět chyby. (Jak někdo poznamenal i ve sklouznutí.) Perfektně vyladěním šípem se dá střílet i bez kormidel, ale právě proto, že zvýrazňuje chyb, tak se to nedělá. (Tohle už jsem někde čelt a dává mi to smysl.)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Drtičhlav
Nováček
Nováček


Registrace: 4.3. 2016
Příspěvky: 16

PříspěvekZaslal: st březen 30, 2016 10:31 pm    Předmět: Citovat

dík chlapy to jsem potřeboval slyšet Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Tecumseh
Grafoman
Grafoman


Registrace: 15.10. 2010
Příspěvky: 751
Bydliště: Biele Karpaty

PříspěvekZaslal: st březen 30, 2016 7:24 pm    Předmět: Citovat

Ja som používal PowerFlight 400 na 53 librovom recurve pri náťahu 29" a boli akurát tvrdšie by som nebral.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Pistolník
Nováček
Nováček


Registrace: 5.1. 2015
Příspěvky: 85
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st březen 30, 2016 2:50 pm    Předmět: Citovat

400, zkrátíš to na cca 30". 340 by byl moc tvrdej - musel bys ho nechat dlouhej - což pak vypadá jako oštěp... Smile. 400 bude lepší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Drtičhlav
Nováček
Nováček


Registrace: 4.3. 2016
Příspěvky: 16

PříspěvekZaslal: út březen 29, 2016 9:22 pm    Předmět: Citovat

čau, zajímal by mě váš názor na výběr šípů. Jedná se o reflexní 50 librovej levockej luk fastflight tětiva ,ja mám nátah 28, a rozmýšlím se mezi šípy Easton - PowerFlight 25 gramů 7.72 gr na libru délka 30 nebo(carbon) Easton GAMEGETTER XX75 2117 spin 400 35g 10,800gr na libru délka 33 (hlína).co byste volily vy? a taky jestli to nechce ten carbon spíš ve spinu 340 vzhledem k váze.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra www.lukostrelec.cz -> Šípy Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
Strana 3 z 7

 
Přejít na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Forums ©

© 2005 UNITED-NUKE Powered Site.
=-Lucínkovo->
Veškeré texty jsou duševním vlastnictvím sdružení Lukostřelec.cz - plné znění právní výhrady zde.