Welcome to www.lukostrelec.cz

 

Hlavní menu

Diskusní fórum

Členové ATL
Soukromé zprávy
Odkazy
Ke stažení
Domů
Kalendář akcí
Luk.Liga - XLSX
Luk.Liga - PDF
Stanovy ATL ČR

Témata

Seznam témat

Začínáme
Historie
Vybavení
Pravidla
Turnaje
Sportovní a 3D
Názory a polemiky

Partněři projektu


Kluc-elektromateriál s.r.o.


Servis

Váš účet
Napište nám
Doporučte nás
Napsat článek
Statistiky
Archív článků
Hledání
Právní výhrada

Hledání



Pokročilé vyhledávání

Diskusní fórum


Toto fórum bude uzamčeno, své příspěvky pište do nového fóra: http://lukostrelec.cz/subdom/forum/

 
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 Osobní nastaveníOsobní nastavení   Přihlásit se pro kontrolu soukromých zprávPřihlásit se pro kontrolu soukromých zpráv   PřihlášeníPřihlášení 

Turecké luky a šípy? Co o nich víme?
Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 7, 8, 9 ... 18, 19, 20  Další
 
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra www.lukostrelec.cz -> Luky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Jaroslav Kejval
Grafoman
Grafoman


Registrace: 21.6. 2006
Příspěvky: 741

PříspěvekZaslal: út září 23, 2008 2:51 pm    Předmět: Citovat

Ta videa jsou dobrá. Vždy jsem si myslel že button na luku ten šíp drží delší dobu ale tady je vidět že je rozhodující pro nějakých 10- 15 cm pak ztrácí význam
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
orange
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 1.9. 2008
Příspěvky: 459
Bydliště: Praha Dablice

PříspěvekZaslal: út září 23, 2008 12:50 pm    Předmět: Citovat

Mysa zminune obraceny "lukjostrecky paradox" u srelby z prestenu, nez u strelby z prstu, take zde pro uplnost co ten paradox je:

Archery Paradox (Take link na kvalinti videa)

Par youtube zazanmu z vysokorychlosti kamery pro demonstaci jevu:

(Na Olimpiade v Pekinkgu amici pouzivaly novou kame s vice nez 1000 snimku za sekundu)

Video 1

Video 2

Video 3

Video 4

PS: Ta videa take pekne ukazujiproce je dulezite mit spravny SPINE sipu.
_________________
Všichni opeřenci se musí naučit dobře létat, proč to ale šípům trvá ze všech opeřenců nejdéle ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Vason
Občasný přispivatel
Občasný přispivatel


Registrace: 27.5. 2008
Příspěvky: 157

PříspěvekZaslal: po září 01, 2008 12:18 pm    Předmět: Novotny Citovat

http://fr.youtube.com/watch?v=IGcYGwqb3So&feature=related
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu AOL Instant Messenger
Mysa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 25.9. 2006
Příspěvky: 4466
Bydliště: Praha - Radotín

PříspěvekZaslal: út srpen 26, 2008 11:48 pm    Předmět: Citovat

http://www.turkishculture.org/pages.php?ChildID=170&ParentID=15&ID=71&ChildID1=756&miMore=1
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Gator
Grafoman
Grafoman


Registrace: 11.8. 2006
Příspěvky: 652

PříspěvekZaslal: út srpen 26, 2008 10:18 pm    Předmět: Citovat

Před nedávnem padl dotaz jakým že to šípem asi mohl být dosažen mongolský rekord, nu, nezjistil jsem to Smile
ale,
našel jsem kalkulaci k neméně zajímavým tureckým výkonům. Adam Karpowicz na stánce o testech svých luků píše:

"Rychlost 375 fps se šípem vážícím 203 grainů a flightovým lukem o nátahu 125 lbs nám dává tušit čeho mohly být takovéto luky schopny.Ve vakuu by použitý šíp letěl na vzdálenost 1320 yardů, ve vzduchu kolem 750 yardů (685m) (1) . Takovéto vzdálenost, přes 1000 gez, byly na Okmeydanových střelnicích v Istanbulu vyznačovány kamennými menzily (2) . Na rekordní vzdálenost 930 (850m)yardů dosaženou Tozkoparanem Iskenderem a Bursali Shujou začátkem 16. stol. (2)bylo zapotřebí dosažení rychlosti blízko 400 fps (1) K dosažení takovéto rychlosti, by nejlepší flightové luky (jako právě testovaný 105,5 lb) musely mít nátah 140 b na 28 " (s lehkým 105 grainovým šípem) nebo vyšší. "
1. T.L.Liston, Physical laws of archery, 6th ed. 1995, Liston Inc
2. Unsal Yucel, translated by E. McEwen, "Archery in the period of sultan Mahmud II", Journal of the Society of Archer-Antiquaries, vol. 40, 1997, p.68-80

Celý článek zde:
http://www.atarn.org/islamic/Performance/Performance_of_Turkish_bows.htm
_________________
Ostatně soudím, že stane-li se tradiční lukostřelba sportem, bude zničena.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Jas
Grafoman
Grafoman


Registrace: 12.11. 2006
Příspěvky: 2772

PříspěvekZaslal: čt srpen 21, 2008 5:51 pm    Předmět: Citovat

Chklapci nebudte az tak uzkoprso archeologicky.Termin "Mongolske luky" podla mna zahrnuje skoro vsetky stadia vyvoja azijskeho luku. Pretoze ad 1 : Huni , ktory boli pred "mongolmi : su jeden zo stoviek kmenov mongolskej stepy, ad 2 : to iste v podstate plati o staroturkickych kmenoch .Vsade kde mongoli zanechali v azii stopu zostali po nich aj luky , takze indoperzske , turecke , korejske .... apropo co sa tyka korejskych , tak vojnovymi predchodcami dnesnej sportovej varianty bol tiez luk s dlhymi siahmi ohnutymi podobne , ako u indoperzana. Vid nakoniec sochu ich hrdinu, ktoru maju dokonca myslim aj v znaku lukostreleckych klubov. Mali by ste to preskumat ked tam pojdete. Samozrejme sa da predpokladat s davkou fantazie , ze mozno prvy kocovny narod ,ktory sa spomina s takimito lukmi - Hyksosovia sa prihnal tiez z mongolskej stepi a skyti su siced aspon podla greckych zaznamov zo zakaukazska , ale preco nie povodne tiez az z mongolskych stepi?.. Myslim , ze takym protolukom stepnych zlodejov bol luk blizky dizajnu indoperzana, nieco , ako ten omnogovsky luk. Laughing
_________________
J.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Mysa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 25.9. 2006
Příspěvky: 4466
Bydliště: Praha - Radotín

PříspěvekZaslal: čt srpen 21, 2008 5:17 pm    Předmět: Citovat

Tak jo. Asi nešťastně formulované. Spíš jsem asi měl zdůraznit, že to nebylo s největší pravděpodobností střílené žádným flightovým lukem. Pěkně jsem se do toho zamotal Laughing
Na tom pomníku sice žádné údaje o délce luku, váze a tvaru šípu, tvaru opeření, ani nátahové síle luku nebyly, ale došlo mi, že luky tohoto etnika a přibližně této doby jsou k vidění. Jednak jsou na takových těch slavných obrázcích, jak se nechal válečník (jméno mi vypadlo, ale není problém dohledat) vyobrazit, jak podřezává tantem mongolského kapitána a jak na Mongoly střílí šíp zblízka Laughing a jednak jsou v muzeu v Hakatském zálivu a rovněž v císařské pokladnici- ta je vůbec zajímavá, protože tam mají zbraně, zbroj, hudební nástroje atd. z období Nara. Ale je tam toho víc. Měl jsem takový jakoby katalog, ale spolu s dalšími knihami mi ho šlohli američtí filmaři Laughing Mongolský luk z invaze do Niponu mám vyfocený ve zmíněné publikaci o japonském válečnictví, ale budu muset prověřit, jestli je z Hakaty, nebo Shósoinu. Je to tam Japonsky Laughing
O šípech vím prd. Vím jaké měli hroty a že nebyly z bambusu. Zbytek je dedukce vycházející z paralel.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Gator
Grafoman
Grafoman


Registrace: 11.8. 2006
Příspěvky: 652

PříspěvekZaslal: čt srpen 21, 2008 3:32 pm    Předmět: Citovat

Ale já nepochybuju o tom, že to víš. Ale myslím, že se nedá mluvit dohromady o výkonu luku s dlouhými siahy. Úhly siahů, reflex, váha siahů (kostěné obložení atd) atd. to tyhle luky ve výkonu rozděluje. Takže pokud jde řeč o výkonu 502 m mongolským lukem, tak je to věc výkonu mongolského luku. Ne "asijského stepního".

Doprčic, ta Špotáková, je ale frajerka!!!!
_________________
Ostatně soudím, že stane-li se tradiční lukostřelba sportem, bude zničena.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Mysa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 25.9. 2006
Příspěvky: 4466
Bydliště: Praha - Radotín

PříspěvekZaslal: čt srpen 21, 2008 2:58 pm    Předmět: Citovat

Děkuji za upozornění. Rolling EyesŘeč tu byla obecně o Asijských stepních lucích s dlouhým siahem. Luk z Umruchi taky naní Mongolský-a navíc je i zcela jiného typu. Nálezy z Ukrajinských kurganů taky nejsou Mongolské, ani hunské luky z Altaje, Gobi....nejsou Mongolské. Ogena zajímaly nálezy šípů.
Mongolské jsou luky ukořistěné Japonci v Hakatském zálivu a uložené v chrámu Shosoin v Naře(mám na fotografii v knize o japonských bojových uměních, kterou jsi tuším viděl), Mongolský je panem Hallem představený luk Omnogov, Mongolský je luk na zdi zámku ve Žlebech.
Umožňuje to představu o tom, čím asi tak zmiňovaný rekordman trefil terč na 502 m
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Gator
Grafoman
Grafoman


Registrace: 11.8. 2006
Příspěvky: 652

PříspěvekZaslal: čt srpen 21, 2008 2:37 pm    Předmět: Citovat

Ale Moščejevaja Balka není Mongolský luk, ale Alanský.
_________________
Ostatně soudím, že stane-li se tradiční lukostřelba sportem, bude zničena.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Mysa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 25.9. 2006
Příspěvky: 4466
Bydliště: Praha - Radotín

PříspěvekZaslal: čt srpen 21, 2008 2:28 pm    Předmět: Citovat

Abych o tom měl přehled, tak by to někdo musel publikovat. Málokdy je to někde volně ke stažení a většina dostupných materiálů se zabývá pouze luky. Tu a tam i hroty šípů. Například o nálezu z Urumchi napsala paní archoložka Elizabeth Wayland Barber celou knihu, ale moc se mi ji nechce kupovat, protože mne zajímá jenom luk, toulec a šípy, které se zachovaly v celku. Pěkně zachovaný je nález z Moševoj Balky. Díky nomádskému zvyku brát si sebou do hrobu majetek Laughing se luky zachovaly buď v celku (poušť, permafrost), nebo jejich kostěné součásti. O šípech zdaleka tolik materiálu není. Jenom hroty. Nicméně se ví, že Mongolové požívali jednak šípy na dálku a jednak na blízko. Oboje z břízy. Šípy v muzejích jsou vesměs až od 16.stol. (s vyjímkou japonského chrámu Shósoin). V Japonsku by měly být k vidění i nějaké zbraně ukořistěné Mongolům, tak zkusím vyšťourat fotku. Pokud tě to tedy opravdu zajímá. Ale internet můžeš prolézat i ty Laughing

Naposledy upravil Mysa dne čt srpen 21, 2008 2:59 pm, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Ogen
Grafoman
Grafoman


Registrace: 15.10. 2007
Příspěvky: 1155

PříspěvekZaslal: čt srpen 21, 2008 12:52 pm    Předmět: Citovat

No, máš taký prehľad, že si mohol podľa hrotu a priemeru približne určiť z
tých vykopávok a dĺžky lukov, ako uvádzaš, sa moc nelíšili luky z tej
doby, priemerná výška postavy a náťah plus dostupné drevo na šíp
a 502 metrov je na 2-5 sekúnd?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Mysa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 25.9. 2006
Příspěvky: 4466
Bydliště: Praha - Radotín

PříspěvekZaslal: st srpen 20, 2008 9:20 pm    Předmět: Citovat

tam už je moc neznámých. Z toho nejde sestavit rovnice Laughing Pokud neznáš potenciální energii luku, tak nemůžeš spočítat rychlost a hmotnost šípu, dokonce ani při zanedbání odporu vzduchu, braní šípu jako bod a zjednodušení balistické křivky na kruhovou Laughing Jinak by to šlo přez zákon zachování energie a měl by to zvládnout každý maturant.
Jinak kompozitním reflexákům nevadí lehké šípy a válečné šípy Asijské provenience, alespoň ty které znám např. z Greysonovy sbírky, Vídně, muzea ve Varánasí ,byly podstatně lehčí, než Evropské. Taky dolet ovlivní, a podstatně, tvar šípu a opeření. Mám Tibetský šíp a ten má 16 gramů a cca 2mm vysoké dlouhé opeření. Takže čert ví. Docela určitě nestřílel tím , čím dnes Mongolové střílejí ty své gorodky Laughing
Nejde mi to taky na rozum, protože to by mělo být mimo dosah kompozitu ze 13. stol., ale stalo se to. U kompozitních luků platí o dost jiná pravidla, než u LB, a pokud je dobře udělán, ani lehký šíp neztrácí kontakt s tětivou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Ogen
Grafoman
Grafoman


Registrace: 15.10. 2007
Příspěvky: 1155

PříspěvekZaslal: st srpen 20, 2008 12:55 pm    Předmět: Citovat

Mysa: Akú rýchlosť a váhu mohol mať ten šíp u tej vzdialenosti 502 m, aspoň orientačne, vďaka!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Gator
Grafoman
Grafoman


Registrace: 11.8. 2006
Příspěvky: 652

PříspěvekZaslal: út srpen 19, 2008 11:06 am    Předmět: Citovat

Murat mi ve Všeticích věnoval stříbrný (ne ten perský, ale turecký), nezdobený, s oválným okem. Nechal jsem jich podle něj osm odlít, ze stříbra a 4 mám k dispozici. Jsou o maličko menší než ten Muratův, ale jak už tady mnohokráte zaznělo, je to nástroj na míru. Takže je můžu vzít do třeba do Všetic a komu bude, tomu bude.
_________________
Ostatně soudím, že stane-li se tradiční lukostřelba sportem, bude zničena.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Vason
Občasný přispivatel
Občasný přispivatel


Registrace: 27.5. 2008
Příspěvky: 157

PříspěvekZaslal: po srpen 18, 2008 11:50 am    Předmět: Citovat

Mysa napsal:
to je perský stříbrný

Uprimne takovy by se mi moooooc libil:-)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu AOL Instant Messenger
Mysa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 25.9. 2006
Příspěvky: 4466
Bydliště: Praha - Radotín

PříspěvekZaslal: po srpen 18, 2008 11:29 am    Předmět: Citovat

to je perský stříbrný
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Vason
Občasný přispivatel
Občasný přispivatel


Registrace: 27.5. 2008
Příspěvky: 157

PříspěvekZaslal: po srpen 18, 2008 10:34 am    Předmět: Citovat

Mysa napsal:
Murat to dělá ze zubařského metakrylátu a Turci je měli z plexiskla, ..............


http://www.youtube.com/watch?v=2_6YDX32xgc&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=B9kjKOn9n-o&feature=related

To je ten Muratuv prsten?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu AOL Instant Messenger
Mysa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 25.9. 2006
Příspěvky: 4466
Bydliště: Praha - Radotín

PříspěvekZaslal: po srpen 18, 2008 9:49 am    Předmět: Citovat

bohužel ne. Gator loni přivezl z Koreje hrst "ženských"prstenů. Z těch mi jakžtakž seděly dva, dobře se mi nestřílelo ani s jedním Laughing A tam si člověk může vybrat ze stovek kusů. Potíž je v tom, že každému vyhovuje jiný tvar, každý má jinak velký palec a když vyměníš prsten, máš pocit, že střílíš jiným lukem. Mě osobně nejvíc vyhovuje co nejtenčí s úhlem nehtu cca 80° a podlepený kozinkou.
U Grozera jsme viděli bronzové, ale bylo krásně poznat, že je prodává jako kuriozitu. Byly zcela nepoužitelné a velice hrubě zpracované. Pokud bys s tím dokázal vystřelit, docela určitě by ničily omotávku.
Rohovina je materiál zpracovatelný kudlou. Murat to dělá ze zubařského metakrylátu a Turci je měli z plexiskla, ale tlusté a přišly mi nešikovné. Vyzkoušet jsem to nemohl, protože byly prťavoučké.
Ještě existují cvičné kožené prsteny. V podstatě tab na palec. Jedna možnost je palcový prsten nepatrně větší než je potřeba a přehnout přez něj tenkou kůži, jako když pověsíš prádlo na šňůru a druhá je udělat prsten tak z 2mm hověziny, přičemž kroužek sedí pevně nad 1. kloubem a nehet prstenu se ohýbá.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Vason
Občasný přispivatel
Občasný přispivatel


Registrace: 27.5. 2008
Příspěvky: 157

PříspěvekZaslal: po srpen 18, 2008 9:10 am    Předmět: Citovat

Mysa napsal:
Množí se mi dotazy na střelbu s prstenem, což je skvělé........... Během výroby neustále zkoumejte...........


Takze v podstate doporucujes pouze cestu "urob si sam", nicmene pro nas "nekutily" by jsi nejakou radu nemel?? Ztotoznuji se s tim, ze "objednani postou" je nesmysl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu AOL Instant Messenger
Mysa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 25.9. 2006
Příspěvky: 4466
Bydliště: Praha - Radotín

PříspěvekZaslal: ne srpen 17, 2008 6:18 pm    Předmět: Citovat

Prodává 3 Rivers archery
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Mysa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 25.9. 2006
Příspěvky: 4466
Bydliště: Praha - Radotín

PříspěvekZaslal: ne srpen 17, 2008 6:14 pm    Předmět: Citovat

třeba tenhle je úplně naprd

tenhle je starý nález z hrobu

tenhle je nepoužitelný

turecké a indické prsteny
http://anthromuseum.missouri.edu/online/thumbring/thumbringturkey.shtml
korejské a africké
http://anthromuseum.missouri.edu/online/thumbring/thumbringkorea.shtml
perské
http://anthromuseum.missouri.edu/online/thumbring/thumbringpersia.shtml
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Mysa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 25.9. 2006
Příspěvky: 4466
Bydliště: Praha - Radotín

PříspěvekZaslal: pá srpen 15, 2008 5:53 pm    Předmět: Citovat

Množí se mi dotazy na střelbu s prstenem, což je skvělé. Ale odpovídat pomocí mailů mi žere čas. Confused
Takže: Jak říkal Murat ve Všeticích, při palcovém zámku je mnohem menší rozkmit šípu než u vypouštění z prstů. Tím pádem se nejen neprojevuje spin šípu tak markantně, ale je možno i používat mnohem lehčí hroty .
Při této technice se šíp zakládá z vnější strany luku- tedy obráceně než u vypoštění z prstů a i lukostřelecký paradox funguje opačně. V podstatě je opačně všechno Laughing
Tětiva se drží v ohybu 1 kloubu palce a ten je jištěn ukazovákem. Šíp se drží sevřením mezi kořenem ukazováku a palce, nebo je pouze "nacvaknut"na tětivu a tato se drží pod šípem.
Vzniká nebezpečí nadzvedávání šípu palcem a páčení šípu k luku ukazovákem- je třeba si na to dávat bacha a chce to cvik. Jinak šíp létá doprava nahoru.
Mě osobně vyhovuje prsten co nejtenší, aby v podstatě suploval bříško palce.
Prstenů existuje celá řada typů , podle lokálních zvyklostí a požadavků střelce, mužské a ženské, s ploškou- říkejme jí "nehet", i bez ní.
Je to vysoce ergonomická záležitost a v podstatě každý střelec potřebuje jiný. Tedy představa, že si ho nechám poslat poštou je přinejmenším nepraktická. Laughing
Čím střílím já:Otvor pro palec by měl být oválný ( ne kruh!!) .S otvorem přesně tak, aby palec prošel skrz. Pootočením o 90° se prsten zajistí proti sklouznutí. Otvor by měl být lehce kónický, aby na kloubu seděl plochou a ne hranou. Prsten musí kopírovat palec a umožnit jeho ohnutí do pravého úhlu. Velice důležitý je i sklon nehtu vůči oku prstenu!!! Používám úhly 60-80°. Nehet by měl kopírovat bříško palce a v žádném případě ho nepřesahovat!! Pokud bude krátký, bude to tlačit a bolet, pokud dlouhý, strhává výstřel.
Materiál může být rohovina, kov, jadeit, slonovina, kost, paroh, kůže...Pracujte raději pomalu, ubrat se dá vždy. Napřed vnitřek prstenu, pak vnějšek , zaoblit hrany a vyleštit. Během výroby neustále zkoumejte, jak se prsten chová při plném nátahu. Jestli kdekoli sebemíň tlačí, okamžitě škrábáním upravit -po 20 výstřelech by bolest brala radost ze střelby Laughing
Podlepuji nehet zevnitř tenkou kůží a kousek nechám přečuhovat na ochranu ohbí kloubu. Dělá se to běžně. Prsten líp rozkládá tlak tětivy a lépe sedí na palci.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
SanDuro
Grafoman
Grafoman


Registrace: 22.7. 2007
Příspěvky: 1663
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá srpen 15, 2008 1:01 am    Předmět: Citovat

Tak jsme se vratili od Tachova a privezl jsem si darem HORSE BOW, pry nejaky vyrazeny co se nemcum nelibil. Kdyz na to sezenu sipy a udelam tetivu, vezmu to na Mistrostvi, hihi

A budu Vas honit aj PH-HB hihi . Jinak je to 45 liber na 28 natah horsebow.

Obrazek je tady.

Strilet jsem z toho jeste nestrilel tak uvidime.

Obrazek http://www.bogensport-bodnik.de/artikelstamm/30032.jpg

San
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Eleazar
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 17.6. 2006
Příspěvky: 446
Bydliště: Opava

PříspěvekZaslal: čt srpen 14, 2008 8:39 pm    Předmět: Citovat

Shocked Více...!!! Shocked

...prosím...
_________________
Člověka člověkem nedělají jeho schopnosti, nýbrž jeho rozhodnutí!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Mysa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 25.9. 2006
Příspěvky: 4466
Bydliště: Praha - Radotín

PříspěvekZaslal: st srpen 13, 2008 11:59 am    Předmět: Citovat

tak se zase musím podělit. Pramen je anglický překlad arabského manuálu z roku 1368 a týká se šípů a opeření. Doporučuje samozřejmě peří z orla. Rada je pro palcové vypuštění a zakládání z vnější strany luku.
Autor uvádí 3 typy dříků (samozřejmě z borovice) (mimochodem Graem říkal že Angláni také přecházejí na tento materiál z důvodu trvale klesající kvality cedru) . Kónický(svíčkový)-qálib ash -sham'ah , bikónický -qálib ash-sha'írah a cylindrický-mustawí n-naht , přičemž bikónický je nejpřesnější. Tloušťka končíku nesmí přesahovat největší tloušťku šípu!!!

Peří z pravé strany je pro přesnější terčové šípy-maydání. Z levé strany mají větší dolet a mají vliv na průbojnost šípu. Vhodné na válečné šípy a dalekonosné-yaghliq. Jestli je peří pravé, či levé se pozná tak, že když přiložíte končík k tváři, pravé se naklání do prava a levé do leva. Samozřejmě nemíchat oba typy!! Na sadu je třeba použít stejné peří. Nepoužitelnější je tvar letky Makyúl letící jako gazela tedy šikmý konec péra vzniklý přirozeným oddělením. Nejdelší peří je maximálně 6 prstů (v anglickém textu "fingers", ne "inches" a nejkratší tři. Peří může být dlouhé nízké - láti, nebo krátké vysoké -'álí. Nejvyšší by nemělo být vyšší, než na tloušťku prstu. 4 péra dávají lepší soustřel, 3 vyšší rychlost a dolet. Někteří lukostřelci používají 6 per- 3 nízké krátké a 3 vysoké dlouhé ,ale to příliš brzdí šíp. Nejlepší výsledky dává peří končící půl prstu před začátkem končíku. Péro se může v základně odříznout a konec získá tvar vlaštovčího ocasu. Na flightové šípy zásadně tři pera.
Ocasní peří je lepší než peří z křídel, protože si později nelehá k dříku a je přizpůsobivější (volně přeloženo- v angl. pliable) .
Každé pero má rub a líc . Pokud se přilepí peří rub k rubu, šíp je pokažený, stejně jako když je jedno pero delší a vyšší.
Lukostřelci střílející šípy s levým peřím míří vpravo od terče a naopak. Letka ze střední části pera dá lepší výsledek, než oba opačné extrémy.
Lepení by nemělo být točité.
Peří nalepené od končíku lépe usměrňuje šíp, to samé dělá jemné peří.
Starý Maghrebi manuál radí při větru z leva používat peří pravé a naopak.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
hawkwind
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 18.6. 2006
Příspěvky: 403

PříspěvekZaslal: ne listopad 18, 2007 3:45 pm    Předmět: Citovat

Ah to je ten Klopsteg.
O co mě jde, je že je tady na tom fóru ten nešvar těch výkřiků do tmy.
A zrovna od teb to nečekám.
Debata o výkonu Mahnudi Effendiho proběhla v dosti zapáleném duchu před takovými 6 nebo 7 lety a jména účastníků je seznam dnešních autorů a špiček. Selimův vlastní výkon ve světle právě toho co střelil Mahmudi bych považoval za vytažený z turbanu.
Pro některé jiné rekordy ze 17. století je víc důkazů.
Ovšemže nečekám, že by se kdokoli chystal s lukem do války ale z technického hlediska i z historického srovnání je to zajímavé.
Pokud ještě jednou uslyším nějakého trola v debatě pronést "ale turci stříleli 700 metrů" aniž by dotyčný chápal že se jedná o výkony dosažené za pomoci specializovaného sportovního vybavení přerazím mu o hlavu svůj vlastní luk zvící baseballové pálky.

Ono se to samozřejmě týká i zbytku fóra - "moderovaná debata" znamená také identifikovat blábol a vracet debatu do patřičných kolejí (což se tu ovšem neděje), nikoli pečlivé Mirko-Dušínovské mazání příspěvků ve kterých se vyskytuje slovo "fuck".

Takže nic proti tobě.

Dostal ses k tomu jak moc se liší turecký terčový luk oproti třeba omu flight?

J.

Kdyžtak do pošty...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Mysa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 25.9. 2006
Příspěvky: 4466
Bydliště: Praha - Radotín

PříspěvekZaslal: ne listopad 18, 2007 2:38 pm    Předmět: Citovat

Aha. Mea culpa! Omlouvám se. Prokousávám se knihou Paula E. Klopstega Turkish Archery and the Composite Bow z roku 1934. Jedná se v podstatě o přepis mnohem staršího manuálu Mustafy Kaniho, doplněné o poznatky Dr. Klopstega nasbírané v Turecku v době, kdy tam lukostřelecká tradice byla ještě živá. Ve chvíli , kdy narazím na něco zajímavého, dávám to k dobru v pořadí, v jakém na to narazím. Můj přístup je pozitivistický, tedy nehledám důkazy, že je něco pitomost. Může to působit neuceleným dojmem, není to článek. Ještě jednou se omlouvám. Na informace o šípech jsem narazil na stranách 76,77,78,79 a 84. Přijde mi to prostě zajímavé a rozšiřující poznání o východní tradici. Tady na tom vláknu se zabýváme Tureckem, nebo by to mělo alespoň vzdáleně souviset.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
hawkwind
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 18.6. 2006
Příspěvky: 403

PříspěvekZaslal: ne listopad 18, 2007 12:52 pm    Předmět: Citovat

Mysa - z jakého zdroje je ta informace?
Mě jde o jednu věc - že se stalo módou míchat tyhle tři věci, stejně tak jako demonstrovat superioritu kompozitních luků nad dřevěnými na příkladu těch tureckých flight luků, což je ovšem non sequitur jako prase.
A ovšem uvádění informací bez kontextu a zdroje.

Podívej na to cos napsal - jedním dechem "amatérský lukostřelec" - ovšemže proto, že se dosažená vzdálenost neslučuje s tím co především turci tvrdí a "160# luk).
Ovšemže použití luku o nátahu 160# s nějakým typem overdraw-u a nálepky "amatérský" dává výrazu "amatér úplně jiný význam.

Na druhou stranu pokud chtěl turecký ambasador demonstrovat superioritu tureckých luků mohl si jistě ze stráže na velvyslanectví vybrat někoho kdo by to byl schopen udělat líp???
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Mysa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 25.9. 2006
Příspěvky: 4466
Bydliště: Praha - Radotín

PříspěvekZaslal: ne listopad 18, 2007 12:22 pm    Předmět: Citovat

tu sílu luku uvedl Mahmudi Laughing O několik let později luk zkoumali a měl s bídou 80 liber. Ovšem po celou dobu byl uložen ve vlhké budově společnosti v Regents Parku. Ty údaje o váze hrotu pocházejí z téže doby a týkají se terčových puta šípů (ručně psaný manuál pro potřeby SelimaII) . Co se týče flightových šípů, to jsem napsal jenom kvůli té nízké hmotnosti. O válečných šípech zatím nic nevím,. Nechystám se do války Crying or Very sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra www.lukostrelec.cz -> Luky Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 7, 8, 9 ... 18, 19, 20  Další
Strana 8 z 20

 
Přejít na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Forums ©

© 2005 UNITED-NUKE Powered Site.
=-Lucínkovo->
Veškeré texty jsou duševním vlastnictvím sdružení Lukostřelec.cz - plné znění právní výhrady zde.