Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Galéria 2020
#31
Dokáže niekto vyrobiť strieľajúci 140lb hornbow, okrem karpowicza ? Ako si tak prechádzam hornbowyers fb skupinu, všetko sú to len terčové libráže.
Odpovědět
#32
Mal som tam samozrejme aj zaoblené rameno , aj rohovinu. Každý luk bol iný pokus nielen v lepe, či dreve jadra aj madla aj "uší" aj v rozmeroch aj v šľachách. Varíme z vody a sú nevyhnutné informácie,ktoré nemáme Jeden mal šľachy z jeleňa,jeden kravské, jeden zmiešané atď.

Ak si necheš komplikovať život vyrábaním oblín - nerob to. Nemá to žiaden vplyv na terčové strieľanie a na nič iné ti ten hokejkový luk čo sa chystáš robiť nebude.

Ono rozdiel medzi "leteckým" ďalekostrelom a bojovým, či dokonca terčovým skladákom nie je len v libráži. Ďaleko viac je to práve konštrukcia-teda rozmery, materiál,váha atď, atď. Rozdiel asi ako medzi bežným cestným autom a pretekárskym špeciálom. Alebo lepšie ,ako medzi husličkami z ľudovej školy umenia pre deti ( alebo , ako sa to dnes volá ) a koncertnými husľami od Stradivariho.
Odpovědět
#33
Ivar Malde niekde spomínal že oblúk posúva lepidlo bližšie k "neutrálnej zóne" takže spoj viac vydrží. Takže terčový alebo warbow design by si zvládol vyrobiť v 100+ libráži ? Ak sa blbo pýtam tak chcem skôr vedieť či je to menšia alchýmia.
Odpovědět
#34
Nuž ono je to dvojsečná zbraň s tým konkávo-konvexným tvarom. Urob si jednoduchý pokus. Rozrež nejakú ohybnú plastovú trubku- kľudne aj polievacio hadicu na polovičku a dostaneš poloblúk - alebo aj nejaký bambus rozrezaný na polovičku a začni ohýbať. Uvidíš čo sa stane...
Keď sa to urobí dobre a lepidlo je ako má byť má to pravdepodobodne isté drobné výhody v pružení-ale nedokážem ich definovať. V istom zmysle sa dá aj zľahčujúco vyjadriť teória, že sa im nechcelo vyrovnávať rohovinu a v podstate narušovať rohovinové letokruhy (lebo aj tá má svoje sloje) a prispôsobili radšej drevo aby sadlo do ohybu rohoviny. Ale to je skôr fór. Napr. Korejci to v žiadnom prípade nerobia.

Vyrobiť "hrubý" ťažkolibrážny bojový, či terčový je samozrejme menšia alchýmia - ale vďaka libráži to stále nie je sranda. Stále to chce kvalitný materiál a remeselne zvládnutú výrobu. Ale mne to nestojí zato. Nezaplatí sa to.
Odpovědět
#35
Pred rokmi sa tu dlho viedli vášnivé debaty , ako nie je normálne strieľaťuť 120-či 140 lb lukmi a faktom je ( osobná skúsenosť ) že sú ľudia, čo neboli schopný natiahnuť 70lb luk. Možno poznáte , ale stojí za zmienku . Adam Karpowitz zmontoval už aj 180 lb luk a našiel sa chlapík čo s ním strieľa. Predtrénovaný streľbou z anglických celodriev.  

" The English war-bow archer Joe Gibbs, at full draw with a Crimean Tatar-style bow madeby Adam Karpowicz. It has a 180lb draw-weight at 31 inches. Joe is using a Mediterranean three-finger draw because that is what he is familiar with, but he demonstrates even so that men with the right training could shoot bows of such immense power. Joe is of modest stature, though obviously fit and well- muscled. He reports that once the siyahs came into play, after about 18 inches, the bow became significantly easier to draw and that there was no stacking. At the time of writing he had only shot it on a couple of occasions, but in a comparison test with
an English longbow of identical draw-weight, the Crimean Tatar bow shot further. He used the same arrow (2.1oz with 7-inch fletchings) for both shots. Weather conditions were adverse for achieving a long-distance shot, especially with such a heavy missile, but the arrow from the English longbow made 298 yards, whereas from the composite bow, it reached 320 yards. (Photograph by Kirsty Gibbs) "


Přiložené soubory Miniatury
   
Odpovědět
#36
Ja by som sa tiež na také libráže pozeral ešte pred rokom skepticky, ale potom čo som sa naučil strieľať bez prsteňa a mám nad tetivou lepšiu kontrolu tak ma to už ťahá len k tým ťažším lukom. A je to historické Big Grin
Odpovědět
#37
Na to treba mať už riadny mozol na palci .
Odpovědět
#38
Trénujem aj s mesačnými pauzami a mozol sa urobí za 2 dni, tak to ani nevyžaduje nejaký hardcore pravidelný tréning. A len na mieste kde leží tetiva. Bruško palca je pri čistom vypustení nedotknuté.
Odpovědět
#39
(05-19-2020, 02:32 PM)Marek Ťažiar Napsal(a): Ja by som sa tiež na také libráže pozeral ešte pred rokom skepticky, ale potom čo som sa naučil strieľať bez prsteňa a mám nad tetivou lepšiu kontrolu tak ma to už ťahá len k tým ťažším lukom. A je to historické Big Grin

Zdravím,
bez prstenu znamená i třeba jen bez koženého návleku? Kolik lb takto taháte? 
Díky za info.
Odpovědět
#40
                Ahoj všem
Nevěděl by někdo ze zdejších členů výrobce,původ tohoto luku?Luk je už dost starý,u mě asi osm let a před tím prošel rukama pár mých kamarádů.Kožená ručka je dodělávaná dodatečně.
Budu rád za každé info.
Odpovědět


Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející toto téma: 1 host(ů)