Welcome to www.lukostrelec.cz

 

Hlavní menu

Diskusní fórum

Členové ATL
Soukromé zprávy
Odkazy
Ke stažení
Domů
Kalendář akcí
Luk.Liga - XLSX
Luk.Liga - PDF
Stanovy ATL ČR

Témata

Seznam témat

Začínáme
Historie
Vybavení
Pravidla
Turnaje
Sportovní a 3D
Názory a polemiky

Partněři projektu


Kluc-elektromateriál s.r.o.


Servis

Váš účet
Napište nám
Doporučte nás
Napsat článek
Statistiky
Archív článků
Hledání
Právní výhrada

Hledání



Pokročilé vyhledávání

Diskusní fórum


Toto fórum bude uzamčeno, své příspěvky pište do nového fóra: http://lukostrelec.cz/subdom/forum/

 
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 Osobní nastaveníOsobní nastavení   Přihlásit se pro kontrolu soukromých zprávPřihlásit se pro kontrolu soukromých zpráv   PřihlášeníPřihlášení 

Angličtí lukostřelci - život, výzbroj, výstroj, vybavení
Přejít na stránku Předchozí  1, 2
 
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra www.lukostrelec.cz -> Tlachárna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Soron
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 19.6. 2006
Příspěvky: 352
Bydliště: Žatec

PříspěvekZaslal: so leden 13, 2007 11:26 am    Předmět: Citovat

Již jsem to zde naznačoval dříve. Byla varianta, že to kožené kolečko, které hlavně chrání letky, bylo až nahoře na končíku šípu. Pak se vak nemusel rozvazovat na obou koncích a šípy se mohli vytahovat spodem za hrot (střelec tak vybíral šípy podle hrotu). Horní konec se sundával zřejmě z důvodu, aby se letky neničily při vytahování z poza pasu. Pozorně prohlédni obrázek v pravo nahoře (třetí od shora) http://strelci.scherm.cz/pictures/kostym/luko04.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Ritsi
Nováček
Nováček


Registrace: 22.6. 2006
Příspěvky: 89

PříspěvekZaslal: so leden 13, 2007 1:56 am    Předmět: Citovat

Mysa: No někdo možná Smile já ne EmbarassedOSmile. Ohniště? Bez vhánění vzduchu?

Soron: Znám Wink ale i tak díky... no ještě to stejnak budu muset pročíst...

PeZ:
No je to spekulace, lnu se pár set let koupele moc nelíbilo a sprostě zetlel Sad. Ale na spodní straně (pochopil jsem to tak, že kůže nebyla prošívaná skrz na skrz, ale jaksi "na šikmo") okrajů spaceru byly prý stopy po všití. No myslím, že se našel na Mary rose svazek šípů na kterém zbyl spacer. Je přímo pod letkami... připadně můžu poslat foto... víc jsem bohužel nezjistil...

Znám dokonce přímo tenhle odkaz... jen menší spekulace k tomu stahování:

1) ta šňůra k tomu super zbytku... Smile
2) Uvažoval jsem, jestli to bylo takhle - proč vlastně - šípy stejně tahám spodem, bo by se mi dírkami špatně protahovaly hroty, pokud bych měl cokoliv jiného něž bodkiny... tak proč bych měl díky rozparku takhle krásně snadno přístupnou část s letkami. Je to sice hezké... ale co z toho? Nestačilo by mít jako střih prostě látkový rukáv s všitým sítkem, který nahoře+dole zavážu provázkem, v bitvě rozvážu spodek a jedu a šípy jsou přítom stále vcelku kvalitně chráněné... Question Exclamation

PeZ napsal:
Malý svazek šípů u pasu s uprostřed omotaným vakem je vidět v Dragonech - v nějaké kapitole o stejnokrojích.


Embarassed přiznám se že netuším co to "Dragoni" jsou Embarassed trapas
...jen by mě to zajímalo... protože bych nechápal, proč by si střelci schrnovali vrchní část pytle k opasku, mmj by tam i překáželo sítko, pokub bylo pevně všité... Vždyť přeci mohli pálit po prostém rozvázání spodní části a vyhození té trochy sena... Tak proč by si přidělávali práci a nějak rolovali pytel k opasku, aby odhalili letky - když jim to v podstatě stejně k ničemu nebylo... Question Exclamation Tak jsem právě pátral, jestli je to někde vyobrazené.

PeZ napsal:
To jak se nosil velký pytel s šípy na boku lze najít v Osprey - English longbowman na některých černobílých reprodukcích manuscriptů.


Tohle... vpravo nahoře? http://strelci.scherm.cz/pictures/kostym/luko04.jpg ...ujištuji se, jestli mi něco nechybí.

Na rekonstrukci proutěného koše od Hawkwinda jsem narazil na starně 2 této diskuze:
http://p081.ezboard.com/fpaleoplanet69529frm62.showMessageRange?topicID=187.topic

PeZ napsal:
Odkud je ta informace, že oddělovače šípů měly u sebe mrtvoly lučištníků - je to ze zdroje nebo z literatury?


Bohužel zatím "jen" ze zroje, ale ten se mi zdá býti natolik seriozním, že bych tomu věřil.

http://www.labelle.org/Argear_Bag.html

...třetí odstavec ke konci. Ale zajímalo by mě odkud to mají a jestli to bylo vždy atd... protože obvykle jsem viděl spíš lukostřelce s napnutými luky, vysmátými obličeji a šípy nasortovanými rovnou za pasem Question Exclamation

Jinak ale tyhle stránky jsou dle mě vcelku zajímavé a dobré, kupříkladu byly první na kterých jsem našel údaje o rozmezí délek šípů, průměru, umístění letek, délce, užívané profily a hlavně které byly obvyklé a v jaké míře... prostě něco pdole čeho se dá trochu stavět... no docela dobré.
_________________
--- na fotce se pracuje ---
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
PeZ
Občasný přispivatel
Občasný přispivatel


Registrace: 27.6. 2006
Příspěvky: 174
Bydliště: kousek od Řípu a Labe

PříspěvekZaslal: pá leden 12, 2007 4:43 pm    Předmět: Citovat

Ty pytle na šípy se nedochovaly v takovém stavu, aby bylo možné udělat jednoznačnou rekonstrukci - vše je spekulace.
Pytel s koženým oddělovačem šípů je tady:
http://www.english-longbow.co.uk/largepics/specials.html
Malý svazek šípů u pasu s uprostřed omotaným vakem je vidět v Dragonech - v nějaké kapitole o stejnokrojích.
Existuje varianta s vnitřním proutěným košem potaženým látkou na cca 60 volně ložených šípů jak je rekonstruovali angličani kolem Marka Strettona - odkaz nemám.
To jak se nosil velký pytel s šípy na boku lze najít v Osprey - English longbowman na některých černobílých reprodukcích manuscriptů.

Odkud je ta informace, že oddělovače šípů měly u sebe mrtvoly lučištníků - je to ze zdroje nebo z literatury?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Soron
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 19.6. 2006
Příspěvky: 352
Bydliště: Žatec

PříspěvekZaslal: pá leden 12, 2007 2:00 pm    Předmět: Citovat

Ritsi: prohlédni si naše stránky. Snad Tě něco inspiruje:
http://strelci.scherm.cz/lukostrelba.html
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Mysa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 25.9. 2006
Příspěvky: 4466
Bydliště: Praha - Radotín

PříspěvekZaslal: čt leden 11, 2007 10:26 pm    Předmět: Citovat

noto je opravdu pakárna.Šalíř z oceli(aby to byla přilba a ne kýbl na ozdobu) z jednoho kusu je vzkutku pakárna ,ale na zbytek ti stačí ohniště,špalek a dvě tři vytahovací kladiva
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Ritsi
Nováček
Nováček


Registrace: 22.6. 2006
Příspěvky: 89

PříspěvekZaslal: čt leden 11, 2007 9:59 pm    Předmět: Citovat

PeZ + Mysa: Díky za ujištění...

Kdyby jste někdo měli, nebo věděli... scháním jakoukoliv dobovou kresbu anglického lučištníka, který má za pasem arrow bag ("pytel se šípy"). Protože všude, co jsem viděl, měli šípy za pasem zastrčené holé. Ale mrtví lučištníci prý měli u sebe spacers ("sítka")... které byly podle všeho všité v polovině arrow bagu. Tudíž když měli u sebe sítko, měli u sebe asi i arrow bag. A když u sebe měli arrow bag, měli v něm asi i šípy... přeci to musel někdo vidět a nakreslit Smile

Kibe: Ano, nejlepší cesta je udělej si sám Smile tedy v případě přilby apod to zrovna neplatí Very Happy ale zbytek kostýmu se dá spíchnout doma...
_________________
--- na fotce se pracuje ---
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Soron
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 19.6. 2006
Příspěvky: 352
Bydliště: Žatec

PříspěvekZaslal: čt leden 11, 2007 9:12 pm    Předmět: Citovat

Ano, nejlepší a většinou nejlevnější to je, když si to vyrobíš sám Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kibe
Grafoman
Grafoman


Registrace: 15.10. 2006
Příspěvky: 1065
Bydliště: Turnov/Praha

PříspěvekZaslal: čt leden 11, 2007 4:22 pm    Předmět: Citovat

Používáte někdo něaký kostým, kde je součástí zbroj?...Pez má pěknou přilbu, já mám například krožkovku...máte někdo něaké zkušenosti s výrobci těchto artiklů v rozumných cenách? atd... Smile
_________________
když se střetne smysl s významem, tak počkej se svýmy soudy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Josh
Redaktor
Redaktor


Registrace: 16.6. 2006
Příspěvky: 402
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: st prosinec 20, 2006 5:01 pm    Předmět: Citovat

Jenom pro doplnění, ono se vyvíjelo i nasazení lukostřelců. Zpočátku to byla baráž na dálku, která fungovala hlavně proti špatně chráněným jedincům (např. kroužkové zbroje či nekrytí Janované u Kresčaku - 1346). Po bitvě u Poitiers už se začaly více objevovat pláty a u Agincourtu (1415) bylo potřeba některé movité a zvlášť vybavené jedince dorubat ručně, protože šípy už prostě neprošly. Z konce stoleté války (obléhání Harfleuru v roce 1440) jsou zprávy o účinné střelbě na blízko (point-of-blanc range), protože jinak plátová zbroj už nešla prostřelit.
K úspěchu bylo též nutné silné defenzivní postavení. Naneštěstí pro Angličany trpěli Francouzi jistým "anglickým" komplexem a jak praví zprávy "pokud dosáhli převahy 3:1, Francouzi ustupovali."
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
PeZ
Občasný přispivatel
Občasný přispivatel


Registrace: 27.6. 2006
Příspěvky: 174
Bydliště: kousek od Řípu a Labe

PříspěvekZaslal: út prosinec 19, 2006 11:58 am    Předmět: Citovat

Kibe napsal:
nemáš něaký odkaz na ten obrázek?...jinak myslím, že používali kroužkové košile, plátové ruce(jenom svrchní stranu) a nohy(kompletní) a přilbu(něco jako šalíř)-ve vrcholném období-konec 13.stl

Podívej se na diskuse na ceskyserm.cz nebo scherm.cz dost se to tam probíralo. Na stránkách longbow-archers.com je i historický přehled v datech - tam je odkdy dokdy se luky používaly a s jakými úspěchy.
Zjednodušeně: na konci 13. stol. Eduarda I. napadlo masové použití lučištníků, na přelomu 13.-14. stol. je úspěšně použil proti Skotům, ve 14. stol. uspěli proti Francouzům, od vytvoření polního dělostřelectva ve Francii cca 1430 jeden debakl za druhým, poslední masivní použití ve Válkách růží a pak již útlum vojenského použití, i když v závěrečném období útlumu vojenského využití byly používány ty nejsilnější luky v celém období a dosahovány ty neuvěřitelné výkony.
O kostýmu či historickém oděvu - do konce 14.stol. byl lučištník sedlák, který nastoupil v civilu a s lukem, který mu vyměnili za erární, když byl slabší (ten luk). Jindřich V. se vydal do Francie s expedičním vojskem, kde polovinu lučištníků tvořili drbani a polovina byla slušně vybavených jízdních s kovovou přilbou, gabesonem a drátěnými doplňky (a velitel možná měl plechové nohy). Po roce 1430 se to láme, objevují se šalíře a brigantiny a plechové doplňky a objevují se panáčci, kterého jsi popsal v dotazu - takže spíše druhá polovina 15. stol.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Mysa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 25.9. 2006
Příspěvky: 4466
Bydliště: Praha - Radotín

PříspěvekZaslal: po prosinec 18, 2006 4:34 pm    Předmět: Citovat

tohle tahání šípu bylo dost obvyklé.Dokonce existovala po světě řada toulců k tomu uzpůsobená (např.Japonská ebira).Má to své výhody i nevýhody.Šetří to peří,je to pomalejší,můžeš vybírat šípy podle hrotu.....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PeZ
Občasný přispivatel
Občasný přispivatel


Registrace: 27.6. 2006
Příspěvky: 174
Bydliště: kousek od Řípu a Labe

PříspěvekZaslal: po prosinec 18, 2006 11:55 am    Předmět: Citovat

Ritsi napsal:
Ale měl bych ještě něco... šípy nosili za pasem... ale z Ospreye jsem nepochopil jednu věc (přišlo mi, že některé obrázky jsou kvůli grafické korekci mmj stranově obrácené apod.)... jak je vytahovali? Přes rameno, či za zády, nebo je protahovali spodem pod opaskem uplně na druhou stranu?

Díky

Když se podíváš na obrázek zelenobílého panáčka v osprejích pozorně, dělá přesně ten pohyb - táhne šíp za hrot spodem.
http://strelci.scherm.cz/lukostrelba.html
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Kibe
Grafoman
Grafoman


Registrace: 15.10. 2006
Příspěvky: 1065
Bydliště: Turnov/Praha

PříspěvekZaslal: ne prosinec 17, 2006 2:33 pm    Předmět: Citovat

nemáš něaký odkaz na ten obrázek?...jinak myslím, že používali kroužkové košile, plátové ruce(jenom svrchní stranu) a nohy(kompletní) a přilbu(něco jako šalíř)-ve vrcholném období-konec 13.stl
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Ritsi
Nováček
Nováček


Registrace: 22.6. 2006
Příspěvky: 89

PříspěvekZaslal: po říjen 09, 2006 12:50 pm    Předmět: Citovat

Ale měl bych ještě něco... šípy nosili za pasem... ale z Ospreye jsem nepochopil jednu věc (přišlo mi, že některé obrázky jsou kvůli grafické korekci mmj stranově obrácené apod.)... jak je vytahovali? Přes rameno, či za zády, nebo je protahovali spodem pod opaskem uplně na druhou stranu?

Díky
_________________
--- na fotce se pracuje ---
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Ritsi
Nováček
Nováček


Registrace: 22.6. 2006
Příspěvky: 89

PříspěvekZaslal: po říjen 09, 2006 12:49 pm    Předmět: Citovat

Sakra tak si musím odpovědět sám Smile

72 metrů, terč o poloměru 13 cm...
_________________
--- na fotce se pracuje ---


Naposledy upravil Ritsi dne po říjen 09, 2006 12:52 pm, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Ritsi
Nováček
Nováček


Registrace: 22.6. 2006
Příspěvky: 89

PříspěvekZaslal: pá září 15, 2006 2:13 pm    Předmět: Angličtí lukostřelci - život, výzbroj, výstroj, vybavení Citovat

Kdesi jsem četl, že aby mohl být někdo přijat do armády jako lukostřelec (marksman) musel prokázat svou schopnost střelbou na značku (mark) na jistou vzdálenost.

Jenomže už nevím, kde jsem to četl...

Netušíte, jestli je to pravda - seriozní zdroj.

Dále pak jak velká byla ta značka, vzdálenost a počet vástřelů. Díky Wink
_________________
--- na fotce se pracuje ---
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra www.lukostrelec.cz -> Tlachárna Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejít na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Forums ©

© 2005 UNITED-NUKE Powered Site.
=-Lucínkovo->
Veškeré texty jsou duševním vlastnictvím sdružení Lukostřelec.cz - plné znění právní výhrady zde.