Welcome to www.lukostrelec.cz

 

Hlavní menu

Diskusní fórum

Členové ATL
Soukromé zprávy
Odkazy
Ke stažení
Domů
Kalendář akcí
Luk.Liga - XLSX
Luk.Liga - PDF
Stanovy ATL ČR

Témata

Seznam témat

Začínáme
Historie
Vybavení
Pravidla
Turnaje
Sportovní a 3D
Názory a polemiky

Partněři projektu


Kluc-elektromateriál s.r.o.


Servis

Váš účet
Napište nám
Doporučte nás
Napsat článek
Statistiky
Archív článků
Hledání
Právní výhrada

Hledání



Pokročilé vyhledávání

Diskusní fórum


Toto fórum bude uzamčeno, své příspěvky pište do nového fóra: http://lukostrelec.cz/subdom/forum/

 
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 Osobní nastaveníOsobní nastavení   Přihlásit se pro kontrolu soukromých zprávPřihlásit se pro kontrolu soukromých zpráv   PřihlášeníPřihlášení 

Fyzikální vlastnosti luku
Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 16, 17, 18
 
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra www.lukostrelec.cz -> Luky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
proražečkostí
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 18.1. 2008
Příspěvky: 300

PříspěvekZaslal: út květen 26, 2009 11:47 am    Předmět: Citovat

ludku michas hrusky s jabkama, ted jsem to tu psal.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
proražečkostí
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 18.1. 2008
Příspěvky: 300

PříspěvekZaslal: út květen 26, 2009 11:43 am    Předmět: Citovat

zaverem.

budu-li mit dva stejne luky, delka, material tvar, ale jeden bude mit jiny tiller tak tim budou mit oba naprosto jinou ucinost. Pro me je tedy efektivita luku parametr, ktery mi rika to, ze tenhle"klacek" dokaze predat napr. 80% sveho potencialu. To je, ze zadny misto luku nespi, slachy jsou akorat, tetiva neni moc dlouha, nebo moc silna atd.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Ludek
Grafoman
Grafoman


Registrace: 18.3. 2009
Příspěvky: 778
Bydliště: Předměřice nad Labem

PříspěvekZaslal: út květen 26, 2009 11:40 am    Předmět: Citovat

no samozrejme, pokud neco zlepsis tak, ze ustová rychlost bude vyšší predas sípu více energie, luk bude ucinejsi. 1/2m*v na druhou/síla kterou si to natahl mas ucinnost toho luku, cili cílem je udelat luk co nejucinnejsí, s co nejmensí silou aby ti to dale doletlo, muzes to udelat lehcim sípem, ale pak muzes mít problemy aby byl dostatecne tvrdý pro ten luk, ale pro porovnaní dvou luku který je ucinejsi pri stejnym natahu stejne librazi, staci vzit stejny síp a zmerit ustovou rychlost.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
proražečkostí
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 18.1. 2008
Příspěvky: 300

PříspěvekZaslal: út květen 26, 2009 11:37 am    Předmět: Citovat

takze sice nemam tabulky, ale ten cit jak se luk chova mi radi co jeste to drevo potrebuje, abych z nej vztahl maximum jeho ucinnosti.
Treba se pletu ale takhle ja chapu ucinnost luku. Natahova krivka je uplne k nicemu jak rika San, ale pana Kejvala chapu co tim mysli, ale natahovou krivkou se to zjistit podle meho soudu neda.
Nevim jestli existuje jiny vzorec, krivka atd, ktery to dokaze popsat.

jen pro priklad. Udelal jsem dva totozne luky, tvarem silou materialu. Jeden jasan druhy osage. Strileli stejne? Ne. jasan zpocatku strilel lepe, protoze charakter dreva parametrum vyhovoval. Osage byl linej a nebel svich. Tak jsem ubral osage a najednou osage pri zmene parametru strilel o 50 % lip nez jasan. Proc? protoze ucinost obou luku byla podrizena
ucinosti obema typum drev.
No a aby toho nebylo malo tak jeste tetiva. Kdyz jsem pouzival dratev {mimo jine jsem to tady nnekde psal} tak to litalo blbe a mel jsem pocit ze ten luk nepreda vsechno. Dal jsem dakron a najednou se luk choval jako zihadlo.

Tak to jsem jen tak prihodil do mlejna. Snad to z toho pochopite.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
proražečkostí
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 18.1. 2008
Příspěvky: 300

PříspěvekZaslal: út květen 26, 2009 11:27 am    Předmět: Citovat

To San Duro a J.Kejval.
Panove nejsem zadnej expert na matematiku, ale podelim se s vama o moji zkusenost jak ja chapu efektivitu luku nebo sipu.
Z hlediska Sana rychlost sipu a jeho vaha je spravnzm argumentem jakou sip ma energi at pocatecni nebo dopadovou. Tady se Sanem naprosto souhlasim. Je to uplne jednou jakou ma luk ucinost nebo ne.

Ale ucinost luku pro me znamena to kolik ja z toho klacku, kompozitu vzmackam. V idelanim pripade napr: Budu mit drevo ci kompozit luku, ktery svym materialem, tvarem preda maximum sveho potencialu.

Co tim chci rict. Muzu mit "klacek" po jehož vystrelu 30g sip leti rychlosti 50Km/sec. a ted pozor: sip je sice super, ale to neynamena ze ucinost klacku je super, kdyz vim ze kdyz upravim ten samy klacek napr. zmenim tvar, pridam laminat, slachy atd. Zvysim jeho ucinost t.j vzmackam z nej maximum.
A o tom si myslim ucinnost je. U tech "prumyslovych luku" kde jsou tabulky na dreva, laminaty, lepidla atd. Se to da zpocitat. Ja u tech svych slachacu citim kam me to drevo se slachama dovoli zajit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
SanDuro
Grafoman
Grafoman


Registrace: 22.7. 2007
Příspěvky: 1663
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út květen 26, 2009 8:52 am    Předmět: Citovat

Jardo,

Nechame toho, kazdy na to koukame z jine strany. Ja tvrdim ze je pro mne urcujici rychlost sipu o urcite vaze pri urcitem natahu delky a sily.

To co popisujes ty je krivka natahu ktera ale neznamena ze luk je efektivni. Da se udelat luk s velmi kratkymi rameny , predlouhlymi siahy a bude mit natahovou krivku jako kladkac akorat kdyz toho vystrelis tak vetsina energie zustane v siahach a jeste ti to vyskubne ruku z ramene.

Bude to luk neefektivni. Efektivita luku ( coz je mechanicky pruzina) se rovna energie kineticka lomeno energia vlozena staticka.

Dle tveho popisu by nejefektivnejsi luk mel byt siah design , ale luk se siahy ( a videl jsem jich hodne ) jsou nektere udelane tak blbe ze jsou neefektivni a zda se mi ze jedinym jejich poslanim je utrhnout strelci ruku. I kdyz natahovou krivku muzou mit jak kladkac.

San
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Jaroslav Kejval
Grafoman
Grafoman


Registrace: 21.6. 2006
Příspěvky: 741

PříspěvekZaslal: út květen 26, 2009 8:39 am    Předmět: Citovat

Sane ty tím změříš pouze rychlost šípu ale účinnost luku bude u každého jiná a to na základě nátahového diagramu-jeho obsahu. A o tom byla řeč - co je to nátahová křivka-nátahový diagram! Takže jaké motání???

Protože jeden luk má rychlost šípu například "Bush Wacker" Longbow 175 ftp, 76,9% dynamickou efektivitu a druhý luk"Aragon" Longbow má 177 ftp, 74,7% . To jsem dal jenom dva příklady na kterých je vidět že i když má jeden luk o dvě stopy nižší rychlost šípu má vyšší dynamickou efektivitu. Z čeho asi vypočítanou!!! Samozřejmě z nátahového diagramu. Protože ty luky nemají stejný profil a tak každý má jinou nátahovou křivku.
A o tom to je udělat luk tak, aby měl prudký nárust počátečního zatížení a ke konci prudce klesal asi tak jako to je u kladkových luků..to jsem už odběhl
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
SanDuro
Grafoman
Grafoman


Registrace: 22.7. 2007
Příspěvky: 1663
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út květen 26, 2009 2:49 am    Předmět: Citovat

Si zas nerozumime, u dvou luku, mam stejny natahm stejnou libraz na ten natah , ucinnost luku tak zmerim rychlosti kterou leti stejny sip.

Nic vic ani min jsem nerekl.

O delce natahu se nikdo nebavil. ToJarda zacal motat jabka s hruskama

Bavili jsme se o natahove krivce .... jenom o ni a a Jarda rekl ze s ni pozna ucinnost luku, nepozna ....

San
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Jas
Grafoman
Grafoman


Registrace: 12.11. 2006
Příspěvky: 2772

PříspěvekZaslal: út květen 26, 2009 12:59 am    Předmět: Citovat

Chlapci , ak vas tesi matematika ,tu by mohlo byt kopu zdrojov :

http://www.bio.vu.nl/thb/users/kooi/
_________________
J.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Igor V
Grafoman
Grafoman


Registrace: 16.7. 2008
Příspěvky: 622

PříspěvekZaslal: po květen 25, 2009 11:44 pm    Předmět: Citovat

Soráč ale teraz má Kejval asi pravdu . Je myslím jasné že čím dlhší náťah o to lepší výkon ,a aj ak začne skorej riadne zaberať .Nie až ked to je niekde na 26"(pľuvanie na stackingu) .O tom sú tie grafi nie ?.,libra/palec .Preto sa dalekonosné kompozity robia tak do reflexu aby bola čo najhladšia ,nie? Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Ludek
Grafoman
Grafoman


Registrace: 18.3. 2009
Příspěvky: 778
Bydliště: Předměřice nad Labem

PříspěvekZaslal: po květen 25, 2009 10:34 pm    Předmět: Citovat

Nekdy se Sandurem moc nesouhlasim, ale tady ma jednoznacne pravdu, z hmotnosti a rychlosti šípu po výstřelu spocítam jeho energii a není co řešit. Jasný jak facka.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Griffin
Grafoman
Grafoman


Registrace: 21.7. 2006
Příspěvky: 1283
Bydliště: Nymburk

PříspěvekZaslal: po květen 25, 2009 7:15 pm    Předmět: Citovat

Jaroslav Kejval napsal:
Griffin....ještě bych Griffine doplnil to že IFAA střílí v evropě laickým odhadem cca 60% z celkového počtu střelců (jen Německo má 5 milionu), tak zhruba 30% EAA3D


To je vysoce pravděpodobné, přesná čísla neznám ale Německo je s počtem obyvatel jasný favorit a EAA3D je prakticky jenom pár zemí, to bych tipnul i míň než 30%. Když se podívám na výsledky Evropského poháru EAA3D, tak to jsou prakticky Slovinci, Chorvati, Češi, Slováci, Rakušani, Maďaři a Poláci. Z lidnatých států tam není ani jeden a vlaječka Německa na stránkách EAA3D je pouze dekorativní.
_________________
Griffin
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Jaroslav Kejval
Grafoman
Grafoman


Registrace: 21.6. 2006
Příspěvky: 741

PříspěvekZaslal: po květen 25, 2009 5:47 pm    Předmět: Citovat

Sane teď si mne opravdu dostal Very Happy Viděl jsi vůbec někdy graf nátahové křivký neboli nátahový diagram?? A víš co to je ten prostor v tom grafu který ti vymezuje-ohraničuje ta křivka?? Tak to je to o čem mluvím. Každý luk má jinou nátahovou křivku a čím je ten prostor křivky větší tím je i větší účinnost a efektivita která se vypočítává pravě z toho obsahu. Proč si asi myslíš že se tyto grafy dělají??? Názorně to máš u kladkových luků. Slouží to k výpočtu účinnosti a efektivnosti luku.
To co píšeš je blbost...Kdyz chci porovnat dva luky tak na stejne librazi v ramci krivky stejnym sipem zmerim rychlost a to mi rekne ktery luk je ucinnejsi, ale zase nic vi a nic mene.konec tvé citace .....důvod - protože dva luky o stejné výstřelové rychlosti šípu nemají stejnou uloženou energii a to se měří ve FT/lbs a ve FT-lbs/lbs...Pak můžeš měřit Kinetickou energii opět v ft/lbs a dynamickou uchovanou energii v %
Existují na to vzorce ale já je neznám...Když se to naučíš můžeš dělat odborné testy
Very Happy Very Happy Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
SanDuro
Grafoman
Grafoman


Registrace: 22.7. 2007
Příspěvky: 1663
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po květen 25, 2009 4:16 pm    Předmět: Citovat

Jardo,

natahova krivka nema nic spolecneho s ucinnosti luku. Libraz na urovni natahu se rovna ulozene staticke energii to jak bude tato energie rozdistribuovana mezi luk, lukostrelce a hlavne sip je zavisla od konstrukce luku a urcuje jeho ucinnost.

Jedine rozumne jak to zmerit je strilet do certifikovane zelatiny nebo merit vystrelovou rychlost. Pomer kineticke energie vaha sipu a jeho rychlost v pomeru k staticke energii natahu.

Kdyz chci porovnat dva luky tak na stejne librazi v ramci krivky stejnym sipem zmerim rychlost a to mi rekne ktery luk je ucinnejsi, ale zase nic vi a nic mene.

San
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Jaroslav Kejval
Grafoman
Grafoman


Registrace: 21.6. 2006
Příspěvky: 741

PříspěvekZaslal: po květen 25, 2009 9:10 am    Předmět: Citovat

Sane..jen se vrátím k tomu povídání o nátahové křivce.

Natahová křivka je graf ze kterého se počítá hlavně účinnost a efektivita luku. A dále ti určuje ten Sweet point co zmiňuješ který je rozhodný pro individuální délku nátahu. V určitém vyjádření bych polemizoval protože si myslím že 1 palec před nástupem stackingu je rozhodný.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
SanDuro
Grafoman
Grafoman


Registrace: 22.7. 2007
Příspěvky: 1663
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá květen 22, 2009 1:39 pm    Předmět: Citovat

Jardo,

Natahova krivka bude jeden z testu, co ti rekne natahova krivka ?

1. jestli natahova krivka je na konci strma nebo plocha, plocha je pochopitelne lepsi z hlediska vyskove chyby a nakonec i stranove protoze spine sipu je takovy nebo makovy.

2. Rekne ti ano tento luk je vhodny pro mne protoze taham 29 palcu a luk ma plochou krivku +- pul palce, je to tedy luk pro mne, kdyz vim ze luk ma stacking na 31 a ja taham 32 tak to nrika nic o kvalite luku ale jenom o tom ze tento luk pro mne neni vhodny.

3. Kvalitu luku urcuje jenom to jestli nestackuje pod 29 palcu ma na konci plochou natahovou krivku aby odpustil chyby strelce. Nic vic nic mene.

4. Pokud si budu vybirat luk a budu mit natah 32-33 palcu tak si asi takovy budu muset nechat vyrobit nebo se pidit porecenzi kterou udelal nekdo jiny, Stejne to musim udelat kdyz si budu porizovat luk a mam natah 25-26 palcu.

To je vse co se tyka natahove krivky luku.

Sportovni luk je skladacka a tam si slozim co chci ...

San
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra www.lukostrelec.cz -> Luky Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 16, 17, 18
Strana 18 z 18

 
Přejít na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Forums ©

© 2005 UNITED-NUKE Powered Site.
=-Lucínkovo->
Veškeré texty jsou duševním vlastnictvím sdružení Lukostřelec.cz - plné znění právní výhrady zde.