Welcome to www.lukostrelec.cz

 

Hlavní menu

Diskusní fórum

Členové ATL
Soukromé zprávy
Odkazy
Ke stažení
Domů
Kalendář akcí
Luk.Liga - XLSX
Luk.Liga - PDF
Stanovy ATL ČR

Témata

Seznam témat

Začínáme
Historie
Vybavení
Pravidla
Turnaje
Sportovní a 3D
Názory a polemiky

Partněři projektu


Kluc-elektromateriál s.r.o.


Servis

Váš účet
Napište nám
Doporučte nás
Napsat článek
Statistiky
Archív článků
Hledání
Právní výhrada

Hledání



Pokročilé vyhledávání

Dějiny lukostřelby: Díl 4: Počátek sportovní lukostřelby
n Publikováno: Čtvrtek, 29.10. 2020 - 23:00:00 Od: Lucínek

Mamutík nám odeslal(a) následující článek: "Ve čtvrtém díle dějin lukostřelby se budeme zabývat začátkem 20. století, kdy se datuje počátek vývoje sportovní lukostřelby ve světě a uskutečnilo se také první mistrovství světa v tomto sportovním odvětví. Původní text Dějin lukostřelby z různých pramenů sestavil pan Jaroslav Dřízal. My Vám jej se souhlasem autora prezentujeme jako několikadílný seriál, kde každý díl mapuje určitou ohraničenou část historického vývoje. Netvrdíme, že texty jsou vyčerpávající. Ani v tomto rozsahu nemohou být. Ale třeba právě vy máte historicky podložené informace, které se k danému období váží a které by ostatní čtenáře mohly zajímat. Staňte se tedy spoluautory. Připojte se k nám, pošlete nám svůj příspěvěk či připomínku. Pomůžete nám tak vytvořit obsáhlé dílo, které půjde po stopách vývoje lukostřelby od jejích počátků až do dnešní doby. Dílo, které k nám bude promlouvat přes propast času. Děkujeme

Sportovní lukostřelba

Přesto, že v dnešní době je lukostřelba pouze omezeně využívána jako nástroj boje nebo lovu, zachovala si svůj význam jako sportovní disciplína a je jedním z olympijských sportů. Sportovní lukostřelba patří spolu s tenisem a golfem mezi "bílé sporty" a lze ji jistě považovat za ušlechtilou zálibu, kterou je možné pěstovat takřka celý život. Provozování lukostřelby jako zábavy a sportu opět obnovili Angličané, Francouzi a Poláci na začátku 20. století.

U nás, v bývalém Československu, se začala znovu provozovat kolem roku 1925 a více se rozšířila od roku 1927, kdy přijelo zpět do vlasti z USA několik našich občanů, kteří sebou přinesli mnohé poznatky o provozování novodobé lukostřelby. Trvalý rozvoj lukostřelby jako sportu u nás nastal po roce 1928 zásluhou dvou neúnavných propagátorů, ředitelů pražské YMCY, Firsta a Marka. K nim se připojila velmi brzy celá řada nadšených zájemců o tento nový sport, z nichž se později o upevnění a organizační podchycení lukostřelců nejvíce zasloužil instruktor tohoto sportu a iniciátor utvoření Československého svazu lukostřeleckého, Jan Horn. K první organizované mezinárodní soutěži v lukostřelbě došlo v roce 1931 na popud Poláků, kteří u příležitosti „Mistrovství světa zbraněmi střelnými“ uspořádali prostřednictvím Unie polských lukostřelců také mezinárodní soutěž ve střelbě lukem. Ta byla uznána jako první lukostřelecké mistrovství světa.

Poláky byl také uspořádán a zorganizován první mezinárodní kongres a za plné podpory polských lukostřelců založena mezinárodní federace lukostřelců " Fédération Internationale de á l´Arc "zkráceně FITA.

Mezinárodní lukostřelecká organizace FITA působí po celém světě s těmito cíly:

Propagovat a povzbuzovat lukostřelbu na celém světě v souladu s olympijskými principy,
vytvářet a vykládat pravidla a předpisy FITA,
zabezpečit organizaci mistrovství světa a těch kontinentálních a regionálních mistrovství, které může kongres zřídit v jakékoliv lukostřelecké disciplíně, potvrzovat a spravovat:
hodnoty světových rekordů, hodnoty rekordů mistrovství FITA, hodnoty rekordů olympijských her a vést úplné seznamy výsledků z: mistrovství FITA a olympijských her.

FITA ve svých mezinárodních pravidlech uznává pořádání závodů ve venkovní terčové lukostřelbě, v halové terčové lukostřelbě, v terénní lukostřelbě, ve střelbě do dálky, ve střelbě ku vlajce a v soutěžích luk a lyže, což je kombinace jízdy na lyžích na určeném okruhu a střelby z luku. Prvním prezidentem byl zvolen představitel polské lukostřelby, pan Fularski. Víceprezidentem FITA byl byl zvolen Čechoslovák, Béda Pilotti, který se zúčastnil kongresu jako tajemník Československé obce střelecké. Dalšího uznání československé lukostřelbě se dostalo volbou našeho zástupce do funkce víceprezidenta FITA a to Ing. Jaroslava Lenečka a po něm profesora Jiřího Baštáře. Za vynikající práci na mezinárodní poli a rozšíření lukostřelby byli mezinárodní organizací FITA vyznamenáni medailí „MERITE INTERNATIONAL“ Ing. Jaroslav Leneček, František Hadaš st., prof. Jiří Baštář, Ing. Bohuslav Roček a Antonín Šimek. Během svého trvání získala československá lukostřelba řadu vynikajících úspěchů, čímž se lukostřelci zasloužili nejen o dobrou pověst své vlasti v zahraničí, ale pomohli svým příkladem i k rozšíření lukostřeleckého sportu.

Historie FITA

S názvem a zkratkou FITA se závodní střelci setkávají velmi často, střílí se závody FITA, na základě rozhodnutí FITA byla přijata opatření, FITA doporučuje atd. Co se vlastně pod tímto názvem skrývá to bude otázka laika. Je to označení mezinárodní lukostřelecké organizace sdružující členské státy ve svých řadách. Hlavní náplní této organizace je řízení venkovních a vnitřních lukostřeleckých disciplín a závodů - mistrovství světa. Ve svých řadách sdružuje 124 členských zemí v nichž podporuje rozvoj a vývoj tohoto sportu.

Ale historický vývoj lukostřelby měl trošku jiný vývoj než hned založení mezinárodního svazku. Vývoj lukostřelby je datován před 5500 lety, ale první známá organizovaná soutěž v lukostřelbě byla uspořádána až ve městě FINSBURY, (Anglie) v roce 1583 a zúčastnilo se ji neuvěřitelných 3000 střelců. Ale první mezinárodní závody byly započaty až v roce 1900 a to anglo-francouzskými hrami, kde se střílelo jak na pevné tak i letící cíle.

Olympijské hry měly pro tento sport taky svůj přínos a v roce 1900 se tato disciplína objevila na těchto hrách. Dále byla zařazena v letech 1904 ,1908, 1920. V těchto čtyřech letech olympijských her bylo možné soutěžit v četných druzích závodů a vyhrát tak několik medailí v tomto druhu sportu.

Mezinárodní lukostřelecká federace FITA byla tedy založena z důvodu vývojové potřeby a to v roce 1931. Pro uspořádání prvního mistrovství světa bylo zvoleno polské město Lvov a to za účasti čtyř zakládajících zemí, které jsou členy do dnešní doby. Od té doby úplynulo mnoho let a tato federace svojí činností ovlivňuje vývoj tohoto sportu po celém světě.

 
Český lukostřelecký svaz

Lukostřelci  se v České republice sdružují v Českém lukostřeleckém svazu, založeném dne 6. dubna 1933, který zastupuje naší lukostřelbu v mezinárodní lukostřelecké organizaci FITA, pořádá z jejího pověření vrcholné lukostřelecké závody, pořádá mistrovství republiky, organizuje a řídí dlouhodobé soutěže, vydává kalendář lukostřeleckých závodů pořádaných u nás včetně hlavních lukostřeleckých podniků, konaných po celém světě v rámci FITA a vede evidenci českých lukostřeleckých rekordů. Dále zastupuje lukostřelbu v Českém olympijském výboru a v ČSTV. Jeho prvním předsedou byl zvolen Béda Pilloti.

Posláním ČLS je v neposlední řadě také péče o českou lukostřeleckou reprezentaci, zajišťování pořádaných závodů kvalifikovanými rozhodčími, organizování školení trenérů a plní také některé další důležité sportovně společenské funkce.



Slovo autora
Jako základ této statě byl použit stejnojmenný úvod z Příručky pro trenéry II. a III., kterou zpracoval v roce 1985 Jaroslav Holub a kolektiv, do které byly převzaty informace z publikace Lukostřelba, příručka pro školení trenérů II. třídy z roku 1963, kterou zpracoval kolektiv pod vedením Vlasty Kaplanové. Prameny, ze kterých bylo čerpáno, nejsou v příručce uvedeny. Je možné, že chronologie jednotlivých příkladů není dokonalá. Dále byly použity závěry a obrázek z knihy C. W. Cerama První Američan a informace z brožury Problémy lukostřelby 1. část, která byla zřejmě v rámci ČLS kdysi přeložena z angličtiny, původ USA, rok vydání a autor nejsou uvedeni. Při porovnání některých pasáží této knihy a knihy První Američan je zřejmé, že čerpají ze stejných amerických pramenů. Některé starověké letopočty byly převzaty z chronologické tabulky, uvedené v předmluvě Starého zákona.

 

"
 
Přihlásit se

Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

Související odkazy

· Více o tématu Lukostřelba z pohledu historie
· Další články od autora Lucínek


Nejčtenější článek na téma Lukostřelba z pohledu historie:
Turecká tradiční lukostřelba


Hodnocení článku

Průměrné hodnocení: 0
Účastníků: 0

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


Možnosti


 Vytisknout článek Vytisknout článek



© 2005 UNITED-NUKE Powered Site.
=-Lucínkovo->
Veškeré texty jsou duševním vlastnictvím sdružení Lukostřelec.cz - plné znění právní výhrady zde.