Welcome to www.lukostrelec.cz

 

Hlavní menu

Diskusní fórum

Členové ATL
Soukromé zprávy
Odkazy
Ke stažení
Domů
Kalendář akcí
Luk.Liga - XLSX
Luk.Liga - PDF
Stanovy ATL ČR

Témata

Seznam témat

Začínáme
Historie
Vybavení
Pravidla
Turnaje
Sportovní a 3D
Názory a polemiky

Partněři projektu


Kluc-elektromateriál s.r.o.


Servis

Váš účet
Napište nám
Doporučte nás
Napsat článek
Statistiky
Archív článků
Hledání
Právní výhrada

Hledání



Pokročilé vyhledávání

Diskusní fórum


Toto fórum bude uzamčeno, své příspěvky pište do nového fóra: http://lukostrelec.cz/subdom/forum/

 
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 Osobní nastaveníOsobní nastavení   Přihlásit se pro kontrolu soukromých zprávPřihlásit se pro kontrolu soukromých zpráv   PřihlášeníPřihlášení 

Posilování pro silné luky

 
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra www.lukostrelec.cz -> Tělo a mysl
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Komtur
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 7.1. 2007
Příspěvky: 475
Bydliště: Tvrz Kamberk

PříspěvekZaslal: pá leden 20, 2012 5:27 pm    Předmět: Citovat

Ahoj, delší dobu jsem tady nebyl. Nemyslel jsem tím ze 140 lbs luku střílet, ale právě jen dokázat takovou zátěž plynule napnout.
Je třeba nejdříve získat sílu (a na to je nejlepší silový trénink: 3-5 opakování s odpovídající zátěží v kombinaci se statickými výdržemi - tohle zbytečný objem nebuduje, čistou sílu) a teprve když sílu mám, tak budovat silovou vytrvalost a výbušnost.
_________________
SI VIS PACEM PARA BELLUM
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Dusan
Grafoman
Grafoman


Registrace: 13.8. 2011
Příspěvky: 1264
Bydliště: Trnavská šíra step

PříspěvekZaslal: ne prosinec 18, 2011 10:21 pm    Předmět: Re: Posilování pro silné luky Citovat

Komtur napsal:
Obecně platí, že plnou kontrolu nad pohybem máme se zátěží, která nepřesáhne cca polovinu maximální zátěže, se kterou pohyb dokážeme vykonat. Zjednodušeně tedy platí: chci střílet 60 lbs lukem, musím dokázat napnout luk o síle 120 lbs, při dodržení plynulosti a techniky nátahu. Obráceně: jsem začátečník, dokážu napnout 100 lbs luk, je nesmysl začínat střílet s lukem o síle 20 lbs.


Pekné príspevky, Komtur, a vedúce k zamysleniu.....
Od mojich pubertálnych liet pravidelne posilujem a (aj) vďaka tomu sa teším i v mojom veku sile a pevnému zdraviu. Postupne - a treba dodať s výrazným poučením na vlastnej hlúposti - som sa dopracoval presne k tomu, čo si napísal: treba v prvom rade posilovať vnútorné svalstvo a hlavné svalové skupiny tela, len tak dosiahne človek naozaj silu, pevnosť a vytrvalosť byť silný po dlhý čas.
S lukostreľbou som začínal slabým lukom o sile 37# Smile - vedel som, že v pohode utiahnem viac, ale dal som na svoj inštinkt a na rady skúsenejších a týmto slabým lukom som cibril techniku a hlavne prácu svalov.
Potom som presedlal na silnejšie luky a momentálne strieľam lukom okolo 70-80# (podľa dĺžky náťahu). Vďaka pravidelnému posilovaniu a starostlivosti o kĺby si streľbu vychutnávam aj niekoľko hodín bez toho, že by som sa zranil.....ale jedným si ma dostal Very Happy podľa citovanej časti by som mal byť schopný naťiahnuť luk o dvojnásobnej sile teda 140# Very Happy No neviem Razz Razz Razz Zodpovedá tomu vyše 60kg, čo síce v posilke zvládnem ale s lukom by to bolo iné kafe! Very Happy A ani nepoznám nikoho, kto taký luk má.....leda Jas tuším....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Kibe
Grafoman
Grafoman


Registrace: 15.10. 2006
Příspěvky: 1065
Bydliště: Turnov/Praha

PříspěvekZaslal: ne prosinec 18, 2011 9:38 pm    Předmět: Citovat

"kteří silné luky zvládají a mohli by k tomuto tématu hodně říct":
Důležité je, aby byly obě ramena drženy v co nejnižší pozici a loket zadní ruky nikdy a v žádné pozici neklesal pod horizontální rovinu ramen. Pak je důležité kompenzovat se stejnou silou při opačném gardu.
_________________
když se střetne smysl s významem, tak počkej se svýmy soudy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
spot
Nováček
Nováček


Registrace: 9.12. 2011
Příspěvky: 30
Bydliště: Volyně

PříspěvekZaslal: ne prosinec 18, 2011 8:16 pm    Předmět: Citovat

Komtur napsal:
Ještě bych dodal, že jsem tyto rady nepsal z pozice dobrého lukostřelce, k tomu jsem se nikdy nepropracoval. V souvislosti s tréninkem různých bojových umění jsem se léta zajímal o tradiční metody silového tréninku a po nedávném úrazu páteře jsem měl možnost se na cvičení podívat z jiného úhlu. Rehabilitace a budování fyzické kondice po operaci pomáhá pochopit některé principy správného tréninku. Nicméně jsem přesvědčený o tom, že jsem největší pokroky udělal, když jsem vyměnil doporučené rehabilitační cviky a omezení nezvedat víc než 5 kg za cvičení na gymnastických kruzích a s těžkou dubovou tyčí. Počítám, že až mi praskne titan v zádech už tam budou svaly, které to podrží. Tím chci říct, že cvičení svalové síly považuji za velmi důležité a nemyslím tím rozhodně pumpování zcela zbytečné svalové hmoty. Měřítko toho, co znamená mít sílu se v moderní době taky dost zmenšilo. Za silné chlapy považuji gymnasty a jejich tréninkové metody jsou léty prověřené a fungují. Myslím, že snahou každého, kdo si hraje na bojovou a loveckou lukostřelbu, by mělo být vypracovat se ke zvládnutí luků s realistickou napínací silou. A k tomu by měly vést informace a diskuse v této části fóra. Určitě se najde pár dobrých lukostřelců, kteří silné luky zvládají a mohli by k tomuto tématu hodně říct. Například o správné technice při napínání silného luku.


Ahoj, v lukostřelbě jsem začátečník, ale už nějaký čas cvičím v posilovně a různě si upravuji tréningy podle toho čeho chci dosahnout. Musím s tebou jednoznačně souhlasit o tom, že vnitřní svalstvo je opomíjeno a na to bych chtěl navázat. Psal jsi svaly HSS, nemáš na mysli např. sval eliopsoas (bedrokyčlostehení sval)? Jelikož i cvičím bojová umění (aikido, box, taichi) tak právě tam se klade důraz na tento sval a celkově na vnitřní svaly. Vychází to hlavně z taichi a tyto svaly se dají posilovat každou chvilku, jenom se naučit tyto svaly lokalizovat a rozvíjet je.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
cornus
Grafoman
Grafoman


Registrace: 22.2. 2007
Příspěvky: 5356
Bydliště: Galgocy

PříspěvekZaslal: čt říjen 27, 2011 1:29 pm    Předmět: Citovat

Citace:
Markus:Nakoniec ani objem svalstva nie je relevantný. Pri porovnateľnom objeme svalovej hmoty môžu byť silové výsledky diamterálne odlišné, záleží od zamerania tréningu, zloženia svalových vlákien jednotlivca a pod. V danom prípade ide o schopnosť vyvíjať konštantnú silu po dlhší čas ( 100 a viac výstrelov ). Svalová hmota naopak rastie najviac pri relatívne malom počte opakovaní ( 8 - 12 ) s ťažkou váhou.

_________________
´´Primitive bows are cool´´ Tom Mills
https://picasaweb.google.com/101174487128722023961
https://picasaweb.google.com/107441683046910005504
https://plus.google.com/?hl=sk&partnerid=gplp0
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
cornus
Grafoman
Grafoman


Registrace: 22.2. 2007
Příspěvky: 5356
Bydliště: Galgocy

PříspěvekZaslal: čt říjen 27, 2011 1:27 pm    Předmět: Citovat

Citace:
Markus:Sila rúk hrá úlohu, ale sekundárnu ( najmä stabilizácia ). Svalstvo na rukách patrí medzi najmenšie svalové skupiny v tele, biceps je malý sval, hoči väčšina ľudí sa sústreďuje naň. Najväčšia svalová skupina trupu je chrbtové svalstvo. Preto by pri náťahu mali pracovať chrbotvé svaly, biceps by sa mal čo najviac izolovať, čo je ale ťažké ( to je tá technika ). Najväší chrbtový sval - široký sval chrbtový, ktorý opticky najviac signalizuje veľkosť - šírku chrbta, sa pri ťahu tetivy zapája minimálne, hvalnú úlohu hrajú iné svaly chrbta a zadná hlava trojhlavého svalu deltového. Problém je, že skoro všetky cviky odporúčané pre posilňovanie chrbta ( kondičné alebo súťažné ) sú zamerané na svalstvo určujúce hmotu ( objem ), ktoré sú ale pre ľukostreľbu sekundárne. Nie je ťah ako ťah; ten, kto dá v predklone 100 kilo alebo urobí 50 zhybov, môže mať zo začiatku problém ťahať 55 lbs luk, pretože uhol ťahu hrá zásadnú úlohu na to, ktorý sval, resp. jeho hlava sa zapája do práce. Najefektívnejší tréning svlastva na lukostreľbu je lulkostreľba s primerane silným lukom. Telo samo povie, kedy možno zvýšiť libráž.

_________________
´´Primitive bows are cool´´ Tom Mills
https://picasaweb.google.com/101174487128722023961
https://picasaweb.google.com/107441683046910005504
https://plus.google.com/?hl=sk&partnerid=gplp0
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Komtur
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 7.1. 2007
Příspěvky: 475
Bydliště: Tvrz Kamberk

PříspěvekZaslal: st březen 30, 2011 9:42 am    Předmět: Citovat

Ještě bych dodal, že jsem tyto rady nepsal z pozice dobrého lukostřelce, k tomu jsem se nikdy nepropracoval. V souvislosti s tréninkem různých bojových umění jsem se léta zajímal o tradiční metody silového tréninku a po nedávném úrazu páteře jsem měl možnost se na cvičení podívat z jiného úhlu. Rehabilitace a budování fyzické kondice po operaci pomáhá pochopit některé principy správného tréninku. Nicméně jsem přesvědčený o tom, že jsem největší pokroky udělal, když jsem vyměnil doporučené rehabilitační cviky a omezení nezvedat víc než 5 kg za cvičení na gymnastických kruzích a s těžkou dubovou tyčí. Počítám, že až mi praskne titan v zádech už tam budou svaly, které to podrží. Tím chci říct, že cvičení svalové síly považuji za velmi důležité a nemyslím tím rozhodně pumpování zcela zbytečné svalové hmoty. Měřítko toho, co znamená mít sílu se v moderní době taky dost zmenšilo. Za silné chlapy považuji gymnasty a jejich tréninkové metody jsou léty prověřené a fungují. Myslím, že snahou každého, kdo si hraje na bojovou a loveckou lukostřelbu, by mělo být vypracovat se ke zvládnutí luků s realistickou napínací silou. A k tomu by měly vést informace a diskuse v této části fóra. Určitě se najde pár dobrých lukostřelců, kteří silné luky zvládají a mohli by k tomuto tématu hodně říct. Například o správné technice při napínání silného luku.
_________________
SI VIS PACEM PARA BELLUM
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Komtur
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 7.1. 2007
Příspěvky: 475
Bydliště: Tvrz Kamberk

PříspěvekZaslal: út březen 29, 2011 10:36 pm    Předmět: Citovat

Já si myslím, že pár lidí, které by to zajímalo a možná v tom nemají úplně jasno, se najde.
Jinak musím souhlasit, že poslední generace alespoň základní fyzickou zdatnost dost zanedbávají. Ono je to asi dané životním stylem a poněkud převráceným žebříčkem hodnot. Taky už jsem se nad sebou několikrát v životě musel zamyslet a trochu se nakopnout. Nicméně si nepamatuju, že bych na tom někdy byl tak mizerně, abych si zanedbáváním fyzické kondice poškozoval zdraví. To bohužel dost velké procento lidí dělá.
_________________
SI VIS PACEM PARA BELLUM
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Jan
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 5.4. 2010
Příspěvky: 414

PříspěvekZaslal: út březen 29, 2011 9:44 pm    Předmět: Citovat

Komtur, moc pěkné příspěvky! Souhlasím. U compu už sedím na balonu a je to sakra znát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Kibe
Grafoman
Grafoman


Registrace: 15.10. 2006
Příspěvky: 1065
Bydliště: Turnov/Praha

PříspěvekZaslal: út březen 29, 2011 4:41 pm    Předmět: Citovat

Velmi trefně a přesně napsané...pokud by někdo chtěl poslat zajímavý článek o tréningu "středu" a HSS, napiště mi zpravu. Wink
_________________
když se střetne smysl s významem, tak počkej se svýmy soudy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Lee
Nováček
Nováček


Registrace: 9.6. 2009
Příspěvky: 137

PříspěvekZaslal: út březen 29, 2011 10:59 am    Předmět: Citovat

pekný příspěvek -a zdaleka se netýká jen lukostřelby ale bytostně se dotýká našeho každodenního života - bohužel Komture -je to hazení hrachu na zed (když pominu jiné přísloví o házení perel.....-bez uražky Smile) už dávno nejsme sběrači a lovci ale spíš povaleči a pasívní konzumenti -kdo si je toho vědom ten dělá aspon něco aby se tomu vzepřel ale pohodlnému zbytku populace to stejně nevysvětlíš -potkávám se s tím denně v ortopedické ambulanci Smile Takže pekná osvěta a fandím tvé víře v aktivní lukostřelce Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Komtur
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 7.1. 2007
Příspěvky: 475
Bydliště: Tvrz Kamberk

PříspěvekZaslal: út březen 29, 2011 10:42 am    Předmět: Citovat

Hodně prostoru je zde v diskusích věnováno rozboru správné techniky a různým technickým i psychickým fenoménům, které mají vliv na přesnost střelby, naopak se zanedbává důležité téma fyzické přípravy, která je základem každé sportovní aktivity (lukostřelbu nevyjímaje). Rád bych k tomuto tématu opět něco napsal.
V předchozím příspěvku jsem něco málo zmínil o důležitosti silové přípravy pro střelbu luky s poněkud vyšší napínací silou a to z pohledu přímo zapojených svalových skupin. Je však třeba si uvědomit, že řetěz je tak silný jako jeho nejslabší článek. Silné svaly paží a horní poloviny těla, přímo zapojené do napínání luku, nepřinesou požadovaný výsledek bez opory dostatečně silného zbytku těla.
Chronickou chybou při posilování (a to velmi často i v aktivitách jako bodybuilding a kulturistika) je nedodržování základního pravidla: začít posilovat od středu těla ke končetinám a od vnitřních svalových vrstev k vnějším. Možná se někdo podiví, jak to souvisí s přesností střelby. Souvisí, a nedostatečná síla některých svalových skupin může být dokonce důvodem stagnace jinak technicky velice vyspělých střelců (a platí to i při střelbě „slabými“ luky). Jde především o neschopnost zaujmout a udržet dostatečně stabilní postoj během střelby, což může způsobit významnou složku nepřesnosti výstřelu.
Těmito zanedbávanými svalovými skupinami jsou svalový korzet (svaly trupu a podél páteře) a svaly HSS (hlubokého stabilizačního systému) – pozn.: tyto skupiny se prolínají. HSS má na svědomí naše senzomotorické schopnosti. Neschopnost udržovat rovnováhu, např. provádět cviky ve stoji na jedné noze nebo procházet se po zábradlí, je z 90% způsobena oslabením HSS. Toto oslabení je způsobeno nedostatečnou aktivací těchto svalů při běžných činnostech našeho života. Jednoduše se nedostáváme do situací, které by jejich zapojení v dostatečné míře vyžadovaly (na vině je chůze v pevné obuvi po stabilních plochách, sezení s dokonalou oporou atp.). Způsoby jak posilovat HSS (zejména pomocí cvičení na nestabilních plochách) jistě najdete na mnoha webech stejně jako cviky na posílení svalového korzetu. Chtěl jsem pouze zdůraznit důležitost fyzické přípravy pro lukostřelbu a nutnost správné posloupnosti cvičení.
Posilujte HSS, vybudujte si silný svalový korzet a na tomto pevném základě pomocí silového tréninku rozvíjejte svalové skupiny pro napínání luku. Možná právě nedostatečná fyzická příprava je brzdou vašeho pokroku v lukostřelbě.
_________________
SI VIS PACEM PARA BELLUM
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Komtur
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 7.1. 2007
Příspěvky: 475
Bydliště: Tvrz Kamberk

PříspěvekZaslal: pá březen 18, 2011 8:24 pm    Předmět: Posilování pro silné luky Citovat

Po delší pauze se zase pouštím do zanedbávaných aktivit. Po úraze a nucené pauze musím zase dostat tělo do kondice. V této oblasti mám docela zkušenosti, tak zkusím přispět radou do diskuse. Rád bych se vrátil ke starším diskusím o tom, jak silným lukem střílet nebo se učit střílet a o posilování a kompenzačních cvičeních pro lukostřelbu. Zdá se mi, že je kolem těchto témat dost neporozumění. Zase jsem viděl několik borců, kteří se prali s lukem, jehož síla výrazně převyšovala jejich fyzické možnosti. A zase jsem se setkal s názory, že je třeba začínat lukostřelbu s nesmyslně slabým lukem. Osobně jsem v „tradiční“ lukostřelbě příznivcem „tradičních“ napínacích sil luků, za které považuji ty od 60 lbs nahoru. Ke střelbě silným lukem je ale třeba i dostatečná fyzická příprava. Obecně platí, že plnou kontrolu nad pohybem máme se zátěží, která nepřesáhne cca polovinu maximální zátěže, se kterou pohyb dokážeme vykonat. Zjednodušeně tedy platí: chci střílet 60 lbs lukem, musím dokázat napnout luk o síle 120 lbs, při dodržení plynulosti a techniky nátahu. Obráceně: jsem začátečník, dokážu napnout 100 lbs luk, je nesmysl začínat střílet s lukem o síle 20 lbs. Dalším omylem je představa, že vlastní střelba je dostačujícím prostředkem k získání síly. Budu-li střílet, tak silným lukem, aby byl dostatečnou zátěží pro silový trénink, opravdu to bude na úkor správné techniky. Naopak střelba se slabým lukem, který dokážu mnohanásobně napnout, dokáže zlepšit pouze silovou vytrvalost, ale ne sílu. Budování síly by mělo v každém případě předcházet tréninku silové vytrvalosti. Jediným prostředkem k získání síly je cvičení malého počtu opakování (max 5) s velkou zátěží. Pokud budu posilovat tímto způsobem a zvolím cviky, které budou symetricky zatěžovat obě poloviny těla, vytvořím dostatečnou kompenzaci, protože zátěž bude výrazně vyšší než napínací síla luku. Cviků pro posilování svalových partií zapojených při lukostřelbě se pár najde (gumové nebo pružinové expandery, shyby, různé cviky s činkami). Zvolte takovou zátěž, aby maximální počet opakování byl 8 až 10 a dělejte série po 5 opakováních, je lépe dělat více sérií během dne s dostatečným odpočinkem. Tato metoda vede ke zvyšování síly, minimalizuje svalová zranění a svaly poměrně rychle regenerují. Nedochází také ke zbytečnému zvětšování objemu svalů, naopak se zvyšuje hustota svalových vláken.
_________________
SI VIS PACEM PARA BELLUM
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra www.lukostrelec.cz -> Tělo a mysl Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Strana 1 z 1

 
Přejít na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Forums ©

© 2005 UNITED-NUKE Powered Site.
=-Lucínkovo->
Veškeré texty jsou duševním vlastnictvím sdružení Lukostřelec.cz - plné znění právní výhrady zde.