Welcome to www.lukostrelec.cz

 

Hlavní menu

Diskusní fórum

Členové ATL
Soukromé zprávy
Odkazy
Ke stažení
Domů
Kalendář akcí
Luk.Liga - XLSX
Luk.Liga - PDF
Stanovy ATL ČR

Témata

Seznam témat

Začínáme
Historie
Vybavení
Pravidla
Turnaje
Sportovní a 3D
Názory a polemiky

Partněři projektu


Kluc-elektromateriál s.r.o.


Servis

Váš účet
Napište nám
Doporučte nás
Napsat článek
Statistiky
Archív článků
Hledání
Právní výhrada

Hledání



Pokročilé vyhledávání

Diskusní fórum


Toto fórum bude uzamčeno, své příspěvky pište do nového fóra: http://lukostrelec.cz/subdom/forum/

 
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 Osobní nastaveníOsobní nastavení   Přihlásit se pro kontrolu soukromých zprávPřihlásit se pro kontrolu soukromých zpráv   PřihlášeníPřihlášení 

prsteň z parohu

 
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra www.lukostrelec.cz -> Výstroj
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Dusan
Grafoman
Grafoman


Registrace: 13.8. 2011
Příspěvky: 1264
Bydliště: Trnavská šíra step

PříspěvekZaslal: st září 21, 2011 12:22 am    Předmět: Citovat

Mysa napsal:
V tomhle výrobku nemůžeš palec ohnout a jenom trochu tvrdší luk ti palec urve.
presne ten pocit som mal Smile

Mysa napsal:
Vřele doporučuji skusit si omotat palec pár závity leukoplasti a skusit vystřelit. Uvidíš, kde máš tětivu a co bys asi tak chtěl od prstenu.
ok, pôjdem pekne po poriadku predtým, než sa pustím do výroby ďalšieho. Aj keď to bolo faux-pas, predsa som sa viac naučil pri výrobe prsteňa ako mnohomesačným pátraním po internete.

Mysa napsal:
A pak se pustíme do hovorů o šípech a střelecké technice Laughing
...ťa beriem za slovo! a dík za odpovede!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Mysa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 25.9. 2006
Příspěvky: 4466
Bydliště: Praha - Radotín

PříspěvekZaslal: út září 20, 2011 11:22 pm    Předmět: Citovat

skus si to napřed vyzkoušet na nějakých houževnatějších plastech - Ne Pertinax!!! -Není to taková vzácnost a spíš dokážeš odhadnout, co by to asi tak chtělo.
V tomhle výrobku nemůžeš palec ohnout a jenom trochu tvrdší luk ti palec urve.

Něco podobného prodávával Grozer vyrobené z mosazné trubky a zřejmě sám časem uznal, jak je to strašlivě naprd .

Ale vím, že jsi velmi rychle pochopil, proč kupovat prsteny po internetu je nahovno.

Vřele doporučuji skusit si omotat palec pár závity leukoplasti a skusit vystřelit. Uvidíš, kde máš tětivu a co bys asi tak chtěl od prstenu.

S prstenem bude vypuštění samozřejmě hladší.

A pak se pustíme do hovorů o šípech a střelecké technice Laughing
_________________
Důvěřuj Aláhovi, ale napřed si uvaž velblouda.
Prorok Mohamed
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Dusan
Grafoman
Grafoman


Registrace: 13.8. 2011
Příspěvky: 1264
Bydliště: Trnavská šíra step

PříspěvekZaslal: út září 20, 2011 11:06 pm    Předmět: Citovat

Tak som sa to posnažil trochu zergonomizovať na môj IT-palec Smile Hrany som vyhladil. A pre uloženie tetivy som spravil pre začiatok plôšku na vnútornej hrane prsteňa, aby som ju tam lepšie podržal, a pritom sa bude opierať o vnútornú stranu palca.


Podarilo sa mi nakoniec zakryť bruško, čo je ok. Skúšal som pustiť len trošku natiahnutú tetivu, a šlo to hladko, bruško to vôbec nechytalo. Ale zas pravdu ste mali, že zamykanie a vypúšťanie je umenie a budem sa to dlho učiť, ak sa na to dám. Keď som to zamkol ako som videl na Mýšovom obrázku, tak pri pustení mi tetiva brnkla o ukazovák, hmmmm...
Ale ten úkos na protiľahlej strane pri kĺbe palca je úplne nahovno, mal si pravdu Elév, mal som to rezať presne z opačnej strany.

Skúšal som s tým prsteňom naťahovať môjho slabého starého maďara, ale keďže namiesto plochy pri kĺbe palca mám hranu, tak mi bolo hneď jasné, že to je úplne zle Smile Turka som s tým ani neťahal aby som si kĺb rovno na prvý pokus neurval Very Happy
Nuž čo už, idem ďalej.
Pravdou sa ukázalo i tvrdenie, že jelení paroh nie je dobrý výber materiálu. Ani nie preto, že by rohovina na okrajoch bola mäkká, tá sa mi zdá tvrdá dosť, ale fakt je, že podiel mäkkej drene je natoľko prevažujúci, že z jedného parohu sa veľmi ťažko dá vybrať miesto, ktoré by po veškerom opracovaní dalo akurát tvar, ktorý potrebujem.....
Takže skúsim využiť ešte parohovinu čo mám, a keď to nepôjde, nájdem si ja nejaké iné rohy...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Dusan
Grafoman
Grafoman


Registrace: 13.8. 2011
Příspěvky: 1264
Bydliště: Trnavská šíra step

PříspěvekZaslal: út září 20, 2011 6:05 pm    Předmět: Citovat

Mysa napsal:
tuhle jsou prsteny z polodrahokamů od Eleazara:

nádherné....a žiadny nemá priehlbinku Smile
Mysa napsal:

Dva prsteny nosím proto, že stejně jako ty mám palec ráno větší, než odpoledne Laughing
aha Smile

Mysa napsal:
nebo na vymydlené ajťácké ručky
ale no ták, nie všetci máme prsty ako dáma s hranostajom, niektorí z nás si radi telo vrátane prstov po práci s klávesnicou aj namáhajú Smile
ale "kaš" zrejme vyskúšam Smile a porovnám si rozdiely.

Mysa napsal:
Pokud budeš měnit úhel obočí obroušením oka, oko se zvětší(protáhne) a prsten přestane sedět.

Jasné, už to úplne nezlepším, ale skúsim jemne meniť uhly vzhľadom na fakt, že výbrus sedel na palci ozaj veľmi tesne, takže nejakú rezervu tam ešte mám + mám ešte dva špice z parohov.

Dneska budem tvarovať a brúsiť a skúšať....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
tulak77
Grafoman
Grafoman


Registrace: 31.12. 2007
Příspěvky: 2096
Bydliště: Pataš

PříspěvekZaslal: út září 20, 2011 2:08 pm    Předmět: Citovat

Mysa ved to je uz krasne na pohlad Shocked
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Mysa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 25.9. 2006
Příspěvky: 4466
Bydliště: Praha - Radotín

PříspěvekZaslal: út září 20, 2011 1:59 pm    Předmět: Citovat

tuhle jsou prsteny z polodrahokamů od Eleazara:


Dva prsteny nosím proto, že stejně jako ty mám palec ráno větší, než odpoledne Laughing

Někdo ty žlábky a zářezy v prstenu používá, já je nesnáším. Ztrácím cit a tahy v ruce jsou jinde, než jsem zvyklý.
Na tom prstenu na fotce není "priehlbinka", ale pokoušel jsem se do odlitku odlít ozdobu z měděné pájky s nižším bodem tání, než má stříbro, ale udělalo to spíš flek. Tak jsem se na to vyprdl a mám flekatý prsten.

Zahákávám tětivu za konec prstenu, tedy tětiva se skutečně opírá i o kůži a v tom místě mám mozůlek Laughing

Ten počáteční nepříjemný pocit se dá vyřešit buďto lepším natvarováním prstenu, aby skutečně seděl, nebo na vymydlené ajťácké ručky se používalo podlepení prstenu tenkou kůží, přičemž se kousek nechá přečnívat přez obočí. Turci tomu říkali " kaš" . Nicméně je třeba vzít v potaz, že to opět změní ergonomii a kůžička se časem prošoupe. Trochu se to dá eliminovat obroušením kůžičky do ztracena.

S každým dalším podlepováním získáš prsten s trochu jinými vlastnostmi, ale takové 3 měsíce by to mohlo vydržet

Pokud budeš měnit úhel obočí obroušením oka, oko se zvětší(protáhne) a prsten přestane sedět.
_________________
Důvěřuj Aláhovi, ale napřed si uvaž velblouda.
Prorok Mohamed
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Dusan
Grafoman
Grafoman


Registrace: 13.8. 2011
Příspěvky: 1264
Bydliště: Trnavská šíra step

PříspěvekZaslal: út září 20, 2011 12:33 pm    Předmět: Citovat

Elév napsal:
Velmi pekne, ale tento prsteň ťa bude dosť bolestivo (a po chvíli asi aj trochu krvavo) tlačiť zhora na kĺbe palca. Mal si to robiť opačne - tým hrubším koncom dopredu. Ale pekne, pekne... Thumbs Up
Ďakujem Smile
Čo máš pod tým na mysli, hrubším dopredu? Že som mal odrezať prsteň tak, aby bolo obočie z tej tenšej časti parohu a necht smerom z tej hrubšej?

Vďaka za obsiahlu odpoveď, Mýšo! Pár otázok ale samozrejme mám.

Mysa napsal:
Ono totiž musí začít dvěma šikmými řezy, abys získal přibližný vnější tvar a pak udělat precizní tvar vnitřní.
Áno, tak nejak som to robil, s tým, že som počítal s nejakou rezervou aby som mohol z prototypu ubrať. Ale je mi jasné na čo narážaš - tie uhly v mojom prípade nie sú odhadnuté dobre, čo som zistil, keď som si včera dal prototyp prsteňa prvý krát na palec a nebol som schopný ho ohnúť do pravého uhla. Ten uhol obočia je príliš kolmý a preto tlačí na palcový kĺb - takže to zrežem.

Mysa napsal:
Nejenom ovál oka, ale i vnitřní ergonomii obočí, aby prsten dokonale seděl na palci, jako druhá kůže. Palec musí ledva projít otvorem a po zaklesnutí za tětivu nesmí nikde tlačit.
Jo, toto som mal na pamäti z tvojho staršieho príspevku, zameral som sa hlavne na vnútrajšok, aby "necht" dokonale priliehal na bruško palca, s tým, že vonkajšie časti, uhly a povrch opracujem, keď budem mať dokonalé vnútro.

Mysa napsal:
Obočí nesmí přečnívat přez palec, ani nesmí být o moc kratší, aby tě tětiva nešvihala přez bříško.
Toto sa mi zatiaľ zdá, že som to nejak nezvládol. Necht je evidentne kratší a bruško palca trčí keď sa pri zatláčaní palca vypučí. Keď som sa ale ráno na ten prsteň pozeral, videl som že má ešte nejaké rezervy v hmote a že keď ho zrežem v rozumných uhloch, mohol by som vo výsledku dostať necht akurát zakrávajúci bruško palca v jeho zakvačenej polohe. BTW keď som ten parohový prsteň včera brúsil, asi sa teplom trochu roztiahol, lebo ráno som ho už zboku na palec nedostal....zaujímavé.

Mysa napsal:
Tohle je trochu věda
tak to mi je jasné a to som ešte len začal Smile
Mysa napsal:
Pokud je totiž úhel mezi obočím a okem moc malý, bude tě tetiva mlátit přez ukazovák. Pokud je velký, nebo v extrémním případě takový, jako u tebe,
máš pod tým na mysli, že by som ho mal trochu zmeniť obrúsením obočia, ktorým by som zmenil celkovo uhly opretia o palec, ako som spomínal vyššie?

Asi by bolo najlepšie, keby som zo seba dostal, čo si vlastne predstavujem, že chcem.
Takže na prsteni je jednoznačnou výhodou super hladké vypúšťanie, keď sa tetiva skĺzne po nechte prsteňa. Na tom obrázku, kde zamykáš nad (asi) jadeitovým prsteňom, tak vidím, že využívaš hranu prsteňa a teda opieraš tetivu o kožu na palci. To by som nechcel Wink keď už budem strieľať palcom, tak by som chcel vylúčiť ten počiatočný odskok z hrany prsteňa. Na samotnom hladkom nechte udržať tetivu by zrejme šlo na úkor voľného úchopu šípu ostatnými prstami, keďže tieto by ho museli dostatočne pevne fixovať na mieste, aby sa tetiva so šípom neskĺzla z nechtu predčasne. Chcel by som nejakú priehlbinku na vonkajšej stene nechtu, ako napríklad na tom prsteni č. 1 z tvojej prvej fotky (vyzerá byť zo striebra). V Pacove som si ťa raz vyčíhal, a tam si mal tento prsteň - jeden na krku a jedným si tuším strieľal, takže niečo také. Tá priehlbinka by mi pomohla fixnúť tetivu na mieste pri ľahkom dotyku šípu a zároveň by skĺzla ako ten sneh z bambusu Wink
Keď si pozerám typy historických prsteňov tu: http://www.lukostrelec.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=896&highlight=historiske+tvary+prstenu tak najviac sa mi páči č.20 - ten je ešte dostatočne masívny aby to mohlo byť z rohoviny (môj názor) a má parádny ergonomický tvar s mojou vysnívanou priehlbinkou a so zaujímavou opierkou pre opačnú stranu palca. Hoci, ako pozerám na ten obrázok, žiaden prsteň z kosti alebo slonoviny tú priehlbinku nemá.
Ale ľakhé to nebude, už teraz vidím, že tá stena parohu je hrubá po opracovaní od necelých 3mm do 1,5mm, takže robiť nejakú priehlbinku asi nebude ten správny nápad. No paroh má na sebe prirodzenú hrboľatú štruktúru povrchu, rozmýšľam, že si vyberiem nejaký ten hrbolček a spravím z neho taký fixovaco-spúšťací "kohútik".
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Mysa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 25.9. 2006
Příspěvky: 4466
Bydliště: Praha - Radotín

PříspěvekZaslal: út září 20, 2011 12:59 am    Předmět: Citovat

tak koukej, čím střílím já:

Z parohu je ten bílý a ten má ještě trochu tlusté obočí.
Ono totiž musí začít dvěma šikmými řezy, abys získal přibližný vnější tvar a pak udělat precizní tvar vnitřní. Nejenom ovál oka, ale i vnitřní ergonomii obočí, aby prsten dokonale seděl na palci, jako druhá kůže. Palec musí ledva projít otvorem a po zaklesnutí za tětivu nesmí nikde tlačit. Obočí nesmí přečnívat přez palec, ani nesmí být o moc kratší, aby tě tětiva nešvihala přez bříško.
Vnější tvar se dělá až pak. Dělá se tak, aby prsten nikde nepřekážel a vypuštění bylo pokud možno co nejčistčí. Tohle je trochu věda a hodně záleží i na tom, jaký typ palcového zámku používáš.
Pokud je totiž úhel mezi obočím a okem moc malý, bude tě tetiva mlátit přez ukazovák. Pokud je velký, nebo v extrémním případě takový, jako u tebe, vyžaduje střelba trochu jinou techniku, protože zámek jde blbě zamknout a prsten taky nepřiměřeně tvačí na kloub palce.


_________________
Důvěřuj Aláhovi, ale napřed si uvaž velblouda.
Prorok Mohamed
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Elév
Grafoman
Grafoman


Registrace: 4.2. 2010
Příspěvky: 1107
Bydliště: Pacov

PříspěvekZaslal: út září 20, 2011 12:48 am    Předmět: Citovat

Velmi pekne, ale tento prsteň ťa bude dosť bolestivo (a po chvíli asi aj trochu krvavo) tlačiť zhora na kĺbe palca. Mal si to robiť opačne - tým hrubším koncom dopredu. Ale pekne, pekne... Thumbs Up
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Dusan
Grafoman
Grafoman


Registrace: 13.8. 2011
Příspěvky: 1264
Bydliště: Trnavská šíra step

PříspěvekZaslal: út září 20, 2011 12:31 am    Předmět: prsteň z parohu Citovat

Ahojte všetci a zvlášť ty, Mýšo Smile
to, že ten paroh, ktorý mi prišiel do cesty, je naprd, ma vyprovokovalo Smile Tak som nakoniec vyhrabal tvoj popis ako to treba približne robiť (http://www.lukostrelec.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=22416&highlight=prsten+rohovina#22416) a hneď ako som prišiel domov, zvítal sa so ženou a deťmi, skontroloval synovi úlohy (našťastie žiadne nemal Smile ) som sa jal urobiť si svoj prvý prsteň, pričom som sa spoliehal na povestné šťastie začiatočníka....
Takže len stručne, obrázky budú prehovárať jasnejšou rečou.
Tu je vidieť to, čo si hovoril ty a naznačoval Elév, tenká vrstva tvrdého matrošu a vnútri mäkká dreň:

Odrezal som špičku, aby som sa presvedčil, či som mal pravdu ja, keď som tvrdil, že smerom k špičke narastá podiel tvrdého matrošu na úkor drene - to ma upokojilo Smile :

Zobral som svoj plátok na železo a vcelku v pohode som pílil:

Dreň som odvŕtal obyčajnou baterkovou vŕtačkou s rôznymi vrtákmi.

Toto je základný kus - odhadom o trochu väčší než by bolo treba, lebo je ľahšie uberať, ako potom plakať.

Dostal som pred rokmi sadu všelijakých šikovných vŕtacích hlavíc, ktoré som konečne využil Smile

A pomaličky, trpezlivo, s tým, že som jednu stranu ešte o kus odpílil, som sa dopracoval k tomuto polotovaru:

Prierez je elipsa presne aby sa mi vošla na palec keď ju nasadzujem zboku. Otočím o 90 stupňov a zakliesni sa za kĺbom palca:

Mno, toto jediné sa mi na tom nepáči, že keď zakvačím palec, tak mi prečnieva bruško palca, ktoré sa tak stáva kandidátom na ustrelenie:

Čo s tým ďalej? Nejaké nápady? Určite máte - sem s nimi!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra www.lukostrelec.cz -> Výstroj Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Strana 1 z 1

 
Přejít na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Forums ©

© 2005 UNITED-NUKE Powered Site.
=-Lucínkovo->
Veškeré texty jsou duševním vlastnictvím sdružení Lukostřelec.cz - plné znění právní výhrady zde.