Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Testy průbojnosti
#1
Big Grin 
Ahoj, vzal jsem na střelnici i kuši, abych si udělal malý test průbojnosti šípů a srovnání s konvenčními střelnými zbraněmi. Vzal jsem dvě laminované dřevotřískové desky tl. 18 mm a stáhl je svorkami:
   
Střelba z kuše Excalibur Micro 335 fps, 270 lbs, šípy 492 grain, na vzdálenost cca 10 m. Vyzkoušel jsem různé váhy hrotů (na obrázku dole s hrotem 100 grs, kde KE = 166 J; nahoře s hrotem 150 grs, kde KE = 183 J), výsledek byl stejný. Šíp prorazil obě desky, hrot vylezl nepatrně ven:
   
Další šíp do stejného místa:
   
Střela 9 mm Luger prošla skrz jak nic. podle mého odhadu by prošla pět takových desek. Výstupní otvor - malé poškození:
   
Střela 7.62x39 prošla (jak se dalo čekat) jak nic, výstupní otvor velmi malé poškození.

Prosím neberte to nikdo nijak vážně, byl jen takový malý sranda test  Big Grin
Odpovědět
#2
Ahoj, dobrý test)) Na jakou vzdálenost jsi střílel?? Já zkoušel s Equinoxem ( 350 fps-terčový hrot ) dvě knihy, jedna měla 275 stran a šípy prošli skrz (50m).


Přiložené soubory Miniatury
   
Odpovědět
#3
(06-27-2017, 06:42 AM)svikaj Napsal(a): Ahoj, vzal jsem na střelnici i kuši, abych si udělal malý test průbojnosti šípů a srovnání s konvenčními střelnými zbraněmi. Vzal jsem dvě laminované dřevotřískové desky tl. 18 mm a stáhl je svorkami:...........................
Prosím neberte to nikdo nijak vážně, byl jen takový malý sranda test  Big Grin

pro zajímavost   kulky vs šípy
Odpovědět
#4
Pěkné. Můžeš dělat více srovnání  Smile

ono šípy a kulky jsou z jednoho pohledu totožná věc (letící projektil), z pohledu jiného je to úplně odlišné. Geometrie, vyvážení, rychlost, struktura a mnoho dalšího - jsou úplně rozdílné. 

Energie je u 9mm samozřejmě vyšší než u šípu, ale hybnost (power factor) je vyšší naopak u šípu. Záleží pak do čeho střílíš. Kdysi jsem viděl parádní video, teď jsem našel jen toto, ale je to tam taky ukázané:

Odpovědět
#5
Velice dobře ukazuje průnik měkkými materiály toto video.

https://www.youtube.com/watch?v=3WcyJxT0-uM
 
Při porovnávání střel vypálených z palných zbraní a šípů vystřelených z mechanických zbraní musíme vzít v potaz tři základní veličiny.
Kinetickou energii (Kinetic Energy, KE), hybnost (Momentum, MOM), a průřezové zatížení střely (Sectional Density, SD).



Kinetická energie
KE=1/2m . v2 
 
Dala by se definovat, jako síla nárazu, kterou střela zasáhne cíl. Závisí především na rychlosti střely.

Výkonný pistolový, revolverový náboj .357 Magnum
KE = cca 782 joule
 
Výkonný puškový náboj 30.06
KE = cca 3 624 joule
 
Šíp 450 grainu vystřelený z kuše Scorpyd Orion Extreme 175 lb
KE = cca 235 joule

Zde je vidět, že střela z mechanických zbraní výrazně ztrácí na střely ze zbraní palných.
 
Jde tedy o hrubou sílu, která je potřebná zejména k penetraci tvrdých materiálů, kde palné zbraně excelují.
Na druhou stranu, kinetická energie není všechno. I takový baseballový míček má při odpalu energii 118 joule, což je obrovská porce energie, ale bizona z ním neulovíte... Zde přichází ke slovu hybnost.
 
 
Hybnost (Momentum, MOM)
MOM p = m . v 

Dala by se definovat jako tendence pohybujícího se objektu setrvat v pohybu. Čím větší hybnost má, tím větší klade odpor k jeho zastavení. Závisí jak na váze, tak na rychlosti.


Výkonný pistolový, revolverový náboj .357 Magnum
MOM = cca 3,5 kg·m·s-1
 
Výkonný puškový náboj 30.06
MOM = cca 9,14 kg·m·s-1
 
Šíp 450 grainu vystřelený z kuše Scorpyd Orion Extreme 175 lb
MOM = cca 3,7 kg·m·s-1

V tomto ohledu již šípová střela předstihuje výkonný pistolový, revolverový náboj.  Zastavení těžkého šípu vyžaduje větší odpor, než dojde k jeho zastavení, což znamená, že jsou efektivnější při pronikání hluboko do cíle (snadněji pronikají u živých cílů k životně důležitým oblastem). Hybnost je tedy to, co dává živému cíli skutečný knock down. Ale samotná hybnost ještě nestačí k úplnému vysvětlení pronikací schopnosti střely.
Pokud naplníme nádobu pískem a vstřelíme do ní "náš" baseballový míček s velkou energií a hybností, odrazí se, kulka v nádobě uvízne, zatímco šípová střela projde. Jde o průřezové zatížení střely.

Průřezové zatížení střely (Sectional Density)
SD = m/d2

Představte si míček a třeba olověný brok. Oboje o stejné hmotnosti, se stejnou energií i hybností. Ale malý brok o průměru např. 4,5 mm bude svojí silou působit na mnohem menší plochu a bude mít tak větší průřezové zatížení.
Tzn., že při stejné dopadové rychlosti a stejné hmotnosti bude mít větší průbojnost střela s větším průřezovým zatížením, tedy střela menší ráže.
 
Výkonný pistolový, revolverový náboj .357 Magnum
SD = 0,140 PSI (pounds per square inch)
 
Výkonný puškový náboj 30.06 
SD = 0,285 PSI (pounds per square inch)
 
Šíp 450 grainu vystřelený z kuše Scorpyd Orion Extreme 175 lb
SD = 0,549 PSI (pounds per square inch)

 
V tomto ohledu šípová střela jasně vede. Při použití těžšího šípu by se efekt ještě umocnil. Těžké lovecké šípy do kuší či luků, oštěpy do atlatlů či vrhací, těžké oštěpy jsou v tomto ohledu nedostižné. To je jeden z hlavních důvodů vysokého pronikacího efektu šípových střel měkkými materiály (písek, štěrk, tkáně, měkké tzv. "soft" balistické ochrany,...). Těžká, dlouhá střela je soustředěna na malou plochu a snadno tak proniká do hloubky, hybnost je je lépe uchována a využita k průniku. Navíc šíp při průniku měkkým cílem nerotuje, nepřevrací se, nemění svou dráhu a nedeformuje se. Potom je pronikací efekt skutečně enormní.
Odpovědět
#6
Díky DanM za matematické okénko  Big Grin Big Grin

Pro toho, kdo to po Danovi přepočítával jen uvádím doplnění:

1 grain = 64.79891 miligram
1 FPS = 0.3048 m/s
Odpovědět
#7
Test průbojnosti homemade kuší Kojot 15Olb

Použitý šíp karbon (čína) 17" - váha 348 grain.

střelba z cca 8m.

Použitý cíl: "Odolný" mobilní telefon Aligator RX450 :-D
 
odkaz na video: https://www.youtube.com/watch?v=uH-jupGeHmE

Big Grin
Odpovědět
#8
Taky jsme zkoušeli prostřelit nefunkční notebook, propříště nejdřív vyndáme baterky...
       
Odpovědět
#9
Nějaký test, co by ukázal průstřel pytla s pískem?

Zkoušeli jste někdo test průstřelu pytla s pískem?

Kruci, psal jsem 2x odpověď do tohoto tématu, vždycky zmizla, ale téma ukazuje, že tam odpověď před minutou byla. Tak znovu, jen jiným způsobem: Zkoušeli jste někdo prostřelit pytel s pískem?
Odpovědět
#10
Našel jsem jedno videjko s penetračními testy kuší Tenpoint Nitro X. Neskutečné, kolik energie tahle malá bestie má a kolik energie bude letos mít její sestra na steroidech. Hadrová terčovnice už asi stačit nebude  Wink



Odpovědět


Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející toto téma: 1 host(ů)