Welcome to www.lukostrelec.cz

 

Hlavní menu

Diskusní fórum

Členové ATL
Soukromé zprávy
Odkazy
Ke stažení
Domů
Kalendář akcí
Luk.Liga - XLSX
Luk.Liga - PDF
Stanovy ATL ČR

Témata

Seznam témat

Začínáme
Historie
Vybavení
Pravidla
Turnaje
Sportovní a 3D
Názory a polemiky

Partněři projektu


Kluc-elektromateriál s.r.o.


Servis

Váš účet
Napište nám
Doporučte nás
Napsat článek
Statistiky
Archív článků
Hledání
Právní výhrada

Hledání



Pokročilé vyhledávání

Diskusní fórum


Toto fórum bude uzamčeno, své příspěvky pište do nového fóra: http://lukostrelec.cz/subdom/forum/

 
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 Osobní nastaveníOsobní nastavení   Přihlásit se pro kontrolu soukromých zprávPřihlásit se pro kontrolu soukromých zpráv   PřihlášeníPřihlášení 

Letky
Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
 
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra www.lukostrelec.cz -> Šípy
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Eluwak
Nováček
Nováček


Registrace: 1.8. 2006
Příspěvky: 86
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá listopad 03, 2006 2:15 am    Předmět: Citovat

Ritsi napsal:


Zajímavé... neměl bys odkaz na zdroj? Díky

S čistěním neporadím Sad


Tady je to (odst. "Fletching"), i když je to zdruhý ruky. Ale jestli to tedy píše i Ascham v Toxophilovi, je to jasný.

http://www.cs.ubc.ca/spider/lalonde/SCA/arrow.html
_________________
Zdraví Eluwak
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Mysa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 25.9. 2006
Příspěvky: 4466
Bydliště: Praha - Radotín

PříspěvekZaslal: út říjen 31, 2006 5:21 pm    Předmět: Citovat

dobrý jsou i z PET lahve Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jeneš
Grafoman
Grafoman


Registrace: 16.6. 2006
Příspěvky: 762
Bydliště: u Karlových Varů

PříspěvekZaslal: út říjen 31, 2006 3:01 pm    Předmět: Citovat

Při lepení přírodního opeření je třeba vybírat na jeden šíp brka ze stejného křídla, aby byla stejně prohnutá.
Díky přirozenému prohnutí se šíp roztočí, i když ty letky nalepíš rovně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Mysa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 25.9. 2006
Příspěvky: 4466
Bydliště: Praha - Radotín

PříspěvekZaslal: út říjen 31, 2006 11:25 am    Předmět: Citovat

my boháči si to promítáme na plátno
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Soron
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 19.6. 2006
Příspěvky: 352
Bydliště: Žatec

PříspěvekZaslal: út říjen 31, 2006 10:59 am    Předmět: Citovat

Myšo: jak mimo obrazovku? Kup si větší monitor, když se Ti to tam nevejde!!! Razz
Bláto, ale i krev a hovínka jsou ředitelná vodou ... alespoň mě ty hovínka jdou krásně každé ráno Very Happy .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Mysa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 25.9. 2006
Příspěvky: 4466
Bydliště: Praha - Radotín

PříspěvekZaslal: út říjen 31, 2006 9:40 am    Předmět: Citovat

Sorone, ty darebáku! vždy ten text rostáhneš mimo obrazovku.Jestli je peří z drůbežárny,bývá to směs bláta,krve a hoven. Zředěné SAVO
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Soron
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 19.6. 2006
Příspěvky: 352
Bydliště: Žatec

PříspěvekZaslal: út říjen 31, 2006 9:21 am    Předmět: Čištění peří Citovat

Pro Eluwaka: Záleží co je to za špínu. Jestli je to obyčejné bláto, tak si vezmi navlhčenou houbičku ve vlažné vodě, a můžeš přidat trochu saponátu. Potom ty brka jedno po druhém polož na rovnou podložku a houbičkou je otírej od kořene směrem ke konci, vždy od středu ke kraji. Nic by se jim nemělo stát i kdybys je ponořil do takovéto lázně. Studená a nebo vlažná voda by jim neměla ublížit (vždyť husy také rády plavou). Jen je potom nech pořádně vyschnout. Vyzkoušej to na pár kusech a uvidíš ...

Hodně úspěchu
Soron
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Ritsi
Nováček
Nováček


Registrace: 22.6. 2006
Příspěvky: 89

PříspěvekZaslal: út říjen 31, 2006 12:25 am    Předmět: Citovat

Eluwak napsal:
Ritsi,

četl jsem, že na Mary Rose měly šípy s letkami "do vrtule" - "helical fletch" - podle otisků v jílu.


Zajímavé... neměl bys odkaz na zdroj? Díky

S čistěním neporadím Sad
_________________
--- na fotce se pracuje ---
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Eluwak
Nováček
Nováček


Registrace: 1.8. 2006
Příspěvky: 86
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po říjen 30, 2006 11:10 pm    Předmět: Čištění peří Citovat

Ahoj lidi,

mám trochu hloupý dotaz Embarassed , ale zajímá mě, jestli jste se s tím už někdo utkal:

Konečně jsem sehnal husí peří, je ale všechno dost špinavé. Existuje nějaký vychytaný způsob, jak ho co nejsnáz vyčistit? (třeba nějak něčim masově vyprat nebo tak něco)?
_________________
Zdraví Eluwak
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Eluwak
Nováček
Nováček


Registrace: 1.8. 2006
Příspěvky: 86
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po říjen 30, 2006 11:03 pm    Předmět: Citovat

Ritsi,

četl jsem, že na Mary Rose měli šípy s letkami "do vrtule" - "helical fletch" - podle otisků v jílu.
_________________
Zdraví Eluwak


Naposledy upravil Eluwak dne pá listopad 03, 2006 2:18 am, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Ritsi
Nováček
Nováček


Registrace: 22.6. 2006
Příspěvky: 89

PříspěvekZaslal: út září 05, 2006 5:07 pm    Předmět: Citovat

Díky. A tušítě někdo, jak tomu bylo v historii?
_________________
--- na fotce se pracuje ---
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Soron
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 19.6. 2006
Příspěvky: 352
Bydliště: Žatec

PříspěvekZaslal: út září 05, 2006 4:58 pm    Předmět: Letky Citovat

Někdo lepí letky rovnoběžně - je to jednodušší. Ale lepí se i tzv. "do vrtule", šíp potom v letu rotuje okolo podélné osy. Jen je potřeba umět olepit šíp stejnoměrně, protože jinak šíp za letu tzv. "tancuje" a výstřel je nepřesný. Je potřeba si to vyzkoušet. Ideální je lepička na letky.

Soron
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Ritsi
Nováček
Nováček


Registrace: 22.6. 2006
Příspěvky: 89

PříspěvekZaslal: út září 05, 2006 4:37 pm    Předmět: Citovat

??? ... Sad
_________________
--- na fotce se pracuje ---
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Ritsi
Nováček
Nováček


Registrace: 22.6. 2006
Příspěvky: 89

PříspěvekZaslal: po červenec 10, 2006 11:26 pm    Předmět: Citovat

A ještě otázečka - letky se dávají roznoběžně s dříkem, nebo s mírnou odchylkou, aby daly šípu rotaci?

Jak je to u moderních plastových letek a jak to bylo u péřových originálů?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Soron
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 19.6. 2006
Příspěvky: 352
Bydliště: Žatec

PříspěvekZaslal: čt červen 29, 2006 7:09 pm    Předmět: Tvar a velikost letek Citovat

Tak já se také přidám,

neb mě tohle téma vždycky zajímalo, a zajímá již z hlediska aerodynamiky. Dlouhou dobu jsem modelařil a tak mě zaujalo testování letek na šípech. Došel jsem k poznatku, že na let šípu má z hlediska letek vliv jak tvar, tak i velikost. Zaoblené letky v každém případě. Velikost má vliv na vzdálenost a rychlost letu. Větší letky se hodí na krátkou vzdálenost ( lépe, nebo rychleji šíp "usadí"). Menší letky zase dovolí šípu letět rychleji a tudíž i dál.

Samozřejmě tam hraje roli i hmotnost, vyvážení a počáteční rychlost výstřelu. Zkoušel jsem to testovat a cca stejně těžké a vyvážené šípy létaly s různým opeřením každý jinak daleko.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
hawkwind
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 18.6. 2006
Příspěvky: 403

PříspěvekZaslal: po červen 26, 2006 1:24 pm    Předmět: Citovat

Mě jde o to co tu kolega psal o prorážení. Tzn. vojenské šípy....

Terčová lukostřelba na decentní vzdálenosti (100 yrds) vyžaduje trochu jiný setup a na krátké a střední zase jiný.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Jeneš
Grafoman
Grafoman


Registrace: 16.6. 2006
Příspěvky: 762
Bydliště: u Karlových Varů

PříspěvekZaslal: po červen 26, 2006 12:23 pm    Předmět: Citovat

Boduješ jako vždycky. Cool
Tak ještě doškrábnu - těžší šíp odebere při výstřelu ze stejného luku víc energie, protože je u něj výhodnější poměr mezi hmotností pohybujících se částí luku a vlastního šípu. Jenom bohužel nemá tak plochou dráhu letu a je těžší odhadnout správný náměr.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
hawkwind
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 18.6. 2006
Příspěvky: 403

PříspěvekZaslal: po červen 26, 2006 12:26 am    Předmět: Citovat

Ještě jsem si vzpoměl, že pomalejší ale těžší šíp víc proráží také protože odpor prostředí proti pronikání projektilu roste se čtvercem jeho rychlosti (tedy toho šípu).
To jsem ale v neděli večer dobrej! Twisted Evil
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Jeneš
Grafoman
Grafoman


Registrace: 16.6. 2006
Příspěvky: 762
Bydliště: u Karlových Varů

PříspěvekZaslal: ne červen 25, 2006 11:01 pm    Předmět: Citovat

No vida a máme jasno. Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
hawkwind
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 18.6. 2006
Příspěvky: 403

PříspěvekZaslal: ne červen 25, 2006 5:44 pm    Předmět: Citovat

Ještě co se dostřelu bez letek a s malými letkami týče - pokud střelíte šíp bez letek bude se "vaklat" ve vzduchu, čímž se o magnitudu zhoršuje jeho balistický koeficient.
Pokud už má nějakou stabilizaci doletí mnohem dál.
Myšlenka samozřejmě je, mít dobrý kompromis mezi stabilizací a odporem vzduchu.
Na velkých šípech jsou obvykle trojúhelníkové letky mezi 6 a 8 ´´.
Stadartní šíp má předepsané v nejvyšším místě 3/4´´ výšku, ale originály byly pravděpodobně mnohem nižší leč -

A YEOMAN had he, and servants no mo'
At that time, for *him list ride so* *it pleased him so to ride*
And he was clad in coat and hood of green.
A sheaf of peacock arrows<11> bright and keen
Under his belt he bare full thriftily.
Well could he dress his tackle yeomanly:
His arrows drooped not with feathers low;
And in his hand he bare a mighty bow.
A nut-head <12> had he, with a brown visiage:
Of wood-craft coud* he well all the usage: *knew
Upon his arm he bare a gay bracer*, *small shield
And by his side a sword and a buckler,
And on that other side a gay daggere,
Harnessed well, and sharp as point of spear:
A Christopher on his breast of silver sheen.
An horn he bare, the baldric was of green:
A forester was he soothly* as I guess. *certainly


Naposledy upravil hawkwind dne po červen 26, 2006 12:34 am, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
hawkwind
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 18.6. 2006
Příspěvky: 403

PříspěvekZaslal: ne červen 25, 2006 5:41 pm    Předmět: Citovat

Ty Trpolovy šípy jsou ale shit. Nad takovým řemeslem by jeden zvracel....

Má to vypadat asi takhle:




Brka mohou být delší, ještě nižší a více trojúhelníková, což je typ opeření na které eventuelně dorazila každá kultura používající velké luky a šípy. Na starých šípech je cca 5 omotávek na 1´´, ale nemá to cenu dělat jinak než klihem.
Co se energie = průraz, nesmysl.
Průraznost šípu je určená jeho setrvačností, jak Ti řekne každý fyzikář. KE je naprosto druhotný faktor.
Dokonce i pokud mají dva různé šípy stejnou setrvačnost (což se při správném poměru rychlostí a hmotností může stát) ten který těží větší složku setrvačnosti z hmotnosti prorazí více.
Naopak pokud budeme sledovat KE, zjistíme snadno, že u dvou šípů, které mají stejné KE proráží více opět ten pomalejší, leč těžší.

Go figure.

Vzorečky na počítání KE a setvračnosti si každý najděte sami.

Šíp musí letět stabilně - čím větší šíp, tím větší brka potřebuje. Pokud je vystřelen po balistické křivce, zpomaluje až na nejvyšší bod křivky kde je jeho STOUPAVOST nulová. Tam se překlopí a po cestě k zemi zase vlivem gravitace zrychluje dokud nedosáhne terminální rychlosti, která je u vojenských šípů jen asi o 1/4 menší než rychlost výmetu.
Při této rychlosti je síla produkovaná odporem vzduchu a zrychlení grav. konstantou v rovnováze.

Tolik pro fyziku.

Omotávky hedvábím - přesně tak - hedvábí se dováželo celý středověk z číny a ve spoustě písemných záznamů je jasně napsané "hedvábí".
Na druhou stranu co se vojenských šípů týče - máme záznamy, že při zásadním nedostatku brků se na konec šípu klihem nalepily kusy dlouhé slámy, které za ním vlají a je to právě stabilizace odporem vzduchu.
Nicméně to jsou vyjímky a slovo "vojenský" nebo "surplus" by nemělo omlouvat špatné řemeslo...


Naposledy upravil hawkwind dne po červen 26, 2006 12:29 am, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Jeneš
Grafoman
Grafoman


Registrace: 16.6. 2006
Příspěvky: 762
Bydliště: u Karlových Varů

PříspěvekZaslal: ne červen 25, 2006 4:18 pm    Předmět: Citovat

Letky šípu s ostrým koncem při letu vibrují a znatelně šíp brzdí - je to možné snadno ověřit maximálním dostřelem téhož šípu s ostrou a zaoblenou letkou.
Délka a velikost letek má vliv na rychlost ustálení šípu - chci-li střílet na krátkou vzdálenost, potřebuju letky delší (popř. vyšší) než když chci střílet na velkou vzdálenost. Velké (dlouhé) letky samozřejmě brzdí.

Ritsi: Nevím odkud jsi čerpal informaci o prodlouženém doletu šípu s letkami (proč? energii můžou jedině ubírat), ale můžu tě ujistit, že bez nich si moc nezastřílíš. Z jakéhokoliv běžného luku (vyjma sportovních laděných speciálů) nevystřelíš šíp bez letek rovně a většinou se rovnou roztočí.
Omotávka proti roztržení končíku je velmi užitečná a pochybuji, že místní středověcí lukostřelci pořádali výlety pro hedvábí do Číny - takže spíš používali ten len jak píšeš. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Ritsi
Nováček
Nováček


Registrace: 22.6. 2006
Příspěvky: 89

PříspěvekZaslal: so červen 24, 2006 12:30 pm    Předmět: Citovat

Můj názor byl, že letky šíp stabilizují - přidají mu na přesnosti, zvýší mu o cca 1/3 dostřel, ale je náchylnější na vychýlení větrem jeho let je letkami brzděn, takže nemá v cíli takovou energii ­ průraz. Pletu se?

A nevíte někdo něco ohledně poměru délky/výšky letek? Kdesi jsem totiž četl, že by se měla pohybovat v určitém rozmezí. Že pokud jsou letky moc nízké/vysoké tak je to na nic...

Ještě bych měl malou otázečku k omotávkám šípů. Všude se píše, že bylo užito hedvábí. Nebylo to trochu drahé? Přišel by mi logičtější třeba len.

Omotávka se prý někdy protahovala až ke končíku, aby to zabránilo roztržení šípu (??? Je to informace zdroj: jedna bába povídala...)

Co jste o tomhle slyšeli Vy?

Ten článek je zajímavý. Přiznám se Embarassed že například zpevňování zářezu vložkou proti rozštípnutí tětivou my bylo neznámé. Docela mě to zaujalo, ale předpokládám, že to má smysl až u silnějších luků.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Itazipa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 16.6. 2006
Příspěvky: 1017
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: pá červen 23, 2006 10:22 am    Předmět: Citovat

U těžkých válečných šípů se používaly dlouhé letky proto, že šíp se po výstřelu lépe a rychleji stabilizuje.
Zajímavý článek o výrobě anglických válečných šípů je na této adrese od Petra Klímy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Lucínek
Administrátor
Administrátor


Registrace: 16.6. 2006
Příspěvky: 2024
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: pá červen 23, 2006 10:15 am    Předmět: Citovat

Zaoblené letky mají menší odpor vzduchu, neb jsou aerodynamičtější. Prý je to znát - ale já nevím, rozdíl jsem nepozoroval ...
_________________
Dejž mi, Pane, dost síly změnit věci, které změnit lze. Dost pokory ke smíření se s věcmi, které změnit nelze. A dost rozumu k rozeznání, které věci jsou které.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Romantyčka
Nováček
Nováček


Registrace: 22.6. 2006
Příspěvky: 3

PříspěvekZaslal: pá červen 23, 2006 9:45 am    Předmět: Citovat

Nevím jestli někdo dokáže říci ideální délku letek. I u sportovní střelby se používá několik délek a dokonce i tvarů. Myslím, že je to hlavně otázka pocitu střelce. Obecně si myslím, že čím delší a vyšší letky, tím lépe vedou na druhou stranu šíp brzdí a jsou náchylnější na změny okolního prostředí. Naopak nízké a krátké dělají šíp " rychlejším", ale patka šípu má po výstřelu tendenci " plandat". Důležitá i váha hrotu. Šíp s těžkým hrotem skoro žádné letky nepotřebuje.Další věcí je lepení. Samozřejmě se bavíme o péřových letkách. S plastem nemám zkušenosti. Já sám používám na střelbu z 20 kg luku letky dlouhé 16 cm a lepené pouze na koncích.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Ritsi
Nováček
Nováček


Registrace: 22.6. 2006
Příspěvky: 89

PříspěvekZaslal: čt červen 22, 2006 3:40 pm    Předmět: Letky Citovat

Nuže vhodím první slovo do pranice... na téma letky na šípech

Snažil jsem se najít nějaký doporučený rozměr (proč si nenechat poradit od zkušenejších) pro délku letek. Ale zjistil jsem, že názory se v tomto směru vcelku různí... někde jsem četl, že ideálních je 7,5cm, další návod uváděl 5" a tenhle člověk střílí 16cm letky... Řekl bych, že to závisí na paramaetrech luku... ale jak Smile ?

Taky jsem kdesi vyčetl, že letky, které mají špičatou zadní stranu létají prý huře než letky, které jsou v tomto místě zaoblené... Ale někdo zase tvrdí, že na tom nezáleží... (ovšem pokud se nad tím zamyslím, sportovní střelci používají pokud vím zasádně zaoblené letky...). Co vy na to?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra www.lukostrelec.cz -> Šípy Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
Strana 9 z 9

 
Přejít na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Forums ©

© 2005 UNITED-NUKE Powered Site.
=-Lucínkovo->
Veškeré texty jsou duševním vlastnictvím sdružení Lukostřelec.cz - plné znění právní výhrady zde.