www.lukostrelec.cz

Kategorie luků
Publikováno: Středa, 05.01. 2011 - 23:50:00
Téma: Pravidla soutěží


V tomto článku je popsáno povolené vybavení pro jednotlivé kategorie v rámci soutěží pořádaných Asociace tradiční lukostřelby ČR- Lukostřelec.cz, o.s. Pravidla jsou platná od 1.ledna 2011.



V rámci soutěží pořádaných sdružením ATL ČR dělíme střelce do tří základních kategorií podle použitého vybavení. Jsou to kategorie:


  • Původní(Primitivní) luk
  • Tradiční luk
  • Holý luk

    Přesné popisy kategorií naleznete v tomto článku. Naše propozice se pak na tento článek pouze odvolávají. Aby bylo zřejmé, o jakých typech luků se v popisu hovoří, vytvořili jsme malou fotogalerii, kde jsou zachyceny různé typy luků a uvedeno jejich zařazení v rámci uvedených kategorií. Galerie se bude postupně rozrůstat o další exempláře luků i šípů.

    Použité vybavení je kontrolováno při prezentaci. Pokud kterákoli část vybavení neodpovídá dané kategorii, je střelec automaticky zařazen do kategorie vyšší (pokud je to možné), případně je ze závodu vyloučen. Pokud je střelec nucen změnit některou část vybavení v průběhu soutěže (například kvůli poškození), musí tuto změnu odsouhlasit hlavní rozhodčí. V opačném případě může být střelec ze závodu vyloučen.

    1. Původní luk

    Luk: Veškeré luky vyrobené původní technologií z přírodních materiálů. Moderní lepidla jsou povolená v potřebném rozsahu. Původní luky jsou originály či repliky luků používaných po celou historii lidstva včetně luků současných přírodních národů vyjma luků moderní konstrukce z moderních materiálů. Luky mohou být z jednoho kusu či skládané z různých materiálů. Při sporné konstrukci je střelec povinen doložit prameny, ze kterých lukař při výrobě luku čerpal.

    Tětiva: Je možné použít tětivu z přírodních materiálů. Z bezpečnostních důvodů je však povolena rovněž tětiva z moderních materiálů.

    Šípy: Pouze šípy s dříkem z přírodního materiálu (tedy zejména dřevěné, ale např. také rákosové apod.). Jsou povoleny terčové hroty a rovněž kované hroty typu „bodkin“, pokud v propozicích není uvedeno jinak. Opeření smí být pouze přírodní. Nejsou povoleny plastové končíky. Výjimku tvoří flu-flu šípy, které mohou mít plastový končík a nemusí mít přírodní opeření. Lze s nimi ale střílet pouze disciplíny, které použití flu-flu šípů výslovně předpokládají.


    Příklady původních luků



    2. Tradiční luk

    Luk: Pouze luky mimostředové (bez střeleckého okna). Tradiční luky jsou tvarové kopie původních luků. Rozdíl je v možnosti použít pro výrobu moderních materiálů. Může být použita jednoduchá zakládka z přírodního materiálu. Tato zakládka musí být pevná, nesmí být nastavitelná.

    Šípy: Jako u původního luku, ale jsou povoleny i plastové končíky.


    Příklady tradičních luků

    Český mongolský luk
    Long bow luk
    Tradiční luk


    3. Holý luk

    Luk: Luk libovolného typu, pokud odpovídá základní představě luku - tj. sestávající z madla bez průstřelného otvoru a dvou pružných ramen, která končí zářezem nebo špičkami pro uchycení tětivy. Luk je připraven k použití tehdy, je-li mezi rameny napnuta jednoduchá tětiva, usazená přímo v drážkách na konci ramen a při použití je držen jednou rukou za držadlo, zatímco prsty druhé ruky natahují, drží a vypouštějí tětivu. Mnohobarevná madla a výrobní značky umístěné na vnitřní straně horního ramena jsou povolena. Luk je tvořen z jednoho kusu nebo z madla a dvou samostatných ramen. Luk může mít středové vedení šípu střeleckým oknem. U luku může být použita zakládka šípu z libovolného materiálu, která může a nemusí být nastavitelná.

    Šípy: Šípy z libovolného materiálu. Hroty terčové. Opeření přírodní nebo umělé, končíky z libovolného materiálu.


    Příklady holých luků



    Omezení pro všechny kategorie

    Luk:Luky nesmí mít kladky. Ramena nesmí být kovová. Nesmí se používat žádné zařízení pro kontrolu nátahu, povoleny nejsou ani stabilizátory, kompenzátory nebo zaměřovač. Nejsou povoleny buttony. Nejsou povoleny jakékoli značky usnadňující míření (s výjimkou označení místa na luku, kam se zakládá šíp, pokud luk nemá zakládku). Nenapnutý luk musí být schopen provléknutí kroužkem o průměru 12 cm.

    Tětiva: Tětiva z libovolného materiálu a z libovolného počtu vláken stejné nebo různé barvy, s jedním nebo dvěma očky, kterými se tětiva nasazuje do drážek na špičkách ramen. Může mít středovou omotávku sloužící k držení prsty. Omotávka tětivy nesmí končit v zorném poli střelce při plném nátahu. Na tětivě nesmí být v žádném případě průzory ani jiná zařízení či značky pomáhající k míření. Není povoleno zařízení sloužící ke kontrole nátahu pro nos nebo rty (cucáček).

    Šípy: Nesmí být používány řezné hroty.


    Příklady povolených hrotů


    Příklady zakázaných hrotů



    Způsob střelby

    Je možné střílet za použití střelecké rukavice, chrániče prstů, palcového prstenu, nebo holými prsty a to tak, že střelec musí být v kontaktu se šípem palcem nebo dvěma prsty, u HL alespoň jedním prstem. String walking (posun prstů po tětivě) je zakázán ve všech kategoriích.

    Použití lukostřeleckých pomůcek

    Střelci jsou povinni používat toulec nebo musí mít šípy např. za pasem - není přípustné mít šípy volně ložené nebo napíchané do země. Dalekohledy, teleskopy nebo jakékoliv optické pomůcky na určování zásahů šípů a měření vzdálenosti se nesmí používat, pokud to není v popisu disciplíny výslovně povoleno. Nejsou povoleny ani střelecké brýle. Jsou zakázané pomůcky pro overdraw , pokud to nepovolují propozice závodu. Vypouštěče jsou povoleny pouze historické, pokud jsou ze stejné epochy jako původní luk.







  • Tento článek si můžete přečíst na webu www.lukostrelec.cz
    http://www.lukostrelec.cz

    Tento článek najdete na adrese:
    http://www.lukostrelec.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=117