Welcome to www.lukostrelec.cz

 

Hlavní menu

Diskusní fórum

Členové ATL
Soukromé zprávy
Odkazy
Ke stažení
Domů
Kalendář akcí
Luk.Liga - XLSX
Luk.Liga - PDF
Stanovy ATL ČR

Témata

Seznam témat

Začínáme
Historie
Vybavení
Pravidla
Turnaje
Sportovní a 3D
Názory a polemiky

Partněři projektu


Kluc-elektromateriál s.r.o.


Servis

Váš účet
Napište nám
Doporučte nás
Napsat článek
Statistiky
Archív článků
Hledání
Právní výhrada

Hledání



Pokročilé vyhledávání

Diskusní fórum


Toto fórum bude uzamčeno, své příspěvky pište do nového fóra: http://lukostrelec.cz/subdom/forum/

 
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 Osobní nastaveníOsobní nastavení   Přihlásit se pro kontrolu soukromých zprávPřihlásit se pro kontrolu soukromých zpráv   PřihlášeníPřihlášení 

Vyroba sipu z bambusovych tycek
Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  Další
 
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra www.lukostrelec.cz -> Šípy
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
cornus
Grafoman
Grafoman


Registrace: 22.2. 2007
Příspěvky: 5356
Bydliště: Galgocy

PříspěvekZaslal: st říjen 21, 2009 9:09 am    Předmět: Citovat

Jednoducho parádička.
Mal by som záujem o nejaké tri kúsky z tých dlhších na flightové pokusy s mojimi lukmi. Ideálne by boli okolo 31 palcov.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
jchocz
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 17.8. 2008
Příspěvky: 397
Bydliště: Třemošnice

PříspěvekZaslal: út říjen 20, 2009 10:58 pm    Předmět: Citovat

Nechci tady zbytečně psát, ale do galerie bambusáků jsem uložil fotografie nových bambusových šípů (78cm dlouhé včetně hrotu, bikonický tvar, hrot 45 grain, končík pouze vlepený kolík a vybroušený tvar, váha šípu 22 až 23 gramů).

http://picasaweb.google.com/jchocz/SipyZBambusu#5394769279351126546

V další várce chci udělat šípy 32 až 33" dlouhé kvůli tomu, že bych rád alespoň zkusil variantu střílení s palcovým prstenem a luk (Hwarang) to unese. Rád bych při této délce dodržel hmotnost šípu jako celku od 22 do 23 gramů.

Na níže uvedené fotografii jsem pro názornost umístil šípy ze 3 várek, co jsem dělal:

http://picasaweb.google.com/jchocz/SipyZBambusu#5394769133501040738
_________________
Jichoč
---------------------------------------------------------------------------------------------
Každý má svoji cestu, kterou musí nebo chce absolvovat.

mobil: 777 328 863, Skype: jchocz_vision
http://redukceerp.ic.cz/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
jchocz
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 17.8. 2008
Příspěvky: 397
Bydliště: Třemošnice

PříspěvekZaslal: po říjen 12, 2009 6:25 pm    Předmět: Citovat

orange napsal:
Mas vic info o tech 45gr hrotech ?


45 grain, 7mm průměr hrotu, délka špičky cca. 10mm, průměr válcové části 4mm a délka 7mm, závit M4 dlouhý 6mm, odlehčovací dírka v ose závitu a válcové části 1.8mm (asi) a dlouhá cca. 5mm.

Ta odlehčovací dírka umožňuje případně mírně korigovat hmotnost, protože ji lze prohloubit odvrtaním nebo naopak zatlačením např kousku olova zvýšit hmotnost.

Je potřeba ale myslet na to, že takový hrot je kvůli optimálnímu vyvážení šípu vhodný pro komplet opracovanou tyčku cca. 20 gramů (můj rozsah, se kterým uvažuji je od 18gramů po 22 gramů). Já to ale nepřeháním. Nicméně jsem si prakticky odzkoušel, že jsem schopen takové tyčky 77 cm dlouhé (bikonický tvar jak jsem psal) opakovaně "vyrábět".
_________________
Jichoč
---------------------------------------------------------------------------------------------
Každý má svoji cestu, kterou musí nebo chce absolvovat.

mobil: 777 328 863, Skype: jchocz_vision
http://redukceerp.ic.cz/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
jchocz
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 17.8. 2008
Příspěvky: 397
Bydliště: Třemošnice

PříspěvekZaslal: po říjen 12, 2009 6:09 pm    Předmět: Citovat

Itazipa napsal:
Oni to vůbec neřeší, roztřídí šípy pouze váhově... Do dvou týdnů by měl být hotový článek o výrobě korejských šípů od mistra s rodinnou tradicí sahající do 16.stol.


Já to dělám zrovna tak. Váha je pro mne hlavní kritérium. Pak jenom po obroušení spíše citem zkouším v ruce tuhost tyčky na ohyb. Žádné měření atd. Je to ale pro mne důležité, protože u té první sady jak jsem se snažil je dodělat na konečný tvar, jsem je někde přebrousil a i když byla tyčka zhruba stejně těžká, tak její tuhost byla malá a ty zrovna praskly. Teď to dělám na pásové brusce jenom fakt na hrubo (celkově tvar a hlavně kolena) a ten zbytek dodělávám ručně hrubým smirkovým papírem (jemnost 40 - nevím, co to znamená).

Tak na ten článek se těším.
_________________
Jichoč
---------------------------------------------------------------------------------------------
Každý má svoji cestu, kterou musí nebo chce absolvovat.

mobil: 777 328 863, Skype: jchocz_vision
http://redukceerp.ic.cz/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Poutnik
Občasný přispivatel
Občasný přispivatel


Registrace: 17.6. 2006
Příspěvky: 187
Bydliště: Všude a nikde, jinak prozatim Kladno

PříspěvekZaslal: po říjen 12, 2009 12:28 pm    Předmět: Citovat

To jchocz: Na ja mam luk 36 liber, ale na maximalni natah 34 palcu... Takze si myslim, ze vyber je akorat. Ted jsem jeste koukal, ze chcete koupit nejake bambusove tycky. Kdyby se jednalo o vyber se spinem okolo 40, tak bych se tez rad pripojil... kdyztak se jeste muzem dohodnout pres SZ. Jinak tech 400ks je neprotridenych pokud se nepletu?
_________________
HŇ, HŇ, HŇ Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Itazipa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 16.6. 2006
Příspěvky: 1017
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: po říjen 12, 2009 12:27 pm    Předmět: Citovat

Zajímavé je, že korejský mistr šípař vůbec nechápal, co po něm Gator chce, když se ptal na spine. Oni to vůbec neřeší, roztřídí šípy pouze váhově. Ostatně, když budeš třídit dříky z několika set či tisíc hůlek z vhodné odrůdy bambusu, vyrostlých na stejném místě, sklizených ve stejnou dobu, stejně sušených, tak dostaneš hůlky téměř identické.
Do dvou týdnů by měl být hotový článek o výrobě korejských šípů od mistra s rodinnou tradicí sahající do 16.stol.
_________________
...to je dobrý vědět... Itazipa Yuksá Óta
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit uživatelovy WWW stránky
jchocz
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 17.8. 2008
Příspěvky: 397
Bydliště: Třemošnice

PříspěvekZaslal: po říjen 12, 2009 10:05 am    Předmět: Citovat

alwarez napsal:
Americka E-bay , cena v EURO, napsano spanelsky , posilano z Ciny... musel bych byt hodne potrhly verit tomuto obchodu i kdyz pro nekoho 500 $US nejsou zadne penize .....


Na tyto tyčky je celkem dost velice kladných recenzí na ATARnete, PaleoPlanet atd. již několik let. Určitě jim věŕím více než nějaké virtuální osobě, která existuje jenom v počítači.

To Poutník:

Pokud chceš jít cestou výroby takových šípů z bambusu, je dobré volit tyčky s větším SPINE (napŕ. pro luky 45 až 50lb nebo 50 až 55lb). Ty tyčky jsou jenom srovnané a předbroušené a musíš je dokončit např. broušením. Tím samozřejmě zredukuješ průměr a taky hmotnost (samozřejmě i SPINE).

Nevím, zda jsi viděl ty šípy, co mám v reálu. Jenom abys nebyl sklamaný. NIKDY nedosáhneš u těchto šípů naprostou rovnost a souosost jako u těch cedrových. Mají však jiné výhody...
_________________
Jichoč
---------------------------------------------------------------------------------------------
Každý má svoji cestu, kterou musí nebo chce absolvovat.

mobil: 777 328 863, Skype: jchocz_vision
http://redukceerp.ic.cz/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
orange
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 1.9. 2008
Příspěvky: 459
Bydliště: Praha Dablice

PříspěvekZaslal: po říjen 12, 2009 10:01 am    Předmět: Citovat

Mas vic info o tech 45gr hrotech ?
_________________
Všichni opeřenci se musí naučit dobře létat, proč to ale šípům trvá ze všech opeřenců nejdéle ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Poutnik
Občasný přispivatel
Občasný přispivatel


Registrace: 17.6. 2006
Příspěvky: 187
Bydliště: Všude a nikde, jinak prozatim Kladno

PříspěvekZaslal: po říjen 12, 2009 9:03 am    Předmět: Citovat

Když ono taky alwarezi zaleží na tom, kolik je tam kusů tyček. Já například stále uvažuji jestli se někoho nezeptat na společnou koupi 100 bambusových tyček, spinovaných na 35-40lbs z ebay. Když si to přepočteš na koruny, nebo na cenu jednoho tybla např z cedru, tak tam žádný rozdůl vcelku není, či občas to vyjde i levněji. Záleží na tom, kdo přihazuje...
_________________
HŇ, HŇ, HŇ Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit uživatelovy WWW stránky
alwarez
Grafoman
Grafoman


Registrace: 12.7. 2009
Příspěvky: 2333
Bydliště: Severni Karolina USA

PříspěvekZaslal: po říjen 12, 2009 1:59 am    Předmět: Citovat

Americka E-bay , cena v EURO, napsano spanelsky , posilano z Ciny
mohu se zeptat what is wrong with this picture ?? Good Luck !!!!
musel bych byt hodne potrhly verit tomuto obchodu i kdyz pro nekoho
500 $US nejsou zadne penize .....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
jchocz
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 17.8. 2008
Příspěvky: 397
Bydliště: Třemošnice

PříspěvekZaslal: po říjen 12, 2009 12:25 am    Předmět: Citovat

Tak jsem na Zelňačce dostal nové hroty 45 grain a bambusový šíp (78 cm délka s hrotem) má průměrně 23 gramů +-1 gram. Dělal jsem sadu 14 šípů. Touto cestou bych poděkoval Ivanovi Pavelkovi, který mi pomohl vyřešit nejsložitéjší problém s bambusáky a to hroty, které teď odpovídají. Navíc proti těm, co jsem měl původně, je válcová část průměru 4mm a tak nebude šíp tak zeslaben v místě hrotu. Je škoda, že jsem je nemohl použít na soutěži, protože po zalepení hrotů v sobotu ráno jsem musel ještě čekat na zatvrdnutí lepidla. Nicméně po soutěži jsem je zkoušel s Hwarangem 45lb i 50 lb. Zkoušel je Ivan Pavelka a myslím, že jsou v pohodě.

Mýša mi ještě poradil, že v místě pŕed končíkem má být to zeslabení z největšího průměru pozvolnější a že by to mělo zlepšit letové vlastnosti. Odzkouším a uvidím. Na příští rok plánuji i kvůli střílení se syny udělat řádově 100 šípů.

To Inmu:

Tvůj problém s vahou vlastně problémem není, protože to je všechno o dobroušení. Ano, je to pracnější ale jenom tak ty tyčky srovnáš na zhruba stejnou váhu i tuhost.

To Orange:

I kdyby byla tyčka se vzdáleností mezi koleny 80cm a více, tak tyčka bude vždy tvaru kužele. O těch tyčkách jak si psal, že jsou přerostlé je blbost. Kvůli použití např. těch šroubovacívh hrotů je dobré, když vnitřní průměr dírky je kolem 3 mm. Jinak tam nebude hrot použit jako šroubovací ale bude jenom lepený. Je ale zajímavé, že já jsem měl některé tyčky s vnitřním průměrem větším než 3.5mm (průměr na který vrtám tyčku pro šroubovací část hrotu 4 mm a i jenom lepené hroty tam drží a vlastně ani jeden jsem při tahání nevytrhl.

Před časem jsem našel zajímavý zdroj předpřipravených šípových tyček (váhové vytříděných) a hlavně srovnaných a částečně přebroušených na E-bay:

http://cgi.ebay.com/100-hand-spined-Bamboo-arrow-shafts-33-50-55_W0QQitemZ160362070074QQcmdZViewItemQQptZLH_DefaultDomain_0?hash=item255653003a

je to 100 ks a s poštou to vyjde na cca. 120 USD

nebo

http://cgi.ebay.com/400-bambu-flecha-84CM-para-de-caza-o-tiro-con-arco_W0QQitemZ160199143829QQcmdZViewItemQQptZLH_DefaultDomain_186?hash=item254c9cf195

je to 400 ks a s poštou to vyjde na cca. 500 USD

Tou hlavní výhodou, je že jsou srovnány a vytříděny i když jenom na hmotnost. Ta první sada 100 ks jsou tyčky "spinované" na 50 až 55 lb luk. Jsou tam ale i tčky pro slabší a silnější luky. Teď se mi ty tyčky dařilo rovnat bez velkých ztrát, ale u té první várky jsem myslím 10 z celkem 30 zlomil při rovnání a tak jedna tyčka byla výrazně dražšší. Ano, jsou dražší než když tyčky člověk koupí u nás např. v Baumaxu ale ušetřilo by to nějakou práci. Jedna tyčka vyjde tedy na cca. 22,- Kč. To je samozřejmě více než jedna kupovaná u nás za cca. 9,- Kč (podle zdroje nákupu a délky tyčky)

Velice vážně uvažuji, že bych koupil od 100 do 200 tyček (délka 84cm). Ta sada těch 400 tyček se mi zdá zajímavá a kdyby někdo plánoval dělat bambusové šípy a připojil by se, tak mi napište SZ a pokusíme se vymyslet, jak to udělat abychom společně koupili např. tu sadu 400 ks..
_________________
Jichoč
---------------------------------------------------------------------------------------------
Každý má svoji cestu, kterou musí nebo chce absolvovat.

mobil: 777 328 863, Skype: jchocz_vision
http://redukceerp.ic.cz/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
orange
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 1.9. 2008
Příspěvky: 459
Bydliště: Praha Dablice

PříspěvekZaslal: st říjen 07, 2009 9:19 am    Předmět: Citovat

1. 80cm bambus nebude mit nutnou prirozenou konicnost, ta vznika
prave prechodem mezi koleny na ruznou tlousku - rustem .

2. Ano Jasi, kolena sjou tuzzi a proto by nemenla byt uprosted sipu, nebot by byl moc velky spine.

3. Bambus pouzivany na sipy v assi jsou druhy, ktere maji:

- Stejne vzdalenosti mezi koleny
- Malo vystoupla mista okolo kolen
- Jsou stara 2 roky, aby stena mnela co nejlesi stejnomernou tlousku

Vetsinou se podle fotek na sipy pouzivaji bambusi co maji na delku sipu 3 sekce

4. Je potreba ohybat trosku vic za kolenem a ne primo u neho, aby se teplem uvintr nedeformovalo. Prave zkousim ruzne postupy nahrivani/ohybani a pak ty trubky stipu, abych se podival co to dela uvnitr.
_________________
Všichni opeřenci se musí naučit dobře létat, proč to ale šípům trvá ze všech opeřenců nejdéle ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
jchocz
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 17.8. 2008
Příspěvky: 397
Bydliště: Třemošnice

PříspěvekZaslal: út říjen 06, 2009 10:28 pm    Předmět: Citovat

Jas napsal:
Nerad ta opravujem , ale predsa , len citim sa byt zodpovedny za tvoju "bambusovu" cestu. Kolienka NIE su slabym miestom bambusu. Naopak. Su to mechanicke spevnovace !


Já tak usuzuji podle toho, že ty šípy, co jsem zničil vždy praskly těsně u kolena. Je fakt, že to koleno je vlastně plný materiál ale na druhé straně tam jsou ty vlákna vlastně přerušená... Je to ale možná i tím, že jsem při tom rovnání tyčku nevyrovnal úplně a když jsem jí brousil abych je úplně srovnal, tak se v tom místě tyčka moc zeslabila.

Jinak ale za všechny rady i touto cestou děkuji !
_________________
Jichoč
---------------------------------------------------------------------------------------------
Každý má svoji cestu, kterou musí nebo chce absolvovat.

mobil: 777 328 863, Skype: jchocz_vision
http://redukceerp.ic.cz/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Jas
Grafoman
Grafoman


Registrace: 12.11. 2006
Příspěvky: 2772

PříspěvekZaslal: út říjen 06, 2009 10:07 pm    Předmět: Citovat

Nerad ta opravujem , ale predsa , len citim sa byt zodpovedny za tvoju "bambusovu" cestu. Kolienka NIE su slabym miestom bambusu. Naopak. Su to mechanicke spevnovace ! Samozrejme na konci pri hrote a stencovani su problemom, ale inak je nezmysel vyberat tycky s malo - alebo dokonca bez kolienok . Japonci napriklad maju velmi presne (ako vo vsetkom) zdovodnene preco ma mat sip 3 kolienka. Maju pre ne aj svoje nazvy a td. Prepichovanie tycky pri kolienkach som tu uz kedysi davno spominal. Je to dolezite kvoli uvolneniu tlaku pri nahrievani. Inak sa moze stat , ze tam tycka praskne.
_________________
J.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
jchocz
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 17.8. 2008
Příspěvky: 397
Bydliště: Třemošnice

PříspěvekZaslal: út říjen 06, 2009 9:58 pm    Předmět: Citovat

orange napsal:
Jak potrdil Gator pri svych exprimentech s drevenejma bikonickejama sipama, kvalita dreva je dnes otresna a drevene bikonaky s obyc hrotem se tudiz dost lamou.


Ještě mne napadlo jedno řešení, když někdo chce velice odolné tyčky s velice malým průměrem u hrotu. Když jsem před časem lovil informace, tak jsem si uložil odkaz na informaci o HEXa tyčkách z bambusu (informace o HEXa tyčkách zde byla ale ze dřeva..). Myslím, že u těchto tyček lze jít při veliké odolnosti až na průmér 4mm u hrotu. Jenom POZOR - bambus je pro obrábění extrémně odolný a tak snad jedinou možností je broušení. Takové ty pokusy s těmi mikro hoblíky selžou zcela určitě.

Pokud to někoho zajímá, tak zde jsou informace:

https://www.primitivearcher.com/smf/index.php/topic,3383.0.html
_________________
Jichoč
---------------------------------------------------------------------------------------------
Každý má svoji cestu, kterou musí nebo chce absolvovat.

mobil: 777 328 863, Skype: jchocz_vision
http://redukceerp.ic.cz/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
jchocz
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 17.8. 2008
Příspěvky: 397
Bydliště: Třemošnice

PříspěvekZaslal: út říjen 06, 2009 9:01 pm    Předmět: Citovat

Pro ty, co chtějí jít touto cestičkou, ještě několik malých rad:

Bambusové tyčky jsou velice pevné. Jsou to vlastně vlákna spojená "pojivem" a mnozí říkají, že je to takový přírodní karbon. Slabým místem jsou ale kolena a pokud budete dělat tyčky, tak je dobré nejdříve vybrat tyčky s co největší vzdáleností mezi koleny. Pokud je kolen více, tak v místě u hrotu, kde je tyčka tenká, je dobré se kolenům vyhnout. Pokud bude koleno v místě, kde je největší průměr, tak je to nejlepší řešení.

Po kompletním srovnání a opracování lze tyčku při pootáčení nahřát po celé délce a pak jakoby rychle ochladit hadříkem namočeným ve vodě. Je to zajímavé, ale působí to jako kalení u ocele. Někteří to doporučují i protože prý mohou být v bambusu nějací broučci, kteří prý bambus sežerou zevnitř a tak šípy oslabí.

Já to dělám tak, že porovnám tyčku v celé délce (až 1.2m) a podle kolen se snažím vybrat část, aby u hrotu koleno nebylo a zbytek dobrousit. U té první várky jsem to podcenil a právě šípy z těchto tyček měly problémy. Jinak celkem reálně jsem si vyzkoušel, že takto lze na slušné úrovni dělat i šípy pro Kyudo a dlouhé korejské šípy až do 34".
_________________
Jichoč
---------------------------------------------------------------------------------------------
Každý má svoji cestu, kterou musí nebo chce absolvovat.

mobil: 777 328 863, Skype: jchocz_vision
http://redukceerp.ic.cz/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
cornus
Grafoman
Grafoman


Registrace: 22.2. 2007
Příspěvky: 5356
Bydliště: Galgocy

PříspěvekZaslal: po říjen 05, 2009 1:18 pm    Předmět: Citovat

Moc pekne vypadajú tie šípy v reále.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
jchocz
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 17.8. 2008
Příspěvky: 397
Bydliště: Třemošnice

PříspěvekZaslal: po říjen 05, 2009 9:22 am    Předmět: Citovat

orange napsal:
1. Korejci tvrdi, ze pro poradne schunti je nutne do kazdeho oteleni bambusu idelat diru necim jako je sidlo, jinak se vlhkost drzi uvnitr (nebo obrousit to vrchni vrstvu).


To je jedna z možností - jehlou nebo tím šídlem udělat dírku u kolena v takovém dolíku. Já na to šel jinak - kamarád mi udělal takový zabroušený vrták dlouhý tak 40cm s vybroušeným hrotem průměru myslím 2.5mm a tím tyčku opatrně z obou stran provrtám. Jednou z výhod je to dosušení a druhou, že tím i trochu upravuji hmotnost, když jsou tyčky různé těžké. Kromě toho vrtáčku mám i o malinko většího průměru a tím provrtám tyčky, které jsou těžší.

Jinak korejci mají při té úpravě 2 kroky - jedním je dosušení za tepla, kde jak oni říkají tyčky musí být po dosušení zlaté. Druhým krokem je jakoby ta karbonizace, která umožní zvýšit mechanické vlastnosti. U šípů to asi ten význam nemá ale u luků to běžně dělají.

Nejlepší by samozřejmě bylo mít tyčky, kde vzdálenost mezi koleny je nad 80cm a skutečně i takový bambus roste ale u nás takový neseženete a i ty upravené tyčky, co se prodávají jakoby na šípy jsou běžné ale obroušené a částečně srovnané, kde vzdálenost mezi koleny je menší.
_________________
Jichoč
---------------------------------------------------------------------------------------------
Každý má svoji cestu, kterou musí nebo chce absolvovat.

mobil: 777 328 863, Skype: jchocz_vision
http://redukceerp.ic.cz/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
jchocz
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 17.8. 2008
Příspěvky: 397
Bydliště: Třemošnice

PříspěvekZaslal: po říjen 05, 2009 9:04 am    Předmět: Citovat

orange napsal:
Jak potrdil Gator pri svych exprimentech s drevenejma bikonickejama sipama, kvalita dreva je dnes otresna a drevene bikonaky s obyc hrotem se tudiz dost lamou. Stacilo ho strelit s 35LB na 10m do baliku slamy.


Hlavním problémem u dřeva je, když jsou šikmo letokruhy na tyčce. Pro tento druh šípů je proto nejlepším rozumným řešením (když chceš použít dřevo) použít štípané tyčky. Jinak nedostaneš tu odolnost. Taky většina našich (nebo u nás dostupných) dřev nemá dostačnou odolnost, když budeš hnát průměr u hrotu na méně než 5mm. Proto jsem volil ty bymbusové tyčky s broušeným průměrem u hrotu 7mm. I ten bambus je pod průměrem cca. 6mm již u hrotu méně tuhý.
_________________
Jichoč
---------------------------------------------------------------------------------------------
Každý má svoji cestu, kterou musí nebo chce absolvovat.

mobil: 777 328 863, Skype: jchocz_vision
http://redukceerp.ic.cz/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
jchocz
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 17.8. 2008
Příspěvky: 397
Bydliště: Třemošnice

PříspěvekZaslal: ne říjen 04, 2009 7:14 pm    Předmět: Citovat

INMU napsal:
Pánové, jakou máte hmotnost těch bambusových šípů?

Myslel jsem, že výhodou bambusových šípů je jejich nízká hmotnost, ale s těmi tyčkami co mám doma se pod 30 gramů nedostanu ani omylem. Měl jsem špatnou představu?


Řekl bych, že jsem udělal již tak 40 bambusových šípů a poslední mám tyčky dlouhé 77cm a hmotnost opracované tyčky na konečný tvar (bikonický - 7mm u hrotu, zvětšující se průměr na 8.5 až 9.5mm ve 2/3 délky, zůžení před končíkem na 7mm, končík cca. 8.5 až 9mm) je 20gramů bez hrotu.

Opracované znamená, že jsou ručně zabroušené na tvar ale ještě nelakované a nelepené peří. Budu snad mít nové hroty 45 až 50 grain a tak komplet šíp bude cca. 23 gramů. Bikonický tvar přináší menší hmotnost ale taky aerodinamické vlastnosti (je to vlastně tvar kapky (ala flight šípy turecké). Já je ale dělám jako univerzální.
_________________
Jichoč
---------------------------------------------------------------------------------------------
Každý má svoji cestu, kterou musí nebo chce absolvovat.

mobil: 777 328 863, Skype: jchocz_vision
http://redukceerp.ic.cz/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
orange
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 1.9. 2008
Příspěvky: 459
Bydliště: Praha Dablice

PříspěvekZaslal: so říjen 03, 2009 2:59 pm    Předmět: Citovat

Jake maji ty bhútánské bambusové šípy konciky ?

Nekteri rikaji, ze to prvni narivani na cihlach co delaji Korekci je vlastne proces karbnozace, mno uvidime.

Ted jsem v zajeti brzkeho porodu syna, takze zbyva cas jen na jednotlive drobne technologicke pokusy. Uvidim co zvladnu.

Prave jsem pusil topeni a premneril jeden bambus 90cm, tak 9mm, vaha 38g, barva jeste dost zelena vyzkousim jak jdme susen na topeni s dirama i bez.
_________________
Všichni opeřenci se musí naučit dobře létat, proč to ale šípům trvá ze všech opeřenců nejdéle ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Lucínek
Administrátor
Administrátor


Registrace: 16.6. 2006
Příspěvky: 2024
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: pá říjen 02, 2009 9:52 pm    Předmět: Citovat

Korekci je také žíhají, tím se hmotnost též sníží.
Zkusil jsem si hodit teď na váhu 2 originální bhútánské bambusové šípy.
Délka 68 a 69 cm, 4 x letka (15cm dlouhá, ale velmi nízká, strhávané peří), kovový hrot (vypadá to na tulej, nikoli na řap).
Hmotnost celého šípu je 19 gramů u prvého a 21 gramů u druhého.
Takže velmi lehké šípy. Střílejí s nimi na 140 metrů na terč velikosti fotbalového míče ( a trefují se Wink ).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
orange
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 1.9. 2008
Příspěvky: 459
Bydliště: Praha Dablice

PříspěvekZaslal: pá říjen 02, 2009 5:20 pm    Předmět: Citovat

Z meho pohledu je nejvetsim potencialni vyhodou babusovych sipu, ze je to prirodni truba se spravne orinetovanimi vlakny, tudiz slibuji vetsi odolnost i bez pouziti specialniho hrotu s velmi dlouhim rapem

Jak potrdil Gator pri svych exprimentech s drevenejma bikonickejama sipama, kvalita dreva je dnes otresna a drevene bikonaky s obyc hrotem se tudiz dost lamou. Stacilo ho strelit s 35LB na 10m do baliku slamy.
_________________
Všichni opeřenci se musí naučit dobře létat, proč to ale šípům trvá ze všech opeřenců nejdéle ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
orange
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 1.9. 2008
Příspěvky: 459
Bydliště: Praha Dablice

PříspěvekZaslal: pá říjen 02, 2009 5:08 pm    Předmět: Citovat

1. Korejci tvrdi, ze pro poradne schunti je nutne do kazdeho oteleni bambusu idelat diru necim jako je sidlo, jinak se vlhkost drzi uvnitr (nebo obrousit to vrchni vrstvu).

2. Ono tech babusu je as tak 1000 druhu Laughing

Ma soucasna zkuenost je , ze vetsina tech tickek v OBI a tak okolo 120cm jsou prerostle - maji moc tlusou stenu a malo te duzinate vyplne.

Ale par jsem si jich take koupil na experimetovani s rovanim a tak staci.
_________________
Všichni opeřenci se musí naučit dobře létat, proč to ale šípům trvá ze všech opeřenců nejdéle ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
INMU
Nováček
Nováček


Registrace: 14.6. 2009
Příspěvky: 143
Bydliště: Plzeň / Kladno

PříspěvekZaslal: pá říjen 02, 2009 4:41 pm    Předmět: Citovat

Pánové, jakou máte hmotnost těch bambusových šípů?
Řekl jsem si, že to taky vyzkouším, takže jsem nakoupil bambusové tyčky, a když jsem svazek 12 tyček dal na váhu, ukázala 457 g. Některé byly ještě trochu dozelena, tak jsem si řekl, že to nechám schnout. Ale po dvou týdnech je hmotnost balíčku stále 454g, čili to vychází skoro 38 gramů na jeden dřík. Jsou tedy 100 cm dlouhé, takže když to zakrátím na 75 cm, tak by to mělo být asi 28,5 gramu. Plus samozřejmě hrot, letky...
Je to normální hmotnost? Myslel jsem, že výhodou bambusových šípů je jejich nízká hmotnost, ale s těmi tyčkami co mám doma se pod 30 gramů nedostanu ani omylem. Měl jsem špatnou představu?
_________________
Je to boj
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
orange
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 1.9. 2008
Příspěvky: 459
Bydliště: Praha Dablice

PříspěvekZaslal: pá říjen 02, 2009 1:56 pm    Předmět: Citovat

Jinak tady je pekne povidani o Japonskych Bambusovych Sipech

Kyudou ARROWS (YA)
_________________
Všichni opeřenci se musí naučit dobře létat, proč to ale šípům trvá ze všech opeřenců nejdéle ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
jchocz
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 17.8. 2008
Příspěvky: 397
Bydliště: Třemošnice

PříspěvekZaslal: út září 22, 2009 11:11 pm    Předmět: Citovat

Ludek napsal:
Ahoj Jchocz, celý jsem si to precetl nekolikrat a zkouknul i ty videa a obrazky, opravdu pekný návod. Proti Myšovu postupu vyroby bikonických sipu je to zvladnutelné na kolene.


Nazdar Luďku, postup je jednodušší než dělá Mýša ale i kvalita je nižší. Mýša ten postup výroby vyladil na možné maximum, a protože je i excelentní střelec využije vlastností takových šípů. Já jsem takové ambice neměl ale potěšilo mne, že to prostě šlo.

Spíše se ale teď musím zaměřit na takovou jednoduchou věc - více se trefovat, nešoupat šípy do skály, neztrácet je atd.

Já jsem měl totiž takový malý sen a to odzkoušet prakticky luky z bambusu vyrobené u nás (to se povedlo) a chtěl jsem si pořídit Hwaranga (i to se mi splnilo, protože k padesátce jsem si jej nadělil). No a k těm lukům se pŕeci taky hodí bambusové šípy.
_________________
Jichoč
---------------------------------------------------------------------------------------------
Každý má svoji cestu, kterou musí nebo chce absolvovat.

mobil: 777 328 863, Skype: jchocz_vision
http://redukceerp.ic.cz/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Ludek
Grafoman
Grafoman


Registrace: 18.3. 2009
Příspěvky: 778
Bydliště: Předměřice nad Labem

PříspěvekZaslal: út září 22, 2009 10:32 pm    Předmět: Citovat

Ahoj Jchocz, celý jsem si to precetl nekolikrat a zkouknul i ty videa a obrazky, opravdu pekný návod. Proti Myšovu postupu vyroby bikonických sipu je to zvladnutelné na kolene.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
jchocz
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 17.8. 2008
Příspěvky: 397
Bydliště: Třemošnice

PříspěvekZaslal: út září 22, 2009 6:01 pm    Předmět: Citovat

orange napsal:
1. Mno Misa ma velkou libraz, jakej mas luk ty ?

2. Ty konciky jsi vrtal plochym (valcocym) vrtakem, ne tou metodou na konus jako korejci ?


1. Šípy jsem testoval s luky 27lb až 48lb. Samozřejmě při střelbě na různou vzdálenost. Pokud nějaký šíp letěl divně, tak jsem zjistil, že to nebylo tvarem a problémem SPINE ale spíše tím že při dohledávání jsem já nebo někdo někdo jiný na něj stoupnul a já jsem jej nesrovnal. Pokud jsou srovnány, tak platí co jsem uvedl. Obdobnou zkušenost mi ale potvrdil Mýša, který pro Lukáše Novotného vyráběl várku šípů a prý podle Lukáše jsou to nejlepší šípy co měl a vyhovují pro luky od 45 do 100lb.

2. Vrtal jsem to klasickým válcovým vrtákem. Na žádné konusy jsem se nehrál. Nešlo mi o historickou nebo teritoriální přesnost ale jednoduchost.

Vlastně teď se snažím vyřešit jediný problém a to větší váhu hrotu a hledám zdroj hrotů nejlépe šroubovacích, které jsou tak 45 až 50 Grain i když Mýša mi říkal, že u lehšího hrotu pak ta citlivost na SPINE je větší.

Je nutné mít ale na zřeteli, že bambus je přírodní materiál, který se i kroutí a křiví a nikdy ty tyčky nebudou rovné jako kupované smrkové, cedrové atd. Dají se ale před střílením srovnat a to mi stačí. Jinak k tomu nákupu vytříděných tyček já osobně moc nevěřím a myslím, že si můžeš lépe vybrat sám. Existuje ale firma, co takové tyčky dodává broušené a něčím nanáší povrch v silnější vrstvě (snad epoxidem ?), takže tím oni udržují i větší tvarovou stálost. To je ale již celkem drahá záležitost a já to chtěl lacino.
_________________
Jichoč
---------------------------------------------------------------------------------------------
Každý má svoji cestu, kterou musí nebo chce absolvovat.

mobil: 777 328 863, Skype: jchocz_vision
http://redukceerp.ic.cz/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
orange
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 1.9. 2008
Příspěvky: 459
Bydliště: Praha Dablice

PříspěvekZaslal: út září 22, 2009 1:42 pm    Předmět: Citovat

Tady je zajimava diskuse, kde si chaplek objednal 1000 kusu narovnanych bambusovych driku podobneho prumeru.

Interested in Bamboo Arrow shafts?

Citace:
I sorted the 33 inch shafts for weight and then for spine. There was a basic connection between weight and spine though some light arrows were also suprisingly stiff. As you can see there were some a few low spine arrows, with the majority coming in between 30-35# and 60-65# which is about right. The final bunch on the right were 65-70 and have since been sorted up to 120lb! These heavy spine arrows I have not weight sorted.

_________________
Všichni opeřenci se musí naučit dobře létat, proč to ale šípům trvá ze všech opeřenců nejdéle ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra www.lukostrelec.cz -> Šípy Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  Další
Strana 11 z 12

 
Přejít na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Forums ©

© 2005 UNITED-NUKE Powered Site.
=-Lucínkovo->
Veškeré texty jsou duševním vlastnictvím sdružení Lukostřelec.cz - plné znění právní výhrady zde.