Welcome to www.lukostrelec.cz

 

Hlavní menu

Diskusní fórum

Členové ATL
Soukromé zprávy
Odkazy
Ke stažení
Domů
Kalendář akcí
Luk.Liga - XLSX
Luk.Liga - PDF
Stanovy ATL ČR

Témata

Seznam témat

Začínáme
Historie
Vybavení
Pravidla
Turnaje
Sportovní a 3D
Názory a polemiky

Partněři projektu


Kluc-elektromateriál s.r.o.


Servis

Váš účet
Napište nám
Doporučte nás
Napsat článek
Statistiky
Archív článků
Hledání
Právní výhrada

Hledání



Pokročilé vyhledávání

Diskusní fórum


Toto fórum bude uzamčeno, své příspěvky pište do nového fóra: http://lukostrelec.cz/subdom/forum/

 
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 Osobní nastaveníOsobní nastavení   Přihlásit se pro kontrolu soukromých zprávPřihlásit se pro kontrolu soukromých zpráv   PřihlášeníPřihlášení 

Povrchová úprava šípu - konzervace
Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra www.lukostrelec.cz -> Šípy
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
SanDuro
Grafoman
Grafoman


Registrace: 22.7. 2007
Příspěvky: 1663
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po únor 16, 2009 10:23 am    Předmět: Citovat

Ja teda historicke sipy nedelam ale fermez vysycha jak i ostatni prirodni oleje a tim padem musi zakonite menit spin sipu. Natiram tim prirodni altan na chate a musim to delat rok co rok.

Z hlediska ciste materialoveho bych volil akrylatovy lak. Je vodou reditelny , ekologicky a ma vybornou pruznost a roztaznost. Nepraska pri namahani, coz se o jinych lacich na bazi organickych rozpoustedel rict neda. Po uschnuti je vode odolny a da se libovolne opracovat.

San
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
nenapadáměžádnýméno
Nováček
Nováček


Registrace: 22.1. 2009
Příspěvky: 107

PříspěvekZaslal: po únor 16, 2009 9:57 am    Předmět: Citovat

A používáte to někdo? Myslím z těch, co dělají historické šípy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Jaroslav Kejval
Grafoman
Grafoman


Registrace: 21.6. 2006
Příspěvky: 741

PříspěvekZaslal: po únor 16, 2009 9:25 am    Předmět: Citovat

Lněný olej - fermež......žádný tajemný recept Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
HS
Nováček
Nováček


Registrace: 13.2. 2008
Příspěvky: 25
Bydliště: Most

PříspěvekZaslal: ne únor 15, 2009 8:57 am    Předmět: Citovat

"Danish Oil". Neví někdo co přesně to je?
http://en.wikipedia.org/wiki/Danish_Oil - pokud neumíš potřebnou řeč, tak přes tohle http://translate.google.com/?hl=cs[/quote]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
nenapadáměžádnýméno
Nováček
Nováček


Registrace: 22.1. 2009
Příspěvky: 107

PříspěvekZaslal: ne únor 15, 2009 8:44 am    Předmět: Citovat

Ve videu Making Medieval Arrows používá "Danish Oil". Neví někdo co přesně to je? U "Dicka" jsem to nenašel a ten má kdeco.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
gawain
Grafoman
Grafoman


Registrace: 17.11. 2007
Příspěvky: 580
Bydliště: Svätý Jur

PříspěvekZaslal: po prosinec 01, 2008 8:50 am    Předmět: Citovat

Velmi dobry je aj Alyparket. Je rieditelny s vodou ale inak je dost riedky. Treba sise cca 5-6 vrstiev ale pracuje sa s nim velmi dobre a nevytvory hruby nater.
_________________
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Jaroslav Kejval
Grafoman
Grafoman


Registrace: 21.6. 2006
Příspěvky: 741

PříspěvekZaslal: po prosinec 01, 2008 8:24 am    Předmět: Citovat

Nalakovaný šíp s vrstvou 0,06 mm - 3 nátěry.....+ 1 lbs. Některé po nalakování i - 1 lbs. takže žádná tragedie.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
orange
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 1.9. 2008
Příspěvky: 459
Bydliště: Praha Dablice

PříspěvekZaslal: ne listopad 30, 2008 11:03 am    Předmět: Citovat

Myslim ze hawkwind referoval plne synteticky polyuretanovy lak , neco jako:

Lak polyuretanový na dřevo a podlahy DŘEVOPUR nebo Xyladecor.

DŘEVOPUR , Xyladekor oba pouzivaji na stetec redidlo S6006.

Jarda ma mozna pravdu, ze s lakem ve vodni disperzy je mozna zbytecne az moc srani.
_________________
Všichni opeřenci se musí naučit dobře létat, proč to ale šípům trvá ze všech opeřenců nejdéle ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
orange
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 1.9. 2008
Příspěvky: 459
Bydliště: Praha Dablice

PříspěvekZaslal: pá listopad 28, 2008 8:54 am    Předmět: Citovat

Spinovacka s 1 Kg zavazim (zatim bez kalibrace, jen mm papri), tuhost jsem zkousel porovnanim na nejvetsim poveseni pred a po nalakovani.
_________________
Všichni opeřenci se musí naučit dobře létat, proč to ale šípům trvá ze všech opeřenců nejdéle ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Jaroslav Kejval
Grafoman
Grafoman


Registrace: 21.6. 2006
Příspěvky: 741

PříspěvekZaslal: pá listopad 28, 2008 8:26 am    Předmět: Citovat

No mořidlem jestě lihovým to je jako to namočit do vody. vylezou ti hned léta takže to budeš pořád dokola přebrušovat a rovnat.

Jak jsi poznal že je lak na šípu tvrdý???

Lak má umožńovat rychlé uzavření dřeva bez průniku laku hlouběji do dřeva. Je to jen ochranný kabát. A proto čim tenčí vrstvy tim lépe. Lak takový aby se pak dalo na násadu lepit brka. Takže žádné vosky,oleje to je dobrý tak pro historiky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
orange
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 1.9. 2008
Příspěvky: 459
Bydliště: Praha Dablice

PříspěvekZaslal: čt listopad 27, 2008 9:33 pm    Předmět: Citovat

Moje zkusenost je, ze dost zalezi i na vyberu samoteho laku, nejdriv jsem zkousel Colorlak - Lak na nabytek , pak poluyretanovy na podlahu viz foto. oba byli moc tvrde - malo pruzily.



Pred lakovanim jsem zkousel voskovani a protoze jsem linej pouzil jsem
Druchema Hydrovosk světle žlutý, sip to chranilo dobre, jen byla pruda na to lepit letky.

Zkusim nove sipy pred lakovanim namorit lihovym moridlem, aby tolik nesaly lak.

Druchema - Lihové mořidlo žluté
_________________
Všichni opeřenci se musí naučit dobře létat, proč to ale šípům trvá ze všech opeřenců nejdéle ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
vladik
Občasný přispivatel
Občasný přispivatel


Registrace: 14.10. 2008
Příspěvky: 230
Bydliště: Michalovce, SR

PříspěvekZaslal: čt listopad 27, 2008 2:49 pm    Předmět: Citovat

este som si spomenul, ked sme ako modelari robili klzaky z balzy, tak
sme ich striekali zaponovym lakom, ten tu balzu pekne vytvrdil na povrchu....neviem ci by sa to dalo aplikovat aj na ine, tvrdsie dreva... Question
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit uživatelovy WWW stránky
vladik
Občasný přispivatel
Občasný přispivatel


Registrace: 14.10. 2008
Příspěvky: 230
Bydliště: Michalovce, SR

PříspěvekZaslal: čt listopad 27, 2008 2:40 pm    Předmět: Citovat

Very Happy netusil som ze povrchova uprava sipu ma tolko uskali...
ja osobne pouzivam jednoducho ľanovu fermež...
nanesiem tak 3, 4 vrstvy s handrickou, ktorou sa snazim fermez do
dreva vtierat....viac som to neriesil scratch
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Jaroslav Kejval
Grafoman
Grafoman


Registrace: 21.6. 2006
Příspěvky: 741

PříspěvekZaslal: čt listopad 27, 2008 2:02 pm    Předmět: Citovat

Orange udělej si jednoduchý test. Narovnej si dřevěnou nasadu a tu nalakuj vodou ředidelným lakem. Nech to zaschnout a pak mi napiš co se stalo. Polyuretanový lak je podle mne zbytečný přepich. Rychleschnoucí laky jedině.
V US se dělal přípravek kterým jsi potřel násady a tím to dřevo stabilizoval. Super. Pak jsi to mohl lakovat čím chtěl.

Právě že vrstva laku ovlivňujě spine - i když to není tak strašné tak se dělají velmi tenké nátěry.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
orange
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 1.9. 2008
Příspěvky: 459
Bydliště: Praha Dablice

PříspěvekZaslal: čt listopad 27, 2008 11:54 am    Předmět: Citovat

Zcela Kacirska Idea:

I kdyz je to vlakno o impregnaci - ochrane drevenych sipu, chtel bych upozotni na zajimavy jev:

Pokud ze sip naimpregnuje , ovlini to SPINE , coz vnimame jako negativni vlastnost.

Bylo by ale mozne udelat postup jenz by ze sipu vytesnil co nejvice vody a pak misto ni dorucil nejaky plast (co jineho je akrylat v laku ?)

??? Vzniklo by neco jake drevo-plastovy sip ???
_________________
Všichni opeřenci se musí naučit dobře létat, proč to ale šípům trvá ze všech opeřenců nejdéle ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
orange
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 1.9. 2008
Příspěvky: 459
Bydliště: Praha Dablice

PříspěvekZaslal: čt listopad 27, 2008 11:48 am    Předmět: Citovat

Vse je konpromis mezi dostupnosti, pracnosti, cenou a zivotnosti sipu.

Take mezi pozadovanou kvalitou vyrobeneho sipu vzhledem ke prave dosazene urovne strelecke techniky.

1. Vodou reditleny lak neznamena vodou zcela naredeny

Psal jsem u mnohokrat o Ceskem nesvaru prilisneho redeni barev a laku.

2. Pocet vrstev se bude ridit savosti materialu

Pokus sip dobre napustime, vydrzi dele, ale ovlivnim tim vice spine, viz dole rozdil mezi hloubkovou impregnaci a naterem

Savost lze ovlinit take vytesenim vody treba lihem , napriklad morenim lihovim moridlem jako to dela Gator.

PS: Teorii microvrstev opustilo uz i modelarstvi, vyhazela ze zkusenosti a naroku syntecikech barev, kde se zorzpoustedlo rychleji odparovalo a take dosti vice stekaly.

3. Brouseni dreva pred lakovanim patri preci mezi zakladni natiraci postupy

4. Samo ze se natiram tycka pred menrenim Spine, orezavanim a td.

hawkwind nassal:

Citace:

Na terčovou lukostřelbu má smysl nalakovat tyčky polyurethanovým lakem a od začátku pracovat s nalakovanýma tyčkama. Moderní lepidla na ně letky nalepí bez problémů.


5. Podle mych zkusenosti, Spine ovlivnuje i typ vodou reditleneho laku , mne se poliuretanovy neosvedcil, byl priliz tvrdy. Poslu foto toho tvrdeho polyuretanoveho co jsem pouzival drive.
_________________
Všichni opeřenci se musí naučit dobře létat, proč to ale šípům trvá ze všech opeřenců nejdéle ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Jaroslav Kejval
Grafoman
Grafoman


Registrace: 21.6. 2006
Příspěvky: 741

PříspěvekZaslal: čt listopad 27, 2008 9:16 am    Předmět: Citovat

Vodou ředitelným lakem lakovat šípy nebo luky může pouze naprostý laik.Změna vlhkosti v místnosti (nebo dodána do dřeva) dovede pořádně zatočit se spine a natož vodou ředitelným lakem. Kup si pořádný lak. Carol lakuje šípy dvakrát jelikož používá násady ze skandinávské borovice a výrobce těchto násad je před konečnou úpravou stlačuje a brousí takže mají naprosto hladký povrch. Tady si může dovolit to přetřít dvakrát. Jinak aby to mělo smysl tak minimálně tři nátěry. smrk 4-5 x. Důležitá není vrstva laku ale počet mikro vrstev.
Nic proti Carol ale pokud vyrábí již 20 let šípy a lakuje to pomocí ovčího rouna vodou ředitelným lakem tak se z úrovně amatéra nikam neposunula jelikož by ti ukázala podstatně kvalitnější styl lakování - silikonová guma atd. Vyrábím šípy 11 let a tady ty chyby mám už za sebou
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
orange
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 1.9. 2008
Příspěvky: 459
Bydliště: Praha Dablice

PříspěvekZaslal: st listopad 26, 2008 10:27 pm    Předmět: Citovat

V polovine Listopadu jsem byl v UK u Carol, dela sipy uz pres 20 let a tak nutne prislo i na diskuzi cim ona chrani sipy.

Rika, ze kvalite dreva je dnes tak bida, ze se nevyplati moc slozite procedury, one pouzita pruzny vodou reditelny lak , popis na etikete jako by z oka vypadl pruznemu laku co pouzivam ja (SPORTAKRYL), stene jako mne se ji neosvedcily priliz tvrde laky (na schody a tak).

Samostana kapitola je nanaseni laku, Carol pouziva kousek ovciho rouna viz foto, dobre to saje , nepousti to chlupy a jde to dobre umit.

Lakuje dvakrat, nejdriv jen sip rychle prejede a necha vsaknout, pak po chvilce prejede znovu.


_________________
Všichni opeřenci se musí naučit dobře létat, proč to ale šípům trvá ze všech opeřenců nejdéle ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
SanDuro
Grafoman
Grafoman


Registrace: 22.7. 2007
Příspěvky: 1663
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út září 30, 2008 9:01 pm    Předmět: Citovat

Ja teda nevim ale vceli vosk fungje docela dobre. Kdyz se to pomuchla staci to sjet fenem.

San
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Arni
Nováček
Nováček


Registrace: 8.9. 2008
Příspěvky: 39

PříspěvekZaslal: út září 30, 2008 8:23 pm    Předmět: Citovat

...myslel jsem impregnaci ve spreji na látku. Rozhodně ty brka nedoznají žádnou újmu. Ty to musíš vědět nejlíp u mě jsi s nima střílel... Uznávám, ale že ta tvoje metoda bude asi lepší a určitě to vyzkouším. Každopádně DÍKY za radu - člověk se pořád učí Smile Smile Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
orange
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 1.9. 2008
Příspěvky: 459
Bydliště: Praha Dablice

PříspěvekZaslal: út září 30, 2008 2:21 pm    Předmět: Citovat

Ja pouzivam na karbony prava brka a take si je pekne hyckam.

Pokud bych na ne dal silikon nebo impregnaci do bot, to si tam mohu rovnou dat PLAST.

Na brka patri produkty z ptacich zlaz, jimz tukem je ptaci potiraji.

Takove pripravky na pera se nechaji napriklad koupit v Mustarskych (Rybarskych) potrebach, nebot soucasti mnoha Musek jsou prave barevna brka jenz primo plavou ve vode.

Ja pouzivam teno z kachnich zlaz, stoji 130Kc a rozetira se stetcem, na rozdil od
nekterejch lenvejich, teno se i dobre omiva (odmastuje)



Seznam Muskarskych prodejen v CR
_________________
Všichni opeřenci se musí naučit dobře létat, proč to ale šípům trvá ze všech opeřenců nejdéle ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Arni
Nováček
Nováček


Registrace: 8.9. 2008
Příspěvky: 39

PříspěvekZaslal: po září 29, 2008 9:05 pm    Předmět: Citovat

Ahoj šípomaniaci Smile
Dobrej šíp to je fakt věda, ale zase ne taková. Po marných pokusech sehnat kvalitní násady jsem využil svoje truhlářské vybavení a dělám si je sám. Kdo si ale myslí, že stačí mít všechny tyčky z jednoho prkna a ony budou stejné je v loji. Jsou mezi nima obrovské rozdíly. Proto zásadní co je třeba je přesně vytřídit nejlépe pomocí spinovačky, dojmologie zvláště zde opravdu nemá místo.
Pokud někdo neloví tak moc nechápu, proč jít po těžkých šípech ( pokud nemáte 112lb longbow jako můj kamarád). Moje šípy mají se 100gr. hrotem kolem 29gramů a bral bych lehčí, ale se smrkem to už těžko stlačíte. On taky není smrk jako smrk. Záleží na jakém rostl stanovišti, nadmořské výšce atd. Proto vybrat ten správnej matroš je někdy fuška. Proto u tyček koupených někde v železářství musí být třídění naprosto infarktová záležitost Shocked
Smrk je dle mého názoru tady u nás v podstatě jediná varianta, kvalitativně i ekonomicky. Příkladně - chtěl jsem si udělat nějaké cedrové násady a 1kubík cedru výjde na 80 000kč Evil or Very Mad - jak říkám zlatej smrk. Povrch fakt stačí dva nátěry nitrem. Jo a na peří to co na impregnaci látky ve spreji (je toho moc co vám všude nabídnou). Stejně, ale když třeba šíp prolétne terčem (při střílení za mokra) je z něho "Zmoklá slepice", ale zase jsme u té tvrdosti, když je správná tak to lítá i s mokrejma Laughing .
Takže heslo na závěr: Třídit, třídit, třídit
Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
orange
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 1.9. 2008
Příspěvky: 459
Bydliště: Praha Dablice

PříspěvekZaslal: po září 29, 2008 10:27 am    Předmět: Citovat

Z modelarstvi vim, se je rodil mezi pokusem o nater a impreganci.

- Pri nateru se snazime jen o uzavreni poru
- Pri impareganci tez o naplneni co nejvetsi (cele) struktury dreva

Delal jsem lodni modelarstvi a vim ze i velke lode se potiraly horkymi oleji. Duvod neni ani tak ochrana pred vlhosti, jako vylepseni vlastnosti dreva, hlavne ruznych pruznosti: ohybu na delku, pruhybu a torzni tuhosti.

Rekl bych tedy, ze olejovani bude vice ovlinovat SPINE sipu, nez jen vosk ci lak.

PS: Stezne se jeste navic zahrivaly aby se horky olej jeste lepe vsakl do struktury dreva.

To ze olej derevo neochrani 100% pred vlhkosi neznamena ze neposkytuje dostatecnou ochranu ve smyslu historyckeho sipu.

V tomto smeru by bylo zajimave zjisti jako to dela Kacha:

Historicke sipy
_________________
Všichni opeřenci se musí naučit dobře létat, proč to ale šípům trvá ze všech opeřenců nejdéle ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Lucínek
Administrátor
Administrátor


Registrace: 16.6. 2006
Příspěvky: 2024
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: čt srpen 24, 2006 1:58 pm    Předmět: Citovat

Stejne zajimava informace by mohla byt take ta, o kolik takovy sip ztezkne tim napustenim voskem a jak se to tedy projevi na jeho vlastnostech.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jeneš
Grafoman
Grafoman


Registrace: 16.6. 2006
Příspěvky: 762
Bydliště: u Karlových Varů

PříspěvekZaslal: čt srpen 24, 2006 12:01 pm    Předmět: Citovat

Technologie je to určitě použitelná, otázka je, jestli po odtřílení pár stovek výstřelů bude výsledek po ponoření stejně dobrý. Výsledek by mě celkem zajímal, tak ho nezapoměň zveřejnit. Dík.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Hrom
Občasný přispivatel
Občasný přispivatel


Registrace: 3.8. 2006
Příspěvky: 175

PříspěvekZaslal: čt srpen 24, 2006 11:30 am    Předmět: Povrchová úprava šípů. Citovat

Zhotovil jsem 7 dříků na šípy ze smrku, průměr 9 mm a natřel je horkým včelím voskem. Přebytek vosku jem za tepla setřel a dříky zvážil. Poté jsem je celé ponořil na půl hodiny do vody, zatížené tak aby vůbec nevyčnívaly. Po půl hodině jsme je vyjmul, důkladně otřel hadrem a zvážil. Hmotnost zůstala úplně stejná u všech dříků. Váhy které používám váží s přesností na 1 gram. Mohu se domnívat, že jsem vyřešil povrchovou úpravu šípů proti vlhkosti pomocí "primitivní" technologie? Hrom.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Jaroslav Gottfried
Nováček
Nováček


Registrace: 5.7. 2006
Příspěvky: 28
Bydliště: Lesní ulice 843/6, 674 01 Třebíč

PříspěvekZaslal: so červenec 08, 2006 9:07 pm    Předmět: Povrchová úprava šípů Citovat

Já používám již tři roky lazurovací lak Sokrates, mahagonový odstín. Dříky dělám z vybraných rovných bukových kulatin z železářství. Lazura do dříku zasákne a zpevní ho - je podstatně lepší spin. Potom po lehkém osmirkování jemným papírem dávám 2-3 vrstvy rychleschnoucího laku (nitrocelulózový). Šípy jsou díky barvě dobře dohledatelné a při bočním zásahu jiným šípem se mi od roku 2003 štípl pouze jediný, jinak hrot po laku a lazuře sklouzne beze škody, nebo nechá jen malý škrábanec. U šípu, který byl týden pod sněhem byl narušen akorát vnější lak, lazura drží. Jsem s tímto způsobem náramně spokojen.

Jaroslav Gottfried
_________________
ADRAJ
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jaroslav Kejval
Grafoman
Grafoman


Registrace: 21.6. 2006
Příspěvky: 741

PříspěvekZaslal: st červen 28, 2006 8:32 am    Předmět: Citovat

Správně. Zastávám ten stejný názor jako Hawk že než dlouhosáhle rozebírat olejování mi připadá diskutabilnější téma impregnace brček to je myslím podstatnější problém než tyčky. Pokud někdo střílí venku chvilku před deštěm a než tzv dostřílí za mírného deštíků suší a napařuje brka. Budu rád když mně někdo sdělí jaký impregnační přípravek na to použít.
Co se týká cedrových násad tak ty šli opravdu rapidně s kvalitou dolů a jednim z důvodu je to že na tyto tyčky byla od státu uvalena daň takže výrobci aby udrželi cenu používají méně kvalitní dřevo. Podle kolegy z ameriky je současná produkce násad velice špatná násady se velmi brzy vyspinuji (použiji jeho název) to znamená to že střílením ztratí svoji původní tuhost a měknou potom je sada dobře udělaných šípů po krátké době k ničemu. Proto hodně lidí hledá náhradu a tou je smrk nebo jedle. Smrk je dokonce o nějaký procenta lehčí než cedr. V tomto diskusním foru jsem četl jak jsou střelci nespokojeni se smrkem a hledají těžší a tvrdší dřeviny. No zásadní problém je nikoliv v materiálu ale v tom jak je šíp udělaný, Pokud nejsou vlákna v násadě rovnoletá a je to všechno přeřízlé je jasný že takový šíp je odsouzen už dopředu k zániku. Já osobně střílím pouze smrkovými šípy a mohu konstatovat že co se týká lámavosti je opravdu vyjímečná ale vše záleží na výběru násad a také průměru.
Takže jaké má kdo skušenosti s impregnací přírodních kormidel??
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
hawkwind
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 18.6. 2006
Příspěvky: 403

PříspěvekZaslal: út červen 27, 2006 4:13 pm    Předmět: Citovat

Meer lain - pokud je vědecky odzkoušeno, že oleje vlhkost nezadrží...tak asi nezadrží....
Zkusím někde vyhrabat tabulku kterou kdysi někdo postoval na starém PA fóru, oleje tam jsou s účiností proti vodě až úplně na chvostu používaných přípravků.
Na druhou stranu at´si každej dělá co chce, obzvlášt´když nemá chut´poslouchat co mu kdo říká. Twisted Evil

No pokud si jednou za půl roku udělám 6 šípů, tak je hadřík, nebou kousek molitanu O.K.
Pro profíka se přípravek vyplatí....

Co si lidi neuvědomujou, tak dřevo je hydroskopické už z fyzikální stavby, v bunkách má navíc chemické látky, které tu vodu furt vážou.
Jediné dřevo které stále netáhne vodu je fosilní Very Happy

Co se úpravy dřeva na šípech týče -
cedr POC se nekroutí ani když zvlhne, navíc se dost lámou, nemá cenu je natírat, krom sad pro nejlepší terčovou lukostřelbu
Vojenské šípy se neupravovaly, pokd nutno tak si je člověk srovná a od toho průměru taky čekám trochu lepší stálost.
BTW všimli jste si, že POC za posledních 10 let šel s kvalitou asi tak o 300% dolů -řekl bych. že je to proto, že těch stromů prostě kácej moc...

Mnohem zajímavější téma a věc která se vypatí udělat je použít na imprgnování brků moderní voduvzdorný prostředek, které se běžně dají koupit.
To je skutečně věc kterou má význam udělat a která životnost těch šípů prodlouží....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Jaroslav Kejval
Grafoman
Grafoman


Registrace: 21.6. 2006
Příspěvky: 741

PříspěvekZaslal: út červen 27, 2006 12:25 pm    Předmět: Citovat

Jasně Hawku to je dobrej systém, mám odzkoušeno přesto potírání mi připadá nějak rychlejší a může si to dělat každý.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra www.lukostrelec.cz -> Šípy Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejít na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Forums ©

© 2005 UNITED-NUKE Powered Site.
=-Lucínkovo->
Veškeré texty jsou duševním vlastnictvím sdružení Lukostřelec.cz - plné znění právní výhrady zde.