Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Lukostřelecká liga, návrhy
#1
Milí lukostřelci,
                   občas mě při lukostřelbě napadá myšlenka na návrh doplnění disciplín "lukostřelecké ligy" o nějakou disciplínu s pohyblivým terčem. Vždyť lukostřelba (a zejména ta tradiční, ke které se hlásíme), byla jistě daleko více používána ke střelbě na pohyblivý terč, než na statické terče. Je s tím jistě potřeba zvážit náročnost případné disciplíny pro zajištění pořadatelem, kromě toho také to aby nebylo příliš složité zajistit shodné parametry. Z těchto důvodů bych navrhoval např. disciplínu "kyvadlo", které je součástí většiny pořádaných turnajů .Stačilo by pravděpodobně stanovit pouze průměr terče, délku ramene, počet kyvů a bodové ohodnocení. Případně výšku umístění kyvné osy, či středu terče. Těším se na Vaše názory na toto téma.
Odpovědět
#2
To by mě zajímalo. Kdes na to narazil? Já dost sbírám informace o tradiční lukostřelbě a nikde jsem nic takového nenašel. Ne ve smyslu že by to bylo většinou, ale vůbec žádnou zmínku. Snad jenom hra kdy jedno družstvo na koních táhne za sebou kouli a druhé jede za nimi  a kouli se snaží trefit. Ale to je hra- ne soutěž.
Můžeš dát nějaký odkaz? Opravdu mě to zajímá.
Zatím skoro všechno co jsem vypátral byly buď různé formy popinjaye, nebo terč na dálku. Tu a tam výjimky kdy šlo třeba i o razanci střely ....střelba na dálku s omezením zhora, měřitelná energie šípu po dopadu... a flight. Pohyblivého nic
Odpovědět
#3
Ahoj kamarádi milí, myslím, že to, co má Messerman na mysli, je něco jiného, než má na mysli Mýša. Jde asi o rozdíl (nikoli rozpor) mezi pohledem na tradiční lukostřelbu převážně z hlediska tradičních soutěžních disciplín a pohledem z hlediska hry nebo pokusu o to si zahrát, (třeba i formou soutěže) na pravěké lovce nebo středověké lučištníky a podobně. Mně osobně vyhovují oba pohledy. Co se původního dotazu týče, zatím nejsem pro Messermanův návrh, zejména z důvodů technicko - organizačních. Už tak je dost starostí s tím, aby byly pořádně připravovány disciplíny současné. Ale třeba se něco přijatelného časem najde?
Odpovědět
#4
A neměl spíš Messermann na mysli primární  používání luku v historii k boji a lovu. Tam samozřejmě byla střelba na pohyblivý cíl nezbytná a zařadit pohyblivý terč v nějaké přijatelné formě do standardních disciplín  by nebylo od věci.
Luis ale správně poznamenal, že to musí být něco co může každý z pořadatelů zajistit bez extrémních nároků ve shodném provedení, případně vytvořit zařízení, které by držitel dopravoval do místa soutěže. Něco jako kyvadlo nebo polystyrénové kotouče vypouštěné ze šikmé rampy atd...
Odpovědět
#5
(02-18-2018, 09:41 AM)Ivan Napsal(a): A neměl spíš Messermann na mysli primární  používání luku v historii k boji a lovu. Tam samozřejmě byla střelba na pohyblivý cíl nezbytná a zařadit pohyblivý terč v nějaké přijatelné formě do standardních disciplín  by nebylo od věci.
Luis ale správně poznamenal, že to musí být něco co může každý z pořadatelů zajistit bez extrémních nároků ve shodném provedení, případně vytvořit zařízení, které by držitel dopravoval do místa soutěže. Něco jako kyvadlo nebo polystyrénové kotouče vypouštěné ze šikmé rampy atd...

Zdravím, přesně to jsem měl Ivane na mysli. Už samotné názvy kategorií luků  jak je v ATL (ASOCIACE "TRADIČNÍ LUKOSTŘELBY")  používáme hovoří o primárním účelu zhotovování a zdokonalování výroby luku. Domnívám se, že pro ty prvotní pohnutky byl jistě v první řadě lov a boj - tedy střelba na pohyblivé terče. 
      Nemyslím si, že by to příliš zvětšilo nároky na přípravu turnaje pro pořadatele. Kyvadlo nebo kolečka s rampou nejsou příliš náročné na náklady ani na zhotovení (vím o čem mluvím). Rozhodně je náročnější zhotovit figurínu na královskou ústupovku. Jde jen o to, zda to budeme chtít zařadit do ligy, či ne.
    Budu rád, když i další lukostřelci (a zejména řádní členové ATL) vyjádří svůj názor na tento návrh. A děkuji Vám, kteří jste již svůj názor vyjádřili.
Odpovědět
#6
(02-24-2018, 08:43 AM)Messermann Napsal(a):
(02-18-2018, 09:41 AM)Ivan Napsal(a): A neměl spíš Messermann na mysli primární  používání luku v historii k boji a lovu. Tam samozřejmě byla střelba na pohyblivý cíl nezbytná a zařadit pohyblivý terč v nějaké přijatelné formě do standardních disciplín  by nebylo od věci.
Luis ale správně poznamenal, že to musí být něco co může každý z pořadatelů zajistit bez extrémních nároků ve shodném provedení, případně vytvořit zařízení, které by držitel dopravoval do místa soutěže. Něco jako kyvadlo nebo polystyrénové kotouče vypouštěné ze šikmé rampy atd...

Zdravím, přesně to jsem měl Ivane na mysli. Už samotné názvy kategorií luků  jak je v ATL (ASOCIACE "TRADIČNÍ LUKOSTŘELBY")  používáme hovoří o primárním účelu zhotovování a zdokonalování výroby luku. Domnívám se, že pro ty prvotní pohnutky byl jistě v první řadě lov a boj - tedy střelba na pohyblivé terče. 
      Nemyslím si, že by to příliš zvětšilo nároky na přípravu turnaje pro pořadatele. Kyvadlo nebo kolečka s rampou nejsou příliš náročné na náklady ani na zhotovení (vím o čem mluvím). Rozhodně je náročnější zhotovit figurínu na královskou ústupovku. Jde jen o to, zda to budeme chtít zařadit do ligy, či ne.
    Budu rád, když i další lukostřelci (a zejména řádní členové ATL) vyjádří svůj názor na tento návrh. A děkuji Vám, kteří jste již svůj názor vyjádřili.
Ahoj Messermanne.
Proč tradiční lukostřelba v uvozovkách? Co se týče lovu,- střílíme na zvířátka - takzvané 3D, u nás většinou nazývané lovecká stezka. A pokud si chceš vyzkoušet boj, doporučuji nějakou bojovou skupinu či hraní na bitvy s šípy s bambulí či špuntem místo hrotu. Je jich, myslím, (bitev) i na našem území celkem dost. Většinou se však musíš vybavit dobovým oděvem, ubytováním a dalšími  radovánkami. A věř že pohyb a střílení v těch hábitech je někdy docela pro zlost. 
 Zařazení další disciplíny do ligy je možné, pokud s tím bude souhlasit většina řádných členů na valné hromadě ATL. Já jsem v zásadě proti rozšiřování disciplín ligy ATL, (i přesto, že se po letech už konečně začínám do pohyblivých terčů trefovat), hlavním důvodem proč s tím nesouhlasím je fakt, že ne každý kdo chce pořádat turnaj ATL, má stejné nebo alespoň podobné podmínky pro postavení pohybl. disciplín. Dalším důvodem jsou začátečníci, kteří se většinou do kolečka či kyvadla trefí jen náhodou a moc je to nebaví. Terčovku, rychlovku či ústup mohou trénovat za barákem na balíku slámy, ale zmiňované disciplíny ne. Pokud chceš zavést diskuzi ohledně tohoto na vlákénku řádných členů ráda ji tam otevřu. Hezký den Johanka
Odpovědět
#7
Kromě salvové střelby na útočícího protivníka a jízdní lukostřelby opravdu vím o případu střelby lukem na pohyblivý cíl. Odehrálo se to v Japonsku na přelomu 12 a 13 stol. a příhoda je zmíněna v Heike monogatari no emaki. Poslední přeživší Minamotové byli pronásledováni houfcem bojovných mnichů vedených lukostřelcem s obrovským lukem. Lukostřelec Minamotů se zastavil (přestal se pohybovat) a na značnou vzdálenost šípem typu "žabí nohy" přestřelil protivníkovi tětivu, čímž mnichům sebral bojověho ducha.

Kdybych se doslechl že někdo střílel (ať lovec nebo pytlák) po pohybujícím se zvířeti lukem, asi bych byl mezi těmi kteří by hlasovali pro to zlomit mu ruce
Odpovědět
#8
Obávám se že Mýša má pravdu a střelba na pohyblivé terče až tak tradiční není. Ale v každém případě jsem spíše proti zařazení do ligy, protože udělat třeba jednotné kyvadlo není až tak jednoduché (mělo by se kývat například stejně - takže normalizovaná váha ramene, délka i ložiska otáčení, nejspíš i shodný materiál). Kolečka jsou o něco jednodušší na materiál, ale zase dost závislá na postavené trati (kořeny, drny a tak) a vyžadují ochranu obsluhy, což nemusí být taky snadno zvládnutelné. A souhlasím s Johankou, že dost lidí nemusí být nadšených disciplínou, která se prakticky nedá trénovat. Do ligy by se neměly zařazovat disciplíny, u kterých bude výsledek tak závislý na náhodě.
Odpovědět
#9
pohyblivé terče, stroje a metače jsou zábavné. Ale vzpomínám si na příklad střelce který měl v terčovce méně než 20 bodů (takže velmi špatný střelec), který velmi poskočil v pořadí díky bodovému nadhodnocení náhodného pohyblivého terče který mu vjel do jeho minely Smile
Odpovědět
#10
Různé pohyblivé terče jsou součástí všech soutěží ATL, ale mimo základní sadu disciplín. Pro zajištění srovnatelné opakovatelnosti, včetně možnosti disciplínu trénovat je rozumný důvod proč pohyblivé terče nezařadit do základní sady disciplín.
Jinak jsou ta zdůvodnění proč ne srandovní. Pokud si vzpomínám tak jízdní lukostřelci byly základem mongolské armády a jejich protivníci také nestáli v pozoru a hlavní zbraní japonských bojovníků byl původně také luk, že Mýšo. Předpokládat, že dobře vycvičený lukostřelec nedokázal předsadit na pohybující se cíl je jejich hrubá urážka. V " tradičních dobách" se chodilo na lov proto, abych nechcípl hlady a na etiku lovu podle dnešních měřítek se tak nějak nehledělo. Drobné ptactvo se lovilo jinými metodami, ale velcí práci se také lovili lukem a určitě jste si všimli, že pták buďto letí nebo se po zemi stále pohybuje, tak nějak nepostojí a na videích z Ameriky ti lovci krocanů se docela trefují přesto že ti krocani běhají docela čiperně.
Odpovědět


Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející toto téma: 1 host(ů)