Welcome to www.lukostrelec.cz

 

Hlavní menu

Diskusní fórum

Členové ATL
Soukromé zprávy
Odkazy
Ke stažení
Domů
Kalendář akcí
Luk.Liga - XLSX
Luk.Liga - PDF
Stanovy ATL ČR

Témata

Seznam témat

Začínáme
Historie
Vybavení
Pravidla
Turnaje
Sportovní a 3D
Názory a polemiky

Partněři projektu


Kluc-elektromateriál s.r.o.


Servis

Váš účet
Napište nám
Doporučte nás
Napsat článek
Statistiky
Archív článků
Hledání
Právní výhrada

Hledání



Pokročilé vyhledávání

Diskusní fórum


Toto fórum bude uzamčeno, své příspěvky pište do nového fóra: http://lukostrelec.cz/subdom/forum/

 
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 Osobní nastaveníOsobní nastavení   Přihlásit se pro kontrolu soukromých zprávPřihlásit se pro kontrolu soukromých zpráv   PřihlášeníPřihlášení 

Bojová lukostřelba
Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
 
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra www.lukostrelec.cz -> Tlachárna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Kaven
Nováček
Nováček


Registrace: 21.2. 2016
Příspěvky: 79

PříspěvekZaslal: út květen 03, 2016 9:33 am    Předmět: Citovat

Tak jsem dokončil testy kožené tětivy, popis a výsledky tady: http://www.rychla-lukostrelba.cz/vybaveni/tetiva-ze-surove-kuze.html
_________________
http://www.rychla-lukostrelba.cz/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Kaven
Nováček
Nováček


Registrace: 21.2. 2016
Příspěvky: 79

PříspěvekZaslal: út duben 26, 2016 11:41 pm    Předmět: Citovat

No teď už to asi jedno je. K nějaké rozumné shodě jsme dospěli už na druhé straně diskuze a to mi stačí. Zbytek bylo povětšinou jen prázdné hádání se; vím to, ale nechtěl jsem se jen tak vzdát. Nové téma zjevně nikoho moc nezajímá, no budiž.

Přesto to tu ale nechci zabalit úplně, protože přeci jen se tady objevily zajímavé věci - jako třeba ty vrhací nože od spitamena, a fotky z Keni od Jíry. Takže když někdo narazí na něco, co by k tématu "bojová lukostřelba" patřilo, tak budu rád když to sem napíše.

No a já pořád ještě testuju tu koženou tětivu. Už je dva dny venku (pod střechou, ale na venkovním vzduchu) a zatím drží. Vlhko je dost, takže předpokládám, že když to vydržela doteď, tak už první test vydrží do konce.
_________________
http://www.rychla-lukostrelba.cz/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Sud
Nováček
Nováček


Registrace: 14.7. 2015
Příspěvky: 38
Bydliště: Beroun

PříspěvekZaslal: út duben 26, 2016 10:51 pm    Předmět: Citovat

1) Není to koneckonců jedno? Dělej co tě baví a nazývej si to jak chceš. To že to někdo pojmenuje jinak můžeš mít u pr---.
2) To je možná trochu boj s větrnými mlýny a zase je tu ta otázka. Není to jedno?
3) To chápu. Ale uvědom si, že ten tvůj matfyzácký způsob "diskuze" ty lidi tady dost sere Very Happy Ne každý je zvyklí svoje tvrzení okamžitě podložit důkazem...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Kaven
Nováček
Nováček


Registrace: 21.2. 2016
Příspěvky: 79

PříspěvekZaslal: út duben 26, 2016 1:33 pm    Předmět: Citovat

Sud:
1) Zjišťuji jestli všichni chápou bojovou lukostřelbu tak jako já.
2) Přesvědčuji lidi, že k boji lukem není potřeba warbow. A rád bych, aby bojová lukostřelba v tom smyslu, v jakém ho chápu já, přestala být ostrakizovaná. Že stále je vidíme z té divoké diskuze.
3) Odpovídám na věčnou kritku toho jak jsem neschopný a nic neumím.
_________________
http://www.rychla-lukostrelba.cz/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Sud
Nováček
Nováček


Registrace: 14.7. 2015
Příspěvky: 38
Bydliště: Beroun

PříspěvekZaslal: út duben 26, 2016 1:19 pm    Předmět: Citovat

Kaven napsal:

Moje představa bojové lukostřelby je něco takového. Dovednost, kterou prakticky nejspíš nikdy nepoužiješ, ale můžeš ji cvičit. Skutečně cvičit tak, aby fungovala, kdyby ses náhodou zítra přesunul třeba doprostřed toho afrického lukostřeleckého bojiště. Nebo do bitvy u Agincourtu, nebo mezi mongoly v jejich historických klanových půtkách ... záleží na tobě co si vybereš a na co se zaměříš. A budeš z toho mít přesně ten stejný dobrý pocit a tu řadu obecně využitelných schopností, jako z kendo. A co se mě týče, tak ho budu mít lepší, než kdybych to cvičil jen na koukání, aby to dobře vypadalo.


Tak co tady teda celou dobu řešíš? Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Kaven
Nováček
Nováček


Registrace: 21.2. 2016
Příspěvky: 79

PříspěvekZaslal: út duben 26, 2016 1:00 pm    Předmět: Citovat

Ivan: Je pravda že něco na tom bude. Na druhou stranu ne všechna bojová umění se cvičí pro přímé použití v sebeobraně. Takové kendo například je dnes nesmyslné úplně stejně jako bojová lukostřelba, protože kdo s sebou dneska po ulicích nosí katanu? A přitom se to zase nedá zhodnotit jako akrobacie (nebo divadlo nebo living history), protože se tam skutečně učí jak zabíjet mečem, a neklade se důraz na nějaké předvádění se (i když jasně, záleží školu od školy). Získáš tam bojové dovednosti, které měly obrovský význam v historii, ale dnes mají minimální. Naučíš se zabít samuraje mečem, ale v životě se nikdy se žádným samurajem stejně nepotkáš.

Na druhou stranu z toho máš příjemný pocit, že kdyby ses zítra přesunul do feudálního japonska, tak bys měl lepší šanci než ostatní. A pro případnou moderní sebeobranu bys měl určité grify, které ti pomůžou - třeba fyzičku, ale taky praxi s ovládáním delší tyčkovité zbraně (třeba baseballky), praxi s tím co s takovou zbraní může dokázat protivník. A řadu dalších obecných principů které fungují ať máš v ruce cokoli - vnímání prostoru, vzdálenosti, mechanismy pohybu ...

Moje představa bojové lukostřelby je něco takového. Dovednost, kterou prakticky nejspíš nikdy nepoužiješ, ale můžeš ji cvičit. Skutečně cvičit tak, aby fungovala, kdyby ses náhodou zítra přesunul třeba doprostřed toho afrického lukostřeleckého bojiště. Nebo do bitvy u Agincourtu, nebo mezi mongoly v jejich historických klanových půtkách ... záleží na tobě co si vybereš a na co se zaměříš. A budeš z toho mít přesně ten stejný dobrý pocit a tu řadu obecně využitelných schopností, jako z kendo. A co se mě týče, tak ho budu mít lepší, než kdybych to cvičil jen na koukání, aby to dobře vypadalo.
_________________
http://www.rychla-lukostrelba.cz/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Ivan
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 1.9. 2010
Příspěvky: 441

PříspěvekZaslal: út duben 26, 2016 12:05 pm    Předmět: Citovat

KAVEN -celý problém tvého počínání je v tom názvu bojová lukostřelba
Bojová umění holou rukou, nožem , případně nějakým úderným předmětem jsou i v současnosti akceptovatelná činost a navíc i prakticky upotřebitelná například při sebeobraně proti lumpům. Vždy se v tomto případě jedná o obranu v kontaktní vzdálenosti a účinek obrany lze poměrně dobře dávkovat.
Obrana palnou zbraní už je poněkud definitivní, ale je dobře , že je spousta lidí nosí pro odstrašení těch agresívnějších skorospoluobčanů.
Lukostřelba je pro bojové účely(ne válečné) v současnosti téměř nesmyslná a tak ti poradím.
Přejmenuj svou činost na akrobatickou lukostřelbu a obdržíš za své umění pochvalné mručení, případně potlesk a třeba se najdou i tací co se budou chtít přidat. Můžete se informavat o nových technikách a celá činost se může vyvíjet na širší základně. Mám ale obavu že ta komunita se nenajde na tomto fóru.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Kaven
Nováček
Nováček


Registrace: 21.2. 2016
Příspěvky: 79

PříspěvekZaslal: ne duben 24, 2016 10:48 pm    Předmět: Citovat

Jíra: To je síla. Dík, je to velmi výživné, a je to velmi ilustrativní ukázka jak to taky může vypadat. Zatraceně ilustrativní. Nemám k tomu co dodat.

Jinak ano, mám pocit že po prvním příspěvku slovní spojení "Lars Andersen - bojová lukostřelba" seplo řadě lidí první signální, a od té doby prostě patřím do nějaké škatulky a podle toho se se mnou nakládá. Čest výjimkám. "Bojová lukostřelba" je podle vzoru "bojové umění" a v kontrastu s "válečná lukostřelba", která evokuje středověk a bitvy armád.
_________________
http://www.rychla-lukostrelba.cz/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Kaven
Nováček
Nováček


Registrace: 21.2. 2016
Příspěvky: 79

PříspěvekZaslal: ne duben 24, 2016 10:35 pm    Předmět: Citovat

Leslie739: Dobře ... bereš to hodně obecně, v podstatě říkáš ať si svoje "bojové umění" naplánuju jak chci, a dokud to přináší výsledky, je to v pořádku. S tím se celkem shoduju, i když jsem doufal v něco konkrétnějšího.

Nicméně upozorním na to, že i v takovém případě se stanu terčem nevybíravé kritiky. Lars Andersen to po tvém způsobu udělal, a byl kritizován ze všech stran - za slabý luk, nehistoricitu atd. Já jsem to ještě neudělal, a stejně mě tady už zkritizovali za totéž. Takže předpokládám, že ne všichni tvůj postoj sdílí, a budou si myslet něco jiného než ty. Doufám, že se vyjádří.

(že velká část této předchozí diskuze neměla valný význam nepopírám. Snad to teď bude lepší.)
_________________
http://www.rychla-lukostrelba.cz/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Jíra
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 26.10. 2010
Příspěvky: 452
Bydliště: Slatiňany

PříspěvekZaslal: ne duben 24, 2016 10:32 pm    Předmět: Citovat

výraz bojová lukostřelba mě sice tahá za uši a argumentace, kterou okolo toho používáš, mi místy přijde kulantně řečeno podivná, popravdě po tvých prvních příspěvcích v tomto tvém tématu jsem si myslel, že ti je tak třináct, ale jelikož jsi průkopník v bojové lukostřelbě a máš v dílčích věcech určitě pravdu tak tě doufám potěší několik obrázků s komentáři, které jistě podpoří některá tvá tvrzení,
Keňa rok 2008, kmenové války jako vyvrcholení voleb a územních sporů, zúčastnění Kikuové a Masajové, jiný zdroj uvádí Kaleninové a Kisiové což je vcelku jedno
Kikujští lukostřelci chtěli při této bojové lukostřelbě původně používat kladkové luky, místní asociace tradičních válečných luků jim to zřejmě nepovolila pro nadměrnou libráž, chytrou inovací obešli zákaz a vymysleli luky, které jsem pracovně nazval pružinové, poněvadž původní název tohoto luku "isiphanyeko ipeni" jsem dokázal přeložit pouze jako ramínko na péro,

neřeším sílu pružiny ani libráž těchto bojových luků a podle bezpečné zóny mezi bojujícími odhaduji jejich dostřel cca 50 m a považuji za samozřejmé, že celé dráze může mít šíp s s řezným hrotem smrtelný účinek

jeden z Kikujských bojových lukostřelců před výstřelem, evidentně ho nezajímá historická korektnost nějakého půl-nátahu či kotvy

a jeho vcelku úspěšný i když náhodný zásah, odezíráním ze rtů potrefeného a titulku pod fotem jsem usoudil, že se jedná o masajského bojovníka, který v poúrazovém šoku opakoval "kurum" pro což máme v češtině krásné lidové vyjádření "do prdele" , lékaře tím však tak popletl, že začal vyšetřením onoho "kurum" , zraněný i přesto bohudík přežil a v současné době údajně pracuje jako instruktor ve škole bojové lukostřelby, podle něho zhruba dva dny chůze od Nairobi, je to samozřejmě blíž, ale to vyšetření "kurum", snad chápeš

úžasná podvečerní momentka ze závěru bitvy ve které se krom bojových lukostřelců objevili i bojoví prakovníci, jen věčná škoda, že se nezdařilo zhotovit audio záznam, mohl by jsi si poslechnout i místní sbory bojových pokřičovačů

něco málo o historických souvislostech rok cca 1951, Britskému imperiu se sice podařilo část Kikujských bojových lukostřelců navléci do koloniálních uniforem, ale anglický styl lukostřelby z osmnáctého století s padesáti liberními luky jim nebyli schopni vnutit, Kikuové ho totiž zcela zavrhli a ponechali si svůj původní historický národní styl, ale skutečný důvod je prozaičtější s větším dostřelem by prodloužili bezpečnou zónu což je těch cca 50 m a tato vzdálenost samozřejmě není stanovena náhodně, na 100 m už by nebylo rozumět urážkám nesvářených stran
pro doplnění rychlostřelbu Kikuové neprovozovali stejně jako mnoho jiných kmenů a národů z jediného prostého důvodu nikdy neměli tolik šípů, aby to stálo zato
[/img]
_________________
celá střelba z luku je jen o dvou krocích
1. naučit se střílet
2.opakovat to Smile)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Leslie739
Nováček
Nováček


Registrace: 14.3. 2014
Příspěvky: 24
Bydliště: Mladá Boleslav - okolí

PříspěvekZaslal: ne duben 24, 2016 10:20 pm    Předmět: Citovat

Kavene, mířím to na tebe, protože se ptáš ty.
Máš jedno jak silný luk používáš, hlavní je, abys ho byl schopen použít na 100%. Ptáš se na umění, víš co je umění? Umění má ladit oku a zároveň v případě lukostřelby být účelné. Pokud chceš poskakovat z jednoho stromu za druhý a zakopávat při tom o kořeny, umění to není. Umění je sladit pohyby celého těla tak, aby to vedlo k perfektnímu výsledku.
Když říkám různé, dávám ti prostor k tomu, aby sis tam dosadil cokoliv tě napadne, v tom je ta různost, klidně si můžeš vyhrabat díru v zemi, udělat v ní stojku a střílet nohama, hlavně ať to dobře vypadá a trefíš se kam chceš (i za cenu toho, že s hlavou v díře nevidíš cíl).
A další dovednosti? Opět, cokoliv tě jen napadne, i třeba to, umět kanibalsky vyvrhnout a naporcovat svého nepřítele, zpracovat ho abys mohl přežít.
Tím ti chci zároveň naznačit, že se snažíš vymyslet něco, co se vymýšlet nepotřebuje, zkrátka a dobře se tu vede vcelku bezvýznamná diskuze (podle mého názoru samozřejmě).
_________________
Nevyhrávám, neprohrávám. Bojuji!

SF Optimo +, 64", 27 lbs
Ambition Cross-X 1100, 28"
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Kaven
Nováček
Nováček


Registrace: 21.2. 2016
Příspěvky: 79

PříspěvekZaslal: ne duben 24, 2016 9:43 pm    Předmět: Citovat

Nikoli, místo velbloudí kůže jsem použil kozí, jak jsem psal. Z vlastní praxe vím, že savčí kůže se vlastnostmi liší jen málo, rozdíly jsou především ve tloušťce. Výsledek pro mě bude výmluvný dostatečně. Jestli se ti to nelíbí a dáš v tomto zase ty přednost teoretizování před aspoň částečným experimentálním ověřením, nemusím tě výsledky zatěžovat.

Jinak ano, postupu se držím. Samozřejmě, dělám to prvně v životě, a něco můžu zvorat aniž bych o tom věděl.
_________________
http://www.rychla-lukostrelba.cz/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Dusan
Grafoman
Grafoman


Registrace: 13.8. 2011
Příspěvky: 1264
Bydliště: Trnavská šíra step

PříspěvekZaslal: ne duben 24, 2016 9:32 pm    Předmět: Citovat

Robil si tu tetivu PRESNE podla toho postupu?
Vratane materialu?
_________________
Sen okçuluğu bir gün bırakırsan o seni 10 gün bırakır.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Kaven
Nováček
Nováček


Registrace: 21.2. 2016
Příspěvky: 79

PříspěvekZaslal: ne duben 24, 2016 8:05 pm    Předmět: Citovat

Dusan: Tož kožená tětiva doschla. Vypadá v tuto chvíli použitelně, nepruží ... akorát na luku ji nevyzkouším, protože z té kozí kůže je moc krátká. Teď ji nechám pár dní venku pod střechou, a uvidíme jak se to na ní podepíše. Když nepodepíše, nechám ji přes noc v trávě na rose. Pokud vydrží i to, nechám ji přes noc přímo ve vodě. Tímto postupem se ukáže co ještě tětiva vydrží a co už ne.

Momentálně detail tětivy vypadá takto:

_________________
http://www.rychla-lukostrelba.cz/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Jeneš
Grafoman
Grafoman


Registrace: 16.6. 2006
Příspěvky: 762
Bydliště: u Karlových Varů

PříspěvekZaslal: ne duben 24, 2016 6:56 pm    Předmět: Citovat

Brzy se uzdrav Ivane. Cool
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Ivan
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 1.9. 2010
Příspěvky: 441

PříspěvekZaslal: ne duben 24, 2016 6:09 pm    Předmět: Citovat

V tématu LUKY, je vlákno Indiánské luky a tam o tom píšou ti co o tom dost vědí. Já bych je jen nepřesně citoval.
Tím končím, nějal mne to nezaujalo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Kaven
Nováček
Nováček


Registrace: 21.2. 2016
Příspěvky: 79

PříspěvekZaslal: ne duben 24, 2016 5:21 pm    Předmět: Citovat

Leslie739: Prosím, nemiř to zase na mě. Kdybych chtěl vědět pro sebe jak to mám dělat, tak se neptám, já pro sebe představu mám. Chci vědět jakou mají představu ostatní.

Doporučuješ teda střílet lukem (orientačně jak silným?) ze všech možných situací včetně rychlého pohybu na nejrůznější terče. Jaké situace například bys doporučil ke cvičení? A jaké terče? Je podle tvého soudu toto jediná dovednost, kterou potřebuješ nacvičit? Nejsou tam další - rychlost střelby, fyzička, kombinace luku s chladnou zbraní či štítem, nebo bůhvíco dalšího, co tě napadne?

Různé terče, různá vzdálenost, různá situace" - to je poměrně velká škála možností. Na co konkrétněji bys ty sám při tréningu kladl důraz, protože by ti to připadalo v boji nejvyužitelnější? A pro jaké bojové situace by to bylo nejvyužitelnější?

Ivan: v celém mém příspěvku, na který reaguješ, není ani jednou slovo "boj", a to, na co reaguješ, jsou víceméně přeložené věty z daného zdroje. Napsal jsem to jako zajímavost k tomu jak jeden kmen indiánů pojímal lukostřelbu - o dost jinak než jsme zvyklí my. Ty teď tedy doplňuješ že šlo o techniku lovu bizonů, což je zajímavé a úšklebku netřeba. Mimochodem, máš představu jak "nepříliš silné" ty luky byly? O tom se autor textu nezmiňuje a docela by mě to zajímalo.
_________________
http://www.rychla-lukostrelba.cz/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Ivan
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 1.9. 2010
Příspěvky: 441

PříspěvekZaslal: ne duben 24, 2016 4:35 pm    Předmět: Citovat

Kaven napsal:
Tak zase pro změnu něco k tématu. Narazil jsem teď na knížku Letters and Notes on the Customs and Manners of the North American Indians (George Catlin), je online tady:
V dopise č. 20 (str. 141, 142) píše o lukostřelecké "taktice" či "stylu" Mandanů. Stříleli z koně v plném trysku, a vždy zásadně jen na vzdálenost několika kroků. Střelbu na terč prakticky necvičili, ale zato soutěžili v rychlosti střelby. Autor popisuje hru, kdy všichni zúčastnění dali "do banku" nějakou věc, a pak soutěžili kolik šípů najednou udrží ve vzduchu. Vítěz vyhrál celý bank. Dokázali ve vzduchu udržet 8 šípů (resp. na jednom místě se píše 8, na jiném 8-10).

.

Zrovna jsem si přečetl celé toto téma o ničem, ležím, marodím, nudím se a dovolím si pozamenat že tento tebou uváděný způsob boje byl technikou lovu bizonů. V plném trysku souběžně se stádem se snažili krátkými, nepříliš silnými luky zranit či přímo složit co nejvíc kusů.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Leslie739
Nováček
Nováček


Registrace: 14.3. 2014
Příspěvky: 24
Bydliště: Mladá Boleslav - okolí

PříspěvekZaslal: ne duben 24, 2016 3:56 pm    Předmět: Citovat

Lukostřelba sama o sobě je umění, pokud ji ještě rozděluješ na bojovou a nebojovou (jakože každým lukem jde zabít, žejo), tak akorát mlátíš hlavou o zeď, prostě střílej na terče z různých vzdáleností, různých poloh, různých velikostí, různým vykukováním, prudkostí a neřeš, jestli to je bojový nebo ne, protože každej výstřel můžeš uplatnit k boji. A nejlíp je na tom podle mě instinktivní lukostřelba, protože k boji ty instinkty většinou potřebuješ.
Je jedno, jestli bojuješ sám se svou myslí, s nepřítelem, s terčem, s lukem či s větrem, vždycky jde o co nejprvotřídnější výstřel, pokud hovoříme o "umění".
_________________
Nevyhrávám, neprohrávám. Bojuji!

SF Optimo +, 64", 27 lbs
Ambition Cross-X 1100, 28"
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Kaven
Nováček
Nováček


Registrace: 21.2. 2016
Příspěvky: 79

PříspěvekZaslal: ne duben 24, 2016 3:15 pm    Předmět: Citovat

Tak jo, nové téma. Kdyby dnes chtěl někdo cvičit lukostřelbu jako bojové umění, jak by to měl dělat? Jaké dovednosti k tomu bude potřebovat a jak by je měl cvičit? Jak pozná jestli mu to funguje nebo ne?

Pro upřesnění pojmů - slovem "boj" myslím jakýkoli střet mezi aspoň dvěma nepřáteli, kteří si jdou navzájem po krku. Takže ne jen válku ve smyslu střetu armád na přehledné ploše. Takto položená otázka je samozřejmě hrozně široká - může zahrnovat bojové umění pro cokoli od středověké bitvy, přes ninjovskou špiónskou akci až po hypotetickou moderní sebeobranu. Takže když se k tomu někdo chce vyjádřit, musí taky napsat k jakému použití by výsledné bojové dovednosti byly určeny.

Prosil bych abyste se do toho nepokoušeli tahat MOJÍ rychlostřelbu, moje válečné umění, moje překrucování a podobně. Když nesklouzneme k osobním útokům, tak to snad v divokém flejmu neskončí.
_________________
http://www.rychla-lukostrelba.cz/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
marigold
Nováček
Nováček


Registrace: 18.6. 2014
Příspěvky: 78

PříspěvekZaslal: ne duben 24, 2016 2:55 pm    Předmět: Re: Glukhovsky Dmitry - METRO 2033 (mikez) Citovat

jako nic proti pořádnému flejmu, ale...
Co takhle se na to vysrat hoši?
Už to neni vtipný ani fundovaný už to je jen...

_________________
perun do nich!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Kaven
Nováček
Nováček


Registrace: 21.2. 2016
Příspěvky: 79

PříspěvekZaslal: ne duben 24, 2016 2:47 pm    Předmět: Citovat

Jeneš: Takže jen k té rychlostřelbě, chceš teda říct "ano, mnozí historičtí lukostřelci se snažili střílet rychle, cvičili techniky rychlého zakládání šípu a prakticky to používali v boji, jen to v jejich podání vypadalo jinak než ve tvém, protože tvoje provedení by v reálu nefungovalo"?

Pokud ano, tak se nemáme o čem hádat. S tím já naprosto souhlasím; pokouším se pochopitelně reprodukovat i techniky známé z historie, nicméně jsem tím nikdy nikoho nezastřelil a v žádném boji s lukem jsem nestál. Jsem tím pádem zhruba v pozici karatisty, který stále jen cvičí "katy" (sestavy pohybů bez protivníka), ale nikdy nikoho nebouchnul. Sice teoreticky všechno dělá správně, ale v případném boji to pravděpodobně selže. Je to naprostá pravda, už jsem to tu v diskuzi několikrát jednoznačně řekl, a pro uklidnění vášní to klidně zopakuju.

Svůj přínos v oblasti rychlé lukostřelby spatřuju v popisu nejrůznějších technik a k demonstraci, že rychle střílet jde, a není tak těžké se to naučit, když víte jak na to. Pokud by se podle toho chtěl někdo opravdu naučit lukem bojovat, pak to může využít, nicméně musí neustále porovnávat u mě obsažené informace se svojí bojovou zkušeností. A nepoužívat techniku, která mu nebude fungovat, jen proto, že to je napsané u mě a tak to přeci musí být správně.
_________________
http://www.rychla-lukostrelba.cz/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Jeneš
Grafoman
Grafoman


Registrace: 16.6. 2006
Příspěvky: 762
Bydliště: u Karlových Varů

PříspěvekZaslal: ne duben 24, 2016 1:54 pm    Předmět: Citovat

Kaven napsal:

Vy - Tvoje rychlostřelba je nehistorická a nikdo ji nepoužíval, a svým stylem střelby bys ve válce neměl šanci. A válka je něco jiného, specializovanějšího než boj.

Každopádně ale není pravda, že rychlá lukostřelba je nehistorická.

Jedno z mála tvrzení, které je vysloveně vedle, je, že rychlá lukostřelba není historická. Jenže zrovna ty nebo Jeneš se radši pustíte do osobních urážek, než abyste uznali, že velké množství lidí se zabíjelo a dodnes zabíjí luky označenými za "plivátka", a že s nimi opravdu bojují. Neválčí, ale bojují. A přiznám se, že mám potíže pochopit jak tomuhle můžete odporovat.



Problém s tvými příspěvký je v tom, že se neustále snažíš překrucovat všechno co tu zazní ve svůj prospěch resp. na podporu svých tvrzení, ačkoliv jsou často míněna právě opačně.

Pokud máš tak velký problém s historickou korektností rychlé lukostřelby, tak je to opět jen produkt tvého překrucování. Stihnul jsi to dokonce sám objasnit ve svém předchozím příspěvku. Podtrhnul jsem ti naše tvrzení, že tvoje rychlostřelba (slabým lukem bez kotvení na půl nátahu) není historistoricky korektní a pak i tvůj překroucený závěr, že jakákoliv rychlá střelba není korektní - což je pochopitelně nesmysl.

Podobnými zkrouceninami se tvé příspěvky jen hemží, ale protože jsi projevil vůli se v tom dál nerýpat, nevidím důvod dělat to také.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Kaven
Nováček
Nováček


Registrace: 21.2. 2016
Příspěvky: 79

PříspěvekZaslal: ne duben 24, 2016 11:18 am    Předmět: Citovat

Tak zase pro změnu něco k tématu. Narazil jsem teď na knížku Letters and Notes on the Customs and Manners of the North American Indians (George Catlin), je online tady: http://archive.org/stream/lettersnotesonma00catl#page/n5/mode/2up . Pěkný a obsáhlý popis indiánských zvyků od člověka, který mezi nimi nějaký čas pobýval.

V dopise č. 20 (str. 141, 142) píše o lukostřelecké "taktice" či "stylu" Mandanů. Stříleli z koně v plném trysku, a vždy zásadně jen na vzdálenost několika kroků. Střelbu na terč prakticky necvičili, ale zato soutěžili v rychlosti střelby. Autor popisuje hru, kdy všichni zúčastnění dali "do banku" nějakou věc, a pak soutěžili kolik šípů najednou udrží ve vzduchu. Vítěz vyhrál celý bank. Dokázali ve vzduchu udržet 8 šípů (resp. na jednom místě se píše 8, na jiném 8-10).

Autor několikrát zdůrazňuje, že střelba na větší vzdálenost pro ně neměla žádný význam. Jelikož autor pravděpodobně znal moderní sportovní lukostřelbu, tak mu to připadalo velmi překvapivé. Indiáni ale cvičili schopnost rychle a prudce napnout luk a vystřelit s okamžitým účinkem na krátkou vzdálenost, a také cvičili opakování výstřelu v co nejrychlejším tempu.
_________________
http://www.rychla-lukostrelba.cz/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
spitamen
Grafoman
Grafoman


Registrace: 17.11. 2010
Příspěvky: 2064
Bydliště: Vranov nad Toplou

PříspěvekZaslal: ne duben 24, 2016 10:39 am    Předmět: Citovat

ano,ja som to takto pisal,pretoze som asi uplne inak pochopil pôvodnu napln tejto temy a uvod do nej,pokial preskakujete od pastierskych kralov,starej rise,vysokej porty az po dnesok, tak to je "len" nejakych 7000 rokov,co je asi malickost,ale inak ok,nazov temy by ale trebalo premenovat na bojova lukostrelba v historii cloveka,pretoze ak malo byt pôvodnou naplnou temy iba urcenie co je a co nie bojova lukostrelba,tak by tu bolo snad 5-6 prispevkou,a nie 4 strany.. Very Happy
_________________
excalibur exomax,truglo 4*32,maxima hunter,historicke kuse

Najsilnejsou zbranou cloveka je jeho mysel...
Zlo bude porazene vtedy,ak si dobro zachova svoju tvar...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Kaven
Nováček
Nováček


Registrace: 21.2. 2016
Příspěvky: 79

PříspěvekZaslal: ne duben 24, 2016 8:30 am    Předmět: Citovat

Ještě když už tady rozebíráte mé nejniternější pohnutky, tak upozorním na to, že jsem diskuzi ukončil už na druhé stránce, jelikož jsme víceméně dospěli ke shodě. Od té doby téměř výhradně reaguju na lidi, kteří neodolají, a prostě mi musí omlátit o hlavu Andersena a rychlostřelbu, ačkoli ani o jednom jsem diskutovat nechtěl, nezmiňoval jsem to, a tématu se to týká pouze okrajově.
_________________
http://www.rychla-lukostrelba.cz/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Kaven
Nováček
Nováček


Registrace: 21.2. 2016
Příspěvky: 79

PříspěvekZaslal: ne duben 24, 2016 1:40 am    Předmět: Citovat

Díky za psychoanalýzu. Taky jsem si všiml, že celá diskuze se odehrává zhruba po těchto cestách:

Já - lukem lze bojovat i když má nižší nátahovou sílu. Existuje řada historických i současných příkladů, kdy se slabšími až slabými luky opravdu lidi zabíjeli.

Vy - Každá kultura nakonec dospěla k silným warbow s nátahovou silou nad 100lb, a tím válčila, protože to potřebovala.

Já - jo, ale zdaleka ne každá - některé skončily dřív než je k tomu okolnosti donutily, jiní k tomu nikdy donuceni nebyli a střílí tak doteď. A hlavně než k těm silným lukům dospěli, bylo tam dlouhé období předtím, a po celou tu dobu bojovali těmi slabými.

Vy - Tvoje rychlostřelba je nehistorická a nikdo ji nepoužíval, a svým stylem střelby bys ve válce neměl šanci. A válka je něco jiného, specializovanějšího než boj.

Já - nemluvím tady o sobě, a nemluvím o válce, nýbrž o boji - v tom smyslu, v jakém ho vnímají třeba bojová umění. Já bych šanci pravděpodobně neměl ani mezi těmi papuánci, a nebylo by to způsobeno lukem; ale o tom nediskutuju. Stále platí příklady z prvního bodu. Každopádně ale není pravda, že rychlá lukostřelba je nehistorická.

Vy - jsi mimo, vůbec nám nerozumíš, plácáš si svoje. Tak si šudlej svým ubohým lukem a ubohým způsobem, nás to nezajímá.

Jsem tady jediný, kdo má pocit, že na každý dotaz či příklad dostanu odpověď, která se týká něčeho úplně jiného? Bylo tady několik diskutujících, kteří si toho už taky všimli. Itazipa třeba, teď spitamen. Skončilo to obvykle tím "Pravdu máte všichni" ... jo, já si to taky myslím, protože nijak neodporuju tvrzení, že všichni ti mongolové, turci, číňani a angličani nakonec stříleli těžkými luky. Jedno z mála tvrzení, které je vysloveně vedle, je, že rychlá lukostřelba není historická. Jenže zrovna ty nebo Jeneš se radši pustíte do osobních urážek, než abyste uznali, že velké množství lidí se zabíjelo a dodnes zabíjí luky označenými za "plivátka", a že s nimi opravdu bojují. Neválčí, ale bojují. A přiznám se, že mám potíže pochopit jak tomuhle můžete odporovat.
_________________
http://www.rychla-lukostrelba.cz/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Dusan
Grafoman
Grafoman


Registrace: 13.8. 2011
Příspěvky: 1264
Bydliště: Trnavská šíra step

PříspěvekZaslal: ne duben 24, 2016 1:07 am    Předmět: Citovat

Kaven, s polutovanim v tuto neskoru nocnu hodinu, kedy som za internetom nie preto, aby som vehementne diskutoval, ale pretoze sedim za kompom kvoli praci, tak v tuto hodinu konstatujem, ze sme ti tu viaceri sadli na lep.
Bohuzial.
Toto ty podla mna schvalne vyvolavas, lebo to potrebujes. Ludia sa ti tu snazia nieco vysvetlit a ty si meles svoje. Niektorych vytocis, napriklad mna, svojim planym a prazdnym teoretizovanim o niecom comu zjavne nerozumies.
Ale to je voda na tvoj roztoceny mlyn.
Aby si mohol vypisovat. Asi z toho cerpas Energiu. Tak mi to pride z mojich zivotnych skusenosti.
_________________
Sen okçuluğu bir gün bırakırsan o seni 10 gün bırakır.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Kaven
Nováček
Nováček


Registrace: 21.2. 2016
Příspěvky: 79

PříspěvekZaslal: so duben 23, 2016 10:20 pm    Předmět: Citovat

spitamen: Tak je tam jen přezdívka. Fotku nože - jo, to se docela hodí. Jestli máš, tak mi ji pošli na kavan.petr@seznam.cz ; případně by třeba stačil odkaz na stránku eshopu, a já si ji odtamtud vytáhnu. Dík.
_________________
http://www.rychla-lukostrelba.cz/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
spitamen
Grafoman
Grafoman


Registrace: 17.11. 2010
Příspěvky: 2064
Bydliště: Vranov nad Toplou

PříspěvekZaslal: so duben 23, 2016 5:40 pm    Předmět: Citovat

Kaven,diki,ale tieto veci nerad niekde rozoberam podrobnejsie co sa techniky hodu tyka,pretoze niesom ziaden sensei a ani nim nechcem byt.sam sa mam co este ucit(vzdy je sa co ucit,do konca zivota,ze? Very Happy /,ale prezyvku mozes v pohode uviest,mozem ti posluzit este fotkou spominanych nozov,ak ti to bude na nieco dobre..
_________________
excalibur exomax,truglo 4*32,maxima hunter,historicke kuse

Najsilnejsou zbranou cloveka je jeho mysel...
Zlo bude porazene vtedy,ak si dobro zachova svoju tvar...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra www.lukostrelec.cz -> Tlachárna Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Strana 2 z 6

 
Přejít na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Forums ©

© 2005 UNITED-NUKE Powered Site.
=-Lucínkovo->
Veškeré texty jsou duševním vlastnictvím sdružení Lukostřelec.cz - plné znění právní výhrady zde.