Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
redman 62
#11
Ještě jsem neviděl výrobce který by napsal "tento můj výrobek stojí za starou bačkoru"

Drtivá většina luků na trhu jsou buďto osvědčené modely, nebo jejich kopie. Jde jenom o to, nakolik dobře kopista dokáže obšlehnout originál. Někdy ho dokonce vylepší.

Co se týče pocitových hodnocení - naprostá většina střelců není schopna luk posoudit objektivně. Nemají dostatek zkušeností a luk hodnotí pouze podle toho, jak se při výstřelu cítí oni, což je ale v podstatě správně.

Mě by zajímala nátahová charakteristika při mé délce nátahu, výstřelová rychlost při 6gr na libru (a jestli to luk vydrží), vyváženost ramen, trvanlivost a torzní stabilita. Všechno ostatní jde doladit
Odpovědět
#12
(11-14-2018, 09:53 AM)Mýša Napsal(a): Ještě jsem neviděl výrobce který by napsal "tento můj výrobek stojí za starou bačkoru"

Drtivá většina luků na trhu jsou buďto osvědčené modely, nebo jejich kopie. Jde jenom o to, nakolik dobře kopista dokáže obšlehnout originál. Někdy ho dokonce vylepší.

Co se týče pocitových hodnocení - naprostá většina střelců není schopna luk posoudit objektivně. Nemají dostatek zkušeností a luk hodnotí pouze podle toho, jak se při výstřelu cítí oni, což je ale v podstatě správně.

Mě by zajímala nátahová charakteristika při mé délce nátahu, výstřelová rychlost při 6gr na libru (a jestli to luk vydrží), vyváženost ramen, trvanlivost a torzní stabilita. Všechno ostatní jde doladit

Ahoj Mýša, 
súhlasím s tebou len čiastočne,dá sa každý luk objektívne posúdiť,len výrobca ti nepriloží graf náťahovej charakteristiky.Upevni napnutý luk do prípravku a silomerom meraj nárast sily v závislosti od dĺžky náťahu.Rozhodujúci je bod keď začne luk"tvrdnúť" náťahová sila by mala byť pod týmto bodom.Ak dostaneš lineárny graf,nie skokovitý tak luk nadobudnutú kinetickú energiu aj rovnako odovzdá a luk je OK,už stačí iba doladiť šípy.Skladacie luky majú výhodu,že s buttonom ladíš nie šíp k luku ,ale čiastočne vieš doladiť luk ku šípu.
Odpovědět
#13
Mýša správně vrátil debatu k původní otázce, ale dovolil bych si ještě doplněk k debatě o kinetické energii a dostřelu. 
 Závěr, že maximální kinetická energie se rovná maximálnímu dostřelu je správná  + ve vzduchu se uplatňuje minimální odpor.
Bude dobré si napsat vzorec pro kinetickou energii  Ek = 1/2 m . v2, z toho je vidět, že energie stoupá se čtvercem rychlosti. Z toho vyplývá, že maximální kinetickou energii získám při maximální výstřelové rychlosti, a té dosáhnu při minimální  možné hmotnosti šípu. To znamená spíš 6 gr/libru než 9 gr/ libru.  Je  jasné , že nejlehčí možný šíp bude mít i nejmenší aerodynamický odpor - tenký dřík a minimální kormidla. A aby šíp dodržel plochou dráhu letu, je třeba mít těžiště blízko středu šípu. Toto řešení ovšem dává luku zabrat, a co snese pravý horn-bow ze šlach a rohoviny, nesnese lepený dřevo-laminátový luk a tak vhodný kompromis si musí každý zvolit, nebo si nechat poradit - a tímto odkazem na poslední řádek z Mýšova příspěvku vracím debatu k původní otázce. Smile
Odpovědět
#14
(02-04-2019, 02:19 PM)dersu Napsal(a):
(11-14-2018, 09:53 AM)Mýša Napsal(a): Ještě jsem neviděl výrobce který by napsal "tento můj výrobek stojí za starou bačkoru"

Drtivá většina luků na trhu jsou buďto osvědčené modely, nebo jejich kopie. Jde jenom o to, nakolik dobře kopista dokáže obšlehnout originál. Někdy ho dokonce vylepší.

Co se týče pocitových hodnocení - naprostá většina střelců není schopna luk posoudit objektivně. Nemají dostatek zkušeností a luk hodnotí pouze podle toho, jak se při výstřelu cítí oni, což je ale v podstatě správně.

Mě by zajímala nátahová charakteristika při mé délce nátahu, výstřelová rychlost při 6gr na libru (a jestli to luk vydrží), vyváženost ramen, trvanlivost a torzní stabilita. Všechno ostatní jde doladit

Ahoj Mýša, 
súhlasím s tebou len čiastočne,dá sa každý luk objektívne posúdiť,len výrobca ti nepriloží graf náťahovej charakteristiky.Upevni napnutý luk do prípravku a silomerom meraj nárast sily v závislosti od dĺžky náťahu.Rozhodujúci je bod keď začne luk"tvrdnúť" náťahová sila by mala byť pod týmto bodom.Ak dostaneš lineárny graf,nie skokovitý tak luk nadobudnutú kinetickú energiu aj rovnako odovzdá a luk je OK,už stačí iba doladiť šípy.Skladacie luky majú výhodu,že s buttonom ladíš nie šíp k luku ,ale čiastočne vieš doladiť luk ku šípu.

Nevím, co si Mýša při čtení Tvé odpovědi, Dersu, myslel, ale to asi necháme být. Chci jen poznamenat, že nátahová charakteristika je jen částečka tzv. objektivního hodnocení luku. Není mi jasné, proč si myslíš, že právě lineární charakteristika je optimální a upřímně řečeno, neumím si představit skutečně "skokovitý" graf, leda snad v případě zlomení luku při měření. A spojovat použití kompenzačního knoflíku (buttonu) právě jen se skládacími luky mi nepřipadá šťastné.
Odpovědět
#15
Ja si myslím Luis,že Mýša moju odpoveď vyhodnotí správne.V krátkosti aby to bolo pochopitelné pre každého: všetko sa dá empiricky vyhodnotiť,alebo zmerať. A čo sa nedá to sa dá vypočítať.
Odpovědět
#16
Nu, zdaleka ne vše se dá změřit a vypočítat. Pokud budeš chtít, zkus mi vysvětlit, na co jsem se Tě ptal. 
Zdraví Luis
Odpovědět
#17
(02-08-2019, 09:18 AM)Luis Napsal(a): Nu, zdaleka ne vše se dá změřit a vypočítat. Pokud budeš chtít, zkus mi vysvětlit, na co jsem se Tě ptal. 
Zdraví Luis

Ahoj Luis,
skus sme sa nechytať za slovíčka,chcel som povedať nasledovné:
Pocitovo ,ak naťahuješ luk cítiš ako ti kladie odpor. Zákon akcie a reakcie.Po prekonaní určitého bodu luk začne "tvrdnúť" čo všetci dobre poznáme.Za týmto bodom je už zbytočne ťahať,odpor luku sa "skokovito" zvýši ale odovzdaná energia šípu nebude adekvátna. To som písal,že dĺžka náťahu by mala leža´t pod týmto bodom.
Nie je jedno aký je ten nárast sily ,práve nárast sily od dlžky náťahu je pre mňa rozhodujúca pri posúdení liku.
Nuž ale koľko ľudí toľko názorov.
Čo sa týka buttonu,ešte som nevidel že by sa používal u celistvých lukov.
Že akú má funkciu button to si vieš vygooliť
Odpovědět
#18
http://www.bearpaw-blog.com/does-the-red...-stacking/
Odpovědět
#19
(02-08-2019, 03:56 PM)Jira Napsal(a): http://www.bearpaw-blog.com/does-the-red...-stacking/

Výborný článok Jira,
odborne podaná problematika
Odpovědět
#20
(02-08-2019, 10:25 AM)dersu Napsal(a):
(02-08-2019, 09:18 AM)Luis Napsal(a): Nu, zdaleka ne vše se dá změřit a vypočítat. Pokud budeš chtít, zkus mi vysvětlit, na co jsem se Tě ptal. 
Zdraví Luis

Ahoj Luis,
skus sme sa nechytať za slovíčka,chcel som povedať nasledovné:
Pocitovo ,ak naťahuješ luk cítiš ako ti kladie odpor. Zákon akcie a reakcie.Po prekonaní určitého bodu luk začne "tvrdnúť" čo všetci dobre poznáme.Za týmto bodom je už zbytočne ťahať,odpor luku sa "skokovito" zvýši ale odovzdaná energia šípu nebude adekvátna. To som písal,že dĺžka náťahu by mala leža´t pod týmto bodom.
Nie je jedno aký je ten nárast sily ,práve nárast sily od dlžky náťahu je pre mňa rozhodujúca pri posúdení liku.
Nuž ale koľko ľudí toľko názorov.
Čo sa týka buttonu,ešte som nevidel že by sa používal u celistvých lukov.
Že akú má funkciu button to si vieš vygooliť

Díky za dosavadní diskusi, ale končím. Myslel jsem si, že to co píšeš, myslíš poctivě a že si za tím stojíš. No nic. Neměl jsem s tím začínat.
Zdraví Luis
Odpovědět


Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející toto téma: 1 host(ů)