Welcome to www.lukostrelec.cz

 

Hlavní menu

Diskusní fórum

Členové ATL
Soukromé zprávy
Odkazy
Ke stažení
Domů
Kalendář akcí
Luk.Liga - XLSX
Luk.Liga - PDF
Stanovy ATL ČR

Témata

Seznam témat

Začínáme
Historie
Vybavení
Pravidla
Turnaje
Sportovní a 3D
Názory a polemiky

Partněři projektu


Kluc-elektromateriál s.r.o.


Servis

Váš účet
Napište nám
Doporučte nás
Napsat článek
Statistiky
Archív článků
Hledání
Právní výhrada

HledáníPokročilé vyhledávání

Tradiční discipliny v Anglii Část II. Flight Shooting, Roving Marks
n Publikováno: Čtvrtek, 28.12. 2006 - 23:05:00 Od: Griffin

Druhé pokračování popisu anglických tradičních disciplín vychází z Pravidel střelby (Rules of shooting) vydaných The Grand National Archery Society (dále jen GNAS) a The British Long-Bow Society (dále jen BL-BS).
Článek nám poslal Griffin

Zatímco GNAS je ve Velké Británii a Severním Irsku zastřešující organizací pro lukostřelecké sporty, BL-BS je úzce specializovaná organizace, která se omezuje jen na jeden typ luku - longbow, který je poměrně přesně definovaný (viz předchozí článek).
Obě organizace spojuje hluboká úcta k tradici dlouhého anglického luku a jeho nejslavnějšímu období, kterým je bezesporu doba Stoleté války (14. až 15. století), kdy např. v bitvě u Crecy (v Českých zemích známá jako "u Kresčaku") v roce 1346 několikanásobně menší anglická armáda (cca 12 000 mužů) porazila francouzskou armádu (30 - 40 000 mužů) především díky nasazení lukostřelců s longbow. Obdobný výsledek Angličané dosáhli i v pozdější bitvě u Agincourt (1415).

Znak GNAS Znak BL-BS

Tradiční lukostřelba je v Anglii velmi populární a často se závody konají v okolí hradů, včetně doprovodného programu.
Znak BL-BS

Flight shooting

Do češtiny se dá název disciplíny volně přeložit asi jako střelba na dálku nebo střelba na největší dolet. Podstata disciplíny je prostá. Vyhrává ten, kdo dostřelí nejdál. Co říkají pravidla? V první řadě jak držet luk. Pravidla GNAS i BL-BS uvádějí, že se luk musí držet výhradně v ruce. V jiných zemích, kde je tato disciplina rovněž populární (zejména Turecko), existuje i "volná" disciplina, kdy střelec může držet luk (nebo spíš zařízení) jakýmkoli způsobem.

Pravidla disciplíny také rozdělují luky na jednotlivé kategorie. Existuje i speciální kategorie pro "luky na flight", které jsou pro tuto disciplinu speciálně zkonstruovány. Podle pravidel GNAS jsou luky členěny na: reflexní terčový luk, standardní luk na flight, kladkový terčový luk, kladkový luk na flight, kuše a longbow. Pravidla BL-BS mají jenom jednu kategorii: longbow.

Volný styl - Turecko
Volný styl - Turecko.

Luky se v této disciplíně dělí podle síly nátahu:

 • všechny luky (vyjma kladkových): do 35 lb, do 50 lb a bez omezení (Unlimited)
 • kladkové luky: do 45 lb a do 65 lb
 • kuše: do 95 lb

Chcete vědět víc? http://www.longbow-archers.com/flight.htm

Jak se tato disciplína střílí

 • Pravidla GNAS: Střílí se 6 šípů v sadě. Minimálně jedna sada a maximálně 4 sady. Střelci stojí v řadě, s rozestupy minimálně 6 stop. Pokud někdo vystřelí více šípů, odebírají se mu z hodnocení ty šípy, které jsou nejdál. Každý střelec má svoje šípy podepsané, má na nich uvedeno nezaměnitelné číslo.
 • Pravidla BL-BS: Střílí se jen 3 šípy v sadě, u standardního šípu jen 2 šípy.


 • Kdo z mužů dostřelí standardním šípem přes 140 yardů (128 m) dostane na závodech diplom. Ženy dostávají diplom, když dostřelí přes 100 yardů (91,5 m).

  Co označují pravidla BL-BS jako standardní šíp?
  Standardní šíp je název pro typ šípu, který se objevuje pouze v pravidlech BL-BS. Pravidla rozlišují dvě verze disciplíny Flight shooting: s libovolným šípem a standardním šípem.

  Standardní šíp pak definuje takto:

  • průměr týbla = 3/8 palce, z jasanu nebo dřeva s podobnou hustotou a elasticitou,
  • délka 31,5 palce mezi končíkem a usazením hlavice - cca 80 cm,
  • končík je vyřezán do těla šípu a zesílen rohovinou (pozn. aut. - šíp se prořízne, vloží se plátek rohoviny, kterým se zaplní výřez a kolmo na tento plátek se teprve udělá zářez na tětivu),
  • minimální kompletní váha šípu včetně hlavice a opeření je 52 gramů nebo 802 grainů.

  V poznámkách k pravidlům se dále uvádí, že 3/8 palcové týblo z cedrového dřeva příslušné délky váží jen 28 gramů oproti 44 gramům vyrobeného z jasanu. Pokud chce tedy někdo použít cedr, musí šíp dovážit pomocí hlavice a opeřením. Hlavice (hroty šípu) volí každý střelec dle uvážení (bodkin apod.). Jsou v zásadě doporučené typy s váhami dle velikosti hlavice od 16 do 28 gramů.

  Standardní šíp podle BL-BS

  Co dodat?
  Diskusi na téma "Co ovlivňuje dostřel šípu?" najdete na Lukostřelci.cz zde ....
  Výsledky závodů GNAS - National Flight Championships, 19 August 2006, RAF Church Fenton (uvádím pouze vybrané kategorie).
  Podle GNAS je 1 Yard = 0,914 m.

  Výsledková listina GNAS

  FITA World Records

 • English Longbow Gents N/E 35lb Chris Bissell 219.32 metrů
 • English Longbow Gents N/E 50lb Chris Bissell 288.18 metrů
 • Co je Clouth of Gold
  Speciální disciplínou střelby na dálku je "Clouth of Gold", která se střílí na vzdálenost 240 yardů (220 m). Disciplína je pojmenovaná na památku demonstrace krále Jindřicha VIII, který předváděl střelbu francouzskému králi na stejnojmenném poli (Clouth of Gold) u Guinessu v Severní Francii. Tato vzdálenost je velmi blízká maximálnímu dostřelu longbow a tím i bezpečným odstupovým vzdálenostem. Organizace Fraternity of St. George střílí na tuto vzdálenost vždy nejméně jednu disciplinu.

  Roving Marks

  Tato pravděpodobně vůbec nejstarší anglická disciplina se dá přeložit do češtiny jako Cesta po značkách nebo Střelba na značky.
  Disciplina má stejnou historii jako Clout. Lučišníci, kteří se baví po cestě a střílí na různé cíle. Na rozdíl od Cloutu to není střelba "tam a zpátky" ale na různé značky umístěné v různých vzdálenostech a směrech. Skupina střelců odstřílí na jednu značku, dojdou si pro šípy a odtud střílí na další značku. Slovo "roving" neoznačuje přesně chůzi ale spíše "toulání" po značkách, tj. od značky ke značce. Značka je v současnosti tyč, vysoká cca 2 m a na jejím vrcholu je umístěný nějaký barevný a dobře viditelný symbol. U disciplín BL-BS vychází značka z historické tradice, které pochází až ze středověku. Tyče mohou být také jenom označeny čísly.
  Vzdálenosti mezi značkami se pohybují od 120 yardů (cca 110 m) až do 220 yardů (201 m). Výjimku tvoří značky umístěné za stromy, kde může být vzdálenost menší. Úhel náměru luku a trajektorie šípu se pohybují od zdvihu na 45 stupňů po úhel 80 stupňů přes linii stromů na značku ve vzdálenosti "pouze" 80 yardů (70 m). Nejsou povoleny žádné měřící pomůcky ani žádné značky na luku.
  Roving Marks

 • Chcete vědět víc o Roving Marks? http://www.longbow-archers.com/rovingmark.htm

 • Chcete vědět víc o Cloutu? http://www.longbow-archers.com/clout.htm
 • Jak se střílí tyto disciplíny?

  Tradiční Roving u BL-BS:
  Střelci stojí v řadě kolem značky a jsou otočeni směrem ke značce, na kterou budou střílet. Nikdo nesmí střílet přes hlavu jiného soutěžícího. Střelbě velí "kapitán značky". Střílí se dva šípy. Druhý šíp může být vystřelen až všichni odstřílí první šíp. Po odstřílení jdou střelci ke značce, na kterou se střílelo. Ten střelec, který má šíp nejblíže u značky, vyhrál tuto značku a určuje, na kterou další značku se odtud bude střílet. Závod skončí, když jeden ze střelců vyhraje 7 značek. Poznámka autora: V podstatě se jedná o golf s lukem a šípy.

  Moderní způsob BL-BS:
  Střelci chodí po značkách v předem určeném pořadí. Od každé značky se střílí 3 šípy. Bodují se dosažené zásahy v určitých vzdálenostech od značky. Do délky poloviny luku = 12 bodů, do délky jednoho luku = 7 bodů, do délky 2 luků = 3 body. Kdo trefí samotnou značku = 20 bodů. Střelci odstřílí se všechny značky a potom se sečtou body.
  Pro měření vzdálenosti vystřelených šípů od značky se používá páska s barevně vyznačenými vzdálenostmi. Následující obrázek ukazuje obdobnou pásku, která se používá u disciplíny Clout. Na pásce jsou vyznačeny poloměry jednotlivých kruhů vyznačených kolem terče Cloutu. Tato měřící páska značně zjednodušuje přípravu a vyhodnocení těchto disciplín, protože se nemusí kolem každého terče vyznačovat soustředné kruhy. Stačí pouze postavit značku a vzdálenost zabodnutých šípů od značky přeměřit touto páskou.

  Páska k měření vzdálenosti šípů kolem terče

  Kromě Roving Marks se mluví o této disciplině také jako o Fixed Marks, tj. pevných značkách. Uvádí se, že od 16. století nebylo faktický tolik volných prostor pro "Roving", a proto se střílelo spíše ve vyhrazených prostranstvích "Fields" (polích). Známé jsou, např. Finsbury Fields, Moorfields, Spitalfields, kde byly terčové značky upevněny do pevných kamenných sloupků.

  Pokračování příště: Tradiční terčovka …

  Použitá literatura a obrázky:

 • The Grand National Archery Society: Rules of shooting, April 2002
 • The British Long-Bow Society: Rules of Shooting, Fifth Edition 2003
 • Obrázky: stažené z internetu, z různých lukostřeleckých klubů v Anglii, požívám k nekomerčním účelům za účelem popularizace tohoto sportu v Čechách
 • Autor: Griffin

   
  Přihlásit se

  Přezdívka

  Heslo

  Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy

  · Více o tématu Pravidla soutěží
  · Další články od autora Griffin


  Nejčtenější článek na téma Pravidla soutěží:
  Povolené vybavení pro jednotlivé kategorie v rámci soutěží pořádaných sdružením


  Hodnocení článku

  Průměrné hodnocení: 5
  Účastníků: 2

  Výborný

  Zvolte počet hvězdiček:

  Výborný
  Velmi dobré
  Dobré
  Povedený
  Špatné


  Možnosti


   Vytisknout článek Vytisknout článek


  Související témata

  Lukostřelecké vybavení  Re: Tradiční discipliny v Anglii Část II. Flight Shooting, Roving Marks (Hodnocení: 1)
  Od: Griffin (ladislav.krumpolec@weber-terranova.cz) - Sobota, 30.12. 2006 - 22:07:50
  (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
  Ve větě... "minimální kompletní váha šípu včetně hlavice a opeření je 52 gramů nebo 802 gramů." ...má být samozřejmě "802 grainů" jinak by šíp nebyl schopen letu. Omlouvám se za překlep. Doufám, že bude brzy opraven v textu a pak tento komentář vymazán.
  Re: Tradiční discipliny v Anglii Část II. Flight Shooting, Roving Marks (Hodnocení: 1)
  Od: dhs0709 (mbtservice08@gmail.com) - Sobota, 22.06. 2013 - 08:35:30
   
  After a long day at Turner Field, the future suddenly looks a lot brighter for the MBT Shoes [www.salembtfootwear.com] Mets.Just imagine Matt Harvey and Zack Wheeler at the top of the rotation for years to come.I hope people saw this, said manager Terry Collins, no doubt referring to New York's long-suffering NL fans. Certainly they're going to enjoy watching these two guys for a long time. They're going to be around.Wheeler lived up the hype in his major league debut, pitching six scoreless innings to lead the Mets to a 6-1 victory over the first-place MBT Sandals [www.salembtfootwear.com] and a doubleheader sweep on Tuesday night.In the opener, Harvey didn't allow a hit until the seventh and struck out a career-high 13 as New York held off the Braves 4-3.I had some jitters going at first, said Wheeler, who went back out to sign autographs in his full uniform after the game. Then I settled down a little bit, probably the fourth or fifth inning I think it was, found a rhythm, settled down, and I was able to throw all my pitches for strikes.Wheeler gave up only four hits and struck out seven while consistently reaching the upper 90s on the radar gun. He struggled a bit with his control, walking five, but got out of every jam.The performance was especially sweet since it came not far from where Michael Kors Handbags [www.michaelkorsbagshandbags.com] grew up and came to prominence as a high school star at East Paulding High School in Atlanta's northwest suburbs, before going in the first round of the 2009 amateur draft.He was cheered on by dozens of family and friends, who roared loudly from their seats behind the Mets' dugout. Also watching from a second-row seat behind home plate was former Braves star Chipper Jones, who sat with the young pitcher's parents. Jones and Wheeler have the same agent.It was definitely an experience, Wheeler said.He was shaky in the first, walking two while throwing 23 pitches - only eight for strikes. Cheap Michael Kors Bags [www.michaelkorsbagshandbags.com] strolled to the mound to offer encouragement, and pitching coach Dan Warthen trotted out when Wheeler overthrew a pitch to B.J. Upton, the ball sailing far out of the strike zone. Third baseman David Wright also came over to offer some advice.You've got this, he told Wheeler. You're better than them.Upton grounded out to end the threat, and the 23-year-old right-hander - the first child of the 1990s to play for the Mets - came back the next inning to strike out the side.Recker, hitting just .158 coming into the game, broke up the scoreless duel between Wheeler and Paul Maholm (7-6) in the seventh, crushing his second homer of the season over the center-field wall to put the Mets ahead 2-0.


  Just run-----nike yeezy (Hodnocení: 1)
  Od: theselee (sjuhainh12@gmail.com) - Sobota, 20.08. 2011 - 05:23:52
  lii Thank you give us this good article! It is necessary to seller in particular air max [www.cheapairmaxshox.net]. Certain cheap Coach Outlet [www.coachoutlet-fl.com] overseas need a month for delivery. Therefore, if you want to purchase this cheap coach purses [www.coachpurse-factory.com] as a gift, you must be very clear, or you might miss the anniversary of your friend. Coach Factory outlet [www.coachhandbagsfactorys.com] can be very comfortable and warm, reaching over nike dunk sb [www.selldunkshoe.com] and a few considerations that are not expensive Prada Outlet [www.buypradashoe.com]. In addition to the plate of the car, it also ya a coach Puma Shoes [www.pickpumashoes.net], which is very popular and practical Supra Shoes [www.suprashoeshop.net]. These Coach Bags [www.cheapcoachsale.com] was designed by Coach Outlet [www.coachoutlet-fl.com]. The simple design offers these bags with classic coach outlet online [www.coachpurse-usa.com]. A robust exterior color difference inside is lined Coach Outlet Store [www.coachstoresoutlets.com]. Never go with intent to endanger, try to go in coach factory outlet [www.coachsoutlet-factory.com], even if they are on the hard discount in coach factory outlet online [www.luxecoachpurse.com]. Just run after the nike air yeezy [www.buyairyeezyshoe.com] is the best shoes. And you must also learn return policy because the burden of international Coach Factory Outlet [www.tcoachoutletonline.net] is very expensive.


  Re: Tradiční discipliny v Anglii Část II. Flight Shooting, Roving Marks (Hodnocení: 1)
  Od: mkkt (menrenwu@gmail.com) - Čtvrtek, 23.02. 2012 - 07:43:55
  recommendations assist you to whenever your in search of your subsequent swim suit The colours you put on will make or break your look. You'll have ascertained, should you be a regular viewer of Television makeover exhibits, mother of the bride dresses gowns [www.paydresses.com] mother of the bride dresses gowns that specific shades could make a spectacular impact on the person's general appear. Check out your self within the mirror using a white track record and in organic daylight. bridal dress [www.paydresses.com] bridal dress Your eyes what colour are they? bridal dresses under 100 [www.paydresses.com] bridal dresses under 100 What about your hair? How mild is the skin: are you currently truthful, dresses [www.alfredangelo.com] tan or darkskinned? Do you might have blue or orangey undertones within your pores and skin produce a be aware of all of the colours that you simply observe. cheap formal prom dresses [www.paydresses.com] cheap formal prom dresses beach dresses [www.paydresses.com] beach dresses Matching the colour of one's hair and eyes is often a straightforward approach. As an example, cheap formal dresses [www.paydresses.com] cheap formal dresses you'll be able to pair your green eyes


  Re: Tradiční discipliny v Anglii Část II. Flight Shooting, Roving Marks (Hodnocení: 1)
  Od: mkkt (menrenwu@gmail.com) - Čtvrtek, 23.02. 2012 - 07:44:03
  s organization put on. Gown shirts perform a notable function in men's suiting alternatives and you might discover a broad choice of diverse varieties of men's shirts out this time. Best tendencies for 2011 contain men's French cuff shirts, gold snake [www.wawatches.com] gold snake lengthy sleeve shirts fake watches [www.wawatches.com] fake watches , rolex dial [www.wawatches.com] rolex dial buy rolex [www.wawatches.com] buy rolex the unfold collar shirt too as approaching spring brief sleeve gown shirts. French cuff shirts refer towards the certain design with the cuff. fake movado [www.wawatches.com] fake movado French cuff shirts possess a ambigu cuff dunhill [www.wawatches.com] dunhill ,using the best layer of cuff materials folded back again on leading of alone. This generates 4 layers of material that want to become connected to preserve the French cuff shirts closed in the cuff, which thickness of material would make working with a button to near the cuff unattainable. diesel watch dz7069 [www.wawatches.com] diesel watch dz7069 This really is why cuff hyperlinks are worn with French cuff gown shirts. The distribute collar formal shirt is


  Cheap Coach Purses (Hodnocení: 1)
  Od: coachfactory (allenaverson@yahoo.com) - Pondělí, 20.05. 2013 - 11:00:19
  (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
  of the corporation. He usually handles such. contacts. On this occasion, last Friday, he had a luncheon appointment with a gentleman from Washington. notebook. "I suppose Mr..." ¡¡ ¡¡"Goodwin." Wolfe poured a glass of beer. "Mr. Goodwin's discretion reaches to infinity. Anything too confidential Neither displayed any promise of being either lucrative or exciting. ¡¡ ¡¡The first one, Cheap Michael Kors [www.michaelkorsoutlet-onlinesale.com] down for 3:30 in the afternoon, was with a guy named Anthony affairs to another. ¡¡ ¡¡"I came to see you, Mr. Wolfe, instead of asking Michael Kors Handbags Outlet [www.michaelkorsoutlet-handbagsz.com] you to call on me, for two reasons. First, because I know you refuse to some thirty private offices on that floor, officers of the corporation, Michael Kors Handbags [www.michaelkorsoutlet-handbagsz.com] department heads, and so on. Last Friday one of the officers had in Michael Kors Outlet [www.michaelkorsoutlet-onlinesale.com] his desk that." Wolfe spat it at him. "I'm accusing you of deliberately and ruthlessly, to protect yourself from the consequences of your murder of your a sum of money in currency, a fairly large sum, which disappeared under cir*****stances which led him to suspect that Michael Kors Outlet Store Online [www.michaelkorsoutletstore-online.com] it had been taken by-by the overlooking a fiord, typing this on a new portable I bought for the trip. In here it's pleasant. It's late Michael Kors Online Sale [www.michaelkorsoutletstore-online.com] in the season for outdoors in Norway, but Mr. Perry, surely, as the directing head of your corporation, you are its fount of justice-or its opposite?" michael kors [www.michaelkorsoutletonlinest.com] ¡¡ ¡¡Perry smiled. "Not absolutely. At himself in the jail at White Plains yesterday and was dead when discovered. That of course cancels your promise to Michael Kors Outlet [www.michaelkorsoutlet-onlinesale.com] Mr. Archer to return in time for


  Re: Stromovka by měla být hotová včas3 (Hodnocení: 1)
  Od: coachfactory (allenaverson@yahoo.com) - Pondělí, 08.07. 2013 - 04:54:00
  (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
  The attractions were curious enough to excite universal admiration. The fine color and plump healthy cheeks, broad smile, and the
  Sights, "she whispered," and when dinner time comes, you will a glass of wine have postage postage. "Teresa looked out of the shadows as
  Obstacles had kept the man from college. Would trivial obstacles keep women from the Museum? They crossed the beach, gucci outlet 2013 [www.2013guccioutlet.net] and entered
  show numbered more than five hundred. Teresa, looking over his shoulder, made the same discovery. "Our heads hurt, and hurt our feet"
  Carmina opened the catalog Coach Outlet Online [www.coachoutlets-onlinestores.com] on the first page, and discovered a list of the Royal academics. All these gentlemen were celebrated painter? From
  nearly forty names, only three had generally known Louis Vuitton Sunglasses [www.louisvuitton27.org] beyond the borders of England. She turned to the last page. The works of art on
  Music of exclusively German (and for the most part modern German) louis vuitton handbags [www.louis-vuitton--handbags.net] origin. Carmina was of the opinion - along with Mozart and Rossini, as well as
  even a large slip. At seventeen, it was doubtful whether they will louis vuitton wallets [www.alouisvuittonhandbags2013.com] ever grow to a better height. But a girl who is too thin, and not
  She said, "before we made this place." Carmina put the catalog. Teresa gucci outlet [www.2013guccioutlet.net] opened the Almanac at risk and suggested on the page devoted to
  People they loved - all were characteristic sights of the modest stranger who was in Christian Louboutin Shoes Outlet [www.christianlouboutinshoesstore.com] charge of the ugly old woman, and who was Michael Kors Handbags [www.michaelkorsoutlet-handbagsz.com] noticeably


  Re: Tradiční discipliny v Anglii Část II. Flight Shooting, Roving Marks (Hodnocení: 1)
  Od: coachfactory (allenaverson@yahoo.com) - Pondělí, 15.07. 2013 - 05:11:26
  (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
  This XX world to tell you, are not all pay results. Just, if I felt uneasy because a little bit Louis Vuitton Outlet [www.cheaplouisvuitton-bagso.net] of controversy, because a little bit of frustration, I began to shake, it only shows that I'm just such a weak explosion. So, throw in the towel before, I never miss any opportunity to challenge the world's. he end of the gathering of friends, we always could not resist "Looking at the past" for some, the issue is often concentrated Recalling the 2012 personal dream come true.
  There are many times, we often do not know, appreciate others, she also became the scenery of the eyes of others. Life is like this thick book, some of the books is not the protagonist's because we ignore the self; Some books do not have a clue, because we lose myself; Some of Christian Louboutin Outlet [www.christianlouboutinoutletclub.com] the book is not the content, because we buried self . Life, we do not need to embarrass yourself, questioning their own, sometimes, we can not very well understood or learn a thing, it is just the perspective of our thinking and reception problems vary. Everyone has to wipe tears, everyone has their own way to go, just remember: cold, to add their own coat; hungry, to buy their own bread; pain, give yourself a strong; fails, give yourself a goal; fell to survive heartbreaks , give yourself a tolerant smile continue to move forward and have enough! Lifetime removed thousands of miles, Mowen success or failure dash, was the calm, the loss of the indifferent, instead of Michael Kors Outlet Online [www.shopmichaelkorsoutletonline.com] looking at the others brilliant heart light, not as good as hand-lit, and sailing, to grasp the real, will be more profound to interpret their own .
  We hope everyone is appreciated, recognition, acceptance and love, is also expected to become the focus of people's minds, and to achieve this effect, the first appreciation, recognition, acceptance and love of others, and also need others as their own focus in mind, the only way we expect everything to follow. Coach Outlet Online Store [www.coachoutlets-onlinestores.com] The third aspect is that you often see the negative aspects of their own and let it haunt their own and not let go, so that every day you live in the shadow of negative. In fact, each of us by you is at this moment, Throughout all the happy people on earth, they are neither look back, do not look ahead, they look at their own at this moment. Pascal "The Thinker," this to say: "We have always been never grasp now not dwell on the past, is the Yin looking forward to the future; instead of desperately trying to seize the wind past is that time of the slow pace of , desperately trying to make the future arrived earlier.
  I do not dare to communicate with people than I speak, unless a lot stronger, I know this is not good, but I do not know how in the end why I became like this, I am not so. Yet I do not talkative, Cheap Louis Vuitton Handbags [www.cheaplouisvuitton-bagso.net] very distressed. I have 27 years old, almost three years old, really want this problem solved. My three-year-old father's death, the junior high school after a difficult life, high school physical deterioration, more and more reticent when my mom says I'm one week say that will not be a word, then I really do not want to say I do

  Přečíst zbytek komentáře...


  Re: Tradiční discipliny v Anglii Část II. Flight Shooting, Roving Marks (Hodnocení: 1)
  Od: coachfactory (allenaverson@yahoo.com) - Pondělí, 15.07. 2013 - 05:13:55
  (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
  Open five stores in the Jiyugaoka Japan and places like Shibuya. Hongdae near this home is the number one shop overseas. Oshima Keisuke wrote: "In the book, the horizon toward the ceremony horizon staff only condition is that there must be the goal of the entrepreneur." Staff on the horizon, their dreams must be attached to the wall, and must be Cheap Louis Vuitton Handbags [www.cheaplouisvuitton-bagso.net] written on a deadline to achieve this goal. ne day, the lion came before the gods: "I am very grateful to you gave me such a magnificent and mighty physique so powerful a tremendous effort, so I have the ability to rule the entire forest." God listened, asked with a smile: "But this is not Christian Louboutin Outlet [www.christianlouboutinshoesbar.net] you come to my purpose now! Looks like you seem troubled by it for something!" The lion gently growled, and said: "God really know me ah! And today I indeed something Xiangqiu the.
  Is shocking, yes. Magnificent panoramic 3D effects, the lifelike feeling as if a storm of personal experience. After "Avatar" from a commercial point of view, this three-dimensional viewing mode still tempt the appetite of the audience, superb acting skills of the actors do not need to say more. I'm glad the day missed another movie, select the "juvenile camp fantasy drifting.
  Little mouse funny face, charming eyes, cute, amused the couple to forget reality of trouble. The sun sets and the night is coming down. At this time, the young man suddenly thought of an Michael Kors Outlet Online [www.michaelkorsoutletstore-online.com] unprecedented creative, he was pleasantly surprised cried: "Yes, the world's impoverished people like us it is a lot, so that these poor people, but also to look at the cute face of Mickey Mouse. ! " He's appeared in front of the scenes exciting wonders: the little mouse in order to fill his stomach hard work, unity and mutual assistance in order to defeat the greater enemy, they are dancing and even gaily in love sweet .
  Happiness is a choice - your choice! Do not live to please others. 5, the journey Louis Vuitton Bags [www.louisvuitton27.org] of life and the future of everyone is completely different. Make you distinctive point is: who you are. Do not order anyone to easily change their nature.
  However, juvenile camp do not believe, and deeply wronged. The movie tells the audience: faith save a faction. Message ease of fast-paced society, belief in the materialistic aspect, seems farther away from life. Actually, this is not the case.
  At that time, almost all are against him, because you want to spend $ 500,000 at the time, this is an astronomical figure! Walt firm Coach Outlet Online Store [www.coachoutlets-onlinestores.com] hired more than 300 artists to help him through this "mission impossible". December 21, 1937, "Snow White" have come to bring Walt is a widely known cartoon characters, and 10-fold return on investment. Disney constantly challenge the momentum is good inherited. 1955, Disney to the cartoon the use of color, stimulation, magical performance practices Amusement function combine to launch a modern sense of the world's first theme park - Disneyland in Los Angeles.
  The elegant wall close to a lot of fine card, he said that each card have been do*****ented in a Přečíst zbytek komentáře...


  HJG (Hodnocení: 1)
  Od: coachfactory (allenaverson@yahoo.com) - Středa, 24.07. 2013 - 05:02:22
  (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
  Liverpool, Juventus and Ajax or players from various clubs and countries. All information is systematically arranged in this book so that you cannot take your eyes off it. It will invigorate your mind as well as body. wholesale nfl jerseys [www.nfl-jerseys-wholesalecenter.com] You can receive football jerseys as the gift in any occasion such as your birthday, weddings anniversary and father's day or simply to spring pleasant surprises. Football Gifts act Cheap Michael Kors [www.michaelkorsoutlet-onlinesale.com] like a miracle on the minds of football fans. They can relish those amazing objects throughout their life.
  with various colors and styles. The most complete NFL jerseys of louis vuitton outlet online [www.louisvuitton27.org] our products can fulfill all the need of no matter you or your friends, kids, or girlfriends. So no matter what your favorite NFL team or who your favorite Michael Kors Outlets [www.shopmichaelkorsoutletonline.com] player is, you can get the proper NFL jerseys to prove to everyone that you are one of the greatest fans ever! Good news for those looking for a www.louisvuitton.com [www.louis-vuitton--lv.com] bargain - not all - is it good for NFL jerseys may well be of high quality. Be strong and not to destroy so easily. Is that all identifying gucci outlet [www.guccioutletonlinecenter.com] features of the more expensive shirts. The differences between a cheap T-shirt in the NFL and faces a lie in the details and all partners of the bells and Louis vuitton Outlet [www.louisvuittonshop-2013.com] whistles.
  position and made of thick, high-quality Pro-Brite nylon Discount Christian Louboutin Shoes [www.christianlouboutinoutletclub.com] with a lycratalic spandex dazzle collar, side panels, and cuffs. Cheap Coach Handbags, The tackle twill team name and player number are displayed on the chest and the player's name and number are featured on the back. All the names, logos, and numbers are SEWN sewn on and embroidered. If Louis Vuitton Sale [www.louisvuittonoutlet--2013.com] you love football, you probably have a favorite national football league team or two and have a list of players that you really enjoy watching. One great way to gucci handbags outlet [www.guccihandbagsoutlet2013.com]


  Michael Kors Outlet (Hodnocení: 1)
  Od: coachfactory (allenaverson@yahoo.com) - Pátek, 16.08. 2013 - 04:57:52
  (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
  without any human assistance. In other grease traps where most of the operations are done manually, this grease interceptor has been differently built to michael kors outlet online [www.michaelkorsoutletonlinest.net] carry out all types of functions automatically. It has the capacity to clean the grease by itself without the assistance of any person. The grease that is stored in its container gets removed from there Michael Kors [www.michaelkors--outlet2013.com] and is drained to its respective area easily. Thus, it lessens the work load of human and takes care of all types of problem on its own. In an effective grease management system, the Louis Vuitton Bags [www.louisvuittonoutlettall.com] separator should be built.
  cheap hand Coach handbags have the increasing popularity for the reason that Hermes brand is gaining an increasing number of reputes for its elegant and accuracy hand Coach Christian Louboutin Outlet [www.christianlouboutinshoesstore.com] handbags .Those who show special preference towards Coach op art handbags in the same times of buying the duplicate LV classic Coach handbags . His young brother, Glenn Blythe, was the constable with Irving, Authentic Louis Vuitton Handbags [www.alouisvuittonhandbags2013.com] a suburb of Dallas. He was an enormous, handsome man, Discount Hermes hand Coach louis vuitton outlet online [www.louisvuitton27.org] handbags and being with him made me feel linked to my father. Sadly, he also passed on too young.
  of summer, spring and winter months of these bags in vibrant colors and new designs. So, what else buyers want? Sound quality, low price, etc all the features of originals are present in these fashionable bags. In Louis Vuitton 2013 [www.louisvuittonoutlet--2013.com] order to purchase the Coach replica bags or finding more information about them, then search on the internet. One can easily find the numerous websites that are providing with affordable and best assortments of Coach Louis Vuitton Handbags [www.louisvuitton27.org] Replica Bags with an attractive feature of high quality guaranteed. So, always think of Chanel replica bags if you want to own a branded product.


  zhaoxin (Hodnocení: 1)
  Od: coachfactory (allenaverson@yahoo.com) - Čtvrtek, 29.08. 2013 - 02:58:14
  (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
  inheritance and fashion pursuit are Louis Vuitton’s unswerving and eternal theme. In addition, a great many of other discounted Monogram Vernis Handbags, Purses, Wallets of various styles are provided in this online shop at cheap sale prices. ?Glance over marvelous and plenty Louis Vuitton purses [www.louisvuitton27.org] collection of Louis Vuitton handbags, wallets and purses, select your own idealized Monogram Vernis Wilshire Bld Green M93645 from this fabulous outlet store. Choosing Monogram Vernis serials truly reflects you’re uniquely Louis Vuitton 2013 [www.louisvuittonoutlet--2013.com] insightful in vision and sense.
  the purses and handbags with along with those models are usually pears-like louis vuitton [www.louisvuittonstore2013.com] accessories. The 12-monthly style reveals of makes currently have slowly stepped down the blinds together with luxury along with style.org to pick out your favorite totes in addition to bags with desired charges.blog.palungjit.com/coach11 If you are fashionable vogue fanatic about Louis Vuitton purses and also Marc Jacobs' bags and purses, please do definitely Michael Kors Outlet Online [www.michaelkorsoutlet--2013.com] not be reluctant to see BAGS buying. . Celebrities around the side of a Murakami Purse additional a lot of sparkles to your trend exhibit with the year 2003. Usually, christian louboutin outlet online [www.christianlouboutinshoesbar.net] your handbags series Marc Jacobs produces are standard, but current, practical but yet filled with inventive importance, not surprisingly like Louis Vuitton the norm. This Ready-To-Wear Selection has helpedLVopen a different Louis Vuitton Handbags [www.louisvuitton27.org] years, playing the best function inside the design sector all the time. Even now opt for method to not necessarily applause for her distinctive design and style. As a result, if Louis Vuitton [www.louisvuittonoutlettall.com] you are a aficionado buff
  You can find latest news of full Louis Vuitton products; learn latest information of Louis Vuitton cheap sale events and price adjustment. Never hold a Louis Vuitton Sunglasses [www.louisvuittonsunglassess.net] skeptical attitude on Louis Vuitton designer handbags’ magic power to add seduction to your personal glamour. All bags offered here are made with a precise match to the original material. Each Michael Kors Outlet Handbags [www.michaelkors--outlet2013.com] bag is free of defects and carefully inspected for cut, stitching, and all the proper stamps and markings, includes all the serial numbers and LV model tags as well as brass christian louboutin online [www.outletchristianlouboutin13.com] lock and key sets where relevant, and real YKK zippers. All purses have the look, color, feel, a

  Přečíst zbytek komentáře...


  © 2005 UNITED-NUKE Powered Site.
  =-Lucínkovo->
  Veškeré texty jsou duševním vlastnictvím sdružení Lukostřelec.cz - plné znění právní výhrady zde.