Welcome to www.lukostrelec.cz

 

Hlavní menu

Diskusní fórum

Členové ATL
Soukromé zprávy
Odkazy
Ke stažení
Domů
Kalendář akcí
Luk.Liga - XLSX
Luk.Liga - PDF
Stanovy ATL ČR

Témata

Seznam témat

Začínáme
Historie
Vybavení
Pravidla
Turnaje
Sportovní a 3D
Názory a polemiky

Partněři projektu


Kluc-elektromateriál s.r.o.


Servis

Váš účet
Napište nám
Doporučte nás
Napsat článek
Statistiky
Archív článků
Hledání
Právní výhrada

Hledání



Pokročilé vyhledávání

Diskusní fórum


Toto fórum bude uzamčeno, své příspěvky pište do nového fóra: http://lukostrelec.cz/subdom/forum/

 
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 Osobní nastaveníOsobní nastavení   Přihlásit se pro kontrolu soukromých zprávPřihlásit se pro kontrolu soukromých zpráv   PřihlášeníPřihlášení 

Dřevo na šípy
Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 18, 19, 20
 
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra www.lukostrelec.cz -> Šípy
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Gator
Grafoman
Grafoman


Registrace: 11.8. 2006
Příspěvky: 652

PříspěvekZaslal: út srpen 15, 2006 6:02 pm    Předmět: Citovat

Ad Jaroslav Kejval: rád bych se zeptal zda podle vašich zkušeností existuje rozdíl mezi požadavky na spine u reflexního luku a luku přímého a pokud ano zda máte nějakou evidenci jestli existují různé požadavky na spine u šípu pro luk s pracujícími reflexními rameny oproti statickému reflexu.

Na http://www.rosecityarchery.com/spine.htm#Recurve%20&%20Longbow%20Chart rozlišují spine compound vs. reflex+přímý luk.
Odpovídá to i vašim zkušenostem?

A ještě: na webu jsem našel, že Chris Boyton vyrábí dříky ze Scots Pine (Pinus sylvestri) a rozlišuje spine po 1 lb. Máte zkušenost na jaké vzdálenosti střelby se může takový rozdíl oproti 5lb rozlišení významněji projevit?

Děkuji za odpověď
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Jaroslav Kejval
Grafoman
Grafoman


Registrace: 21.6. 2006
Příspěvky: 741

PříspěvekZaslal: st červenec 12, 2006 9:42 am    Předmět: Citovat

Plně s tebou souhlasím šípy z Douglasky v době kdy jsem je vyráběl z tohoto dřeva byly špatné. Experimentoval jsem i s topolem a to dopadlo taky špatně. Prvotně jsem začal tak jako každý z bukovými kolíky. Je to vše cesta hledání a ty chyby které se projevily a neznalost mne poučily. V té době ale nebylo v ČR nic lepšího co se dalo sehnat kromě násad z cedru za 70 kč kus. Zásadní problém byl ve dřevě. Dřevo které jsem nakoupil mělo porušenou strukruru díky procesu sušení kterým toto dřevo prošlo. Jedna várka dřeva byla super a druhá prostě měla jinou strukturu byla křehčí. Po těchto zkušenostech jsem od V ČR dosažitelné douglasky upustil díky této nestabilitě. Za další v té době jsem násady netřídil podle spinu. Spousta lidí bohužel v té době a i doposud neví jak silným lukem střílí ve vztahu k délce nátahu takže se nevyplatilo šípy sortovat při spotřebě 1000 násad za rok. Poptávka -nabídka. Spinované šípy nikdo nechtěl proto se to nedělalo. Proto bylo třeba i v tvém případě x násad silných a x násad slabých ve spin. V současné době vím že jediné co má smysl z materiálu je smrk. Zase to má ale jeden problém a to je výběr dřeva z lokalit ve kterém dřevo roste. Přesto si dovolim tvrdit že to je jediná možná varianta proti cedru a nemá smysl experimentovat z těžšími dřevy jako jasan,dub, bříza, javor atd. Tyto dřeva jsou pro silné lovecké luky které potřebují těžké šípy. Za další si je nutné uvědomit že z kvanta dřeva bude pouze 50 procent vyrobených násad k použití. Zbytek je na vyhození nebo pro jiné účely. V současné době nabízím smrkové násady 5/16 a 11/32 které jsou selektované a tříděné podle spin v 5 liberních skupinách. Pokud se na Rejvíze potkáme budeš mít možnost se na ně podívat. V neposlední řadě bych uvítal aby střelci v ČR tlačily na dodavatele násad které prodávají aby jim garantovali sortování podle spin. Jedině uvědomělý střelec a jeho požadavky dovedou posunout kvalitu dosažitelného vybavení tak jak je běžná mimo ČR. Pokud se mi podaří dohodnout s pořadatelem Zlatého šípu budu tam mít stánek. Tam si bude moci každý jak přeměřit aktuální sílu luku tak i přeměřit spin používaných šípů. Věřím že některé termíny které tady uvádím jako spin šípů většině nic neříká proto doporučuji zakoupit si knížku Instinktivní lukostřelba v ní je vše. Bližší informace na www.alexbow.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Jaroslav Gottfried
Nováček
Nováček


Registrace: 5.7. 2006
Příspěvky: 28
Bydliště: Lesní ulice 843/6, 674 01 Třebíč

PříspěvekZaslal: út červenec 11, 2006 7:33 pm    Předmět: Kvalitní dříky Citovat

Jaroslav Kejval: Bohužel musím říct, že dříky "Douglas", zakoupené u Tebe mne hluboce zklamaly. Po jedné hodinové lukostřelbě jsem jich musel z 20 vyřadit po nárazu 6 (praskly, nebo se naštíply). Ačkoliv byla léta souběžně, byla daleko od sebe (řídká), v tom bych viděl hlavní problém.
Před měsícem jsem pořizoval nový luk a šípy v Maďarsku. Nevím, z čeho šípy jsou (značka "Pádár"), ale léta jsou na nich hodně hustá. Při nárazu na tvrdý předmět nepraskají. Vezmu je na Rejvíz 18.-20.8.2006, pokud se na ně budeš chtít podívat.
_________________
ADRAJ
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jaroslav Kejval
Grafoman
Grafoman


Registrace: 21.6. 2006
Příspěvky: 741

PříspěvekZaslal: út červenec 11, 2006 11:00 am    Předmět: Citovat

Zajimavá diskuse se rozeběhla co se týče materiálu na násady šípů. Je vidět že někteří střelci využívají všech možných materiálů které budou připomínat násadu na šípy. Prvně bych chtěl upozornit že ani lakováním a ani výběrem dobrého bukového kolíku nedosáhne střelec to co od kvalitně vyrobené, vytříděné a spinované (změřené na měřáku spin) násady. Bohužel. Tuto etapu hledání mám již dlouholetě odzkoušenou a výsledek je naprosto špatný. Nejenom že vaše soustřely šípů budou úděsné ale s takovými šípy nesladíte luk v žádném případě. proto upuste od všech možných variant a vraťte se zpět ke smrku který je o nějaký procenta lehčí než cedr. Cedr je pro podmínky v ČR totálně předražený a kvalita díky výrobě z horšího materiálu na velmi slabé úrovni. Věřím že většina střelců má špatné zkušenosti se smrkem ale to je bohužel né chybou smrkového dřeva ale bohužel výrobci. Pokud navštívím běžné lovecké potřeby ve kterých se prodávají již hotové šípy a je jedno zda Lazecký či jiný výrobce tak takový šíp je drahá podpěra na rajčata. Důvod. Vlákna ve dřevě jsou ve většině krátce přeřízlá, šíp není lakovaný a pořád bere vlhkost, končík vyrobený zářezem a česká specialita zapuštěná kormidla šípů do drážek je něco tragického. To nevedu diskusi o hrotu a procentickém vyvážení takového šípu a co je nejpodstatnější je orientace končíkové drážky na vlákna v násadě a orientace na linii luku. Za další pokud budu mít 100 násad nebudou stejné jak ve váze tak v tuhosti spin. Takže výrobci těchto šípů pouze dělají kusy. Proto jsou střelecké výsledky takové jako jsou. Pokud si někdo koupí násady které jsou ve vhodném spin pro danou sílu luku, správně bude mít orientaci vláken násady na luk, zvoli kvalitní kormidla a v neposlední řadě hroty ve stejné váze s minimální odchylkou bude překvapen jak se jeho střelecké výsledky díky takové maličkosti zlepší. Osobně mám odskoušeno, že se šípy které jsou vyrobeny jen tak všelijak na okrasu jak je zvykem tady v ČR tak na 18 metrů bude tvořit okruh soustřelu průměr minimálně 40 cm. Luk se bude velice problematicky ladit. Spinované šípy s dobrou váhou hrotu se vám stáhnou na 10 cm soustřely . Neuvěřitelné. Já u svých šípů používám výhradně smrk. Denně střílím 300 - 600 výstřelů s lukem 45 liber, používám násady o průměru 11/32", tyto šípy mám už 3 měsíce, kromě rozstřílených končíku se mi při takovém kvantu výstřelů ani jeden sám od sebe nezlomil ve struktuře dřeva. Proto ani OBI, ani bukové kolíky ani jiné materiály vám nedají ten správný pocit který dosáhnete dobrými násadami.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Ratatosk
Nováček
Nováček


Registrace: 19.6. 2006
Příspěvky: 3
Bydliště: okr. Praha západ

PříspěvekZaslal: ne červenec 09, 2006 1:53 pm    Předmět: Citovat

A co kulatina z borovice? Je vhodná na šípy nebo ne (a proč?)?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jaroslav Gottfried
Nováček
Nováček


Registrace: 5.7. 2006
Příspěvky: 28
Bydliště: Lesní ulice 843/6, 674 01 Třebíč

PříspěvekZaslal: so červenec 08, 2006 9:15 pm    Předmět: Dříky Citovat

Já používám dříky z bukové kulatinky ze železářství, průměr 8 mm. Je potřeba dobře vybrat - ne jenom rovné, ale aby léta byla rovnoměrně po délce šípu. Pokud jdou šikmo, při nárazu na kámen se šíp "střihne". Po povrchové úpravě (lazurovací lak 2 vrstvy a navrch nitrocelulózový lak 2-3 vrstvy) šíp ztvrdne. Je poněkud těžší, ale mám jistotu, že se nebude lámat. Střílím luky kolem 30 lbs.
Zkoušel jsem smrkové a jasanové, ale nebyl jsem s nimi spokojen.
_________________
ADRAJ
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Josh
Redaktor
Redaktor


Registrace: 16.6. 2006
Příspěvky: 402
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: pá červenec 07, 2006 8:46 am    Předmět: Citovat

Ratatosk: Zkus OBI nebo Hornbach, případně mimo Prahu jakýkoliv obchod pro kutily. Jinak doporučuji přejít na průměr 10 mm, vydrží mnohem víc než 8 mm.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Lucínek
Administrátor
Administrátor


Registrace: 16.6. 2006
Příspěvky: 2024
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: pá červenec 07, 2006 8:35 am    Předmět: Citovat

V Praze bude mít týbla Hadaš, Vidím, řada lidí ti je pošle i poštou (zkus třeba Eleazara (Michala Kuzníka) z tohoto fóra).
Jinak tohle by patřilo spíše do sekce Koupím ... Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Ratatosk
Nováček
Nováček


Registrace: 19.6. 2006
Příspěvky: 3
Bydliště: okr. Praha západ

PříspěvekZaslal: čt červenec 06, 2006 11:14 pm    Předmět: Citovat

Zvravím ve spolek,
potřebovala bych poradit. Nutně potřebuji co nejrychleji sehnat týbla na bitevní šípy (tzn. žádná velká kvalita, neb je to dost spotřební Cool ), smrk, 8mm průměr. Dřív se daly smrkové tyčky s tímto půměrem sehnat v Bauhausu (nebo v něcem podobném), ale teď když je fakt potřebuju, je už asi čtvrt roku nemůžu sehnat. Pěkně prosím poraďte, jestli víte, kde je určitě mají. Někde v Praze, jinam by se mi opravdu nevyplatilo pro ně jet Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Josh
Redaktor
Redaktor


Registrace: 16.6. 2006
Příspěvky: 402
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: so červen 24, 2006 12:13 am    Předmět: Citovat

To je zvláštní, předpokládáal bych, že šíp má mít větší průměr u hrotu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Romantyčka
Nováček
Nováček


Registrace: 22.6. 2006
Příspěvky: 3

PříspěvekZaslal: pá červen 23, 2006 9:13 am    Předmět: Citovat

Pro střílení ze svého luku, který je dlouhý 108 cm a má cca 20 kg v nátahu, používám délku ratiště 59 cm v průměrech cca 1 cm u končíku a cca 0,8 cm u hrotu. Jinak jsem z tohoto materiálu dělal i šípy dlouhé 80 cm.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Itazipa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 16.6. 2006
Příspěvky: 1017
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: čt červen 22, 2006 1:13 pm    Předmět: Citovat

Romantyčka napsal:
Mám nejlepší zkušenosti se svídou krvavou, nebo výběžkatou. Vyrobené ratiště je hodně tuhé. Nevýhodou je trochu větší váha. Výhodou je i minimum práce s rovnáním.Jedná se o stále červený keř ( list i kůra ).

Prosil bych parametry luku i šípů, abychom si udělali představu. Děkuji
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Itazipa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 16.6. 2006
Příspěvky: 1017
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: čt červen 22, 2006 1:11 pm    Předmět: Citovat

kalina
svída
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Josh
Redaktor
Redaktor


Registrace: 16.6. 2006
Příspěvky: 402
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: čt červen 22, 2006 10:30 am    Předmět: Citovat

Tak to by mohla být ta červená kalina, o které mluvil Evžen Mamutík. Popis vlastností souhlasí s tím, co říkal na Veveří Michal
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Romantyčka
Nováček
Nováček


Registrace: 22.6. 2006
Příspěvky: 3

PříspěvekZaslal: čt červen 22, 2006 9:40 am    Předmět: Citovat

Mám nejlepší zkušenosti se svídou krvavou, nebo výběžkatou. Vyrobené ratiště je hodně tuhé. Nevýhodou je trochu větší váha. Výhodou je i minimum práce s rovnáním.Jedná se o stále červený keř ( list i kůra ).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Itazipa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 16.6. 2006
Příspěvky: 1017
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: út červen 20, 2006 3:43 pm    Předmět: Citovat

Ke svým krátkým indiánským lukům jsem používal borovici .Délka 65 cm a síla luku cca 20 kg a bylo to OK.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Petr Klíma
Nováček
Nováček


Registrace: 20.6. 2006
Příspěvky: 1

PříspěvekZaslal: út červen 20, 2006 2:54 pm    Předmět: Citovat

Jako dřevo na šípy se mi asi nejlépe osvědčil topol. Nese nádherně, chce to jen přiměřeně lehké hroty. S jasanem je trochu více práce, ale zase unese těžší hroty a je tužší. Nyní budu zkoušet břízu, slyšel jsem na ní dobré reference. Máme taky olši, ta půjde na řadu na podzim. Jsem zvědav, jaké šípy z ní budou.
Smrk jsme opustili, historicky i kvalitou je to bída.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Mamutik
Redaktor
Redaktor


Registrace: 16.6. 2006
Příspěvky: 146
Bydliště: Praha - Radotín

PříspěvekZaslal: ne červen 18, 2006 10:38 pm    Předmět: Červená kalina Citovat

no, Michal z Radotína umí dělat historické šípy z keře s názvem Červená kalina. slíbil, že mě to naučí. pak poreferuji Arrow
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Lucínek
Administrátor
Administrátor


Registrace: 16.6. 2006
Příspěvky: 2024
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: ne červen 18, 2006 12:02 pm    Předmět: Dřevo na šípy Citovat

Které dřevo obecně považujete na nejvhodnější na výrobu šípů? Cedr, smrk ... ? Znáte nějaké osvědčené kombinace síly luku a průměru týbla?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra www.lukostrelec.cz -> Šípy Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 18, 19, 20
Strana 20 z 20

 
Přejít na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Forums ©

© 2005 UNITED-NUKE Powered Site.
=-Lucínkovo->
Veškeré texty jsou duševním vlastnictvím sdružení Lukostřelec.cz - plné znění právní výhrady zde.