Welcome to www.lukostrelec.cz

 

Hlavní menu

Diskusní fórum

Členové ATL
Soukromé zprávy
Odkazy
Ke stažení
Domů
Kalendář akcí
Luk.Liga - XLSX
Luk.Liga - PDF
Stanovy ATL ČR

Témata

Seznam témat

Začínáme
Historie
Vybavení
Pravidla
Turnaje
Sportovní a 3D
Názory a polemiky

Partněři projektu


Kluc-elektromateriál s.r.o.


Servis

Váš účet
Napište nám
Doporučte nás
Napsat článek
Statistiky
Archív článků
Hledání
Právní výhrada

Hledání



Pokročilé vyhledávání

Diskusní fórum


Toto fórum bude uzamčeno, své příspěvky pište do nového fóra: http://lukostrelec.cz/subdom/forum/

 
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 Osobní nastaveníOsobní nastavení   Přihlásit se pro kontrolu soukromých zprávPřihlásit se pro kontrolu soukromých zpráv   PřihlášeníPřihlášení 

Diskuse o výkonosti Asijských reflexních luků
Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 9, 10, 11
 
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra www.lukostrelec.cz -> Luky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
oupi
Nováček
Nováček


Registrace: 31.3. 2008
Příspěvky: 39
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: pá září 05, 2008 9:49 am    Předmět: Citovat

Jakých 50lb? Dát za luk tyhle peníze a pořídit si plivátko? Ne, chci 110lb, takže i ten flight s tím půjde.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Jas
Grafoman
Grafoman


Registrace: 12.11. 2006
Příspěvky: 2772

PříspěvekZaslal: čt září 04, 2008 11:14 pm    Předmět: Citovat

Super rozhodnutie clovece ! Rad si pozriem Novotneho vyrobok . Ale ked to bude len 50 lb , ako spomina Gator tak s tym vela slavy nenarobite- co sa tyka flytu. a pozor na nas s Janom ! Ked sa rozbehneme budeme nezastavitelny ! Podla mojich poslednych informacii Karpovitzu nebude az taky velky vyskumnik. Jeho badanie ohladne gleju konci v obchode kde ho predavaju...
_________________
J.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Gator
Grafoman
Grafoman


Registrace: 11.8. 2006
Příspěvky: 652

PříspěvekZaslal: st září 03, 2008 11:08 pm    Předmět: Citovat

Pevně doufám, že se mi podaří, až se Lukáš v Čechách zase objeví ho ukecat na nějakou přednášku. A jestli do té doby pošle jako poslíčka tvého Turka, tak ta fronta na vernisáž bude fakt dlouhá.
V Koreji jsem si vyzkoušel jeho Yuan hornbow, v 50 lbs a byla to fakt radost.
Ten luk uvidíš tady
http://www.youtube.com/watch?v=9G6z9t8JHU4
http://www.youtube.com/watch?v=wEtruLlaIM0
JAK dělá nukleární medicinu v Toulouse a je asi líp placenej než já, takže halt pak má luky od Lukáše.
Ale já se k němu taky časem propracuju, vidím to nadějně Very Happy
_________________
Ostatně soudím, že stane-li se tradiční lukostřelba sportem, bude zničena.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
oupi
Nováček
Nováček


Registrace: 31.3. 2008
Příspěvky: 39
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: st září 03, 2008 8:33 pm    Předmět: Citovat

Bavil jsem se včra v práci s Itazipou a on mi tlumočil Tvoje myšlenky. Můj přístup k tomu je, že mě to hodně baví a než zaplatit +- 1000 euro za něco, co nefunguje úplně tak jak má, prodám kromě ledviny ještě i plíci a pořídím si špičku. Druhá a neméně důležitá věc je, že při pohledu na toho Turka jsem si málem ucvrnknul. Very Happy
ad vernisáž - S tím se počítá Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Mysa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 25.9. 2006
Příspěvky: 4466
Bydliště: Praha - Radotín

PříspěvekZaslal: st září 03, 2008 8:21 pm    Předmět: Citovat

Dobrá volba. Lukáš dělá velmi slušné luky sice je to dvakrát dražší než dostupný Grozer, ale zato to střílí i vypadá. Czaba dělá sice nejlepší lamináty v Maďarsku, ale hornbow udělat neumí a působí dojmem, že se na to ani moc nesnaží přijít. S Gatorem jsme se shodli na tom, že jedna z příčin bude to, že umí jenom Maďarsky a tudíž nemá přístup ke zdrojům a je odkázán jenom na obrázky.
Trochu problém bude u Czaby výrobně jednodušší skládání plochých plátků, takže aby se dostal na nějakou rozumnou nátahovou sílu , musí neúměrně zvyšovat hmotnost ramen a tudíž snižovat výkon luku. Navíc to blbě vypadá.
Taky po deseti minutách střílení Czabův turecký kompozit chytil několikacentimetrové stringfollow a pak se celé odpoledne vracel do původního stavu. Laughing
Škoda, že Adam Karpowicz nedělá na zakázku. Je to vcelku významný a velice úspěšný výzkumník. Tady je s ním srovnatelný coby výzkumník Jano, ale ten taky trh plnit nebude.
Jen více takových sebeobětavců jako jsi ty, ať zavřem různým Nymburákům kušnu Wink
Hlásím se do fronty na vernisáž Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
oupi
Nováček
Nováček


Registrace: 31.3. 2008
Příspěvky: 39
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: st září 03, 2008 8:05 pm    Předmět: Citovat

Na debatu o tureckém hornbow musíš počkat rok. Včera mi Itazipa, buď za to proklet navěky(nebo po dobu splácení), ukázal stránky Lukáše Novotného. Po Vánocích poputuje směrem na západ záloha. Ale Itazipu asi fakt zabiju...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Jas
Grafoman
Grafoman


Registrace: 12.11. 2006
Příspěvky: 2772

PříspěvekZaslal: po září 01, 2008 11:55 pm    Předmět: Citovat

Uf , tak som si posmakol , ako ste sa chlapci pobavili a mam k tomu len jeden zaver. Nadskrtol ho uz Hawk ale ak dozijeme a zadari sa tak by sme ho mohli dotiehnut do zdarneho konca . Konecne si dokoncim poriadny kompozit mongolskeho typu (alebo Miso , popripade Jano turka) a Hawk si skrouha nejaku tu dlhu palicu a zastrioelame si do dialky. Tym sa skoncia raz a navzdy tieto diskusie... Chce to vsak este nejaky rocik -dva.Holt som sa k tomu 130 lb este nedopracoval. Embarassed
_________________
J.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Mysa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 25.9. 2006
Příspěvky: 4466
Bydliště: Praha - Radotín

PříspěvekZaslal: út srpen 19, 2008 3:48 pm    Předmět: Citovat

tož vítej zpátky Laughing
Hezky jsme se posunuli z Českého dolíčku.
Milý Hawkwinde, neškodilo by, kdyby sis o problematice něco nastudoval Laughing Takhle trochu nemám, jak diskutovat.
Takže napřed trochu spekulací o luku pana Esunkeje.
Začneme tím, že obecně se má za to, že specializované kompozitní luky na Flight se objevují až ve vrcholném středověku v Turecku. Tedy rozhodně ne ve 13. stol v mongolském vojsku. Další potíž je, že Esunkej byl z kmene Kerejtů, tedy ví se dost přesně , o koho se jednalo. Že to nevíš ty je normální a není to žádná ostuda. Víš zas jiné věci.
Co se mongolských luků týče, zřejmě nevíš, že v celé Euroasijské stepní oblasti až asi do 15. stol. existoval v podstatě jeden typ luku. Lišil se délkou a úhlem siahů, tedy nutností , či nenutností napínáků a z toho vyplývající schopností ukládat energii ,konstrukcí madla, způsobem obložení siahů a madla, materiálem ,délkou, symetrií.....ale laikovi to většinou bude připadat jako jeden luk. Kompozitní luk s dlouhými siahy. Přijde mi nepravděpodobné (čirá spekulace), že by někdo zaskočil do budoucnosti pro jinou výbavu.
Paralelně existovaly i různé vývojové formy"skytského" luku, tedy reflexák bez siahů a méně výkoný, a dokonce i dlouhé luky.
Vřele doporučuji, aby sis chvíli počkal na Gatorův překlad článku od Dr. Söllösiho o vývoji luků v Panonské nížině. Dost ti to pomůže nahlédnout do problematiky Wink
Jestli se to bude podobat jeho výkladu, budou tam i geometrické rekonstrukce.
Co se turecké lukostřelby týče, ti rekordmani jsou vyjmenováni na stranách 159-24O v základní knize o turecké lukostřelbě "Türk okculugu" a je jich opravdu hodně. Selim nebyl zdaleka nejlepší. Když se ho tak báli, že z něj neudělali rovnou rekordmana??Mě tedy nedat do první desítky, tak všechny popravím!!! A že se ho bála i Anglická delegace, přítomná u jeho výkonu, a to dokonce i po návratu do vlasti??A taky je tam víc sultánů, nebo opravdu velice mocných lidí.
Jaká srbská jména jsi našel???
Například absolutní rekordman Tozkoparan Ískander během střílení flightu rozmáčkl qabzu(rukojeť luku) a jeho jméno je cognomin, znamenající lamač luků- tolik o fyzických možnostech střelců.
Ono je možno zpochybňovat jakékoli tvrzení- viz známý výrok mnicha Sprengera o bibli- ale moc mi není jasné, jaký to má smysl.
Tímto končím odbočku od českých luků
Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
hawkwind
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 18.6. 2006
Příspěvky: 403

PříspěvekZaslal: út srpen 19, 2008 2:19 pm    Předmět: Citovat

Citace:
Bylo to 502 m. Ví se kdo, ví se kde, ví se kdy. Postavili mu pomník, nyní k vidění v Ermitáži. Na každém Naadamu je cedule ve vzdálenosti , na jakou to mergen Esunkei šoupnul . Jednalo se o střelbu na terč (ne flight) a ví se , jaké terče tehdy Mongolové používali.Ví se jaké luky a šípy používají Mongolové teď a ví se, jaké v minulosti- .


Aha Strawmanning much co?

Vzhledem k faktu, že v mongolské hordě byl zastoupen tucet etnik a s nimi i různých typů luků a šípů a že není naprosto jisté jestli Esunkei střílel svým obvyklým vybavením, nebo něčím co si hýčkal aby se mohl předvádět na soutěži jsou jakékoli podrobnosti o povaze jeho vybavení čirá spekulace. Pokud by měl střílet na tuto vzdálenost ten typickej vojenskej šíp, tak by potřeboval luk kolem 180 lbs který by silážoval něco kolem 130-150 procent uložené energie. Čili to nejspíš udělal speciálním šípem neznámé konstrukce, rozhodně ne "10 mm bříza, péra z orlosupa atd..." jak jsi nám to tady graficky popisoval.

(Já například vím o velmi starém luku který vypadá jako turek, ale má dlouhé syiahy jako mongol. Celkově divný hybrid, ale dává smysl když si člověk uvědomí, že mongoloé taky dobývali bagdád a najímali žoldnéře krom vlastní armády.)

[img]například na Atarnu teď ukazoval Andrew Hall velice pěknou rekonstrukci nálezu z Mongolska z 18.stol. Ten luk je trochu odlišný od toho, čím střílí teď, ale ne zas o tolik[/img]

Proč by se měl zásadně lišit luk z dneška a z 18. stol, když je to po počínštění. Když mongolové dobyli čínu, tak se přeorientovávali na pevnostní boj z toho kočovnického a předělali taky ty luky - což je věc která se stala a píše o tom i ten Selby (kterýho mám taky nějakej pátek - jak se zdá je nás víc kdo máme knihovnu)
Nicméně mongolský luk ze 13. a z 18. se budou abych to řekl tvými slovy lišit zřejmě "víc než málo", protože tam proběhl určitý vývoj a nechtěj mi tvrdit, že ty dnešní luky na střílení dřevěných kotoučků jsou ty samý co se s nima válčilo.
Jinak je to ovšem zase strawman - adresuješ argument který nikdy nebyl na stole. Nikdy jsem netvrdil, že jsou mezi lukem z 18. a mezi lukem ze 20 stol. velké rozdíly. Budu ale tvrdit že jsou mezi dnešním a lukem ze 13. - a to zřejmě značné obzvlášt´pokud porovnáš tehdejší jízdní a ten dnešní luk.

[img]Tvé tehdejší argumenty založené na tom, že ty to nedokážeš, tys u toho nebyl a ve středověké Anglii si toho nevšimli ,jsou na té úrovni, co pořád kritizuješ.[/img]

Tak tohle je totální blábol. Omluva je nasnadě.


[img]Na stejné úrovni bylo tvé zpochybňování výkonu Selima II. , založené na demonstraci amatérského tureckého střelce v Londýně.[/img]

Mahmudi Effendi, turecký velvyslanec a vojenský atašé v londýně který tu střelu provedl je popisován jako "kompetentní flight shooter" - Celá anekdota je popsaná v E.G. Heath "The gray goose wing", otázkou zůstává proč by něco předváděl jako amatér, když se samozřejmě jednalo o narážku na vojenskou moc otomanského impéria.

[img]Zcela ignorovalo to, že Selim II. byl kemankes, tedy profesionál , a o jeho výkonu se ví proto, že byl prováděn v okmeidanu před britským vyslancem a komisí za vysoce ritualizovaných okolností. Zdaleka nebyl jediný, kdo přesáhl hranici 800 metrů a protože pak diskuse pokračovala pomocí SZ, působí dojmem vítězství argumentu.[/img]

Selim především popravoval kde koho vlevo vpravo, paralela s Jindřichem osmým je nasnadě - kdyby tě rozzuřený monarcha v záchvatu vzteku mohl nechat narazit na kůl nebo poslat do Toweru, taky bys mu ten šíp nastrčil.
Tři roky po řečeném střílení (zhruba) ho v paláci rozsekali vlastní janičáři. Nicméně já nespochybnuju fakt že tureckým flight lukem lze střelit 800 metrů, jména střelců ze 17. století kteří tyto rekordy střelili jsou známá (mimochodem některá mi zní podezdřele srbsky) zpochybnuji pouze řečený Selimův výkon.

[img]To že flight byl v Turecku ryze sportovní disciplínou a používaly se na něj jiné, čistě pro tuto disciplínu konstruované luky a šípy je obecně známou věcí a nikdo netvrdí opak.[/img]

No když nikdo netvrdí opak tak není potřeba to extra zminovat.

[img]Pokud něco tvrdím, jenom konstatuji prostý fakt, který zjistil zpravidla někdo jiný.[/img]

Především ukrutně generalizuješ aniž by ses kriticky podíval kdo to tak píše a proč a vynecháš sanity check. Ono to chce ten parsimoniální přístup.

Mě se zdá, že ten kompoziták budu muset udělat jen abych vám zavřel zobák chlapci. Pokud dokážu pracovat dost přesně na housle, tak to zase nebude tak hrozné. Jne nemám čas, jako každej.

J.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Mysa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 25.9. 2006
Příspěvky: 4466
Bydliště: Praha - Radotín

PříspěvekZaslal: út srpen 19, 2008 12:36 pm    Předmět: Citovat

hawkwind napsal:
Myšo, Myšo, ty taky víš úplně všechno co? Já například se slzou v oku pořád vzpomínám jaks vyprávěl o tom Mongolském zásahu terče na 530 metrů - jakým to bylo lukem a "Mongolským šípem z břízy tlustým 10 mm"



J.

Bylo to 502 m. Ví se kdo, ví se kde, ví se kdy. Postavili mu pomník, nyní k vidění v Ermitáži. Na každém Naadamu je cedule ve vzdálenosti , na jakou to mergen Esunkei šoupnul . Jednalo se o střelbu na terč (ne flight) a ví se , jaké terče tehdy Mongolové používali.Ví se jaké luky a šípy používají Mongolové teď a ví se, jaké v minulosti- například na Atarnu teď ukazoval Andrew Hall velice pěknou rekonstrukci nálezu z Mongolska z 18.stol. Ten luk je trochu odlišný od toho, čím střílí teď, ale ne zas o tolik.
Tvé tehdejší argumenty založené na tom, že ty to nedokážeš, tys u toho nebyl a ve středověké Anglii si toho nevšimli ,jsou na té úrovni, co pořád kritizuješ.
Je to velice snadno k vyhledání skoro ve všech pramenech o Azijské lukostřelbě- včetně zmiňovaného Selbyho. Je to zaznamenáno proto,že se jednalo o zcela mimořádný výkon.
Na stejné úrovni bylo tvé zpochybňování výkonu Selima II. , založené na demonstraci amatérského tureckého střelce v Londýně.
Zcela ignorovalo to, že Selim II. byl kemankes, tedy profesionál , a o jeho výkonu se ví proto, že byl prováděn v okmeidanu před britským vyslancem a komisí za vysoce ritualizovaných okolností. Zdaleka nebyl jediný, kdo přesáhl hranici 800 metrů a protože pak diskuse pokračovala pomocí SZ, působí dojmem vítězství argumentu.
To že flight byl v Turecku ryze sportovní disciplínou a používaly se na něj jiné, čistě pro tuto disciplínu konstruované luky a šípy je obecně známou věcí a nikdo netvrdí opak.
Všechno nevím ani já, ale ani ty.Nejsme úřad pro universální pravdy. Mám na to knihovnu Evil or Very Mad Pokud něco tvrdím, jenom konstatuji prostý fakt, který zjistil zpravidla někdo jiný. Do rozkladu výroby selfbow se nepouštím
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
hawkwind
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 18.6. 2006
Příspěvky: 403

PříspěvekZaslal: út srpen 19, 2008 12:21 pm    Předmět: Citovat

V nové knize "arrowstorm" od Richarda Wage jsou i čísla co se týče importu tisu ze zemí východní evropy a jak se domnívám jsou tam i čechy a bylo toho dost.

Já si myslím, že bysme ty čechy něměli posouvat ani 1000 km na východ. Very Happy

Ale třeba argumenty o použití luků v pevnostní válce neklapnou - loni a předloni jsem projížděl hrady ve Walesu a z těch střílen se lukama nedá střílet ani tam.

Ještě v tom mustru města Slaný, který je ze začátku 15. stol. si kušiníci donesou jako záložní zbran´luk. Je evidentní, že ten střelec se pořád rekrutoval ze stejné sociální vrstvy, ale v určitém okamžiku přezbrojil - tihle si ty luky donesou prostě protože je je ještě mají doma, at´už se to tam válí po fotrovi nebo ne.
V polovině 14. stol. byla ale jak se domnívám pro českého měštana kuše drahá a prestižní věc, obzvlášt´v těch chudších městech (tedy ne praha a kutná hora), takže luky, at´už jakékoli nejsou žádné sci fi.

J.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Mysa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 25.9. 2006
Příspěvky: 4466
Bydliště: Praha - Radotín

PříspěvekZaslal: út srpen 19, 2008 12:05 pm    Předmět: Citovat

moc šlejška nejsem Laughing A pokud jsi to četl pozorně, hned jsem upozornil na to, že nikde netvrdíš, že šipky jsou z luku.
Kdo kdy skusil udělat jakýkoli hrot ví, že bez specielních přípravků je nějaká standartizace velice obtížná a u venkovských kovářů by mne specializace na hroty dost překvapila.
Jako tebe zajímá Anglie, já se vrtám v asijských lucích a mé zdroje jsou asijské, tedy z první ruky. A na rozdíl od Evropy, ty luky jsou stále běžně k vidění a to i včetně velmi starých. Archeologických nálezů je celá řada, lukostřelci byli často zobrazováni,jenom v samotném paláci Topkapi jsou tisíce středověkých luků, existovaly a existují lukostřelecké a lukařské manuály(nejstarší mám z roku 1368!!)a luky byly velice váženou zbraní nobility.
O Anglické lukostřelbě toho vím minimálně a proto se do těhle diskuzí nepouštím, jenom mi pije krev neustálá snaha posunout středověké Čechy o 1000km na západ.
Sám jsem zastáncem rekonstruování HISTORICKY věrohodných luků a střelby z nich-tedy v tomto jsem tvým fandou.
Taky už jsem přestal vést nikam nevedoucí spory stran lustrování historicky pravdivé lukostřelecké výbavy.
Koneckonců jsem měl minulý víkend možnost pozorovat výkony dlouhých luků z jednoho kusu dřeva a relativně nízkých nátahových sil. Ovšem z dobrého materiálu- nezdálo se, že by měly potíže s dostřelem, nebo účiností.
Veškeré dohady o středověké české lukostřelbě se pohybují na poli spekulací a potažmo hledání analogiíí v prostředí západní Evropy. Východ ignorujem.
Stran vyhubení tisu na našem území bych rád podotkl, že to byl velice vyhledávaný materiál na výrobu nářadí. O exportu na luky nic nevím, ale vím třeba o velkém vývozu do Bavor na výrobu pluhů. Rovněž při stavbě Nového Města si tesařský cech objednal zásilku na výrobu tesařského nářadí a už tehdy to byl trochu úzký profil.(František Šmahel- Archeologické doklady středověké kultury)
(drobné prameny k válečné ekonomice:obležení Vodňan na jaře 1443,Táborský archiv 2/1987 s.9-36)
(výsledky a výhledy výzkumu národnostní skladby českých měst od konce 13 do počátku 15. stol. - Šmahel 1984)
(Semerák. Bohman)........
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
hawkwind
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 18.6. 2006
Příspěvky: 403

PříspěvekZaslal: út srpen 19, 2008 8:24 am    Předmět: Citovat

Myšo, Myšo, ty taky víš úplně všechno co? Já například se slzou v oku pořád vzpomínám jaks vyprávěl o tom Mongolském zásahu terče na 530 metrů - jakým to bylo lukem a "Mongolským šípem z břízy tlustým 10 mm" a já nevím co všechno - tehdy skoro jsem čekal kdy řekneš barvu koně na kterým ten maník seděl. Ale abych obecné generalizování uvedl na pravou míru, i když jsem se zařekl, že sem už nebudu nic psát.

Ten můj původní článek je trochu neštastně napsaný v tom ohledu, že budí dojem že uvedené šipky nutně patří na šíp.
Do diskuze pod článkem přispívá spousta lidí která o tom ví pendrek, ale jejich hlas je slyšet nejhlasitěji.

Můj argument zní takto - pokud je tulejka střely do 1/2" a kolem může to být vždycky obojí - jak šíp tak i plytka, bez ohledu na váhu, protože i velmi těžké šípy se nechají střílet efektivně. Argument s tím že se takové luky v čechách nepoužívaly neprojde protože máme nálezy poměrně velkých ranně středověkých hrotů například z Libice a ty jdou až takřka na 40 gramů (což předpokládá šíp skoro dvojnásobné váhy) a to v období kdy se kuše nechá naopak v čechách vyloučit. (Stejně tak výskyt pro kuše typických lozengových šipek v raně středověkých nálezech - neměly by tam být ale jsou tam) ergo tak velké hroty musli být stříleny z poměrně silných zbraní a tím nemyslím 70 lbs. Smiřte se s tím, naši předci nebyli šlejšky jako vy.

Anglický lučištník nebyl exot, v západní evropě to byl poměrně rozšířený úkaz at´už ve Francii, nebo Španělsku a Portugalsku, ve 14. století hojně v Itálii a v nelze nevzpomenout Maxmiliánovu kontinentální kampan´na niž mu poskytoval rozsáhlou vojenskou pomoc Jindřich 8.

Další věc je ta, že tentýž setup jako u angličanů se nechá vidět i na kontinentálních zdrojích které nezobrazují anglické lukostřelce (např. master of housebook).

On se Brodan od té doby uklidnil a já asi taky, nicméně např. Pezova poznámka o "wishfull thinking" když tam píšu kolik střílím a kolik se nechá střílet s velmi těžkými šípy poněkud dostává na prdel s ohledem na fakt,že Stanley nedávno střelil 102 gramů šíp 300yrd a Joe Gibbs se kterým jsem ve skupině střelil v Batsfordu Standart 320 yrd - jak mi Mark napsal "absolutelly brilliant" a to jsou poctivé středověké šípy. (A upřímě 2/3 těch vzdáleností lze stále ještě považovat za effektivní střílení.)

V současnosti převládá myšlenka, že ty anglické luky byly jaksi extrémní co se týče technického řešení, ale vypadá to spíš, že byly akorát extrémní v evropě tím masovým nasazením, nikoli tím co se z nich střílelo, nebo silou luku a že ekvivalenty najdeš kam se podíváš, jen ne v takovém počtu.

No přeberte si to jak chcete.

J.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra www.lukostrelec.cz -> Luky Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 9, 10, 11
Strana 11 z 11

 
Přejít na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Forums ©

© 2005 UNITED-NUKE Powered Site.
=-Lucínkovo->
Veškeré texty jsou duševním vlastnictvím sdružení Lukostřelec.cz - plné znění právní výhrady zde.