Welcome to www.lukostrelec.cz

 

Hlavní menu

Diskusní fórum

Členové ATL
Soukromé zprávy
Odkazy
Ke stažení
Domů
Kalendář akcí
Luk.Liga - XLSX
Luk.Liga - PDF
Stanovy ATL ČR

Témata

Seznam témat

Začínáme
Historie
Vybavení
Pravidla
Turnaje
Sportovní a 3D
Názory a polemiky

Partněři projektu


Kluc-elektromateriál s.r.o.


Servis

Váš účet
Napište nám
Doporučte nás
Napsat článek
Statistiky
Archív článků
Hledání
Právní výhrada

Hledání



Pokročilé vyhledávání

Diskusní fórum


Toto fórum bude uzamčeno, své příspěvky pište do nového fóra: http://lukostrelec.cz/subdom/forum/

 
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 Osobní nastaveníOsobní nastavení   Přihlásit se pro kontrolu soukromých zprávPřihlásit se pro kontrolu soukromých zpráv   PřihlášeníPřihlášení 

Kategorie luků
Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra www.lukostrelec.cz -> Střelecké disciplíny
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Jan
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 5.4. 2010
Příspěvky: 414

PříspěvekZaslal: pá duben 25, 2014 12:53 pm    Předmět: Citovat

Hrome,
já osobně jsem pro rozdělení těchto dvou kategorií a o povolení sklo i carbon laminátů v kategorii HB.

Taky si myslím, že jedna kategorie Selfbow celodřevo nebo lepené celodřevo by byla hodně zajímavá.
Jenže variant je zase víc a časem se zase najde někdo s touhou po medaili a bude to chtít rozdělit.

Vždyť stačí si v těch 10 lidech porovnat body.
A není pravda, že jsou bodově vždy SB až za HB.

Účelem IFAA přeci není, aby si každý vyráběl svůj luk.
To přeci není ambice každého lukostřelce.
Většina je šťastná v pozici konzumenta.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Hrom
Občasný přispivatel
Občasný přispivatel


Registrace: 3.8. 2006
Příspěvky: 175

PříspěvekZaslal: pá duben 25, 2014 10:49 am    Předmět: Citovat

Trochu pozdní reakce.
Louisi šlachové a lněné tětivy jsou zakázány. Tudíž IFAA zakazuje historické materiály. Ještě že jim utekl ten kožní klíh. Snad ho příště také nezakážou.
Jane, opakem tříštění málo obsazených kategorií je jejich slučování viz PBHP. Vede to k tomu, že v této kategorii soutěží pár dřevěných primitivů proti laminátovým "turkům". Podle mého názoru to jasně vede k tomu, že lidé volí pohodlnější cestu zakoupením laminátu. Chceme tedy konzum a nebo aby si víc lidí vyrábělo své nářadí? Hrom
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Mysa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 25.9. 2006
Příspěvky: 4466
Bydliště: Praha - Radotín

PříspěvekZaslal: čt duben 24, 2014 8:33 pm    Předmět: Citovat

začátkem srpna je v Yanktonu Světová rada a nějaké věci se budou měnit
_________________
Důvěřuj Aláhovi, ale napřed si uvaž velblouda.
Prorok Mohamed
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Luis
Občasný přispivatel
Občasný přispivatel


Registrace: 27.9. 2012
Příspěvky: 288
Bydliště: Velký Jeníkov 2, 378 53

PříspěvekZaslal: čt duben 24, 2014 6:34 pm    Předmět: Citovat

[quote="Mysa"]Ono je to všude stejné- pravidla pro různé kategorie zhusta vytváří lidé, kteří střílejí v jiné kategorii, nebo dokonce vůbec.

Je to uplatňováno v různých zemích různě. V Německu, Francii, Švédsku, maďarsku, Rakousku .... jsem předložil ke kontrole svůj luk, řekl jsem, že je to dřevolaminát ve tvaru historického luku, šípy mám dřevěné... a všude mne prdli do HB.
/quote]

Ahoj, Myšo,
dřevolaminát v přesném smyslu toho slova - neměl by to být problém, odhlédneme-li od nejasného zákazu epoxy. Ale dřevo/karbon/sklo laminát?!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Mysa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 25.9. 2006
Příspěvky: 4466
Bydliště: Praha - Radotín

PříspěvekZaslal: čt duben 24, 2014 12:37 pm    Předmět: Citovat

Ono je to všude stejné- pravidla pro různé kategorie zhusta vytváří lidé, kteří střílejí v jiné kategorii, nebo dokonce vůbec.

Je to uplatňováno v různých zemích různě. V Německu, Francii, Švédsku, maďarsku, Rakousku .... jsem předložil ke kontrole svůj luk, řekl jsem, že je to dřevolaminát ve tvaru historického luku, šípy mám dřevěné... a všude mne prdli do HB.
Ta definice je opravdu blbá, ale svět prostě ještě nezareagoval na "divadelní" luky. Tak se prostě prioritně snaží předejít tomu, aby někdo plíživě vytlačil dřevo laminátem a asi mají blbé zkušenosti s pokusníky, kteří slepí luk vajíčkem, nebo jmelím
_________________
Důvěřuj Aláhovi, ale napřed si uvaž velblouda.
Prorok Mohamed
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jan
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 5.4. 2010
Příspěvky: 414

PříspěvekZaslal: čt duben 24, 2014 11:05 am    Předmět: Citovat

Takové srovnání parametrů lepidel a třeba i materiálů tětiv by mě také zajímalo.

Předpokládám, že pravidla IFAA v tomto znění už mezinárodně nějakou dobu platí.
Pak vidím možnost se jim přizpůsobit a v problematických bodech si ověřit aktuální přístup pořadatelů závodů.
V HB je to fakt problém. Opravdové kompozity má málokdo a ty navíc nejsou lepeny moderními lepidly.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Dusan
Grafoman
Grafoman


Registrace: 13.8. 2011
Příspěvky: 1264
Bydliště: Trnavská šíra step

PříspěvekZaslal: čt duben 24, 2014 1:03 am    Předmět: Citovat

Jan napsal:
Myslím, že je zde snaha o kompromis mezi historickou původností a určitou opodstatněnou bezpečností. Pravděpodobně jsou zkušenosti s nespolehlivostí některých tradičních lepidel a materiálů tětiv.
Pořadatel závodů nemůže riskovat zranění dalších účastníků s diváků.

Fakt by ma zaujimala, z remeselnickeho hladiska, nejaka pomyselna tabulka, ze ktore moderne lepidlo je lepsie nez tradicne a preco, a ze na zaklade akej studie boli tieto data odvodene Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Jan
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 5.4. 2010
Příspěvky: 414

PříspěvekZaslal: st duben 23, 2014 11:09 pm    Předmět: Citovat

Ivane souhlasím.
Kéž by to tak bylo. Kategorie selfbow se nemá čeho bát.
Hůř je na tom HB. Boužel asi jen málo lidí má dnes HB v souladu s pravidly.
Tady je pro milovníky HB dost tvrdý výklad a pořízení splňujícího luku velmi náročné.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Jan
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 5.4. 2010
Příspěvky: 414

PříspěvekZaslal: st duben 23, 2014 11:01 pm    Předmět: Citovat

Tady je oficiální český překlad pravidel IFAA i s materiálem tětivy.
Myslím, že je zde snaha o kompromis mezi historickou původností a určitou opodstatněnou bezpečností. Pravděpodobně jsou zkušenosti s nespolehlivostí některých tradičních lepidel a materiálů tětiv.
Pořadatel závodů nemůže riskovat zranění dalších účastníků s diváků.


f. Luk bude konstruován ze dřeva nebo materiálů, které se používaly během období historického používání luku. Nesmí se používat moderní materiály, jako je uhlík, skleněná vlákna a epoxid. Používání historických lepidel, jako je kostní klíh a horká smůla není povoleno a pro pevnou střední část luku, k němuž jsou připojena ramena, a pro ramena se mohou používat pouze moderní lepidla.
g. Standardním materiálem, ze kterého se vyrábí tětiva luku, bude polyester. Historické materiály (jako je len nebo šlachy) ani moderní materiály na výrobu tětiv luku (jako je například Kevlar, atd.) se používat nesmí.

Já tady zákaz epoxidového lepidla nevidím. Zákaz skelného nebo carbon epoxy laminátu ano.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Ivan
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 1.9. 2010
Příspěvky: 441

PříspěvekZaslal: st duben 23, 2014 10:48 pm    Předmět: Citovat

Jan napsal:
Ono když to člověk přečte pořádně, tak zakazují použití moderních materiálů jako sklo, carbon a epoxy( ve smyslu moderního kompozitu- laminátu) a naopak nařizují moderní lepidla, což je dnes epoxy na lepení ramen a středů. Nejspíš kvůli bezpečnosti.

Rozdělení na HB a Selfbow je podle mě to nejlepší řešení z hlediska regulérnosti závodů. Ostatní varianty už jsou fakt jen detaily.

Na výklad o moderních materiálech a lepidlech mám stejný názor.
Rozdělení na HB a Selfbow mi také připadá jako rozumné řešení, ale nemyslím si, že to bude znamenat tříštění, ale naopak posílení určitě u Selfbow, kde by to srovnalo výkonost a pravděpodobně přivedlo víc sřelců.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Luis
Občasný přispivatel
Občasný přispivatel


Registrace: 27.9. 2012
Příspěvky: 288
Bydliště: Velký Jeníkov 2, 378 53

PříspěvekZaslal: st duben 23, 2014 9:39 pm    Předmět: Citovat

Jeneš napsal:
To ustanovení o lepidlech je dost dementní, na jedné straně zakazuje historicky věrný klíh (pravda výslovně jen kostní) a na druhé straně Epoxyd - nejbezpečnější moderní lepidlo. Nevím v čem by bylo lepší používat třeba PU lepidla, když jsou stejně moderní a navíc o dost hůř drží. Confused


Ahoj Jeneši, naprosto s Tebou souhlasíme, máme z toho stejný pocit.
Lojza a Johanka.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jan
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 5.4. 2010
Příspěvky: 414

PříspěvekZaslal: st duben 23, 2014 7:07 pm    Předmět: Citovat

Ono když to člověk přečte pořádně, tak zakazují použití moderních materiálů jako sklo, carbon a epoxy( ve smyslu moderního kompozitu- laminátu) a naopak nařizují moderní lepidla, což je dnes epoxy na lepení ramen a středů. Nejspíš kvůli bezpečnosti.

Rozdělení na HB a Selfbow je podle mě to nejlepší řešení z hlediska regulérnosti závodů. Ostatní varianty už jsou fakt jen detaily.

Ale chceme takhle tříštit již tak málo obsazené kategorie?

Můj názor je ten, že tato kategorie není určena pro ambiciozní závodníky, ale pro fandy historie. Takže ať si každý střílí tím, co je mu blízké, ale ať neřeší, jestli má nevýhodu oproti jinému soutěžícímu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Jeneš
Grafoman
Grafoman


Registrace: 16.6. 2006
Příspěvky: 762
Bydliště: u Karlových Varů

PříspěvekZaslal: st duben 23, 2014 1:16 pm    Předmět: Citovat

To ustanovení o lepidlech je dost dementní, na jedné straně zakazuje historicky věrný klíh (pravda výslovně jen kostní) a na druhé straně Epoxyd - nejbezpečnější moderní lepidlo. Nevím v čem by bylo lepší používat třeba PU lepidla, když jsou stejně moderní a navíc o dost hůř drží. Confused
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Luis
Občasný přispivatel
Občasný přispivatel


Registrace: 27.9. 2012
Příspěvky: 288
Bydliště: Velký Jeníkov 2, 378 53

PříspěvekZaslal: st duben 23, 2014 10:43 am    Předmět: Citovat

Mysa napsal:
No, tak to nás Glen bude mít moc rád. Už je to z Čech asi pátý dotaz na totéž


No koneckonců od toho tam je. Může to kopírovat. Škoda, že neznáme odpovědi na předešlé dotazy, už bych ho neotravoval, kdybych znal jeho výklad, zařídil bych se podle něj.

K Hromovi: pravidla IFAA pro HB nezakazují historické materiály. Zakazují jednoznačně (což je podle mně účelem této kategorie) materiály moderní. Problém je pouze s lepidly. A není divu, že pokud chce v této kategorii někdo střílet jiným lukem z přírodních materiálů než celodřevěným, tak je z ustanovení o lepidlech jelen.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hrom
Občasný přispivatel
Občasný přispivatel


Registrace: 3.8. 2006
Příspěvky: 175

PříspěvekZaslal: st duben 23, 2014 3:15 am    Předmět: Citovat

Zákaz historických materiálů v kategorii Historical bow podle IFAA je nesmysl. Ty materiály fungovaly tisíce let v drsné praxi, tak nevím, proč se je bojíme používat dnes. Jen se tak vzdalujeme od svých kořenů a zapomínáme technologie našich předků. Za chvíli nebudeme schopni vyjít ven na čerstvý vzduch bez skafandru.
Navrhuji kategorii PL rozdělit na Jezdecký luk (HB-Horse bow) a Dřevěný luk (SB-Selfbow).
Oba mají své výhody a nevýhody a tak je dle mého názoru srovnávat nelze.
Dřevěný luk by měl být z jednoho kusu dřeva, přírodní tětiva, šípy jako dosud u PL. Jak vyřešit lepidla nevím, právě proto navrhuji luk z jednoho kusu dřeva tj. i bez overlaye na špičkách. Jen pokud by byl luk šlachovaný je hloupost použít moderní lepidlo a tady se to řeší samo ve prospěch přírodního lepidla. Bohužel bych takto vyřadil ze hry kompozitní dřevěné luky, třeba i lepené přírodním lepidlem.
Jezdecký luk a jeho stavbu znám jen teoreticky a můj názor je tak asi dosti nereálný. Rozhodně bych zakázal zjevné použití moderních materiálů, tak jako je tomu u většiny dnešních tzv. jezdeckých luků. Jak ověřit stavbu parádních luků typu Saluki nevím, snad by mohly být v budoucnu bez ozdobné vrstvy aby bylo vidět, že nemají co skrývat. Otázka lepidel zůstává opět nevyřešená, tětiva by však měla být zcela jasně přírodní.
Nechci nikoho naštvat. Doufám, že všichni pochopí, že můj návrh je míněn v dobrém úmyslu, abychom si nemuseli navzájem lhát. Původní luk postavený z moderních materiálů je totiž směšná lež. Možná, že v budoucnu i IFAA dostane rozum. Hrom
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Mysa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 25.9. 2006
Příspěvky: 4466
Bydliště: Praha - Radotín

PříspěvekZaslal: út duben 22, 2014 11:09 pm    Předmět: Citovat

No, tak to nás Glen bude mít moc rád. Už je to z Čech asi pátý dotaz na totéž
_________________
Důvěřuj Aláhovi, ale napřed si uvaž velblouda.
Prorok Mohamed
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Luis
Občasný přispivatel
Občasný přispivatel


Registrace: 27.9. 2012
Příspěvky: 288
Bydliště: Velký Jeníkov 2, 378 53

PříspěvekZaslal: út duben 22, 2014 9:20 pm    Předmět: Citovat

K Venomově otázce: poněkud protiřečící si pravidla stanovující kategorii HB v IFAA nedaly pokoj ani mně. Souhlasím s tím, aby se v této kategorii neobjevil ani gram "karbonu" a "skla". Z hlediska bezpečnosti bych se tak striktně nestavěl proti epoxy, které je ovšem zatím taky zakázané... Ne úplně jasně formulovaný zákaz přírodních klihů má taky háčky. Domnívám se, že například pro šlachování zad není lepšího lepidla než kvalitní přírodní klíh. Můj soukromý dotaz ohledně těchto věcí zatím leží u předsedy technické komise IFAA a já jsem v očekávání.
Není zřejmě snadné v této kategorii poctivě bez podvůdků střílet...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kibe
Grafoman
Grafoman


Registrace: 15.10. 2006
Příspěvky: 1065
Bydliště: Turnov/Praha

PříspěvekZaslal: út duben 22, 2014 12:43 pm    Předmět: Citovat

Co navrhuješ Hrome?
_________________
když se střetne smysl s významem, tak počkej se svýmy soudy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Hrom
Občasný přispivatel
Občasný přispivatel


Registrace: 3.8. 2006
Příspěvky: 175

PříspěvekZaslal: po duben 21, 2014 10:42 pm    Předmět: Citovat

Rád bych otevřel diskuzi k tomu, zda současná definice kategorie Původní luk motivuje střelce k vyrábění a používání historických luků. Domnívám se totiž, že existuje zcela odlišný trend. Hrom
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Ivan
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 1.9. 2010
Příspěvky: 441

PříspěvekZaslal: so leden 18, 2014 4:35 am    Předmět: Citovat

Já bych si dovolil opět předvést svou naivitu a důvěru v obecnou slušnost a dokazování plnění pravidel navrhuji formou prohlášení střelce. Pokud se následně jakkoliv prokáže opak, pak má takový střelec sklidit všeobecné opovržení a diskvalifikaci.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Mysa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 25.9. 2006
Příspěvky: 4466
Bydliště: Praha - Radotín

PříspěvekZaslal: pá leden 17, 2014 8:45 pm    Předmět: Citovat

Důkazní břemeno leží na střelci.

Z mojí malé osobní zkušenosti vím, že tahle federace nijak zvlášť neprudí a není zaneřáděná neřestmi profesionálního amatérského sportu.

Na schůzi navrhnu lepší formulaci- tato vychází z dřevěných luků
_________________
Důvěřuj Aláhovi, ale napřed si uvaž velblouda.
Prorok Mohamed
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
CAJ
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 29.7. 2009
Příspěvky: 409
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá leden 17, 2014 7:44 pm    Předmět: Citovat

To je samozřejmě kvůli bezpečnosti.
Mají strach, že za specifických podmínek typu vedro nebo vlhko prostě ty historické lepy a klihy povolí. Něco jako u nás pravidla s přírodní a syntetickou tětivou.

Otázka spíš podle mne zní, kdo to bude zkoumat a jak. Question Idea Question
Jednou slepené vrstvy se zaschlou vrstvičkou lepidla se dost blbě testují bez totál zničení luku, a to i v případě, když by se potvrdilo, že tam je povolení konstrukce.
A odkaz na výrobce určitě nestačí ... na přání mnozí vyrábějí mnohé z mnohého. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Ivan
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 1.9. 2010
Příspěvky: 441

PříspěvekZaslal: st leden 15, 2014 10:24 pm    Předmět: Citovat

Otázka zněla jinak a odpověď je nejspíš nikdo, nebo zkusit Gozera jestli náhodou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Kibe
Grafoman
Grafoman


Registrace: 15.10. 2006
Příspěvky: 1065
Bydliště: Turnov/Praha

PříspěvekZaslal: st leden 15, 2014 8:44 am    Předmět: Citovat

No...maj to teda debilně definovaný... Rolling Eyes
_________________
když se střetne smysl s významem, tak počkej se svýmy soudy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Venom
Nováček
Nováček


Registrace: 11.7. 2011
Příspěvky: 49

PříspěvekZaslal: út leden 14, 2014 8:28 pm    Předmět: Citovat

Mal by som jednu otázku. Ktorí výrobcovia vyhotovujú také jazdecké luky, ktoré vyhovujú kritériám v kategórii Historical Bow podľa asociácie IFAA:
"The bow shall be constructed of wood or materials that were used during the period of the bow’s historical usage. Modern materials such as carbon, glass fibre and epoxy may not be used. The use of historic glues such as bone glue and hot tree resin is not permitted and only modern glues and adhesives shall be used for the riser and limbs!"
Myslím na to, že kto lepí jednotlivé vrstvy z prírodných materiálov s moderným lepidlom. Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Telescopic
Nováček
Nováček


Registrace: 17.9. 2012
Příspěvky: 58
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá květen 31, 2013 2:31 pm    Předmět: Citovat

To Itazipa: Díky. A ještě mi není jasné jak to je u 3D. Slyšel jsem, že u TRLB jsou 3 prsty pod zakázané a dokonce někdo říkal že i u TRRB. Díval jsem se na 3darchery.cz a podle pravidel 3D EAA jen píšou, že stačí když se dotýká ukazováček. Tak jsem z toho jelen. Nebo se to týkalo jiného typu soutěže?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Itazipa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 16.6. 2006
Příspěvky: 1017
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: po květen 27, 2013 9:44 am    Předmět: Citovat

Povolené to není, cituji:"Způsob střelby- Je možné střílet za použití střelecké rukavice, chrániče prstů, palcového prstenu, nebo holými prsty a to tak, že střelec musí být v kontaktu se šípem palcem nebo dvěma prsty, u HL alespoň jedním prstem. String walking (posun prstů po tětivě) je zakázán ve všech kategoriích."
_________________
...to je dobrý vědět... Itazipa Yuksá Óta
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Telescopic
Nováček
Nováček


Registrace: 17.9. 2012
Příspěvky: 58
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po květen 27, 2013 8:59 am    Předmět: Citovat

Ahoj, chtěl jsem se zeptat, jestli je v kategorii TL dovoleno střílet tři prsty pod nebo musí být středozemní způsob? Díky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
zeli
Grafoman
Grafoman


Registrace: 17.8. 2007
Příspěvky: 1047
Bydliště: Jindřichův Hradec

PříspěvekZaslal: čt březen 15, 2012 6:20 pm    Předmět: Citovat

Ano, správná poznámka.
Jen musím podotknout, že Radíkovský 1. Jarní šíp už má v propozicích nové rozdělení kategorií, bohužel v kalendáři akcí to není, neboť to tam bylo vloženo před zveřejněním zápisu z valné hromady a pak už jsem si nevzpomněl, že to mám nechat opravit, za což se omlouvám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
CAJ
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 29.7. 2009
Příspěvky: 409
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt březen 15, 2012 2:09 am    Předmět: Citovat

V souvislosti s nově schválenými a velmi čerstvě veřejně vyvěšenými pravidly pro turnaje ATL v roce 2012 oživuji tuto skomírající šňůru.

12. III. byly oficiálně zveřejněny nově koncipované kategorie luků dle ATL.
V zásadě vše při starém, jen došlo k rozdělení dřívější velmi bohatě zastoupené kategorie "hololukařů" na novou kategorii "Holý luk", v zásadě šitou na tělo moderním longbows a loveckým lukům se dřevěnými šípy, a na kategorii "Open", odpovídající převážné většině holých luků.

Nic proti, já tleskám! Tak to má být!

Ale jistou nešikovností při výběru terminologie se zadělalo na zbytečné problémy:

1. Nová kategorie se nazývá "Holý luk", což je ale bývalý název té staré, široké kategorie. Mnoho lidí si pamatuje tu starou, a bude zmatek.

2. Po pravdě řečeno, všeobecné povědomí o tom, co je holý luk (třebas barebow podle 3D) vůbec neodpovídá nově vytvořené stejnojmenné kategorii. Takže název jde proti jazykové intuici i zažitému úsu.

3. Nová disciplína "open" v zásadě nejvíce odpovídá lidovému pojetí "holých luků", jenže se zmatečně jmenuje jinak. Výsledek problém viz bod. 2.

A nyní se dostáváme k jádru věci:

od začátku roku visí kalendář akcí, pořadatelé převážné většiny z nich jistě neměli před očima nové kategorie luků, možná je ani neznali a nechodívají často na stránky lukostřelce, zvláště pak na ty ostatní kromě fóra.
Letmým pohledem do kalendáře zjistíme, že
kromě Lukohrátek nevypisuje jediný turnaj kategorii "Open"!

Troufám si tvrdit, že všeobecné zmatení ne že je nevyhnutelné, ale že již nastalo.
Nikdo totiž neví, zda pořadatelé používají termín "holý luk" ještě postaru, a tedy v širokém, inklusivním smyslu, a nebo zda opravdu vypsali relativně exklusivní kategorii a velkou část střelců se sporťáky poslali zpátky na stadiony.

Kdybych se striktně držel nově zavedené terminologie (která by na portálu item kalendáři ATL asi měla platit), tak letos pro střelce se sportovními luky zatím v rámci ATL je přístupný jediný turnaj.
Dovoluji si upozornit, že se jedná o minimálně třetinu, mnohdy až polovinu obvyklých účastníků akcí... Idea
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra www.lukostrelec.cz -> Střelecké disciplíny Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 3 z 4

 
Přejít na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Forums ©

© 2005 UNITED-NUKE Powered Site.
=-Lucínkovo->
Veškeré texty jsou duševním vlastnictvím sdružení Lukostřelec.cz - plné znění právní výhrady zde.