Welcome to www.lukostrelec.cz

 

Hlavní menu

Diskusní fórum

Členové ATL
Soukromé zprávy
Odkazy
Ke stažení
Domů
Kalendář akcí
Luk.Liga - XLSX
Luk.Liga - PDF
Stanovy ATL ČR

Témata

Seznam témat

Začínáme
Historie
Vybavení
Pravidla
Turnaje
Sportovní a 3D
Názory a polemiky

Partněři projektu


Kluc-elektromateriál s.r.o.


Servis

Váš účet
Napište nám
Doporučte nás
Napsat článek
Statistiky
Archív článků
Hledání
Právní výhrada

Hledání



Pokročilé vyhledávání

Diskusní fórum


Toto fórum bude uzamčeno, své příspěvky pište do nového fóra: http://lukostrelec.cz/subdom/forum/

 
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 Osobní nastaveníOsobní nastavení   Přihlásit se pro kontrolu soukromých zprávPřihlásit se pro kontrolu soukromých zpráv   PřihlášeníPřihlášení 

Kovářství
Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra www.lukostrelec.cz -> Tlachárna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Radas
Občasný přispivatel
Občasný přispivatel


Registrace: 24.2. 2010
Příspěvky: 252

PříspěvekZaslal: po leden 10, 2011 11:03 pm    Předmět: Citovat

myso praskovej damasek se menuje damasteel, elmax je bez kresby.
par pokusu s wootzem sem mel. snad se to letos podari dotahnout do finale
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Elév
Grafoman
Grafoman


Registrace: 4.2. 2010
Příspěvky: 1107
Bydliště: Pacov

PříspěvekZaslal: po leden 10, 2011 6:24 pm    Předmět: Citovat

Tak dík majstri Very Happy ... ja som tušil že mi tá lukostrelba dosť rozšíri obzory Wink .
Chano, na tom tvojom odkaze som si skoro zaslintal sveter... nádherné veci... Shocked
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Mysa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 25.9. 2006
Příspěvky: 4466
Bydliště: Praha - Radotín

PříspěvekZaslal: po leden 10, 2011 5:51 pm    Předmět: Citovat

wootz je vzácnější. Jde o to, jestli to výrobce opravdu umí. Už jsem viděl veliké množství učednických pokusů na prodej, někdo to opravdu umí. Taky se dá koupit damašek vyrobený práškovou technologií (elmax).
Potíž je v tom, že u svářkového damašku je svařitelnost tím lepší, čím míň má materiál uhlíku, takže řada kovaných damašků sice pěkně vypadá, ale mechanicky stojí za prd.
Tím nechci nikoho schazovat a určitě je řada opravdových machrů- jenom chci říci, že pokud kupuješ damašky od neznámého výrobce, můžeš se seknout mnohem snadněji než u válcované oceli
_________________
Důvěřuj Aláhovi, ale napřed si uvaž velblouda.
Prorok Mohamed
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Elév
Grafoman
Grafoman


Registrace: 4.2. 2010
Příspěvky: 1107
Bydliště: Pacov

PříspěvekZaslal: po leden 10, 2011 5:33 pm    Předmět: Citovat

Keby si (teoreticky) vyrobil dva navlas rovnaké nože, len jeden by bol wootz a druhý zváraný damašek 200 vrstiev, ktorý z nich by si si viac považoval? Čo má vačšiu hodnotu, je vzácnejšie, drahšie, dá viac práce etc....?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Mysa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 25.9. 2006
Příspěvky: 4466
Bydliště: Praha - Radotín

PříspěvekZaslal: po leden 10, 2011 4:11 pm    Předmět: Citovat

wootz je spíš litina, než ocel. Hlavní rozdíl je v tom, že zatímco u wootzu (nesprávně nazývaného damašek) vzniká vzor vylučuváním perlitu na okraji zrn během kování a počáteční polotovar je ingot....u svářkové oceli vzniká vzor účelovým poskládáním různých vrstev. Počáteční polotovar je svazek, či balíček různých materiálů.
_________________
Důvěřuj Aláhovi, ale napřed si uvaž velblouda.
Prorok Mohamed
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Elév
Grafoman
Grafoman


Registrace: 4.2. 2010
Příspěvky: 1107
Bydliště: Pacov

PříspěvekZaslal: po leden 10, 2011 3:38 pm    Předmět: Citovat

Mysa napsal:
s woodsem? Nikdy. Svářkový dělám běžně...


Chvílu mi trvalo pochopiť rozdiel z biednych útržkov čo som našiel.
Tento wootz (indická ocel - je to to isté?) je lepší ako zváraný? To čo dnes vyrábajú ako wootz, nakolko sa to približuje tomu povodnému (ale asi bolo viac receptúr, že?)? Ako dlho trvá výroba v porovnaní so zváraným damaškom? Venuje sa tu tomu vobec niekto? Možno sa vypytujem dosť naivne... Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Mysa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 25.9. 2006
Příspěvky: 4466
Bydliště: Praha - Radotín

PříspěvekZaslal: st prosinec 15, 2010 1:38 pm    Předmět: Citovat

s woodsem? Nikdy. Svářkový dělám běžně. Díky kluci
_________________
Důvěřuj Aláhovi, ale napřed si uvaž velblouda.
Prorok Mohamed
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kibe
Grafoman
Grafoman


Registrace: 15.10. 2006
Příspěvky: 1065
Bydliště: Turnov/Praha

PříspěvekZaslal: st prosinec 15, 2010 9:53 am    Předmět: Citovat

Krása...
Kdy Myšo začneš s pravým damaškem? Smile
_________________
když se střetne smysl s významem, tak počkej se svýmy soudy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Elév
Grafoman
Grafoman


Registrace: 4.2. 2010
Příspěvky: 1107
Bydliště: Pacov

PříspěvekZaslal: so prosinec 11, 2010 11:00 pm    Předmět: Citovat

Mysa napsal:
http://nasralnahrob.rajce.idnes.cz/weapons/



Nádherná robota...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Ogen
Grafoman
Grafoman


Registrace: 15.10. 2007
Příspěvky: 1155

PříspěvekZaslal: so prosinec 11, 2010 9:43 pm    Předmět: Citovat

Mysa-máš nejaké údaje o meči sv.Václava?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Mysa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 25.9. 2006
Příspěvky: 4466
Bydliště: Praha - Radotín

PříspěvekZaslal: čt prosinec 09, 2010 5:35 pm    Předmět: Citovat

http://nasralnahrob.rajce.idnes.cz/weapons/
_________________
Důvěřuj Aláhovi, ale napřed si uvaž velblouda.
Prorok Mohamed
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Komtur
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 7.1. 2007
Příspěvky: 475
Bydliště: Tvrz Kamberk

PříspěvekZaslal: út srpen 04, 2009 4:12 pm    Předmět: Citovat

To by asi mohl okomentovat Mýša, ale jedná se o takové dětské pojetí výroby damaškové čepele s několika dost tlustýma vrstvama. Pokud jsem se dobře díval pouze svaření základního paketu. Rozlišuj konstrukční výbrus. Ještě jsem neviděl, že by někdo udělal finální výbrus a pak svojí mnohahodinovou práci zničil ve výhni. Když budeš mít vybroušené tenké ostří, tak se ti pravděpodobně zbortí nebo shoří.
_________________
SI VIS PACEM PARA BELLUM
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit uživatelovy WWW stránky
SanDuro
Grafoman
Grafoman


Registrace: 22.7. 2007
Příspěvky: 1663
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út srpen 04, 2009 9:24 am    Předmět: Citovat

Ja myslim ze alwarez je na dobre ceste vykoledovat si BAN na servru.

Alwarezi mas jeste jednu sanci zacit se chovat slusne a dodrzovat pravidla tohto webu. Trpelivost rychle dochazi.

Ostatni prosim o ignorovani prispevku alwareze ktere jsou jak off topic, tak porusuji pravidla diskuze.

Tyto prispevky budu mazat.

On zas zaleze do jeskyne a bude klid.

Prispevek od alwareze ktery byl neslusny a urazlivy jsem tim padem odmazal....

San

Citace z pravidel webu, tentokrat jen bod 10.

Služba Diskusní fórum: Redakce Portálu uveřejňuje v této rubrice příspěvky čtenářů Lukostřelec.cz, které vyjadřují jejich názory a redakce nemůže ovlivnit jejich obsah. Odpovědi na zveřejněné otázky čtenářů Lukostřelec.cz nejsou právně závazné a mají pouze informativní povahu. Redakce Portálu si vyhrazuje právo příspěvky krátit a redakčně upravit nebo je odstraňovat. Příspěvky obsahující vulgární výrazy, s rasově nesnášenlivým podtextem, napadající jednotlivce, skupinu osob nebo institucí, stejně jako příspěvky firemního nebo reklamního charakteru budou smazány. Příspěvky autorem zařazené do neodpovídající tématické diskuse mohou být přesunuty na místo, kam se budou svým obsahem lépe hodit. Rovněž je možné existující diskusní vlákno rozdělit na více samostatných diskusí, které budou lépe popisovat diskutovanou problematiku.[/i]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Itazipa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 16.6. 2006
Příspěvky: 1017
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: po srpen 03, 2009 12:02 pm    Předmět: Citovat

Zatím se k tobě chovám slušně a proto tě žádám o totéž a laskavě mi nekomol jméno.
Děda byl kovář, táta byl kovář a já si pár drobností troufnul kdysi vybouchat také. Zajímalo by mě na kolik se v kovářství vyznáš ty, ale stále trvám na tom, že to co jsi postnul není vikingský meč jak si tvrdil Nevím z čeho se na svět koukáš ty, že ti to dává takovou sebedůvěru do všeho krafat, ale už je to otravné. Jseš jak virus.
_________________
...to je dobrý vědět... Itazipa Yuksá Óta
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit uživatelovy WWW stránky
alwarez
Grafoman
Grafoman


Registrace: 12.7. 2009
Příspěvky: 2333
Bydliště: Severni Karolina USA

PříspěvekZaslal: po srpen 03, 2009 3:29 am    Předmět: Citovat

Kdy ,ze se brousi cepel po kaleni ocele ,nebo se nejdrive brousi cepel a pak se zakali pani teoretici!!!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
alwarez
Grafoman
Grafoman


Registrace: 12.7. 2009
Příspěvky: 2333
Bydliště: Severni Karolina USA

PříspěvekZaslal: po srpen 03, 2009 3:22 am    Předmět: Citovat

http://www.youtube.com/watch?v=62iHEaE8uzI&feature=related
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Komtur
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 7.1. 2007
Příspěvky: 475
Bydliště: Tvrz Kamberk

PříspěvekZaslal: čt duben 30, 2009 9:11 am    Předmět: Citovat

Já jsem chtěl přesně říct to, že vliv kalení na mechanické vlastnosti oceli je pouze v překrystalizaci struktury austenitické na martenzitickou. A na toto má vliv rychlost ochlazení, průběh teplot při ochlazování a samozřejmě chemické složení oceli. Vliv složení kalící lázně je tedy pouze v její schopnosti odvádět teplo. Tato schopnost se samozřejmě u různých materiálů liší. Ale vytvoření nějaké nitridové vrstvy nemá smysl, zvláště u čepelí, které se po kalení brousí.
_________________
SI VIS PACEM PARA BELLUM
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit uživatelovy WWW stránky
IGOR
Nováček
Nováček


Registrace: 30.4. 2008
Příspěvky: 30

PříspěvekZaslal: pá duben 24, 2009 11:55 pm    Předmět: Citovat

Sem tam něco kovám ,je to slabota, spíš zámečničím.Jenom mi to nedá se nevyjádřit k tématu, jak to vidím já
To s tím kalením ,je docela věda,
1-jde o rychlost jakou material stydne jsou oceli -které se při při určité tlouštce zakalí vzduchem, olej bere teplo rychleji než vzduch ale pomaleji než voda, která kalí jinak jeli měkká , nebo tvrdá
2-Ochladit na nízkou teplotu, není vždy to nejlepší, výdrž na určité teplotě -vyšší než 100°C může být žádoucí a to voda neumožní kalí se i do kovových lázní slitin olova , cínu....
3-krevní soli, žýlutá i červená jsou velmi příjemné na získání lokalně tvrdých povrchů na jinak nekalitelném kusu konstrukčního železa-plocháč ,jekl , trubka a umožnují na nich vybrousit velejemné ostří značné tvrdosti,byť je tvrdá vrstva relativně tenká,setiny až optimistické desetiny mm
4- Po kalení je třeba poustit přechodové pásmo, což se běžně děje zbytkovým teplem ,tedy po prvotním zchlazení nechám na břit naběhnout učitou barvu, od slámově žluté po modrou, ryhlím kroužením ve vzduchu se snažím postup zbytkového tepla zastavit a nasledně zamočím břít do dřevěného žlábku.
Je toho nějak moc ,až na to přijde řčeč mezi stanovišti,rád si o tom pohovořím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
HS
Nováček
Nováček


Registrace: 13.2. 2008
Příspěvky: 25
Bydliště: Most

PříspěvekZaslal: pá duben 24, 2009 11:31 pm    Předmět: Citovat

http://cs.wikipedia.org/wiki/Kalen%C3%AD - je tam velmi stručně popsaná i ta alchymie...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
nenapadáměžádnýméno
Nováček
Nováček


Registrace: 22.1. 2009
Příspěvky: 107

PříspěvekZaslal: pá duben 24, 2009 3:20 pm    Předmět: Citovat

Dunihlav napsal:
Very Happy očul som že sa kalí aj do oleja ,kôli tomu že sa dá ochladiť pod bod mrazu ,to zrejme ale nie je nič z historie že ?
Kalí se do oleje, do vody, do moči a poslední dobou prý i do tekutého dusíku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
nenapadáměžádnýméno
Nováček
Nováček


Registrace: 22.1. 2009
Příspěvky: 107

PříspěvekZaslal: pá duben 24, 2009 3:18 pm    Předmět: Citovat

Komtur napsal:
No ty nejlepší čepele se kalily vždycky do vody a je nanejvýš nepravděpodobné, že by nějaká alchymie ve složení kalicí lázně měla vliv na mechanické vlastnosti čepele...
To si piš, že to má vliv. Jinak nevím, proč by kováři kalili v moči.
V Japonsku byla dokonce teplota vody před kalením dobře střežené tajemství (podle toho, co se vypráví, to kdysi jednoho zvědavého kováře stálo ruku).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Igor V
Grafoman
Grafoman


Registrace: 16.7. 2008
Příspěvky: 622

PříspěvekZaslal: st duben 08, 2009 10:19 pm    Předmět: Citovat

Very Happy očul som že sa kalí aj do oleja ,kôli tomu že sa dá ochladiť pod bod mrazu ,to zrejme ale nie je nič z historie že ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Barno182
Nováček
Nováček


Registrace: 23.2. 2009
Příspěvky: 47
Bydliště: Branovo

PříspěvekZaslal: st duben 08, 2009 8:14 pm    Předmět: Citovat

Aj ja som sa uplne cudoval ked som to cítal,
to je neaka alchimie
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Jirka H.
Občasný přispivatel
Občasný přispivatel


Registrace: 23.12. 2007
Příspěvky: 172

PříspěvekZaslal: čt duben 02, 2009 4:51 pm    Předmět: Citovat

nenapadáměžádnýméno napsal:

.
Ale jsem rád, že jsi už 3 kovář, který mi potvrzuje, že kalení do krve je hloupost.


TO JSOU TCHÝNĚ RÁDY, ŽE? Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Komtur
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 7.1. 2007
Příspěvky: 475
Bydliště: Tvrz Kamberk

PříspěvekZaslal: čt duben 02, 2009 4:16 pm    Předmět: Citovat

No ty nejlepší čepele se kalily vždycky do vody a je nanejvýš nepravděpodobné, že by nějaká alchymie ve složení kalicí lázně měla vliv na mechanické vlastnosti čepele. Maximálně mohla vzniknout určitá povrchová úprava, které měla účel estetický možná antikorozní. Případné zvýšení tvrdosti ostří při tloušťce vrstvy, která se dá takto vytvořit, by trvalo do prvního nabroušení. Nicméně si z dětství pamatuju, že se kosy strkaly za trám na půdě, aby orezly.
_________________
SI VIS PACEM PARA BELLUM
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit uživatelovy WWW stránky
nenapadáměžádnýméno
Nováček
Nováček


Registrace: 22.1. 2009
Příspěvky: 107

PříspěvekZaslal: út březen 31, 2009 2:19 pm    Předmět: Citovat

Citace:
Mysa napsal:
... že by se při zamočování ztrácel uhlík je pro mne novina.
Kalení do krve je pitomost.

Možná se uhlík neztrácel a tvrdost zůstala stejná, možná šlo skutečně jenom o to odreznutí zbytečného materiálu. Člověk by si tak ušetřil pracné naklepávání. Ovšem důkaz nemám a ani to nehájím - tohle mi řekli.
To o použití kyanidových solí ke kalení jsem viděl na nějakém fóru, možná knife.cz. Bylo to doporučeno jako nějaké nouzové řešení. Víc si nepamatuji.
Ale jsem rád, že jsi už 3 kovář, který mi potvrzuje, že kalení do krve je hloupost.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Pavel Fajt
Nováček
Nováček


Registrace: 4.1. 2008
Příspěvky: 31
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: út březen 31, 2009 1:30 pm    Předmět: Citovat

Kyanidové solné lázně se používaly na cementování - to jsem osobně viděl na brigádě v MORA Hlubočky (kousek od Olomouce). Už je to ale dlouho zakázané... V Moře to používali na cementování článků řetězů, které následně kalili.
PF
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Mysa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 25.9. 2006
Příspěvky: 4466
Bydliště: Praha - Radotín

PříspěvekZaslal: út březen 31, 2009 1:24 pm    Předmět: Citovat

kosa se naklepávala, naklepává a bude naklepávat. U Dicka prodávají DVD s instruktáží, jak zacházet s kosou. Co se zbytku týče, jenom zírám Shocked
Kyanidy se používaly proti strátám na uhlíku, například při sváření. Že by se používaly na kalení a že by se při zamočování ztrácel uhlík je pro mne novina.

Kalení do krve je pitomost.
_________________
Důvěřuj Aláhovi, ale napřed si uvaž velblouda.
Prorok Mohamed
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
nenapadáměžádnýméno
Nováček
Nováček


Registrace: 22.1. 2009
Příspěvky: 107

PříspěvekZaslal: út březen 31, 2009 9:48 am    Předmět: Citovat

No, mně bylo řečeno, že se to dělalo u silnějších a tvrdých kos. Silná by se musela prý pracně zbrušovat a tak se nechala oreznout. A nejspíš i potom pomočování ta ocel změkla, takže pak šla lépe naklepat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Pavel Fajt
Nováček
Nováček


Registrace: 4.1. 2008
Příspěvky: 31
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: út březen 31, 2009 8:12 am    Předmět: kosy Citovat

Dobré deň z Holomóca!
Tož chlapi kosy rovnou vynechte - ztenčení se určitě nedosahovalo oreznutím, ale vykováním břitu do tenka za studena. Nevím přesně co se na kosu používá za materiál.
Ale konkrétně u břitu kosy dochází k dislokačnímu zpevnění (vyšší pevnost a tvrdost). Že by se kosy nitridovaly jsem nezaznamenal. Toliko útržky z nauky o materiálu.
PF
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra www.lukostrelec.cz -> Tlachárna Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 2 z 5

 
Přejít na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Forums ©

© 2005 UNITED-NUKE Powered Site.
=-Lucínkovo->
Veškeré texty jsou duševním vlastnictvím sdružení Lukostřelec.cz - plné znění právní výhrady zde.