Welcome to www.lukostrelec.cz

 

Hlavní menu

Diskusní fórum

Členové ATL
Soukromé zprávy
Odkazy
Ke stažení
Domů
Kalendář akcí
Luk.Liga - XLSX
Luk.Liga - PDF
Stanovy ATL ČR

Témata

Seznam témat

Začínáme
Historie
Vybavení
Pravidla
Turnaje
Sportovní a 3D
Názory a polemiky

Partněři projektu


Kluc-elektromateriál s.r.o.


Servis

Váš účet
Napište nám
Doporučte nás
Napsat článek
Statistiky
Archív článků
Hledání
Právní výhrada

Hledání



Pokročilé vyhledávání

Diskusní fórum


Toto fórum bude uzamčeno, své příspěvky pište do nového fóra: http://lukostrelec.cz/subdom/forum/

 
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 Osobní nastaveníOsobní nastavení   Přihlásit se pro kontrolu soukromých zprávPřihlásit se pro kontrolu soukromých zpráv   PřihlášeníPřihlášení 

Výroba kompozitu
Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4 ... 22, 23, 24  Další
 
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra www.lukostrelec.cz -> Luky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Dusan
Grafoman
Grafoman


Registrace: 13.8. 2011
Příspěvky: 1264
Bydliště: Trnavská šíra step

PříspěvekZaslal: st duben 01, 2015 1:56 pm    Předmět: Citovat

a ja ze bikovcami len bili zandari ludi a kozaci ho pouzivali ako bicik Wink

taky luk by mal vpravde falicko-mysticky naboj Wink
_________________
Sen okçuluğu bir gün bırakırsan o seni 10 gün bırakır.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
furbyk1
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 26.2. 2013
Příspěvky: 323

PříspěvekZaslal: st duben 01, 2015 1:25 pm    Předmět: Citovat

Radas napsal:
Není to kec. Kdysi jsem za tím účelem dva ve zverimexu koupil, ale nějak na ně nedošlo. Jsou kdesi zaházený ve sklepě, možná časem.
hm, keď mi donesie tých 2 vtákov, ako ich spracovať a uskladniť na neskoršie použitie?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Radas
Občasný přispivatel
Občasný přispivatel


Registrace: 24.2. 2010
Příspěvky: 252

PříspěvekZaslal: st duben 01, 2015 1:56 am    Předmět: Citovat

Není to kec. Kdysi jsem za tím účelem dva ve zverimexu koupil, ale nějak na ně nedošlo. Jsou kdesi zaházený ve sklepě, možná časem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
furbyk1
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 26.2. 2013
Příspěvky: 323

PříspěvekZaslal: út březen 31, 2015 9:25 pm    Předmět: Citovat

Mám jednu možno nezmyselnu otázku, istý veterinár, z polovice maďar mi tvrdil že na slachovanie sa používali býčie penisy. Podľa mňa je to blud. Čo vy nato Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Mysa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 25.9. 2006
Příspěvky: 4466
Bydliště: Praha - Radotín

PříspěvekZaslal: čt březen 26, 2015 2:48 pm    Předmět: Citovat

Vysvětlím.
Svého času jsem chodil pro rozumy na Atarn a časem se začal stýkat s lidmi, kteří rozumy dávají dál. A to nemyslím exoty kteří se v září ptají co je to kožní klíh a v březnu už všechny poučují. To myslím lidi, kteří píší články a dělají přednášky.

Jako aktivní střelec s hlubokým zájmem jak co funguje, proč to funguje a kde se to vzalo (navíc s možností osobně vyzkoušet celou řadu různých vzorů) se nutně dopracuješ k závěrům poněkud odlišným, než jsou předpoklady teoretické. A ty závěry se budou navíc postupně měnit, jak se dozvídáš čím dál víc.

Takže dnes jsem ve stavu mírného rozveselení, když se někde dočtu jak zase někdo dělá pavouka vývoje luku, stejně, jako dřív byla evoluční přímka.
Opice začala žrát maso a slezla ze stromu- ochladilo se- oteplilo se- opice začala maso vařit- vyhynuli mamuti - vynález internetu Laughing
_________________
Důvěřuj Aláhovi, ale napřed si uvaž velblouda.
Prorok Mohamed
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Dusan
Grafoman
Grafoman


Registrace: 13.8. 2011
Příspěvky: 1264
Bydliště: Trnavská šíra step

PříspěvekZaslal: čt březen 26, 2015 12:59 pm    Předmět: Citovat

Very Happy
...ja si to nemyslim, jedna vec je, ked sa to tam rozlepi a jedna je pruzne povolenie....ale to je rovnako moj nazor na vec ako ty mas svoj. v oblasti kompozitov je nazorov asi tolko kolko je ludi, ktorych to zaujima.

....no a vete o "potrebe vypadat jako vedec a mit vsechno zasuplickovane" tak tej naozaj nerozumiem, tak to mi prosim vysvetli, polopate, lebo ako autista inotajom nerozumiem - ospravedlnujem sa za to, ale naozaj za to nemozem, treba sa stazovat u Stvoritela.

Co sa tyka rekonstrukcie lukov z kostennych oblozeni, to nemusi byt zase a-priori blbost. Investigativnych rekonstrukcii na poli archeologie je kopa a pri rekonstrukcii luku nejde len o to, ze najdu kosticky a z toho si vyfabrikuju tvar luku, jedna sa i o velmi detailnu pracu s vrstvami, atd atd.
Navyse dane zrekonstrovane luky nie su (alebo by nemali byt) vyhlasovane za dany tvar typu "takto to urcite vyzeralo" ale vysledky archeologickych prac sa poskytuju ako "odporucania pre zakladne kriteria pri rekonstrukcii luku". Je potom na lukarovi, aby - sledujuc tieto zakladne odporucania, ktore by vysledny luk urcite mal mat, lebo tie potvrdzuju nalezy - je potom teda na nom, aby ako skuseny lukar postavil luk sledujuc zamer lukara o efektivite vysledneho vyrobku s tym, aby splnil vsetky archeo-odporuciania. Toto je cesta hladania historicky najvernejsej rekonstrukcie, ktoru odporuca a ktorou sa dal Bencsik.

Ten "nejaky Madar" je zrejme Grozer, ale podla Grozera by som madarskych lukarov, ktori vyrabaju kompozity, neposudzoval.
_________________
Sen okçuluğu bir gün bırakırsan o seni 10 gün bırakır.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Mysa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 25.9. 2006
Příspěvky: 4466
Bydliště: Praha - Radotín

PříspěvekZaslal: čt březen 26, 2015 9:48 am    Předmět: Citovat

Ten luk je tak velkej.

Ty obrázky jsou pečlivě vybrané. Toto je korejský luk.

první tři luky jsou mongolské z doby jejich největší slávy. Na jednom je patrná oprava prodlužující nátah.

Další luk je Mandžuský, tedy v podstatě taky mongolský (Mandžuové nebyli Číňani, ale spíš Mongolové)

Pak je zmíněný Korejec

Pak je luk s opěrkou na tětivu a bashem plynule přecházejícím v kassan (siah) , přesto je to luk turecký

A perlička na konec- turek napjatý obráceně jako reklama na Indii.

Tvar luků se měnil podle požadavků střelce, dobové a regionální módy, způsobu použití luku atd.
_________________
Důvěřuj Aláhovi, ale napřed si uvaž velblouda.
Prorok Mohamed
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jeneš
Grafoman
Grafoman


Registrace: 16.6. 2006
Příspěvky: 762
Bydliště: u Karlových Varů

PříspěvekZaslal: čt březen 26, 2015 9:38 am    Předmět: Citovat

http://img5.rajce.idnes.cz/d0508/1/1723/1723240_49daf2e4dcdc6bc6d467eeca23a5ce7a/images/63607_468384727044_625267044_6110820_3054456_n.jpg?ver=0

Šmankote to je ten člověk tak malej nebo ten luk tak velkej ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Mysa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 25.9. 2006
Příspěvky: 4466
Bydliště: Praha - Radotín

PříspěvekZaslal: čt březen 26, 2015 9:33 am    Předmět: Citovat

Nic ve zlém- ale když povolí oko kassanu, tak je luk na vyhození. Oko je slabé místo luku, jako pant na konci madla u dřevolaminátů.

Pocitové povolení na konci nátahu je věcí geometrie. Už se to dělá i na sportovních ramenech.

Kassan a bash mohou být klidně z jednoho kusu.

To jsou takové ty moderní potřeby vypadat jako vědec a všechno mít zašuplíčkované a z několika kostěných obložek luku udělat třeba vývoj avarského luku. Jenom proto, že nějaký Maďar dostal nápad nalepit na laminátový luk parketu aby to vypadalo historicky a protože máme k ruce zhruba tři překlady starých textů a jeden kompilát, už je z toho celá věda míchající blízkovýchodní terminologii .
Viz jazykový vtípek s černými Huny
http://img5.rajce.idnes.cz/d0508/1/1723/1723240_49daf2e4dcdc6bc6d467eeca23a5ce7a/images/luk_z_conot_uul_12.stol.jpg?ver=2
http://img5.rajce.idnes.cz/d0508/1/1723/1723240_49daf2e4dcdc6bc6d467eeca23a5ce7a/images/conot_uul.jpg?ver=2
http://img5.rajce.idnes.cz/d0508/1/1723/1723240_49daf2e4dcdc6bc6d467eeca23a5ce7a/images/luk_z_Cagaan_Chad,_Mongolsko_14.stol.jpg?ver=2
http://img5.rajce.idnes.cz/d0508/1/1723/1723240_49daf2e4dcdc6bc6d467eeca23a5ce7a/images/mysa.jpg?ver=2
http://img5.rajce.idnes.cz/d0508/1/1723/1723240_49daf2e4dcdc6bc6d467eeca23a5ce7a/images/63607_468384727044_625267044_6110820_3054456_n.jpg?ver=0
http://img5.rajce.idnes.cz/d0508/1/1723/1723240_49daf2e4dcdc6bc6d467eeca23a5ce7a/images/P1010023.jpg?ver=0
http://img5.rajce.idnes.cz/d0508/1/1723/1723240_49daf2e4dcdc6bc6d467eeca23a5ce7a/images/374527_439136149489562_1332314839_n.jpg?ver=2
_________________
Důvěřuj Aláhovi, ale napřed si uvaž velblouda.
Prorok Mohamed
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Dusan
Grafoman
Grafoman


Registrace: 13.8. 2011
Příspěvky: 1264
Bydliště: Trnavská šíra step

PříspěvekZaslal: čt březen 26, 2015 9:09 am    Předmět: Citovat

Radas napsal:
Prosím některýho z moderátorů, jestli by mohl příspěvky o detailech konstrukce kompozitů, přesunout z galerie luků sem.

Dušane, odkud máš tu informaci, že oko kasanu se otvírá díky špičce spoje v tom místě? Myslel jsem že spoj baše s kasanem býval délky okolo 10-12 cm a délka kasanu bývala většinou větší.


ani nie tak "diky te spicce" ako "v te spicce". Cela dlzka V-spoja je tvarna vdaka lepidlu, vo vrchole je najtvarnejsia a v extremite natahu sa "otvori" t.j. trosku povoli, stale dokonale drzi, ked je to vsetko dobre zlepene, ale predsa trosku povoli, resp. "ma povolit" - toto "povolenie v oku kasanu" je IMHO stale tak trochu legendou vycitanou zo starych spisov a je velmi subjektivne, ci to niekto na dano kompozite pocitil alebo nie.
Ja som to napriklad pocitil na korejcovi, SMG laminovany hornbow, aj ked toto je mozno fake, kedze tam nie su slachy, ale zas vnutorna konstrukcia jadra je ako u kompozitu, cize "korejske oko kasanu" Very Happy tam je

.....nevycital som to takto presne nikde, skor som si to odvodil ako nevyhnutny vysledok zo vsetkeho toho co som cital a co som sa rozpraval s ludmi, ktori kompozitiy robia Wink

V-spoj je dolezity pre formovanie vysledneho tvaru kompozitu. ak by nebol v oblasti madla, a kasanu, tak by sa nedal luk formovat tak, ako sa da, ked tam V-spoje su.
_________________
Sen okçuluğu bir gün bırakırsan o seni 10 gün bırakır.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Kibe
Grafoman
Grafoman


Registrace: 15.10. 2006
Příspěvky: 1065
Bydliště: Turnov/Praha

PříspěvekZaslal: čt březen 26, 2015 8:21 am    Předmět: Citovat

přesun na příní Wink
Dusan napsal:
ten ostro vystupeny tvar je "hreben alebo ostrie kasanu", niekedy sa nazyva aj mostik, lebo ludia si mylia anglicke slova ridge a bridge Wink

baše sú na originál turkoch vemi tenke, vacsina nema ani len centimeter hrubku, kasan je tiez co najodlahcenejsi. Aby bol teda kasan lahky a pritom aby mal torznu stabilitu - t.j. aby sa pri natahu nepretacal, ale aby zostal zastabilizovany voci salu, tak to stari konstrukteri vyriesili priam dokonalym 3D tvarom - odobrali hmotu kde mohli ale nechali hreben, kde sa prenasa najviac sil a zaroven ktory kasan zastabilizuje.

Najstarsie kompozitne luky - egyptske, asyrske, skytske - nemali takuto konstrukciu, zrejme s nou prisli az Aziati zo Sibiri (pozri napr. nalezy v Moševaja Balka).

Luky starych nomadov - Avarov, Madarov a Hunov nemaju takyto turecky kasan-siyah, ale siyah je jeden dlhy tuhy koniec a torzna stabilita je vyriesena nie hrebenom ale trojuholnikovitym tvarom siyahu - vrcholova hrana trojuholnikoveho siyahu je na chrbtovej strane, tam kde je aj zarez na tetivu. Zakladna trojuholnikoveho tvaru je na strane brucha luku. Tieto luky funguju podobne - pracovna cast je pomerovo k celej dlzke luku casto este kratsia ako u turkov. Luky nemaju velke predpatie v saloch ale predpatie ziskavaju prave v opacne zahnutych dlhych siyahoch. Paka siyahov teda taha pracovne casti luku a kedze je dlha, natah moze byt dlhy, kedze su siyatan tenke a maju malu hmotu, su tym padom aj rychle.
Telescopic napsal:
ok, už to chápu. Mě zaujal ten typický ostře vystouplý tvar tureckého kasanu a myslel jsem si, že to je něco jiného než siyah a že má třeba i jinou funkci. Představoval jsem si, že tahle část může být třeba i částečně ohebná a má to nějaký specifický význam...

Když nad tím přemýšlím, napadá mě, že je to asi konstrukčně lepší řešení než dlouhý siyah typu maďar nebo manchu, který bude asi mohutnější a težší, ne?
Mysa napsal:
Siah je arabsky kassan
Telescopic napsal:
aha aha. Já se ptal proto, že mi nebylo jasné, proč některé horsebow mají jen rameno + siyah (maďar) a některé mají ještě ten výrazný kasan (turek, krab, peršan). Ale jestli to tedy chápu správně, tak ten kasan má stejnou funkci jako normální dlouhý siyah...
Dusan napsal:
Kasan je tuha cast ramena luku, ktora tvori prechodovu cast od ohybnej pracujucej casti ramena (sal) k pevnym spickam na zalozenie tetivy (baš).
Funkcia sal je jasna = je to ohybna pracujuca cast ramena, ktora ma mat opacny reflex v pokojovom stave (v sucasnosti sa stretavame skor s "unavenymi" tvarmi). Po zalozeni tetivy ziskava luk prave v pracujucej casti - sal - najvacsie predpatie.
Kasan funguje ako paka - tetiva upevnena ockom v zareze na bašoch posobi tahom na kasan, ako keby si tahal paku - kasan je ta paka. Pri konci natahu sa kasan dokonca ma trochu "otvarat", natah trosku povoli, luk zmakne a strelec lepsie ukotvi, lebo citi na palci mensiu silu. "Otvorenie kasanu" sa deje v specialnom mieste v tzv. "oku kasanu" (kasan gozu) - je to bod v ktorom sa spicka V-spoja ohybneho sal vnara do V-cka kasanu. Tento bod ma mimoriadny vyznam pretoze je v nom rohovina ale i samotny spoj extremne vystaveny stresu a napatiu ale zaroven - a v tom je jedno z majstovstiev starych lukarov - prave zlepenie V-spojom v tomto bode zabezpeci "otvaranie kasanu" a tym padom i jeho spravnu funkciu - ak by v oku kasanu nebol V-spoj, oko kasanu by svoju funkciu neplnilo.

Cize mas v pracujucej casti - v saloch - uz velke predpatie a este ho pakou - kasanom - potiahnes, nech to poriadne sip slahne Very Happy

Takze toto je k tvoje otazke "tak na uvod" Wink
Telescopic napsal:
Taky se přidávám ke gratulaci, moc pěkný pokus. Mohl by mi někdo osvětlit přesnou funkci kasanu? Nenašel jsem to tady, díky.

_________________
když se střetne smysl s významem, tak počkej se svýmy soudy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Radas
Občasný přispivatel
Občasný přispivatel


Registrace: 24.2. 2010
Příspěvky: 252

PříspěvekZaslal: st březen 25, 2015 11:30 pm    Předmět: Citovat

Prosím některýho z moderátorů, jestli by mohl příspěvky o detailech konstrukce kompozitů, přesunout z galerie luků sem.

Dušane, odkud máš tu informaci, že oko kasanu se otvírá díky špičce spoje v tom místě? Myslel jsem že spoj baše s kasanem býval délky okolo 10-12 cm a délka kasanu bývala většinou větší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Dusan
Grafoman
Grafoman


Registrace: 13.8. 2011
Příspěvky: 1264
Bydliště: Trnavská šíra step

PříspěvekZaslal: čt březen 12, 2015 10:25 am    Předmět: Citovat

nieco k lukom najdenym na uzemi Ruska Smile

tvary kostennych a rohovinovych platkov siyahov a madiel:


tvary lukov, sipov a tulcov:

_________________
Sen okçuluğu bir gün bırakırsan o seni 10 gün bırakır.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Jeneš
Grafoman
Grafoman


Registrace: 16.6. 2006
Příspěvky: 762
Bydliště: u Karlových Varů

PříspěvekZaslal: st leden 07, 2015 1:48 am    Předmět: Citovat

Těch chyb, které můžou způsobit zlomení luku je spousta. U mě to byla skrytá vada materiálu v kombinaci s mojí nepozorností (čti blbostí Smile ). Bylo to při zkušebním ohybu. Kdybych nenosil brýle, tak už jsem nejspíš mohl mít po levém oku. Takhle jsem naštěstí vyváznul s monoklem a menším zásekem kousek pod okem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
juraj589
Nováček
Nováček


Registrace: 11.10. 2013
Příspěvky: 109
Bydliště: Topolčianky, okres Nitra

PříspěvekZaslal: st leden 07, 2015 12:09 am    Předmět: Citovat

na objasnenie by som este nieco mal ale ma to cas. No ale predsaj nieco. Preco alebo kedy ste sazranily pri vyr. Kompozitu? Pri prekonavani ohybu? Ak ano co stym suvysi malo uberu s rohovinovej casti, alebo privela? Zle jadro co problem slachach, lepeni? Ked uz tak nech ma to nemusi vyfackat, vedviete svoje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
juraj589
Nováček
Nováček


Registrace: 11.10. 2013
Příspěvky: 109
Bydliště: Topolčianky, okres Nitra

PříspěvekZaslal: st leden 07, 2015 12:03 am    Předmět: Citovat

spominam si, dakujem Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Jeneš
Grafoman
Grafoman


Registrace: 16.6. 2006
Příspěvky: 762
Bydliště: u Karlových Varů

PříspěvekZaslal: út leden 06, 2015 12:46 pm    Předmět: Citovat

To je asi taková "maličkost", jako že nůž se má držet střenku a ne za ostří.
Samozřejmě líc rohu ven, odpovídá to přirozenému zakřivení rohu. Nicméně pokud tohle nevíš, tak moc připravený zatím nejspíš nebudeš. Wink
Mimochodem to zabití vlastním lukem nebo přinejmenším vážné zranění při výrobě kompozitu je docela reálná možnost. Můj ksicht by mohl vyprávět ... . Confused
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
juraj589
Nováček
Nováček


Registrace: 11.10. 2013
Příspěvky: 109
Bydliště: Topolčianky, okres Nitra

PříspěvekZaslal: út leden 06, 2015 1:13 am    Předmět: Citovat

ja som sa to naozaj nedocital, myslim ze to ma dôlezitost. Vyvedte ma z omylu ak nemam pravdu, len ked budem robit nahotovo nech som poriadne pripraveny. Ja stale verim v malickostiach je uspech Smile dzkujem za odpoved !
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
furbyk1
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 26.2. 2013
Příspěvky: 323

PříspěvekZaslal: út leden 06, 2015 12:37 am    Předmět: Citovat

marigold napsal:
já už jen očekávám titulek v novinách: Výrobce luku zabit svým vlastním výrobkem, z řad profesionálních výrobců zní- podle důkazů to musela být sebevražda!
Smile))) to je titulok Smile))
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
marigold
Nováček
Nováček


Registrace: 18.6. 2014
Příspěvky: 78

PříspěvekZaslal: po leden 05, 2015 9:50 pm    Předmět: Citovat

já už jen očekávám titulek v novinách: Výrobce luku zabit svým vlastním výrobkem, z řad profesionálních výrobců zní- podle důkazů to musela být sebevražda!
_________________
perun do nich!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
juraj589
Nováček
Nováček


Registrace: 11.10. 2013
Příspěvky: 109
Bydliště: Topolčianky, okres Nitra

PříspěvekZaslal: ne leden 04, 2015 1:47 am    Předmět: Citovat

Very Happy alebo ked sa mi to popletie uz to zalepim hocijak. Hehe
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
juraj589
Nováček
Nováček


Registrace: 11.10. 2013
Příspěvky: 109
Bydliště: Topolčianky, okres Nitra

PříspěvekZaslal: ne leden 04, 2015 1:45 am    Předmět: Citovat

zdravim. Mam dilemu, ktorou stranou sa lepi roh ku jadru kompozitneho luku a ktorou stranou smeruje von? Je to licnou dnu a von rubovou, alebo presne naopak? Ak to teda hra nejaku ulohu vlastne ci mame nato poziadavky take. To som sa nedocital, alebo si nepamätam, dakujem za objasnenie
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Itazipa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 16.6. 2006
Příspěvky: 1017
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: st prosinec 17, 2014 11:41 am    Předmět: Citovat

No chlapec si na Brodci téměř vysloužil za to svoje blábolení banána. Jestli hoch nezvolní, tak to tady nedopadne jinak.
_________________
...to je dobrý vědět... Itazipa Yuksá Óta
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Radas
Občasný přispivatel
Občasný přispivatel


Registrace: 24.2. 2010
Příspěvky: 252

PříspěvekZaslal: st prosinec 17, 2014 10:33 am    Předmět: Citovat

No tohle je ovšem věc, co měla být vyřešená už dávno.
Nevím proč to ještě žádnýho moderátora netrklo.
Tenhle ... už měl dávno dostat ban.
Stačí si přečíst pár jeho příspěvků.
Očividně o výrobě nic neví, ani to nezkusil vyrobit a ani si nezjistil zkušenosti někoho kdo to umí, jinak by tohle nemohl napsat.
Mě tady jeho výlevy vadí, nehledě na to, že píše jak hotentot.
Kurňa, za necelej rok tady nablije takovejch sraček a nic se neděje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Mysa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 25.9. 2006
Příspěvky: 4466
Bydliště: Praha - Radotín

PříspěvekZaslal: st prosinec 17, 2014 10:26 am    Předmět: Citovat

hm. Je to čím dál těžší.
U lučiště kuše se rohovina skládá souhlasně se směrem ohybu (je namáhána jinak, než u luku) a navíc se tam používají i různé jiné materiály, například velrybí kostice. U luků je to jeden plátek kolmo na směr ohybu.

Takže mechanická podobnost je pouze zdánlivá.

A o lepidlech bez komentáře.

Jeneši- máš u mě medaili za chrabrost
_________________
Důvěřuj Aláhovi, ale napřed si uvaž velblouda.
Prorok Mohamed
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jeneš
Grafoman
Grafoman


Registrace: 16.6. 2006
Příspěvky: 762
Bydliště: u Karlových Varů

PříspěvekZaslal: st prosinec 17, 2014 10:12 am    Předmět: Citovat

Radas napsal:
Ta dlouhá debata není nic, co by se nedalo vydržet Smile


... Chemopren ... Rolling Eyes ... teď už si nejsem moc jistý, že se to dá vydržet. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Strakáč!
Občasný přispivatel
Občasný přispivatel


Registrace: 25.2. 2014
Příspěvky: 239
Bydliště: u Českých Budějovic

PříspěvekZaslal: st prosinec 17, 2014 12:57 am    Předmět: Citovat

teď budu mluvit k lučišti u kuše ale podle mě by to mělo být shodné i u luků
drážky jsou přilepené těsně a přesně na sebe a drážkování je škikmé a jemné drážky přes ty drážky které se na sebe lepily
u luku jsem viděl spíše dřevo se šlachováním z venkovní strany(i kuše konce 14.st. a počátku 15.století měli dřevo s šlachováním z venkovní strany) dřevo mělo velkou pevnost v tlaku ale v tahu bylo špatné při ohybu -praskalo na místě kde působil tah. Tak se na dřevo nakližovaly šlachy aby ten tah dokázali vyřešit.
rohoviny se používali podle toho jak velký byl ohyb materiálu když byl velký přidávala se rohovina a zesilovala se šlachová vrstva..
Při lepení rohoviny na dřevo museli drážky co nejvíce zapadat kdyby nezapadaly tak se v tom místě začne hýbat tímpádem by se ztratila jeho výkonnost - Lepidlo v té době nebylo tak pevné jako v dnešní době.
Tady je obrázek jak se dávaly rohovinové destičky těsně na sebe (lučiště u kuše): http://www.vikingsword.com/vb/attachment.php?attachmentid=85479&stc=1
tady je vidět drážkování (lučiště u kuše): http://www.vikingsword.com/vb/attachment.php?attachmentid=85475&stc=1
Bohužel fotky kde je drážkování u luků jsem nenašel
určitě lučiště kuše má stejný úkol jako luk..

Lepidlo pro naklížení rohoviny či šlach je rybí klih byl dostatečně pružný a pevný.. dnes by se dal nahradit všemi druhy chemoprénů. ale když bych si to vyráběl použil bych rybí klih když už bych tam cpal šlachy nebo dokonce i rohovinu.
kostní či kožní klih se nedoporučuje.
Wink
_________________
V celku rád používám slova "nevim" a "asi"
vím, že to není vhodný vyjadřování, ale doopravdy si nejsem ve vším jistej na 100%.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Jeneš
Grafoman
Grafoman


Registrace: 16.6. 2006
Příspěvky: 762
Bydliště: u Karlových Varů

PříspěvekZaslal: út prosinec 16, 2014 10:52 pm    Předmět: Citovat

Zkusím to hodně zestručnit. Myslím si, že pro silnější vrstvu klihu jsou dva hlavní důvody. Jednak původní kompozitní luky měly obvykle přechod mezi dřevem a rohovinou konkávní-konvexní (to má taky dobré důvody) - tedy ne rovný, takže souhlasné drážkování a vzájemné zapadnutí drážek by bylo na nerovných plochách mnohem složitější - pokud bychom o něj stáli.
Při nesouhlasných drážkách a ne zcela dokonalém přilehnutí zaoblených ploch plnil klih funkci určité vyrovnávací vrstvy.
Kromě toho si myslím, že tenká vrstva tvarovaná do W, kterou vytváří souhlasné drážky, ani není žádoucí.
Hlavní rozdíl mezi rohovinou, dřevem a klihem je ve vnitřní struktuře. Dřevo a rohovina jsou ve své podstatě vláknité materiály, které mají nejvyšší pevnost ve směru vláken, ale v ostatních směrech je jejich pevnost znatelně menší.
Naproti tomu klih má vlastnosti ve všech směrech stejné. Kromě toho má modul pružnosti blízký rohovině a jeho pevnost v tlaku je taky jen asi o třetinu menší než u rohoviny.
Z toho usuzuji, že silnější vrstva klihu vytváří jakýsi "spojovací můstek" mezi dvěma vláknitými materiály, kterým dodává pevnost ve směru kolmém na směr vláken a současně vytváří jakýsi plynulý přechod od dřeva do rohoviny, od které se mechanickými vlastnostmi liší jen mírně. To je samozřejmě možné jen v poněkud silnější vrstvě.
Samotné drážkování pak nejen zvětšuje lepenou plochu, ale i hloubku spoje.
Doufám, že jsem to napsal srozumitelně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Dusan
Grafoman
Grafoman


Registrace: 13.8. 2011
Příspěvky: 1264
Bydliště: Trnavská šíra step

PříspěvekZaslal: út prosinec 16, 2014 10:33 pm    Předmět: Citovat

Mysa napsal:
ano- je to pro silnější vrstvu klihu

presne, to je jedna z teorii, ktora sa mi zda najprirodzenejsia Wink ide o to, aby z gleja vznikla vrstva, ktora pri suhlasno drazkovani v takej hrubke a hmote nema sancu vzniknut bez ujmy na hrubke a hmote luku. Navyse pri nesuhlasno drazkovani vznika pri prvom priblizeni "platok" gleja rovnobezny s jadrom a rohovinou, z ktoreho "vybiehaju" drazky, ktorymi sa tato vrstva "zaprie" o jadro a rohovinu Wink
_________________
Sen okçuluğu bir gün bırakırsan o seni 10 gün bırakır.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Mysa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 25.9. 2006
Příspěvky: 4466
Bydliště: Praha - Radotín

PříspěvekZaslal: út prosinec 16, 2014 8:51 pm    Předmět: Citovat

ano- je to pro silnější vrstvu klihu
_________________
Důvěřuj Aláhovi, ale napřed si uvaž velblouda.
Prorok Mohamed
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra www.lukostrelec.cz -> Luky Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4 ... 22, 23, 24  Další
Strana 3 z 24

 
Přejít na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Forums ©

© 2005 UNITED-NUKE Powered Site.
=-Lucínkovo->
Veškeré texty jsou duševním vlastnictvím sdružení Lukostřelec.cz - plné znění právní výhrady zde.