Welcome to www.lukostrelec.cz

 

Hlavní menu

Diskusní fórum

Členové ATL
Soukromé zprávy
Odkazy
Ke stažení
Domů
Kalendář akcí
Luk.Liga - XLSX
Luk.Liga - PDF
Stanovy ATL ČR

Témata

Seznam témat

Začínáme
Historie
Vybavení
Pravidla
Turnaje
Sportovní a 3D
Názory a polemiky

Partněři projektu


Kluc-elektromateriál s.r.o.


Servis

Váš účet
Napište nám
Doporučte nás
Napsat článek
Statistiky
Archív článků
Hledání
Právní výhrada

Hledání



Pokročilé vyhledávání

Diskusní fórum


Toto fórum bude uzamčeno, své příspěvky pište do nového fóra: http://lukostrelec.cz/subdom/forum/

 
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 Osobní nastaveníOsobní nastavení   Přihlásit se pro kontrolu soukromých zprávPřihlásit se pro kontrolu soukromých zpráv   PřihlášeníPřihlášení 

Sušení dřeva
Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4
 
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra www.lukostrelec.cz -> Luky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Divišek
Nováček
Nováček


Registrace: 24.7. 2009
Příspěvky: 9

PříspěvekZaslal: po září 07, 2009 11:17 pm    Předmět: Citovat

Chtel bych se zeptat jak dlouho budu sušit Tis když bude už v koncovim tvaru-Zvratný Anglický longbow.A potřeboval bych poradit jaky míry v pruměru mam udělat na konci,uprostřed a mezi nima,nachťelbych aby byl nějak moc slabej rád bych aby měl:60-70lbs,28"nátah a výška 180cm.díky za každou radu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
cornus
Grafoman
Grafoman


Registrace: 22.2. 2007
Příspěvky: 5356
Bydliště: Galgocy

PříspěvekZaslal: pá srpen 28, 2009 8:56 am    Předmět: Citovat

V podstate vyhrievaciu miestnosť používam. V lete auto, tam je aj cez 50 stupňov a v zime ústrdné topení . Na to množstvo dreva čo spracujem mi to bohate stačí. Tú sušiacu bedňu mám v pláne už pár rokov. Very Happy
Robim ročne asi 10-15 lukov, neviem či je to hodne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
alwarez
Grafoman
Grafoman


Registrace: 12.7. 2009
Příspěvky: 2333
Bydliště: Severni Karolina USA

PříspěvekZaslal: pá srpen 28, 2009 8:34 am    Předmět: Citovat

Jak jsem se dival na luky Cornuse tak jasne dobre ,ale napadlo mne proc lukar jako je Cornus co dela pomerne hodne luku nevysusuje drevo ve vyhrivaci peci neco jako na zpusob jak se vyrabeji vyhrivaci bedny na vyrobu drevolaminatovych luku tak stejny princip je pri suseni dreva ,drevena bedna s nekolika zarovkami a nejakym malym vetrakem co by pohyboval vzduchem a jasne vlhkomerem co by meril vlhkost vzduchu v bedne a pak vlhkomerem co meri vlkost dreva /funguje na principu odporu el. proudu / ... tak timto vybavenim se lehce susitelna dreva prumernych tkz "staves" nechaji vysusit za 5dni ci podobne nase umela susarna nam urychluje vyrobu luku ,hlavne kdyz obcas nektery prodame ,2-3 100watove zarovky tolik elektriky nespotrebuji hlavne kdyz do bedny najednou muzeme vlozit nekolik kusu dreva najednou ..........
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
zeli
Grafoman
Grafoman


Registrace: 17.8. 2007
Příspěvky: 1047
Bydliště: Jindřichův Hradec

PříspěvekZaslal: út srpen 04, 2009 9:35 pm    Předmět: Citovat

alwarez napsal:
Ma nekdo odvahu uriznout kus polena za horkeho leta a rozriznout jej na pasove pile na ctvrtky ci pulku.....

Když už píšeš o odvaze, kdy ji dostaneš Ty a vystoupíš z anonymity?
Jinak s tím, že se dřevo na luk dá řezat v létě souhlasím, taky jsem to několikrát udělal ( a bez odvahy).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Ogen
Grafoman
Grafoman


Registrace: 15.10. 2007
Příspěvky: 1155

PříspěvekZaslal: čt červenec 30, 2009 12:54 pm    Předmět: Citovat

alwarez napsal:
Ma nekdo odvahu uriznout kus polena za horkeho leta a rozriznout jej na pasove pile na ctvrtky ci pulku/...!

Sekerou rozdeliť, nič iného Wink !
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Ogen
Grafoman
Grafoman


Registrace: 15.10. 2007
Příspěvky: 1155

PříspěvekZaslal: čt červenec 30, 2009 12:51 pm    Předmět: Citovat

Jas, tu sa vykecáváš a odpoveď na inom liste od fundovaného, chýbá, konkrétne k tým siahom, čo? Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
nenapadáměžádnýméno
Nováček
Nováček


Registrace: 22.1. 2009
Příspěvky: 107

PříspěvekZaslal: čt červenec 30, 2009 8:18 am    Předmět: Citovat

Jas napsal:
Funguje.Drevo sa prehyba aj u nas nie len v Amerike Laughing
Fakt? Tak to bych vážně nečekal!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Jas
Grafoman
Grafoman


Registrace: 12.11. 2006
Příspěvky: 2772

PříspěvekZaslal: st červenec 29, 2009 8:57 pm    Předmět: Citovat

Funguje.Drevo sa prehyba aj u nas nie len v Amerike Laughing
_________________
J.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
nenapadáměžádnýméno
Nováček
Nováček


Registrace: 22.1. 2009
Příspěvky: 107

PříspěvekZaslal: st červenec 29, 2009 9:31 am    Předmět: Citovat

To alwarez: z jakého zdroje máš tu informaci, že se na prérijích dělaly luky právě takhle? Já toho totiž dost přečetl, ale na takovouhle informaci jsem nenarazil.
Mimochodem nezapomínej na to, že v Americe na prériích jsou trošku jiné klimatické podmínky než u nás. Takže co funguje tam, nemusí nutně fungovat tady.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
oravec
Občasný přispivatel
Občasný přispivatel


Registrace: 5.2. 2009
Příspěvky: 287

PříspěvekZaslal: st červenec 29, 2009 8:25 am    Předmět: Citovat

co to furt meleš krištofe kolumbe,jasan som predtým zrezal len v lete,rozštvrtil a vôbec sa pri sušení neprehol,ostal rovný aj ten ktorý som ostrúhal do tvaru luku.ja rád vyskúšam kdeco čo radia iní ale aby som niekoho presviedčal že len TO a TO je dobré...a nikto o tom ešte nepočul...dej si facku aby ses probral
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
alwarez
Grafoman
Grafoman


Registrace: 12.7. 2009
Příspěvky: 2333
Bydliště: Severni Karolina USA

PříspěvekZaslal: st červenec 29, 2009 2:14 am    Předmět: Citovat

Ma nekdo odvahu uriznout kus polena za horkeho leta a rozriznout jej na pasove pile na ctvrtky ci pulku/ne na okruzni pile -muze vam to rozbit cumacek, kdyz se drevo sevre/ a drevo vysusit . Klacek se vysusenim ohne do reflexu ,coz je dalsi vyhoda pro luk ,ale tento reflex se vytahne natolik ,ze luk zustane rovny. Jasan .jilm je vyhodny stejne jako listka.
Primitivove na preriich Ameriky z techto drev za surova temer vyrobili luk a potom jej privazaly na kus polene a zakriveny klacek se nechal vyschnout ,aby udrzel tvar sveho zakriveni , zpevnil se 2-3 vrstvama slach na hrbete. Rezani dreva v lete ma sve vyhody pri konstrukci luku ,neverte mi ani slovo a vyzkousejte si to pro sebe !!!!!!!!!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
nenapadáměžádnýméno
Nováček
Nováček


Registrace: 22.1. 2009
Příspěvky: 107

PříspěvekZaslal: po červenec 27, 2009 9:25 am    Předmět: Citovat

V zimě při -25°C je dřevo dobré kácet, protože má nejméně vody. Žádná kouzla v tom nejsou.

To s tím měsícem je prý proto, že ten také táhne vodu. V Německu je dokonce firma, která se živí prodejem "měsíčního" dřeva na krovy (dřevo se kácí jen za určitých fází měsíce). Ale tohle jsem nikdy neřešil.

To o těch vlcích sis vymyslel.

Ale podle posledních pokusů musím říci, že má cornus pravdu. Bělové dřevo se dá usušit i rychleji, tak kolem 1-3 měsíců.
S použitím dřeva káceného v létě nemám zatím žádné zkušenosti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
alwarez
Grafoman
Grafoman


Registrace: 12.7. 2009
Příspěvky: 2333
Bydliště: Severni Karolina USA

PříspěvekZaslal: ne červenec 26, 2009 2:25 am    Předmět: Citovat

Vse co pise Cornus o suseni dreva ma muj respekt ,nebot je to spravne a
doporucuji si jej precist ,ti co pisi ze jasan se ma rezat v zime pri teplote
-25 stupnu cesia za uplnku a vyti vlku se hodi do idianskych bachorek co
ctou sedmileti a pro ne to dava uplne jasny smysl. Suseni dreva se radi do technologie doby kamenne stejne jako vyroba luku a tak cele nemuze byt tak slozite ,vim ze budu opakovat co tady uz bylo napsano ,tak jednoduse ,kazdy zivy organismus obsahuje urcite procento vody ,medusa v mori co je prusvitna obsahuje 99% vody ,tela nas a dalsich savcu a treba ptaku obsahuji 90% proto se daji lehce zabit ocelovym nozem,rezeme temer vodu ,stromy obsahuji 30-35% a ruzne kaktusy mozna az 60% vody ,kdyz jej useknete muzete se z neho napit.
Drevo pro nabytkarske ucely se susi na 11% vlhkosti na okna muze mit i 13% ,ale nekdy to dela problemy v pasovani oken.Nedolehani oken se resilo ruznym tesnenim po staleti . Drevo na luk musi byt vysuseno na 9%sve vlhkosti ,pokud jeho vlhkost spadne pod 5-6% zacina praskat pri ohybu
a poust Afriky vysusi drevo az na 3% a vsechny vase luku by nevydrzely Saharu ,proto tam budou fungovat jenom konstrukce rohu slach a kousku tenkeho dreva.Jasan,jilm ,listka,hiskory/oresak/ a dalsi bila dreva se susi dobre ,nebot se moc podelne netrhaji . Drevo na luk se muze rezat v kazde rocni dobe,u dubu a buku se pouziva finta ,ze treba i v lete oreze kura a strom necha pomalu uschnout do zimy v zime se to delat nemusi ...dub se musi susit v kure oba konce natrene barvou ,stromek ktery vyda na placaty luk ramena o sirce 5cm uschne asi za 1rok .Kdyz je uriznuty uprostred leta. Z jasanu se necha udelat luk uprostred leta ihned jak kmen urizneme sloupneme kuru a zhruba vyrobime luk ploche rameno co bude 2cm tluste a potom luk nechame vyschnout v garazi a postupne premistime treba do obyvaku tak to jde udelat s jilmem, listkou, hickory a dalsimi bilymi drevy ! Radim vsem zacatecnikum ale i pokrocilejsim kupte si merak vlhkosti na drevo,zadne odhadovani od oka ,ci jak vyji vlci v lese ,presne mereni soudruzi!! Kdyz skoro dokonceny luk dosahne vlhkosti 9% dokoncime jej, pokud drevo ma nejake podelne praskliny u luku nevadi , ja delal experiment s dubem , ktery byl
vysusem bez kury a na slunci vytvoril neuveritelne praskliny ale luk se nezlamal a strilel docela dobre i kdyz byl 5krat naparovan abych klacek
srovnal ! U jasanu zalezi jak rychle chceme mit luk vyrobeny ,rozpuleny kminek muze vysychat rok a hrube opracovany luk muze vysychat 3 mesice ,vse nam rekne merak kdy je drevo dostatecne vyschle. V panelaku nic neodhadujeme 1cm vzorek dreva nechame vyschnout treba v obyvaku a pak jej zmerime a kdyz ma 5% vlhkosti soudruzi mame problem co se musi resit!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Ogen
Grafoman
Grafoman


Registrace: 15.10. 2007
Příspěvky: 1155

PříspěvekZaslal: so červenec 25, 2009 9:03 pm    Předmět: Citovat

No, ťažko radiť, každé drevo je iné a bavme sa ako sušiť konkrétné drevo, ktoré si chcem zajtra odrezať.
Nakoniec je to tu napísané, a vyskúšať to, nie je nad to;
Alwarez, hoď sem tiež svoju skúsenosť !
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
alwarez
Grafoman
Grafoman


Registrace: 12.7. 2009
Příspěvky: 2333
Bydliště: Severni Karolina USA

PříspěvekZaslal: so červenec 25, 2009 4:05 pm    Předmět: Citovat

Kdo poradi zacatecnikovi? Tak se pochlubte kdo makal v susarne dreva a kdo vi jak vysusit drevo bez toho aby se to roztrhalo /buk/ kdyz hran vyvezu ze susarny a kazda roztrhnuta fosna znela jako rana z pistole?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
JardaM
Grafoman
Grafoman


Registrace: 21.9. 2008
Příspěvky: 1190
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: so červenec 25, 2009 7:49 am    Předmět: Re: zdravim Citovat

Divišek napsal:
zdravim jsem začátečník a našel jsem tu otázku jak dlouho sušit,ale nenašel jsem odpověd nevíte jak dlouho by to mělo být u jasanu a mužu sušit na slunci diky za pomoc

Podívej se ještě sem, koncem ledna jsme to dost rozebírali:
http://www.lukostrelec.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=923&start=60&postdays=0&postorder=desc&highlight=
Je jedno jak sušíš, hlavně pomalu!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Divišek
Nováček
Nováček


Registrace: 24.7. 2009
Příspěvky: 9

PříspěvekZaslal: so červenec 25, 2009 12:59 am    Předmět: zdravim Citovat

zdravim jsem začátečník a našel jsem tu otázku jak dlouho sušit,ale nenašel jsem odpověd nevíte jak dlouho by to mělo být u jasanu a mužu sušit na slunci diky za pomoc
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Drakobijec
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 25.3. 2007
Příspěvky: 381
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so září 01, 2007 2:36 pm    Předmět: Citovat

Proto že se ti líbí to snad uděláš ne na luk to nejhezčí dřevo.
_________________
DRAK
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Oromis
Nováček
Nováček


Registrace: 3.8. 2007
Příspěvky: 27
Bydliště: Liberec

PříspěvekZaslal: so září 01, 2007 2:29 pm    Předmět: Citovat

to je zajímavý z čeho všeho se dá dělat luk... bych to třeba z takovýho Laburmumu nikdy nedělal... by mě to nenapadlo. ale vono já to z něj ani nikdy asi dělat nebudu... se mi ten keř na to až moc líbí Razz Laughing
_________________
ave Oromis
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
saman
Nováček
Nováček


Registrace: 1.9. 2007
Příspěvky: 1
Bydliště: Tábor

PříspěvekZaslal: so září 01, 2007 9:23 am    Předmět: zdravím Citovat

zdravím
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
cornus
Grafoman
Grafoman


Registrace: 22.2. 2007
Příspěvky: 5356
Bydliště: Galgocy

PříspěvekZaslal: ne srpen 26, 2007 8:21 pm    Předmět: Citovat

Poznámka k sušeniu pre začiatočníkov.
Zatíraní a kúra majú pri sušení rovnakú funkciu, slúžia ako parozábrana,a znemožnujú rýchlemu schnutiu na miestach kde to nieje žiadúce- konce a povrch.
Drevo schnutím zmenšuje objem 10-20% podľa druhu.
V pozdlžnom smere-na dlžku veľmi málo, radialne- na touštku viac a na šírku-po obvode najviac. Preto treba čerstvý kmen rozpulit alebo rozštvrtit.
Na začiatku schne povrch rýchlejšie ako vnútro preto treba odparovanie z povrchu pribrzdiť.
Opatrne treba sušiť tmavé jadrové drevá-akát, moruši, laburnum, tis.
Dobre schnú biele drevá- jasan, jilm, bez, javor,...

Jednoduché a logické. Idea
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Drakobijec
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 25.3. 2007
Příspěvky: 381
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá srpen 24, 2007 11:47 am    Předmět: Re: sláma Citovat

Seli napsal:
Ahoj. Ještě jsem zde vyčet že někteří lidé uvádí že je dobré dřevo obalit slámou... Nemohl by to někdo rozvést jak a proč se to dělá?
A ještě se tady na foru rozchází odpovědi ohledně toho jestli sušit dřevo s kůrou nebo bez ní.. Rolling Eyes


Podle mně všichni tvrdí že sušit s kůrou.Sláma udržuje vlhkost a dělá se to tak že se vezme již nějakej vyschlej hranolek svorkama se k ní připne
polotovar na luk aby se nekroutil a dá se to do krabice se slámou
_________________
DRAK
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Seli
Nováček
Nováček


Registrace: 18.8. 2007
Příspěvky: 5
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: pá srpen 24, 2007 6:44 am    Předmět: sláma Citovat

Ahoj. Ještě jsem zde vyčet že někteří lidé uvádí že je dobré dřevo obalit slámou... Nemohl by to někdo rozvést jak a proč se to dělá?
A ještě se tady na foru rozchází odpovědi ohledně toho jestli sušit dřevo s kůrou nebo bez ní.. Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Pája1111
Grafoman
Grafoman


Registrace: 24.1. 2007
Příspěvky: 548
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá srpen 24, 2007 12:38 am    Předmět: Citovat

kony napsal:
mam dotaz to je potreba to zatrit barvou jen nakoncich ne celou ctvrtku?
a jak dlouho nejlip susit?

Záleží na druhu dřeva. Obecně stačí zatřít jen konce. U dřev náchylných na praskání zatřít ty plochy taky a nechat vysychat jen přes kůru.
_________________
Když máš obě ruce levé, staň se levákem, budeš ve výhodě!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
kony
Nováček
Nováček


Registrace: 8.7. 2007
Příspěvky: 12

PříspěvekZaslal: pá srpen 24, 2007 12:35 am    Předmět: Citovat

mam dotaz to je potreba to zatrit barvou jen nakoncich proc jen to? Proc ne celou ctvrtku?
a jak dlouho nejlip susit?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Art
Nováček
Nováček


Registrace: 20.8. 2007
Příspěvky: 40

PříspěvekZaslal: st srpen 22, 2007 5:03 pm    Předmět: Citovat

Čau, jsem tady taky nový a mohu doporučit korektní pročítání stránek předešlých, všechno, včetně tohohle tam je, chce to jen píli, tyhle stránky téměř nemají slabinu, tak s chutí do toho.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Jeneš
Grafoman
Grafoman


Registrace: 16.6. 2006
Příspěvky: 762
Bydliště: u Karlových Varů

PříspěvekZaslal: st srpen 22, 2007 5:01 pm    Předmět: Citovat

Ten kmínek je potřeba minimálně rozpůlit nebo rozčtvrtit (podle velikosti) - nejlépe klíny, protože to pak kopíruje léta.
Konce je třeba zatřít nějakou barvou, nebo to bude praskat. Začni to sušit napřed v méně suchém prostoru - např. v garáži, dosušíš ho až z něj vyjde největší vlhkost.


Naposledy upravil Jeneš dne st srpen 22, 2007 5:04 pm, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Seli
Nováček
Nováček


Registrace: 18.8. 2007
Příspěvky: 5
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: st srpen 22, 2007 4:29 pm    Předmět: Sušení dřeva Citovat

Ahoj.
Střílím sportovní lukostřelbe ale chtěl bych si vyrobit vlastníma rukama dlouhý luk a vyzkoušet si to s ním.
Chci začít od základu. Ale nijak jse tu nenašel jak si vysušit dřevo. Když dudu mít třeba jasanový kmínek cca 10 - 20cm průměr. Jestli ho nejdříve vysušit a pak začít opracovávat, nebo naopak. Jestli se má trámek před sušením rozpůlit podél a tak...
Dřív jsem to zkoušel s lískou ale objevovali se mi ve dřevě trhliny.....

Ta sem hodte své zkušenosti a rady. Dík Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra www.lukostrelec.cz -> Luky Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4
Strana 4 z 4

 
Přejít na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Forums ©

© 2005 UNITED-NUKE Powered Site.
=-Lucínkovo->
Veškeré texty jsou duševním vlastnictvím sdružení Lukostřelec.cz - plné znění právní výhrady zde.