Welcome to www.lukostrelec.cz

 

Hlavní menu

Diskusní fórum

Členové ATL
Soukromé zprávy
Odkazy
Ke stažení
Domů
Kalendář akcí
Luk.Liga - XLSX
Luk.Liga - PDF
Stanovy ATL ČR

Témata

Seznam témat

Začínáme
Historie
Vybavení
Pravidla
Turnaje
Sportovní a 3D
Názory a polemiky

Partněři projektu


Kluc-elektromateriál s.r.o.


Servis

Váš účet
Napište nám
Doporučte nás
Napsat článek
Statistiky
Archív článků
Hledání
Právní výhrada

Hledání



Pokročilé vyhledávání

Diskusní fórum


Toto fórum bude uzamčeno, své příspěvky pište do nového fóra: http://lukostrelec.cz/subdom/forum/

 
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 Osobní nastaveníOsobní nastavení   Přihlásit se pro kontrolu soukromých zprávPřihlásit se pro kontrolu soukromých zpráv   PřihlášeníPřihlášení 

Chrániče, rukavice atd.
Přejít na stránku Předchozí  1, 2
 
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra www.lukostrelec.cz -> Výstroj
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Gator
Grafoman
Grafoman


Registrace: 11.8. 2006
Příspěvky: 652

PříspěvekZaslal: út říjen 17, 2006 12:36 am    Předmět: Citovat

Pokud vím, tak se to používalo zejména při kláních do dálky. Kratší šíp lítal rychleji a dál. Je to historická obdoba overdraws u kladkových luků.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Mysa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 25.9. 2006
Příspěvky: 4466
Bydliště: Praha - Radotín

PříspěvekZaslal: po říjen 16, 2006 10:08 pm    Předmět: Citovat

objevil jsem turecký udělátor (turci moc nedělali zakládky) a vypadá to jako prkénko s dlouhým vodicím žlábkem na šíp ,které drží na ruce za palec a zápěstí. Docela zajímavá věc. Zkusím vyšetřit,jestli se to používalo běžně, za jakých okolností a od kdy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Eleazar
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 17.6. 2006
Příspěvky: 446
Bydliště: Opava

PříspěvekZaslal: st říjen 04, 2006 6:36 pm    Předmět: Citovat

[quote="Pavel"]PeZ napsal:
rukavice z tapiserie ze Zamory ze začátku 16. stol. Údajně jediná vyobrazená střelecká rukavice.

Zkoušel jsem najít na netu tapiserii ze Zamory, ale jsou tam o ní jen zmínky, ne vyobrazení. Také je možné že jsem měl málo trpělivosti, nebo jsem nešika. Možná oboje.
Pokud má někdo odkaz na uvedené vyobrazení, prosím napište.
Pavel[/quote]

Pavel, ty rukavice, co doporučuje PeZ jsou určitě velmi dobré a vhodné, ať už si uděláš jakýkoli typ. Otázka ještě zůstává, jaké uchycení kůže zvolíš na ruku.
Doporučení: až si rukavici uděláš, nalij do ní lih a navleč na prsty. Poté si do vyschnutí lihu(několik minut) nechej rukavici vytvarovat podle svých prstů a pak...budeš MACHR! Razz
_________________
Člověka člověkem nedělají jeho schopnosti, nýbrž jeho rozhodnutí!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
PeZ
Občasný přispivatel
Občasný přispivatel


Registrace: 27.6. 2006
Příspěvky: 174
Bydliště: kousek od Řípu a Labe

PříspěvekZaslal: po září 25, 2006 11:47 pm    Předmět: Citovat

Černobílá reprodukce tapiserie je v Osprey - English Longbowman 1330-1515 na straně 30, překreslená je na tabuli G nahoře. Lepší zdroj nemám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Pavel
Nováček
Nováček


Registrace: 28.6. 2006
Příspěvky: 98
Bydliště: Ml.Boleslav

PříspěvekZaslal: čt září 21, 2006 8:17 pm    Předmět: Citovat

PeZ napsal:
rukavice z tapiserie ze Zamory ze začátku 16. stol. Údajně jediná vyobrazená střelecká rukavice.

Zkoušel jsem najít na netu tapiserii ze Zamory, ale jsou tam o ní jen zmínky, ne vyobrazení. Také je možné že jsem měl málo trpělivosti, nebo jsem nešika. Možná oboje.
Pokud má někdo odkaz na uvedené vyobrazení, prosím napište.
Pavel
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Griffin
Grafoman
Grafoman


Registrace: 21.7. 2006
Příspěvky: 1283
Bydliště: Nymburk

PříspěvekZaslal: čt září 21, 2006 5:17 pm    Předmět: Re: rukavice Coron Citovat

Pan Bobeš z Wolfenburku napsal:
nemáte prosím odkaz na výrobce či distributora rukavic coron a neet?


NEET - www.rexbow.cz Doporučuji si předem zavolat, nemusí mít velikost ale po domluvě nakoupí, co je třeba. Lokalita - Starý Kolín.
_________________
Griffin
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Jaroslav Kejval
Grafoman
Grafoman


Registrace: 21.6. 2006
Příspěvky: 741

PříspěvekZaslal: po září 18, 2006 9:22 am    Předmět: Rukavice Citovat

Rukavice CORON můžete v ČR koupit pouze na www.alexbow.cz email: info@alexbow.cz

Te´d jenom k PeZ.... rukavice z 2 mm hlazenky mám dokonale odzkoušenou a to že to je špátná kůže mi nikdo nevyvrátí. Možná s tím máš dobré zkušenosti ale měli bychom si řící jak silný luk používáš, jak silnou tětivu máš na luku a kolik má vláken a jak silnou máš středovou omotávku. Protože jestli používáš slabé luky tak to nepoznáš. Jestli máš tětivu z XX vláken a na tom silnou středovou omotávku tak to je také tak. silnější průměr tětivy se ti nebude do kůže bořit a vytvářět zvlnění. Já jsem kůže testoval z luků 45 liber a tětiva vyrobena z Fast Flightu z 16 vláken.


Josh

No tak to je standartní rukavice které si Vidím nechává dělat a prodává je. Přesně ty nestojí za nic. Tu mi kdysi kamarád přivezl na vyzkoušení a hned jsem ji po několika desítkách výstřelů vyhodil.


To že má kvalitní rukavice velký vliv na výsledky střelby mi nikdo nevyvrátí opět jsem byl o víkendu svědkem toho, že kvalitní kůže na rukavici má podstatný vliv. Byl u mně střelec na trénink a jeho výsledky byli průměrné. I když jsem mu luk sladil na spin šípů pořád se u něj projevoval pravolevý rozptyl. Když jsem z jeho luku střílel já neviděl jsem nikde zásadní problém. Pak jsem mu půjčil svoji rukavici a výsledek pravolevý rozptyl se zásadně stáhnul. Tento poznatek mám už u více střelců.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
PeZ
Občasný přispivatel
Občasný přispivatel


Registrace: 27.6. 2006
Příspěvky: 174
Bydliště: kousek od Řípu a Labe

PříspěvekZaslal: po září 18, 2006 12:09 am    Předmět: Citovat

Používám dvouprstou rukavici z hověziny ( hlazenka 2 mm ) 2 roky, možná 1000 šípů z různých luků a ještě jsem si nevšiml známek odření ani prodření. Je to napodobenina tříprsté rukavice z tapiserie ze Zamory ze začátku 16. stol. a je to údajně jediná vyobrazená střelecká rukavice. Jinak se podle všeho střílelo v Evropě pouze holou rukou.
http://www.oook.cz/events/wothanburg06/2575.html
Nátepník jsem dělal z té samé kůže , ale jak jsem vybral z plátu na rukavici tu nejjemnější část, na nátepník naopak tu nejtužší.
http://www.oook.cz/events/wothanburg06/2574.html
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Pan Bobeš z Wolfenburku
Nováček
Nováček


Registrace: 27.8. 2006
Příspěvky: 30
Bydliště: Jaroměř

PříspěvekZaslal: so září 16, 2006 12:57 am    Předmět: rukavice Coron Citovat

nemáte prosím odkaz na výrobce či distributora rukavic coron a neet?
_________________
Vlkovští střelci


Naposledy upravil Pan Bobeš z Wolfenburku dne po září 18, 2006 1:19 am, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Josh
Redaktor
Redaktor


Registrace: 16.6. 2006
Příspěvky: 402
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: pá září 15, 2006 6:13 pm    Předmět: Citovat

Jaroslav Kejval:
No už je to přes rok, byla to kupovaná rukavice snad od Vidíma, půjčil mi jí kamarád na vyzkoušení, značku si nepamatuju, ale kůže byla dost silná a jak jsem psal níže, prsty sice nebolely, ale vůbec jsem neměl cit v ruce při zakládce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Jaroslav Kejval
Grafoman
Grafoman


Registrace: 21.6. 2006
Příspěvky: 741

PříspěvekZaslal: st září 13, 2006 2:55 pm    Předmět: Citovat

Joshi to co popisuješ je přesně případ té špatné kůže na prstech. jakou rukavici jsi měl, od koho a z jak silné kůže??? To co se prodává u Vidíma nestojí za nic to je pouze nefunkční kožený kus s tou jsem chvíli taky střílel a vyhodil ji. Kup si střeleckou rukavici od NEET a změníš na rukavice názor. Nebo CORON na info@alexbow.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Broxigar
Nováček
Nováček


Registrace: 3.8. 2006
Příspěvky: 4

PříspěvekZaslal: st září 13, 2006 2:54 pm    Předmět: Citovat

Děkuji za rady ale chtěl bych se ještě zeptat kde seženu chránič předloktí pro tradiční lukostřelbu ? Představoval bych si to tak 17cm dlouhé (Myslíte že je to moc ?), šněrovací

Děkuje Broxigar
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Itazipa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 16.6. 2006
Příspěvky: 1017
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: st září 13, 2006 11:36 am    Předmět: Citovat

A já si tu nechci přihřívat polívčičku Rolling Eyes takže kdo chce, ví kde mě hledat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Josh
Redaktor
Redaktor


Registrace: 16.6. 2006
Příspěvky: 402
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: st září 13, 2006 10:59 am    Předmět: Citovat

Já jsem rukavice zkoušel, nějak mi nevyhovovaly (možná proto, že nebyly z klokaní kůže Laughing ), měl jsem pocit, že v prstech nemám žádný cit. Takže při tréninku používám "tlapátko" od Vidíma, při soutěžích střílím bez něho. Prsty už si zvykly a těch pár šípů snesou bez problémů i při použitém longbow o nátahu 53 lb.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Pavel
Nováček
Nováček


Registrace: 28.6. 2006
Příspěvky: 98
Bydliště: Ml.Boleslav

PříspěvekZaslal: st září 13, 2006 12:57 am    Předmět: Citovat

Ahoj Broxigare a všichni ostatní
pan Kejval jistě doporučil hodně kvalitní chrániče, budu uvažovat o jejich koupi.
Zatím se nikdo nezmínil o dalším hledisku.
Na řadě závodů které se letos konaly bylo podmínkou tradiční lukostřelecké vybavení - konkrétně luk, zpravidla bez laminátu a bez plastové zakládky, dále bez anatomické rukojeti a bez kovových kroužků na tětivě, někdy bez okna. K tomu dřevěné šípy. V lepším případě nebyly povolené plastové končíky u šípů. Přitom u řady dobře vybavených a dobře střílejících účastníků byly k vidění chrániče předloktí i prstů vyrobené s využitím gumových pásků a suchých zipů. Kazí to celkový dojem u jinak velice propracovaného a nákladného historického oděvu, výstroje a výzbroje.
Pokud jde Broxigarovi o tradiční lukostřelbu, navrhoval bych použít jen tradiční materiály a střihy. To by pro evropský středověk nevyhověla ani kůže z klokana. Ale je pravděpodobné že tehdejší střelci používali dostupnější materiály s podobnými vlastnostmi, a jistě měli možnost výběru z mnoha druhů materiálu. Klokaní kůže je tedy podle mého názoru snesitelná, ovšem ještě záleží na střihu. Dříve jsem se snažil získat informace a vyobrazení k chráničům, hlavně pro prsty zadní ruky. Nejdále jsem se dostal ke kovovým kroužkům "prstýnkům" které se používaly snad na palci, v Indii a možná v dalších východních zemích. Další informace se týkala kostěných nebo kamenných implantátů pod kůží. Stejně jako u kovových kroužků v Indii se zřejmě jednalo o techniku vypouštění tětivy palcem.
Dále existují vyobrazení chráničů k japonskému asymetrickému luku.
Víc jsem nezjistil, k evropskému středověku žádné informace nemám. Jako náhradní řešení jsem před několika lety použil obyčejnou celokoženou pracovní rukavici, bez podšívky, nejmenší jakou jsem dokázal navléknout na ruku.
Rukavice se časem vytvarovala podle prstů a používám ji dosud. Dobře slouží při střelbě lukem kolem 30 LBS, několikrát jsem s ní střílel i ze silnějšího luku. Tam už sice tak dobrou ochranu neposkytuje, ale myslím si že hodně záleží na tom jak často se trénuje. Prsty si postupně na tětivu zvyknou, jen bych to zpočátku nepřeháněl. Pavel
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jaroslav Kejval
Grafoman
Grafoman


Registrace: 21.6. 2006
Příspěvky: 741

PříspěvekZaslal: út září 12, 2006 10:07 am    Předmět: Citovat

Tak to je taky dobré téma k rozboru. Myslím si, že je to velice důležité téma protože spousta střelců si myslí, že to jsou naprosto nepodstatné doplňky mající za úkol pouze ochranu. Omyl. Začnu chráničem předloktí. Chránič předloktí se ve světě vyrábí ve spoustě variací, způsobu uchycení atd. materiál nevyjímaje od plastů přes plasty vyztužené hliníkem ale pro tradiční lukostřelbu přeci jenom zůstaneme u kůže. Dobře udělaný kožený chránič musí poskytovat pevné usazení na předloktí a eliminovat doteky tětivy v konečné fázi výstřelu. Za další materiál a zejména síla tohoto materiálu nesmí být velká do maxima 4 mm. Silnější bude zavazet i při dobře postaveném lokti bude vadit. Kvalitní kůže to je základ chrániče. Měl jsem možnost testovat více chráničů různých kombinací syntetické materiály + kombinace až různé kůže. Výsledek. Na kůži nedám dopustit ale jedině klokaní kůže o síle 1 mm jako základ a v kritické části zesílená našitím dalšího ochranného pruhu. 2 mm celková síla. Ne zbytečně si z tohoho šiji motorkáři obleky. Je to drahý špás ale z výsledkem jsem naprosto spokojen. Veškeré chrániče z vepřovice se tomu nemohou vyrovnat.
K otázce střeleckých rukavic tak to je nejzásadnější a nejdůležitější věc ve vybavení. Luk držíme ve dvou bodech a tím je ruka držící luk a ruka s tětivou. takže výstřel je ovlivněn těmito dvěma body. Střílím od roku 1996 a vyzkoušel jsem snad všechno od podomácku vyrobených platfomových chráničů po rukavice. Závěr je opět v kvalitě kůže. Ta musí umožňovat dobrý pocit v kontaktu s tětivou, hladké vypuštění a dobrou ochranu. Obyčejná vepřovice je to nejhorší co může střelec na rukavici nebo platformový chránič použít. Za prvé když to udělá z tenké kůže 1,5 mm pro získání dobrého pocitu s tětivou bude mít po několika výstřelech stejně bolavé prsty jako bez chrániče. Silnější 2 - 2,5 mm už je lepší ochrana. Ze začátku je tvrdá ale to je každá rukavice než se postupně napracuje na prsty a a propotí. Pak ale dojde k tomu, že se horní hladká vrstva kůže začne shrnovat a tětiva při výstřelu bude zadrhávat. Osobně jsem viděl u několika střelců pouze při výměně rukavic zlepšení v soustřelech na vertikální rovinu. Díky eliminaci zadrhávání tětivy na špatné kůži se jejich soustřely rapidně zlepšily. Prsty rukavice by měli střelci dobře sedět po celou dobu na prstech neměly by být ani příliš velké ani malé a toho s vepřovici nelze dosáhnout. Kůže se vytahá a ztratí tu potřebnou přilnavost a opět vznikne problém v soustřelech. Zahraniční střelecké rukavice firmy NEET jsou drahé ale jejich kvalita kůže je velká a kdo to nevyzkoušel těžko bude hodnotit rozdí mezi kůžemil. Já osobně používám střeleckou rukavici značky CORON která používá na prstech klokaní kůži o síle 1 mm. Z ničim lepším jsem doposud nestřílel a myslím si, že je lepší než kůže firmy NEET. Po několika desítkách výstřelů se rukavice usadí na prstech, kůže když je už dostatečně propocena a tím promazána má tu tendenci, že se neroztahuje a spíše vzniká pocit že se zatahuje. Tak dobrý pocit z kontaktu s tětivou po celou fázi výstřelu jsem neměl zatím z žádným materiálem. Kůže má pořád ucelený povrch a nikde na povrchu kůže nejsou patrny zářezy nebo shrnutí. Po těch tisícech výstřelů je samizřejmě otřená. Vypuštění tětivy je vždy hladké bez zádrhů.

Omlouvám se, že o tom tak dlouhosáhle píšu ale testoval jsem českému výrobci lukostřeleckého vybavení chrániče předloktí a střelecké rukavice a to vše jsou pouze poznatky a závěry z provedených testů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Griffin
Grafoman
Grafoman


Registrace: 21.7. 2006
Příspěvky: 1283
Bydliště: Nymburk

PříspěvekZaslal: po září 11, 2006 11:32 pm    Předmět: Citovat

Já nepoužívám nic zvláštního. Nechce se mi to jít fotit, tak jsem stáhnul příklady z internetu, ale je to fakticky totéž.

Levá ruka (jsem pravák): klasický "šermířský" nátepník, jaký dělá každý "kůžař" a na každé bitvě jsou nejméně 3 prodávající. Ilustrační foto např.:
http://drakkaria.com/obchod/fotky/3047b.jpg


Pravá ruka: standardní "novodobá" kožená tříprstá střelecká rukavice, která je k dostání v lukostřeleckých obchodech. Ilustrační foto:
http://new.idum.cz/~vo000336/pics/50840.jpg
nebo http://www.luky-jma.cz/img/nove/rukavice.jpg
_________________
Griffin
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Broxigar
Nováček
Nováček


Registrace: 3.8. 2006
Příspěvky: 4

PříspěvekZaslal: čt září 07, 2006 4:02 pm    Předmět: Chrániče, rukavice atd. Citovat

Ahojte

Chtěl bych vědět jaké používáte rukavice a chrániče (teda jestli nějaké používáte). Ja si taky budu dělat a chtěl bych se podívat na vaše, pošlete nějaké rozměry, material a fotky Prosím.

Děkuje Broxigar
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Broxigar
Nováček
Nováček


Registrace: 3.8. 2006
Příspěvky: 4

PříspěvekZaslal: čt září 07, 2006 4:01 pm    Předmět: Chrániče, rukavice atd. Citovat

No nenašel jsem vhodné umístění pro tuto debatu tak bude tady.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra www.lukostrelec.cz -> Výstroj Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejít na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Forums ©

© 2005 UNITED-NUKE Powered Site.
=-Lucínkovo->
Veškeré texty jsou duševním vlastnictvím sdružení Lukostřelec.cz - plné znění právní výhrady zde.