Welcome to www.lukostrelec.cz

 

Hlavní menu

Diskusní fórum

Členové ATL
Soukromé zprávy
Odkazy
Ke stažení
Domů
Kalendář akcí
Luk.Liga - XLSX
Luk.Liga - PDF
Stanovy ATL ČR

Témata

Seznam témat

Začínáme
Historie
Vybavení
Pravidla
Turnaje
Sportovní a 3D
Názory a polemiky

Partněři projektu


Kluc-elektromateriál s.r.o.


Servis

Váš účet
Napište nám
Doporučte nás
Napsat článek
Statistiky
Archív článků
Hledání
Právní výhrada

Hledání



Pokročilé vyhledávání

Diskusní fórum


Toto fórum bude uzamčeno, své příspěvky pište do nového fóra: http://lukostrelec.cz/subdom/forum/

 
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 Osobní nastaveníOsobní nastavení   Přihlásit se pro kontrolu soukromých zprávPřihlásit se pro kontrolu soukromých zpráv   PřihlášeníPřihlášení 

Kategorie luků pro Lukostřeleckou ligu ATL od roku 2015
Přejít na stránku 1, 2  Další
 
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra www.lukostrelec.cz -> Turnaje
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Ja
Nováček
Nováček


Registrace: 14.8. 2013
Příspěvky: 4

PříspěvekZaslal: st říjen 21, 2015 1:33 pm    Předmět: Citovat

Dirwe, bohužel vadí, je to věčné téma, ale počkej, jestli rada pro další rok nerozhodne jinak.
Jinak Jekyll by spadal do kategorie LL
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Dairw
Nováček
Nováček


Registrace: 10.1. 2014
Příspěvky: 3

PříspěvekZaslal: st říjen 21, 2015 12:37 pm    Předmět: Zařazení luku Citovat

Dobrý den,
rád bych Vás požádal o radu s zařazením luku Jekyll od Arniho http://luky.arni.cz/cz/luky/jekyll/ do správné kategorie. Pokud bych využil dřevěné šípy tak se stejně do dlouhého luku (vadí i tak mírný reflex jako je na Jekyllu) nevejdu?
Děkuji za vaše názory.
Dairw
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Lucínek
Administrátor
Administrátor


Registrace: 16.6. 2006
Příspěvky: 2024
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: st prosinec 03, 2014 7:47 am    Předmět: Citovat

Ještě drobná úprava - poněkud omylem byly ve zveřejněných pravidlech zakázány pro rychlostřelbu šípy v ruce držící luk. To je povoleno, není dovoleno pouze "napíchání šípů" do země. Pravidla byla ještě opravena. Děkuji za pochopení.
_________________
Dejž mi, Pane, dost síly změnit věci, které změnit lze. Dost pokory ke smíření se s věcmi, které změnit nelze. A dost rozumu k rozeznání, které věci jsou které.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Lucínek
Administrátor
Administrátor


Registrace: 16.6. 2006
Příspěvky: 2024
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: st listopad 19, 2014 6:37 pm    Předmět: Citovat

Pěkný den,
na titulní stránce naleznete tři nové články.
První z nich představuje souhrnně změny pro LL pro rok 2015 včetně informací, kterak platit příspěvky do ATL pro rok 2015.
Druhý představuje souhrnná pravidla disciplín LL, platná od 1.1.2015
Třetí představuje souhrnná pravidla kategorií pro LL, platná od 1.1.2015
_________________
Dejž mi, Pane, dost síly změnit věci, které změnit lze. Dost pokory ke smíření se s věcmi, které změnit nelze. A dost rozumu k rozeznání, které věci jsou které.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Pavel
Nováček
Nováček


Registrace: 28.6. 2006
Příspěvky: 98
Bydliště: Ml.Boleslav

PříspěvekZaslal: út červen 24, 2014 10:05 pm    Předmět: Citovat

dovolím si Zelího předběhnout, i když stejně jako ostatní čekám na jeho názory.

Děkuji Kibemu za kritiku a připomínky.
Jen k pojmu „Holý Luk“ a jeho užití s odlišným významem pro ATL, jak se Kibe zmínil. Aby nedošlo k omylu, já jsem byl odpůrce pojmu „Holý Luk“ v souvislosti s jeho významem v ATL již dříve.

Dále – nestudoval jsem nová pravidla 3D, jen jsem vycházel z toho, že je v textu uvedeno, že ty dvě kategorie ATL z těchto pravidel vycházejí. Mohl by ta závazná 3D pravidla někdo pověsit do tohoto vlákna, nebo aspoň jejich část, ať je nemusí všichni hledat jednotlivě a abychom měli všichni stejné noty.

K jiné části diskuse. Proč Lojzův luk mění zařazení o dvě kategorie? Jedná se o Scalpel bez okna? Má se jednat o změnu z kategorie „TL“ do „Lovecký Luk“?

Ke kategorii LB IFAA (3D), nebo jak se teď jmenuje. Nemyslím kategorii odvozenou v rámci ATL (DL). U té 3D kategorie LB IFAA vidím dlouhodobou snahu o zesložitění kategorie. Před deseti(?) lety povolený i duralový šíp, tehdy to byla kategorie TRLB a předpokládám že kategorie LB IFAA je její nástupce. V posledních letech se řeší i zakřivení ramen, co přijde v budoucnu?

Lojzo nemyslím že čtyři kategorie nestačí. Pokud mají být čtyři kategorie, tak bych tu kategorii DL rozšířil i o ty kteří jsou něčím tradičnější než kategorie LL a nedosahují ještě na kategorii TL. Do takto vymezené kategorie se vejde onen LB IFAA s oknem a dřevěnými šípy, i mnou navrhovaný luk bez okna s moderním šípem, i ty luky co nejsou v PL kvůli tomu že neodpovídají nějaké předloze (to s tou předlohou se mi také nelíbí, pokud jsem si to dobře vyložil). A ještě bych pro tuto kategorii doplnil pravidla pro vypouštění šípu. Buď tak jak je předepsané pro LB IFAA, nebo povolit jen dva prsty z toho jeden nad a jeden pod, nebo prsten, prostě cokoli kromě tří prstů pod šípem (nebo samotných dvou prstů pod šípem). Klidně i dva prsty nad a jeden pod, pokud to někomu pomůže. Zatím jsem to neviděl. Ale budeme připraveni na střelbu ve stoje na hlavě (vtip). Nebo pro tuto kategorii zrušit omezení na vypouštění šípu a omezení dát až do TL.
K názvu této kategorie - pokud by byla připravovaná kategorie DL rozšířená o další luky které jsou někde mezi TL a LL, tak by nemusel odpovídat její současný název. Možná není nejvhodnější už nyní. Luk který je konstrukčně "dlouhý luk" může být použit i v kategorii PL. Takže se nabízí otázka, zda ten název je vhodný pro tu kategorii jak je teď nastavená. Rozumím tomu názvu DL tak, že byl odvozen od LB IFAA, ale pokud se snažíme o tradiční přístup, tak bychom mohli mít kritičtější přístup k laminátovému flatbow s oknem podle přesně stanovených pravidel, a nechat pojmu dlouhý luk jeho původní význam. Při hodně přísném definování jen luk s průřezem "D" (a pro extremisty jen s rohovinovými špicemi), při volnějším výkladu i luk s laminátem, ale bez okna.

Ještě jednou k počtu kategorií. Možná by stačily tři kategorie?

PL, LL, a do třetí kategorie všechno co je mezi tím?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
zeli
Grafoman
Grafoman


Registrace: 17.8. 2007
Příspěvky: 1047
Bydliště: Jindřichův Hradec

PříspěvekZaslal: út červen 17, 2014 10:57 pm    Předmět: Citovat

johanka suchardová napsal:
Myslím, že to, cos napsal, Čaji, o tradičním luku, stojí za zamyšlení. Byl bych rád, kdyby Ti odpověděl i někdo jiný z autorů návrhu pravidel, která byla pro rok 2015 přijata i z těch, kteří se pod ně podepsali.

Prosím o trpělivost, sleduji diskuzi, ale jsem poslední dobou dosti vytížen a při mé rychlosti psaní několik úderů do klávesnice za minutu nějaký kloudný příspěvek momentálně nezplodím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Mysa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 25.9. 2006
Příspěvky: 4466
Bydliště: Praha - Radotín

PříspěvekZaslal: út červen 17, 2014 9:29 pm    Předmět: Citovat

ono to je očividně bezpečnostní hledisko. Kdyby stačilo vypálení, asi by to formulovali "vhodnou technologií".
Neboj- tenhle týden jedeme na ME IFAA do Francie a všechno nafotíme
_________________
Důvěřuj Aláhovi, ale napřed si uvaž velblouda.
Prorok Mohamed
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Mysa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 25.9. 2006
Příspěvky: 4466
Bydliště: Praha - Radotín

PříspěvekZaslal: út červen 17, 2014 12:55 pm    Předmět: Citovat

Já ,Napeska, David Ryba, Dawsa ..bychom teď spadli do PL, ostatní do TL. Pan Ishi střílí sportovní LB dle IFAA.

Taky bych rád upozornil, že v IFAA u HB(PL)jsou zakázané nezpevněné selfnocky.
-pokud je zářez vytvořený přímo do těla šípu, musí být zpevněný vhodným materiálem
Zakládka, nebo opěrka je povolena, pokud je sočástí klasické konfigurace která vytvořila historický precedens Wink
_________________
Důvěřuj Aláhovi, ale napřed si uvaž velblouda.
Prorok Mohamed
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
CAJ
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 29.7. 2009
Příspěvky: 409
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út červen 17, 2014 12:35 pm    Předmět: Citovat

Mysa napsal:

Na našich závodech se prudí tak vzácně, že si střelci toleranci trochu pletou s absencí pravidel a když jim to párkrát projde, tak si na to zvyknou a dokonce svoje "vynálezy" šíří dál.


Myšo, to je velmi přesné.

Velmi děkuji za vyjádření ohledně šířky opěrky/zakládky (máš sensu stricto pravdu, ale označení zakládka se tu TERMINOLOGICKY vžilo a i v pravidlech ATL jednoznačně figuruje termín ZAKLÁDKA).

Souhlasím s Tebou, především se to samozřejmě musí ujednotit, viz ty "vynálezy". To nejhorší je, když dojde k dohadům na trati, to pak ovlivní negativně pořadatele, střelce a často celou skupinu, do níž je zařazen.

Myslím si, že kategorie "tradiční luk" je dosti specifická kategorie ATL a že tam nelez brát ohled na žádná pravidla spřízněných organizací.
Jinak zrovna IQáci přece vždy stříleli jako TL, pokud zavítali na akci ATL ... a nyní podle těch pravidel také buďto by měli dokazovat, že luk je replika konkrétního historického luku, nebo taky spadnete do LL ... tedy k těm "karbonovým šípečkům", aspoň tak to čtu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Mysa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 25.9. 2006
Příspěvky: 4466
Bydliště: Praha - Radotín

PříspěvekZaslal: út červen 17, 2014 9:51 am    Předmět: Citovat

ono to úplně takhle není. Spíš si hodně lidí pořídilo korejce- jsou nejsnáž dostupní , poměr cena - výkon je vynikající.....Ale ten luk má zcela zvláštní charakter. Jsou to repliky korejských hornbowů, a ty jsou poměrně specifické. Mají jelmi dlouhou pracovní část ramene (takže při krátkém nátahu jsou velice nestabilní) a nemají moc posílené madlo. To se na luku vytvoří pomocí příložek z měkkého dřeva, korku atd. Madlo je velmi krátké (korejské držení je palcem a třemi prsty bez ukazováčku) a nápadně vystupuje z linie luku . Opravdu je možné ho používat jako oporu pro šíp.
Ještě nedávno se v Koreji používaly výhradně hornbowy, teď už jsou jejich repliky podstatně běžnější, zvláště kvůli uživatelské jednoduchosti. Ty první hwarangy, co jsme přivezli skoro nejdou od hornbowu rozeznat.

Turecké luky používají omotávku madla ke zlepšení úchopu (mushambu). Je to prostředek tradiční. Pokud je mushamba vosková, dokáže se přispůsobit tvaru ruky, odizolovat vibrace luku a navíc udělat každý úchop naprosto stejný. Když se udělá dost tlustá, lze ji použít jako opěrku pro šíp.
Mushamba se požívá i proto, že dnes už nejsou lukaři moc ochotní dělat madlo střelci na míru. Pak je lepší madlo menší a omotat ho. Taky chrání malbu a lak na madle.

Zmíněné dva luky jsou extrémně krátké a jak jsem zmínil-v průběhu dne mohou měnit tiller, takže když se s tím střelec nenaučí pracovat, bude mu opěrka a lůžko na tětivě spíš dělat problémy.

Delší typy luků mají zase jiné nevýhody, zvláště v nízkých librážích pod 70 liber. S vyjímkou opravdu mistrovských kusů je váha rigidních konců taková, že luk má jednak značný handshock a jednak poměrně blbou balistiku. Vzhledem ke sklonu k přetáčivosti jsou taky většinou opatřeny omotávkou na zlečení úchopu.

S rozvojem jízdní lukostřelby se ještě navíc objevují madla usnadňující maďarskou rychlopalbu- to sice není historické (stejně jako celá disciplína), ale koňostřelci se tímhle nazabývají. Navíc zhusta užívají prdítka s karbonovými šípečky, takže zatím bych s nimi moc nepočítal.

Sportovní reflexáky s aktivním reflexem jako jezdecké luky uznávány nejsou skoro nikde , protože se jako jezdecké luky nechovají a ani se jim nepodobají. Takže ty si můžou udělat na luku skoro cokoliv.
Loni na ME v Maďarsku přistihli střelce z Čech, jak si vybudoval na luku opěrku. která k němu nepatří- tudíž není povolená a zmíněný si ji musel uříznout.
Na našich závodech se prudí tak vzácně, že si střelci toleranci trochu pletou s absencí pravidel a když jim to párkrát projde, tak si na to zvyknou a dokonce svoje "vynálezy" šíří dál.
V sousedních zemích s vyjímkou Slovenska luky s aktivním reflexem ( a tlumiči tětivy) jdou automaticky do BHR (TRRB, BB)

Zakládka je něco jiného a to požívají sportovní luky(doporučuji zadat si "zakládku" do vyhledavače) . U sportovního moderního LB (bráním se výrazu tradiční) se používá jako opora šípu spodní hrana střeleckého okna a stejně tak u loveckých reflexů - třeba Robert Ježdík.
I u sporťáků se ale v pravidelných intervalech objevují "filutové", takže třeba u IFAA už je zakázaná rovná horní hrana okna atd.
_________________
Důvěřuj Aláhovi, ale napřed si uvaž velblouda.
Prorok Mohamed
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
CAJ
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 29.7. 2009
Příspěvky: 409
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út červen 17, 2014 12:57 am    Předmět: Citovat

Myšo,

pokud 3Dčko pořádali Vjetve, tak jsem vždy měl pocit, že je to jiné 3Dčko. Klobouk dolů za to, co děláte, a možná, že jak to vedeš, že v poslední době jsou taková všechna 3Dčka. Párkrát jsem skutečně zažil skupinu, kde si vzájemně měřili čas na metě a jak na ní někdo přistoupil, tak musel být špendlík slyšet.
Máš pravdu, že teď na 3Dčka nejezdím, prostě mám tak málo času, že jsem se musel rozhodnout a já holt upřednostňuji ATL. Což neznamená, že 3Dčko není bomba. Je. Big Ups

Přiblížení 3D-ATL schvaluji, pokud to nebylo zřejmé, tak je to moje chyba. Namítám jen k té šířce zakládky u TL, viz níže.

Když už ale vidím, že to Myšo sleduješ, tak mne když tak, Prosím, pouprav ohledně těch jezdečáků - povolanějšího znalce těžko seženu. Já mám tedy v paměti vaše madla hodně široká a vlastně tvořící pohodlnou zakládku. Asi je to celé kůže nebo voskované plátno, dřevo by podle toho, co mi tenkrát Vidím psal, nejspíš vadilo. Souhlasí?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Mysa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 25.9. 2006
Příspěvky: 4466
Bydliště: Praha - Radotín

PříspěvekZaslal: po červen 16, 2014 10:27 pm    Předmět: Citovat

Aha.
Prosímtě Čaji- přijď někdy na závody. Z těch tvých příspěvků nějak není poznat, že na 3D vůbec nechodíš. Takhle to vypadá, jako že jsi zkušený matador 3d lukostřelby, kterého akademické prostředí sportu nahnalo do náruče ATL Laughing Rádi tě uvidíme a klidně tě dáme k někomu ukecanému.

1. Maskáče jsou ve 3D vzácnost. To je spíš kotlíkářský, než lukostřelecký obyčej.Pár lidí má lovecké bundy s vystuženým levým rukávem, ale moc se to nenosí, protože drtivá většina pravidel zakazuje camo na horní polovině těla z důvodu bezpečnosti. Ale to nejsou vojenské maskáče, ale outdoorové camo Co jsem tak koukal na fotky, tak maskáče se vyskytují jako kalhoty, protože jsou trvanlivé. V letošní sezóně jsem viděl v maskáčích jenom členy ATL, ale nikdo se do nich nenavážel- máme je rádi a zase takový problém to není.
2. ticho na trati- normálně na trati krafeme, většinou o lukosřelbě. Při zásahu hodně lidí povykuje a trefiteli blahopřeje. Oba dva střelci vyžadující hrobové ticho moc na naše 3D nechodí, takže můžeš být v klidu. Na metě se rušit nesmí, ale to je slušnost a slušnost snad nikoho neobtěžuje.
3. přibližování se světové terminologii je určitě krok správným směrem a že si ATL vybrala 3D je spíše logické. Vždyť IFAA má i halovou lukostřelbu pazourkovým hrotem. Vždyť je to směšné když se na závody hlásí longbowista jako BB, že je tak zvyklý. On je BB!! BB jsou všechny luky bez mířidel. Ale jak psal Kibe, ve světě lukostřelby se tím myslí něco jiného. Věřte mu.
_________________
Důvěřuj Aláhovi, ale napřed si uvaž velblouda.
Prorok Mohamed
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
CAJ
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 29.7. 2009
Příspěvky: 409
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po červen 16, 2014 9:23 pm    Předmět: Citovat

Samozřejmě, Lojzo!
... a nikde není řečeno, že moje představa o "tradičním luku" je ta pravá.

Ještě k tomu, cos psal:
Luis napsal:
Skutečně doložených širokých zakládek u původních luků je jako šafránu. Chceme-li tedy prosazovat skutečně tradiční lukostřelbu, tak omezení zakládky u primitivního a tradičního luku má smysl.


Mne obecně jezdecké luky neberou, takže se v nich vůbec nevyznám. Ale fakt je, že co jsem kdy měl půjčeného nějakého korejce, nebo mongola, nebo co jsem kdy u Vjetví viděl, příp. viděl Kýzlovy jezdečáky na ATL akcích, tak všechny měly - z pohledu mne primitiva - MIMOŘÁDNĚ MASIVNÍ MADLO (řada střelců mi přiznala, že tam mj. také přidali olovo etc...) výrazně vybočující z linie luku. Tedy vlastně zakládku, samozřejmě MNOHEM širší než 0,5 průměru šípu, většinou spíš širší, než šíp. Kdo jiný než tyto jezdečáky (pro 3D klasické HB) - a ti levní Peroutkové - má být základna tradičních luků v ATL?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
johanka suchardová
Občasný přispivatel
Občasný přispivatel


Registrace: 10.10. 2011
Příspěvky: 152
Bydliště: VELKÝ JENÍKOV 2

PříspěvekZaslal: po červen 16, 2014 1:50 pm    Předmět: Citovat

Myslím, že to, cos napsal, Čaji, o tradičním luku, stojí za zamyšlení. Byl bych rád, kdyby Ti odpověděl i někdo jiný z autorů návrhu pravidel, která byla pro rok 2015 přijata i z těch, kteří se pod ně podepsali. Na druhé straně, naše čtyři kategorie pokrývají dostatečnou šíři provedení luků pro naše potřeby. Pravidla, stejně jako my, nebudou nikdy dokonalá, ale stojí za to se o to alespoň pokoušet...
Zdraví Lojza z Johančina účtu
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
CAJ
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 29.7. 2009
Příspěvky: 409
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po červen 16, 2014 12:16 pm    Předmět: Citovat

Lojzo, u primitivů o tom netřeba diskutovat. Souhlas.

U těch tradičních luků ... tam mi přijde, že tradiční je hlavně design, ale konstrukce i materiály jsou jiné. Tomu odpovídá trochu jiný styl střelby. Ty luky vydrží moderní techniku dlouhého míření v plném nátahu etc.
Jde o to, jestli skutečně "tradiční luk" u většiny těch, kteří ho na ATL střílejí, je totéž co primitivní luk, jenom trvanlivější a uživatelsky přívětivější. No já myslím, že ne a proto jsem se o tom zmínil.

Můj osobní názor:
tradiční luky jsou typický "Freizeitsprodukt" euroamerické konzumní společnosti, náčiní na rekreační provozování lukostřelby, u něhož hraje velkou roli vztah k filmové a románové produkci. (Americké lovecké longbows jsou něco jiného.) Lidé si rádi zahrají na Robina Hooda nebo na Vinnetoua, o tom tradiční luky jsou. O tom pocitovém návratu během jednoho odpoledne.
Není na tom nic špatného, ale vyplývá z toho mj., že až do poměrně vysoké cenové hladiny ty luky nemají žádnou přímou vazbu na historickou lukostřelbu. Jde u nich jen o to, aby se člověk pokud možno snadno trefoval a připadla si přitom jako ... viz výše.
Kdo má na" tradiční luk" požadavky toho druhu, aby vlastně splňoval parametry "původního luku", jen byl bezpečný a mohl mít plastové končíky, ten je podle mne jednou nohou na cestě k primitivní lukostřelbě. Takový člověk chce luk, který kopíruje nějaký historický artefakt ... dobře, je tohle ale typický zástupce kategorie "tradiční luk"?
No já myslím, že ne.
Už jsem viděl tolik šermířů, fantasynadšenců, indiánů a bůhví koho ještě střílet lamináťákem s oknem (Peroutka, nebo Lazecký apod.) a šlo jim samozřejmě hlavně o to, aby se nějak trefovali. Tohle je PODLE MNE naše výchozí skupina, odkud budou přicházet noví adepti. A přinesou si - samozřejmě - levné lamináťáky, které si sehnali na netu nebo někde na tržišti.
Nová krev nepřijde se šroubovacími Samicky, ani od 3D ... resp. možná ano, ale nepůjdou směrem k primitivní lukostřelbě. Budou dál nosit svoje maskáče a vyžadovat klid na metě ... to je ten důvod vzájemného nezájmu obou skupin, jejich jiný psychologický profil. Občas je to očistec, protrpět 3Dčko, když chytíš skupinu mlčenlivých počtářů bodů... Navíc naše poslední kategorie - dnes zřejmě lovecký luk - je obsazená dostatečně, tam posilovat netřeba. Je třeba zvýšit počet lidí v Longbow (tam možná někdo z 3Dčkařů přijde), dále v tradičním a především v primitivním luku.
Podle mého názoru tomu nepomůže, pokud nově příchozí s vybavením ala Peroutka demotivujeme nahnáním do skupiny se střelci typu Mlčoch (samozřejmě nic vezlém, zlatý Mlčoch, ale zjevná nedosažitelnost těch nástřelů + úplně jiný styl vybavení i přístupu spíš někoho s nejlevnějším prodávaným dřevěným šípem a Peroutkou nebo starším Kýzlem odradí).
Totéž u lidí, kteří dosud tradiční luk stříleli, a teď je to požene někam jinam ... positivní dopady na účast nevidím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Luis
Občasný přispivatel
Občasný přispivatel


Registrace: 27.9. 2012
Příspěvky: 288
Bydliště: Velký Jeníkov 2, 378 53

PříspěvekZaslal: po červen 16, 2014 11:41 am    Předmět: Citovat

Nazdar, kamarádi lukostřelci. Nejprve díky Kibemu za kvalitní obsáhlou odpověď. Ještě k zakládce. Jde o to, aby střelec nemohl spoléhat pouze na zakládku ale musel použít i ruku. Skutečně doložených širokých zakládek u původních luků je jako šafránu. Chceme-li tedy prosazovat skutečně tradiční lukostřelbu, tak omezení zakládky u primitivního a tradičního luku má smysl. Myslím, že nikdo nebude nikoho diskvalifikovat kvůli milimetrovým rozdílům.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kibe
Grafoman
Grafoman


Registrace: 15.10. 2006
Příspěvky: 1065
Bydliště: Turnov/Praha

PříspěvekZaslal: po červen 16, 2014 1:34 am    Předmět: Citovat

Pavel napsal:

Co se týká nekompatibility s 3D pravidly, mluvil jsem s několika 3D střelci, a podle jejich vyjádření je pro ně samozřejmě důležitější účast v jejich poháru, a na akce ATL se dostanou jen několikrát za rok. Takže, můj názor, přijedou se svým obvyklým vybavením, a při registraci se podle tohoto vybavení dostanou do nějaké kategorie. Ale pravděpodobně nebudou brečet že nejsou ve stejné kategorii jako na 3D. Protože vědí, že nejsou na 3D. Nebo, pokud mají pravdu ti kdo tvrdí že je to hlavní důvod jejich neúčasti na akcích ATL, potom bude od příštího roku na akcích ATL výrazně vyšší účast.

Nikdo mě známy netvrdí, že hlavním důvodem neúčasti 3D střelců na akcích ATL je nekompatibilita pravidel. Má se jednat o zjednodušení a zpřehlednění situace mezi lidmi, kteří v ČR střílí ze stejných luků.
Pavel napsal:

Myslím že neúčast 3D střelců na akcích ATL je z více důvodů, někteří jsou rádi když stihnou za rok absolvovat jejich 3D akce, u jiných to možná je kvůli kategoriím vybavení, ale asi to bude také proto, že je většina disciplín ATL nebaví.

Také to je možná proto, že o ATL neví, nebo ví, ale ještě to nikdy nezkusili...
Pavel napsal:

Příznivce ATL ovšem v budoucnu čeká, u kategorií dle 3D, přizpůsobování dalším budoucím změnám kategorií 3D.

Nevím z čeho tak vyvozuješ. Naopak jsme kategorie 3D upravili pro potřeby ATL tak, aby byl zachován takřka stejný ráz jako v minulosti ATL. Jde pouze o přiblížení, nejedná se o totožnost, nebo jakoukoliv formu závislosti.

Navíc název holý luk je nešťastný v tom, že všude ve světě to je uznávaná kategorie (bare bow) s úplně jinou definicí, což z ATL činí dost podivínské uskupení v očích případných cizinců a lidí kolem 3D a terénní lukostřelby.
Kategorie Open je oproti tomu ATL raritou, ale logika musí, nejen podle mých závěrů, stejným lidem (cizinci, lidé kolem 3D a WA) evokovat něco jako compound unlimited (kladkový luk bez omezení).
_________________
když se střetne smysl s významem, tak počkej se svýmy soudy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Pavel
Nováček
Nováček


Registrace: 28.6. 2006
Příspěvky: 98
Bydliště: Ml.Boleslav

PříspěvekZaslal: po červen 16, 2014 12:50 am    Předmět: Citovat

Zdar Climbere myslím že tématu se stále držíme.
už tady někdo psal, že zásadní rozdíl u luků je mezi lukem s oknem a lukem bez okna. A dovolím si tvrdit, že u šípů je podobný rozdíl mezi běžným dřevěným šípem a šípem z průmyslově vyrobené trubky. S výjimkou vyladěných bikonických šípů.
Právě z důvodu dostupnosti a odolnosti ve vlhku jsem již dříve navrhoval kategorii luk bez okna, povolený laminát, a k tomu duralový nebo karbonový šíp. Je to dostupné, laminátový luk si také většina střelců kupuje hotový, a všechny tyto technologie patří historicky do 20.stol., případně mě někdo opravte. Laminovací pryskyřice nebo co to je, dural, uhlíková vlákna. Kromě dostupnosti je tady i výhoda vlhkoodolnosti, takže není třeba mít strach z deště, když na akci nevyjde počasí.

Co se týká nekompatibility s 3D pravidly, mluvil jsem s několika 3D střelci, a podle jejich vyjádření je pro ně samozřejmě důležitější účast v jejich poháru, a na akce ATL se dostanou jen několikrát za rok. Takže, můj názor, přijedou se svým obvyklým vybavením, a při registraci se podle tohoto vybavení dostanou do nějaké kategorie. Ale pravděpodobně nebudou brečet že nejsou ve stejné kategorii jako na 3D. Protože vědí, že nejsou na 3D. Nebo, pokud mají pravdu ti kdo tvrdí že je to hlavní důvod jejich neúčasti na akcích ATL, potom bude od příštího roku na akcích ATL výrazně vyšší účast.
Tu šířku zakládky bych z pravidel ATL odstranil. Nově přibyvší 3D střelci budou mít zakládky dle jejich pravidel, takže se vejdou do pro ně přijatelné kategorie ATL, A chudák střelec ze soutěží ATL s širší zakládkou se na akci 3D nechá zařadit do "horší" kategorie. Myslím že neúčast 3D střelců na akcích ATL je z více důvodů, někteří jsou rádi když stihnou za rok absolvovat jejich 3D akce, u jiných to možná je kvůli kategoriím vybavení, ale asi to bude také proto, že je většina disciplín ATL nebaví. Příznivce ATL ovšem v budoucnu čeká, u kategorií dle 3D, přizpůsobování dalším budoucím změnám kategorií 3D.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
CAJ
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 29.7. 2009
Příspěvky: 409
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá červen 13, 2014 12:59 pm    Předmět: Citovat

Climber napsal:

Jojo, já už bych s dřevákama dávno střílel, ale protože jsem línej, tak jsem šel do karbonu, protože vím, že když poztrácím šípy, tak stačí skočit do krámu a ty nové budou úplně stejné jako ty staré, mají jich tam neomezeně mnoho a nemusím nic řešit.


Copak poztrácel ... to je u dřeváků a karbonů stejné, možná se karbony i hůř dohledávají. Ale kolik jich polámeš! Nebo rozstřelíš dalším šípem! Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Lucínek
Administrátor
Administrátor


Registrace: 16.6. 2006
Příspěvky: 2024
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: pá červen 13, 2014 9:50 am    Předmět: Citovat

Climber napsal:
No tak buď si koupím dřeváky a pomažu do dlouhého luku a nebo se s těmi svými karbony zaparkuji do LL. No uvidím Smile

A o to přesně jde ... pokud někdo uvidí, že má možnost se dřevem účast v kategorii DL, nebo s karbonem proti podstatně nabitější kategorii LL, třeba to bude určité oživení té nám bližší "více tradiční" kategorie s dřevěným šípem.
_________________
Dejž mi, Pane, dost síly změnit věci, které změnit lze. Dost pokory ke smíření se s věcmi, které změnit nelze. A dost rozumu k rozeznání, které věci jsou které.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Rainer
Nováček
Nováček


Registrace: 25.4. 2012
Příspěvky: 101
Bydliště: Praha 9, Újezd nad Lesy

PříspěvekZaslal: pá červen 13, 2014 8:33 am    Předmět: Citovat

No tak buď si koupím dřeváky a pomažu do dlouhého luku a nebo se s těmi svými karbony zaparkuji do LL. No uvidím Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
johanka suchardová
Občasný přispivatel
Občasný přispivatel


Registrace: 10.10. 2011
Příspěvky: 152
Bydliště: VELKÝ JENÍKOV 2

PříspěvekZaslal: čt červen 12, 2014 10:07 pm    Předmět: Citovat

Ve velikosti zakládky nevidím problém. Po přečtení pravidel na NORD CUP, vzal Lojza rašpli, svůj i můj luk a značně je poupravil. Lojza spadá od příštího roku s lukem od Arniho také do loveckého luku a tak začal konečně strouhat primitiv i pro sebe - 3x hurá. Neb o to jde hlavně, že?
cheers cheers cheers hezký večer Johanka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kibe
Grafoman
Grafoman


Registrace: 15.10. 2006
Příspěvky: 1065
Bydliště: Turnov/Praha

PříspěvekZaslal: čt červen 12, 2014 8:47 pm    Předmět: Citovat

CAJ(11.6. 17:27):
-Open a LL jsou velmi podobné, jde hlavně o pojmenování.
-Většina tech luků s oknem a dřevěnými šípy spadne do DL, zbytky do LL. Jde o to, že okno dělá u TL zásadní rozdíl výhody oproti "nezakládce".
Neexistují pravidla, která by mohla vyhovovat všem...snahou bylo udělat to co nejpřínosnější jak pro střelce, tak pro lukostřeleckou činnost jako takovou.

Řešení: příklad 1 půjde do DL, příklad 2 - zmenší omotávku.


Climber:
Už to tu zaznělo, ale shrnutí je asi:

1. Je nás v ČR málo a jak psal CAJ, jednu sobotu se střílí podle nějakých kategorií (ATL), příští týden podle jiných (Č3DL) a další týden ještě jiné (WA). Nejedná se vlastně ani o nějak zásadní změny v definicích luků, jako spíše o sblížení názvů. = také snazší orientace střelců v pravidlech.
2. Snaha přilákat více střelců, kteří jezdí výhradně na 3D turnaje... a i obráceně tímto počinem mohou někteří zásadově ATL střelci dostat chuť zajet na 3Dčko.
3. Větší možnost pro případnou spolupráci s Č3DL, pokud by to bylo oboustranně zajímavé.
4. Zmíněná mezinárodní srovnatelnost
_________________
když se střetne smysl s významem, tak počkej se svýmy soudy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
CAJ
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 29.7. 2009
Příspěvky: 409
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt červen 12, 2014 2:31 pm    Předmět: Citovat

To by samozřejmě byl chvályhodný počin!

Nicméně, pro nás natvrdlé a možná i pro futuro vzhledem k těm plánům, jak připravit ty tabulky, co z těch fotek tedy vyplývá pro níže zmiňovanou problematiku?

Konkrétně ten klínek? Resp. klínek ze dřeva, klínek vsazený z kůže pod omotávku, kožená omotávka silná "jak prase" a klidně tlustší, než ten zmiňovaný klínek?
Já tam vidím zákaz klasického lb středového okna a povolené jen symetrické madlo. Ale žádné detaily zakládek tam tedy nevidím ...
dontknow
Krom toho je z toho zjevné, že Maďaři kvůlivá své nacionální ideologii jednoznačně upřednostňují jezdecké luky.

Nemám s tím žádný problém, nakonec pravidla jsou pravidla, ale musí to být ZCELA JASNÉ. 3Dčko koneckonců nestřílí převážně tradiční střelci a už vůbec ne primitivové.

V případě ATL bych zvážil tu novou podmínku o šíři zakládky, protože dosud nebyla a kategorie TL už byla poměrně dlouhodobě stabilizovaná.

Jak říkám, mně je to nakonec jedno, turnaje střílím s Cornusákem, ale když jsem si od mistra Kýzla před časem nechal dělat Geronima, tak jsem se držel přesně tehdejších pravidel ATL, aby to byl 100% tradiční luk (nějaký turnaj jsem s ním v minulosti i odstřílel). Takových lidí bude hodně.
Kdysi byly problémy s lb a oknem, takže si někdo pořizoval nové náčiní, aby se vešel do tradičáků ... pak se otevřel open a zájem byl minimální, čili je vidět, že většina tradičních lukostřelců má tendenci se vejít do tradičního luku. Tak jen dávám ke zvážení, koho to kam potom bude tlačit...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Mysa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 25.9. 2006
Příspěvky: 4466
Bydliště: Praha - Radotín

PříspěvekZaslal: čt červen 12, 2014 1:23 pm    Předmět: Citovat

takhle pěkně to udělali Maďaři na Historizující lukostřelbu
http://img5.rajce.idnes.cz/d0508/1/1723/1723240_49daf2e4dcdc6bc6d467eeca23a5ce7a/images/hb.jpg?ver=2


Č3DL udělá na podzim podobné tabulky. A rázem je po dohadech jestli je klínek zakládka, nebo opěrka a sportovní reflexy s bambulemi hezky pomažou do BHR Laughing
_________________
Důvěřuj Aláhovi, ale napřed si uvaž velblouda.
Prorok Mohamed
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
CAJ
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 29.7. 2009
Příspěvky: 409
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt červen 12, 2014 1:19 pm    Předmět: Citovat

Abych dal konkrétní příklad, před pár lety jsem přijel na 3Dčko s Geronimem od Kýzla, symetrické madlo, samozřejmě dřevěné šípy. Ale protože na jedné straně je tam vsunutý dřevěný kolíček jako zakládka, tak jsem spadl do kategorie instinktivní luk a střílel proti šroubovacím plochým lukům s karbony a nalepovací zakládkou Hoyt. Přitom kdybych měl stejnou zakládku udělanou z klidně mnoha vrstev tlusté kůže, tak bych střílel jako PBHB, resp. tedy HB.
Schválně jsem tehdy psal Vidímovi a posílal mu na jeho žádost fotky, odpověď vyzněla přesně v tomto duchu: nahraďte dřevěnou zakládku koženou a budete HB... Rolling Eyes
Běžkař tehdy, pokud se pamatuji, měl stejného Geronima, akorát bez toho kolíčku a s tlustkou omotávkou madla ... a normálně střílel HB. v ATL bychom oba byli tradiční luk. Tolik na ilustraci nepříjemných překvapení, která z rozdílnosti pravidel u obou asociací plynou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
CAJ
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 29.7. 2009
Příspěvky: 409
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt červen 12, 2014 12:57 pm    Předmět: Citovat

No, tak ono to dává smysl i v rámci našeho malého domácího rybníčku.
Střelců je v celé republice poskrovnu a vzhledem k tomu, že před časem došlo k chvályhodné dohodě o vzájemném uznávání licencí svazu 3D a ATL, tak prostě člověk může přijít a střílet prakticky na jakémkoli trunaji/závodě v rámci tradiční/lovecké lukostřelby.
Pak má samozřejmě určitý smysl snažit se ujednotit pravidla, aby lidé nemuseli řešit, že na akci o 5km vedle se stejným lukem spadají do jiné kategorie. Resp. aby se kategorie luků nějak staly všeobecně známými a nedocházelo k překvapením a dohadům přímo na trati.

ATL má s důrazem na co nejpůvodnější podobu lukostřelby specifickou kategorii primitivů, kterou 3Dčkaři vzhledem také k počtům střelců neuznávají (resp. slučují ji s krátkými křivými lamináťáky).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Rainer
Nováček
Nováček


Registrace: 25.4. 2012
Příspěvky: 101
Bydliště: Praha 9, Újezd nad Lesy

PříspěvekZaslal: čt červen 12, 2014 11:14 am    Předmět: Citovat

Aha, tak jestli je to z důvodu mezinárodní srovnatelnosti turnajů tak to asi dává smysl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
johanka suchardová
Občasný přispivatel
Občasný přispivatel


Registrace: 10.10. 2011
Příspěvky: 152
Bydliště: VELKÝ JENÍKOV 2

PříspěvekZaslal: čt červen 12, 2014 11:03 am    Předmět: Citovat

Climber napsal:


Možná je to hloupý dotaz, ale proč je cílem přiblížit kategorie luku v rámci ATL kategoriím pro 3D?


Ahoj, Climbere, to vůbec není hloupý dotaz. Je to asi kvůli tomu abychom se přiblížili standardu IFAA a částečně i WA. Aby se střelci na národní i mezinárodní úrovni mohli setkávat a porovnávat za alespoň trochu stejných podmínek. Možná jsem to formuloval neuměle, Kibe nebo někdo jiný to snad vysvětlí líp.
Zdraví Luis
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Rainer
Nováček
Nováček


Registrace: 25.4. 2012
Příspěvky: 101
Bydliště: Praha 9, Újezd nad Lesy

PříspěvekZaslal: čt červen 12, 2014 9:49 am    Předmět: Citovat

Cílem těchto úprav bylo jednak oživení současné kategorie HL, která má mizivé zastoupení, a dále přiblížení kategorií podle ATL kategoriím používaným v rámci soutěží 3D.

Možná je to hloupý dotaz, ale proč je cílem přiblížit kategorie luku v rámci ATL kategoriím pro 3D?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra www.lukostrelec.cz -> Turnaje Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Přejít na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejít na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Forums ©

© 2005 UNITED-NUKE Powered Site.
=-Lucínkovo->
Veškeré texty jsou duševním vlastnictvím sdružení Lukostřelec.cz - plné znění právní výhrady zde.